Mother’s Day Meals

Prices may vary in club and online
Sort by|

Crunchmaster 5 Seed Multi-Grain Cracker, 10 oz., 2 pk., $8.88, $0.44/oz

Crunchmaster 5 Seed Multi-Grain Cracker, 10 oz., 2 pk.
Sponsored
current price $8.88
$0.44/oz

Crunchmaster 5 Seed Multi-Grain Cracker, 10 oz., 2 pk.

4.815 out of 5 stars
4.815 out of 5 Stars. 11027 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Betty Crocker HERSHEY'S Triple Chocolate Fudge Brownie Mix, 20 oz., 4 pk., $10.98, $2.75/ea

Betty Crocker HERSHEY'S Triple Chocolate Fudge Brownie Mix, 20 oz., 4 pk.
Sponsored
current price $10.98
$2.75/ea

Betty Crocker HERSHEY'S Triple Chocolate Fudge Brownie Mix, 20 oz., 4 pk.

4.8116 out of 5 stars
4.8116 out of 5 Stars. 6413 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz

Member’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
current price $4.82
$2.41/dz

Member’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen

4.7304 out of 5 stars
4.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98

Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
current price $4.98

Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken

4.6653 out of 5 stars
4.6653 out of 5 Stars. 74288 reviews
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Pulp-Free 100% Orange Juice, 52 fl. oz., 2 pk., $6.94, $0.07/foz

Member's Mark Pulp-Free 100% Orange Juice, 52 fl. oz., 2 pk.
current price $6.94
$0.07/foz

Member's Mark Pulp-Free 100% Orange Juice, 52 fl. oz., 2 pk.

4.7795 out of 5 stars
4.7795 out of 5 Stars. 10923 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound, $14.92, $4.44/lb

Member's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound
current price $14.92
avg. price
$4.44/lb
Final cost by weight

Member's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound

4.104 out of 5 stars
4.104 out of 5 Stars. 4203 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Buttermilk Pancake Mix, 10 lbs., $7.74, $0.05/oz

Member's Mark Buttermilk Pancake Mix, 10 lbs.
current price $7.74
$0.05/oz

Member's Mark Buttermilk Pancake Mix, 10 lbs.

4.7521 out of 5 stars
4.7521 out of 5 Stars. 5120 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member's Mark 1"x1" Cheesecake Minis, Variety Pack, 63 ct., $18.36, $0.29/ea

Member's Mark 1"x1" Cheesecake Minis, Variety Pack, 63 ct.
current price $18.36
$0.29/ea

Member's Mark 1"x1" Cheesecake Minis, Variety Pack, 63 ct.

4.75 out of 5 stars
4.75 out of 5 Stars. 6717 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Pineapple Spears in Coconut Water, 42 oz., $7.48, $0.18/oz

Member's Mark Pineapple Spears in Coconut Water, 42 oz.
current price $7.48
$0.18/oz

Member's Mark Pineapple Spears in Coconut Water, 42 oz.

4.7739 out of 5 stars
4.7739 out of 5 Stars. 9077 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark French Baguette, 2 ct., $4.46, $2.23/ea

Member's Mark French Baguette, 2 ct.
current price $4.46
$2.23/ea

Member's Mark French Baguette, 2 ct.

4.4001 out of 5 stars
4.4001 out of 5 Stars. 3037 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Gourmet Twice-Baked Potatoes, priced per pound, $15.84, $3.96/lb

Member's Mark Gourmet Twice-Baked Potatoes, priced per pound
current price $15.84
avg. price
$3.96/lb
Final cost by weight

Member's Mark Gourmet Twice-Baked Potatoes, priced per pound

4.3322 out of 5 stars
4.3322 out of 5 Stars. 1722 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Asolo-Prosecco Sparkling Wine, 750 ml, $11.29, $0.45/foz

Member's Mark Asolo-Prosecco Sparkling Wine, 750 ml
current price $11.29
$0.45/foz

Member's Mark Asolo-Prosecco Sparkling Wine, 750 ml

4.6091 out of 5 stars
4.6091 out of 5 Stars. 1269 reviews
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Fresh-Cut Vegetable Tray and Ranch Dressing, priced per pound, $14.25, $4.44/lb

Member's Mark Fresh-Cut Vegetable Tray and Ranch Dressing, priced per pound
current price $14.25
avg. price
$4.44/lb
Final cost by weight

Member's Mark Fresh-Cut Vegetable Tray and Ranch Dressing, priced per pound

4.0167 out of 5 stars
4.0167 out of 5 Stars. 2041 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs., $15.73, $0.79/ea

Member's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs.
current price $15.73
$0.79/ea

Member's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs.

4.5692 out of 5 stars
4.5692 out of 5 Stars. 3129 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Sangria, 1.5 L, $8.99, $0.18/foz

Member's Mark Sangria, 1.5 L
current price $8.99
$0.18/foz

Member's Mark Sangria, 1.5 L

4.6356 out of 5 stars
4.6356 out of 5 Stars. 1526 reviews
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Malbec, 750 ml, $9.99, $0.39/foz

Member's Mark Malbec, 750 ml
current price $9.99
$0.39/foz

Member's Mark Malbec, 750 ml

4.4409 out of 5 stars
4.4409 out of 5 Stars. 685 reviews
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark 12" Honeycrisp Apple Lattice Pie, 72 oz., $10.98, $0.15/oz

Member's Mark 12" Honeycrisp Apple Lattice Pie, 72 oz.
current price $10.98
$0.15/oz

Member's Mark 12" Honeycrisp Apple Lattice Pie, 72 oz.

4.5605 out of 5 stars
4.5605 out of 5 Stars. 5049 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz., $10.83, $0.18/foz

Member's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz.
current price $10.83
$0.18/foz

Member's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz.

4.7609 out of 5 stars
4.7609 out of 5 Stars. 10309 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Farm Raised Shrimp Scampi, Frozen, 2 lbs., $15.94, $7.97/lb

Member's Mark Farm Raised Shrimp Scampi, Frozen, 2 lbs.
current price $15.94
$7.97/lb

Member's Mark Farm Raised Shrimp Scampi, Frozen, 2 lbs.

4.6894 out of 5 stars
4.6894 out of 5 Stars. 3760 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Yukon Gold Mashed Potatoes, 32 oz. each, 2 ct., $7.96, $0.12/oz

Member's Mark Yukon Gold Mashed Potatoes, 32 oz. each, 2 ct.
current price $7.96
$0.12/oz

Member's Mark Yukon Gold Mashed Potatoes, 32 oz. each, 2 ct.

4.6039 out of 5 stars
4.6039 out of 5 Stars. 8885 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Five Cheese Tortellini (24 oz., 2 pk.), $9.53, Was $10.53, $0.20/oz

Member's Mark Five Cheese Tortellini (24 oz., 2 pk.)
current price Now $9.53, Was $10.53
$0.20/oz
$1 off

Member's Mark Five Cheese Tortellini (24 oz., 2 pk.)

4.6603 out of 5 stars
4.6603 out of 5 Stars. 2826 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Sous Vide Uncured Bacon and Three Cheese Egg Bites, 5 pk., $11.76, $2.35/ea

Member's Mark Sous Vide Uncured Bacon and Three Cheese Egg Bites, 5 pk.
current price $11.76
$2.35/ea

Member's Mark Sous Vide Uncured Bacon and Three Cheese Egg Bites, 5 pk.

4.4673 out of 5 stars
4.4673 out of 5 Stars. 2955 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Mediterranean Kale Pasta Salad, priced per pound, $8.96, $5.12/lb

Member's Mark Mediterranean Kale Pasta Salad, priced per pound
current price $8.96
avg. price
$5.12/lb
Final cost by weight

Member's Mark Mediterranean Kale Pasta Salad, priced per pound

4.5372 out of 5 stars
4.5372 out of 5 Stars. 7860 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound, $15.12, $3.98/lb

Member's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound
current price $15.12
avg. price
$3.98/lb
Final cost by weight

Member's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 4875 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Chicken Alfredo, priced per pound, $14.33, $3.98/lb

Member's Mark Chicken Alfredo, priced per pound
current price $14.33
avg. price
$3.98/lb
Final cost by weight

Member's Mark Chicken Alfredo, priced per pound

4.2682 out of 5 stars
4.2682 out of 5 Stars. 5168 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound, $8.10, $3.24/lb

Member's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound
current price $8.10
avg. price
$3.24/lb
Final cost by weight

Member's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound

4.3903 out of 5 stars
4.3903 out of 5 Stars. 4566 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs., $8.96, $4.48/lb

Member's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs.
current price $8.96
$4.48/lb

Member's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs.

4.6706 out of 5 stars
4.6706 out of 5 Stars. 4536 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Wild Caught Handmade Crab Cakes, Frozen, 6 ct., $17.98, $3.00/ea

Member's Mark Wild Caught Handmade Crab Cakes, Frozen, 6 ct.
current price $17.98
$3.00/ea

Member's Mark Wild Caught Handmade Crab Cakes, Frozen, 6 ct.

4.2659 out of 5 stars
4.2659 out of 5 Stars. 4968 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark by FujiSan California Roll, 15 pcs., $7.84, $0.52/ea

Member's Mark by FujiSan California Roll, 15 pcs.
current price $7.84
$0.52/ea

Member's Mark by FujiSan California Roll, 15 pcs.

4.493 out of 5 stars
4.493 out of 5 Stars. 2842 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Sweet Fruit Topped Chantilly Cream Bar Cake, 46 oz., $17.98, $0.39/oz

Member's Mark Sweet Fruit Topped Chantilly Cream Bar Cake, 46 oz.
current price $17.98
$0.39/oz

Member's Mark Sweet Fruit Topped Chantilly Cream Bar Cake, 46 oz.

4.7442 out of 5 stars
4.7442 out of 5 Stars. 5478 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Chicken Taco Kit, priced per pound, $16.44, $5.48/lb

Member's Mark Chicken Taco Kit, priced per pound
current price $16.44
avg. price
$5.48/lb
Final cost by weight

Member's Mark Chicken Taco Kit, priced per pound

4.3813 out of 5 stars
4.3813 out of 5 Stars. 3318 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz., $13.48, $0.37/oz

Member's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz.
current price $13.48
$0.37/oz

Member's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz.

4.8371 out of 5 stars
4.8371 out of 5 Stars. 6784 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Tart & Sweet Cherry Turnover, 8 ct., $5.98, $0.75/ea

Member's Mark Tart & Sweet Cherry Turnover, 8 ct.
current price $5.98
$0.75/ea

Member's Mark Tart & Sweet Cherry Turnover, 8 ct.

4.3045 out of 5 stars
4.3045 out of 5 Stars. 2089 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Stuffed Peppers, priced per pound, $17.18, $4.98/lb

Member's Mark Stuffed Peppers, priced per pound
current price $17.18
avg. price
$4.98/lb
Final cost by weight

Member's Mark Stuffed Peppers, priced per pound

4.4365 out of 5 stars
4.4365 out of 5 Stars. 2786 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound, $47.50, $13.97/lb

Member's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound
current price $47.50
avg. price
$13.97/lb
Final cost by weight

Member's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound

4.4874 out of 5 stars
4.4874 out of 5 Stars. 6190 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Premium Seafood Sampler Curated Box, Frozen, 5.75 lbs., $102.98, $17.91/lb

Member's Mark Premium Seafood Sampler Curated Box, Frozen, 5.75 lbs.
current price $102.98
$17.91/lb

Member's Mark Premium Seafood Sampler Curated Box, Frozen, 5.75 lbs.

4.6529 out of 5 stars
4.6529 out of 5 Stars. 291 reviews
Available for Shipping

Member's Mark California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml, $8.99, $0.35/foz

Member's Mark California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml
current price $8.99
$0.35/foz

Member's Mark California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml

4.4611 out of 5 stars
4.4611 out of 5 Stars. 360 reviews
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Moscato D'Asti Sparkling Wine, 750 ml, $10.59, $0.42/foz

Member's Mark Moscato D'Asti Sparkling Wine, 750 ml
current price $10.59
$0.42/foz

Member's Mark Moscato D'Asti Sparkling Wine, 750 ml

4.7653 out of 5 stars
4.7653 out of 5 Stars. 1189 reviews
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Dark Chocolate Soft Sea Salt Caramels, 36 oz., $13.48, $0.37/oz

Member's Mark Dark Chocolate Soft Sea Salt Caramels, 36 oz.
current price $13.48
$0.37/oz

Member's Mark Dark Chocolate Soft Sea Salt Caramels, 36 oz.

4.7903 out of 5 stars
4.7903 out of 5 Stars. 2623 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Honey Almond Granola, 32 oz., $6.56, $0.20/oz

Member's Mark Honey Almond Granola, 32 oz.
current price $6.56
$0.20/oz

Member's Mark Honey Almond Granola, 32 oz.

4.7792 out of 5 stars
4.7792 out of 5 Stars. 8466 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk., $4.84, $0.05/foz

Member's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk.
current price $4.84
$0.05/foz

Member's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk.

4.7471 out of 5 stars
4.7471 out of 5 Stars. 5330 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Hatch Chile and Chicken Enchiladas, priced per pound, $15.17, $4.74/lb

Member's Mark Hatch Chile and Chicken Enchiladas, priced per pound
current price $15.17
avg. price
$4.74/lb
Final cost by weight

Member's Mark Hatch Chile and Chicken Enchiladas, priced per pound

4.2394 out of 5 stars
4.2394 out of 5 Stars. 3174 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Spinach and Ricotta Ravioli 19 oz., 2 pk., $8.78, $0.23/oz

Member's Mark Spinach and Ricotta Ravioli 19 oz., 2 pk.
current price $8.78
$0.23/oz

Member's Mark Spinach and Ricotta Ravioli 19 oz., 2 pk.

4.4953 out of 5 stars
4.4953 out of 5 Stars. 2635 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Salmon with Seafood Stuffing, 4 ct., priced per pound, $24.95, $9.98/lb

Member's Mark Salmon with Seafood Stuffing, 4 ct., priced per pound
current price $24.95
avg. price
$9.98/lb
Final cost by weight

Member's Mark Salmon with Seafood Stuffing, 4 ct., priced per pound

4.5451 out of 5 stars
4.5451 out of 5 Stars. 5263 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Marlborough Sauvignon Blanc, 750 ml, $10.69, $0.42/foz

Member's Mark Marlborough Sauvignon Blanc, 750 ml
current price $10.69
$0.42/foz

Member's Mark Marlborough Sauvignon Blanc, 750 ml

4.5112 out of 5 stars
4.5112 out of 5 Stars. 624 reviews
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound, $34.86, $4.98/lb

Member's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound
current price $34.86
avg. price
$4.98/lb
Final cost by weight

Member's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound

4.2705 out of 5 stars
4.2705 out of 5 Stars. 3837 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark by FujiSan California Crunch Roll, 10 pcs., $8.37, $0.84/ea

Member's Mark by FujiSan California Crunch Roll, 10 pcs.
current price $8.37
$0.84/ea

Member's Mark by FujiSan California Crunch Roll, 10 pcs.

4.6079 out of 5 stars
4.6079 out of 5 Stars. 1209 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Frequently Asked Questions

What are some easy Mother’s Day dinner ideas for large groups?

How do I order a custom Mother’s Day meal tray?

Are there vegetarian options for Mother’s Day?

Can I get Mother's Day food delivered on the same day?

How much steak should I buy per person for dinner?

Can I buy Mother's Day flowers and food at the same time?

About Mother’s Day Meals

Savor the Moment: Chef-Inspired Mother’s Day Meals

Make this Mother’s Day brunch or lunch more special with chef-inspired meals to enjoy with your mom. At Sam’s Club, we’ve curated a selection of ready-to-serve entrées, gourmet appetizers, and artisanal sides to help you host a sophisticated holiday meal with minimal effort. Whether you’re planning a backyard picnic or a formal dining room feast, our high-quality ingredients and pre-made favorites ensure Mom feels celebrated.

Explore Our Mother’s Day Menu Categories

Ready-to-Serve Entrées & Mains

Spend less time over the stove and more time at the table. Our popular Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken is a versatile centerpiece, while steak lovers can enjoy the premium quality of a USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak. For a lighter spring option, consider our Fresh Sushi selection.

Gourmet Charcuterie & Appetizer Trays

Start the celebration with a spread that impresses. Our Member's Mark Fruit and Cheese tray pairs perfectly with Crunchmaster Multi-Grain Crackers and Rossetti Italiano. For a touch of freshness, set out a Member's Mark Fresh-Cut Vegetable Tray.

Bakery-Fresh Breads & Sides

No holiday meal is complete without the perfect sides. Serve up a basket of King's Hawaiian Original Dinner Rolls or Member's Mark All Butter Sandwich Croissants. For a savory accompaniment, the Red Lobster Cheddar Bay Biscuit Mix offers a restaurant-quality experience right from your oven.

Decadent Desserts & Sweet Finishes

End the day on a sweet note with our bakery’s best. Our Member's Mark Cheesecake Variety Pack is perfect for sampling different flavors, while our Gourmet Cupcakes and HERSHEY'S Triple Chocolate Fudge Brownies satisfy any chocolate craving.

Meal Planning Comparison: Easy vs. Gourmet Prep

Mother's Day Meal Selection Guide

Meal Type Benefit for Hosting Top Recommendation
Ready-to-Serve Fully cooked and seasoned; requires zero kitchen prep time. Member's Mark Rotisserie Chicken
Appetizer Trays Pre-sliced and arranged; ideal for casual grazing and large groups. Member's Mark Fresh Fruit & Cheese Tray
Premium Steaks USDA Choice quality; perfect for a traditional grilled or pan-seared holiday dinner. Boneless NY Strip Steak
Dessert Samplers Bite-sized portions; allows guests to enjoy multiple flavors without the waste. Cheesecake Samplers

Why Choose Sam’s Club for Mother’s Day Meals?

  • Wholesale Holiday Value: Host the extended family with ease. From 3 lbs. of Smoked Bacon to bulk dinner rolls, we offer the volume you need at member-exclusive prices.
  • Instant Savings on Essentials: Look for seasonal discounts on everything from pasta sauce to dinner rolls during our limited-time holiday events.
  • Effortless Fulfillment: Avoid the crowds by using Club Pickup or 1-Hour Delivery. Simply add your fresh strawberries, cheesecake minis and cage-free eggs to your cart and let us do the heavy lifting.