Sprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size, $24.98, $0.11/foz

Sprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size
current price $24.98
$0.11/foz

Sprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size

4.8693 out of 5 stars
4.8693 out of 5 Stars. 9278 reviews

Cleaning Supplies

Prices may vary in club and online

Windex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz, $11.72, $0.07/foz

Windex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz
Sponsored
current price $11.72
$0.07/foz

Windex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz

4.8227 out of 5 stars
4.8227 out of 5 Stars. 3034 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Scrub Daddy Sponges, Multiple Colors, 6 ct., $12.88, $2.15/ea

Scrub Daddy Sponges, Multiple Colors, 6 ct.
Sponsored
current price $12.88
$2.15/ea

Scrub Daddy Sponges, Multiple Colors, 6 ct.

4.7688 out of 5 stars
4.7688 out of 5 Stars. 770 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Commercial Carpet Cleaner Concentrate, 1 gal., 4 pk., $29.64, $0.06/foz

Member's Mark Commercial Carpet Cleaner Concentrate, 1 gal., 4 pk.
current price $29.64
$0.06/foz

Member's Mark Commercial Carpet Cleaner Concentrate, 1 gal., 4 pk.

4.4321 out of 5 stars
4.4321 out of 5 Stars. 81 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Heavy Duty Broom and Dustpan Set, 13" Indoor and 15" Outdoor Brooms, 2 Dustpans, 4 piece set, $13.24, $6.62/ea

Member's Mark Heavy Duty Broom and Dustpan Set, 13" Indoor and 15" Outdoor Brooms, 2 Dustpans, 4 piece set
current price $13.24
$6.62/ea
From $13.24

Member's Mark Heavy Duty Broom and Dustpan Set, 13" Indoor and 15" Outdoor Brooms, 2 Dustpans, 4 piece set

4.2769 out of 5 stars
4.2769 out of 5 Stars. 260 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member's Mark Disinfecting Wipes, Variety Pack, 4 pk., 312 ct., $11.48, $0.04/ea

Member's Mark Disinfecting Wipes, Variety Pack, 4 pk., 312 ct.
current price $11.48
$0.04/ea

Member's Mark Disinfecting Wipes, Variety Pack, 4 pk., 312 ct.

4.7495 out of 5 stars
4.7495 out of 5 Stars. 5977 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Scrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count, $13.98, $0.14/oz

Scrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count
Sponsored
current price $13.98
$0.14/oz

Scrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count

4.704 out of 5 stars
4.704 out of 5 Stars. 376 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct., $14.98, $0.14/ea

Member's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
current price $14.98
$0.14/ea

Member's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.

4.4393 out of 5 stars
4.4393 out of 5 Stars. 2618 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Lysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz., $16.98, $0.11/foz

Lysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz.
current price $16.98
$0.11/foz

Lysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz.

4.8848 out of 5 stars
4.8848 out of 5 Stars. 7837 reviews
Available for Pickup or Delivery

Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total, $18.78, $0.04/ea

Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
current price $18.78
$0.04/ea
From $18.78

Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total

4.8217 out of 5 stars
4.8217 out of 5 Stars. 43440 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Scotch-Brite Zero Scratch Scrub Sponges, Individually Wrapped 24 ct., $15.44, $0.64/ea

Scotch-Brite Zero Scratch Scrub Sponges, Individually Wrapped 24 ct.
Sponsored
current price $15.44
$0.64/ea

Scotch-Brite Zero Scratch Scrub Sponges, Individually Wrapped 24 ct.

4.6525 out of 5 stars
4.6525 out of 5 Stars. 2489 reviews
Available for Shipping

Swiffer Duster Kit, Handle + Refills, 24 ct., $18.58, $0.77/ea

Swiffer Duster Kit, Handle + Refills, 24 ct.
current price $18.58
$0.77/ea

Swiffer Duster Kit, Handle + Refills, 24 ct.

4.5356 out of 5 stars
4.5356 out of 5 Stars. 982 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Lysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk., $15.98, $5.33/ea

Lysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk.
current price $15.98
$5.33/ea

Lysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk.

4.8592 out of 5 stars
4.8592 out of 5 Stars. 14669 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Swiffer PowerMop Refill Bundle, Lavender, 10 Mop Pads + 2 Bottles, $21.48

Swiffer PowerMop Refill Bundle, Lavender, 10 Mop Pads + 2 Bottles
current price $21.48

Swiffer PowerMop Refill Bundle, Lavender, 10 Mop Pads + 2 Bottles

4.7197 out of 5 stars
4.7197 out of 5 Stars. 471 reviews
Available for Shipping

Drano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count, $12.87, $0.08/foz

Drano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count
current price $12.87
$0.08/foz

Drano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count

4.6485 out of 5 stars
4.6485 out of 5 Stars. 1431 reviews
Available for Shipping

Pledge Beautify It Lemon Enhancing Polish Spray - Removes Dust and Fingerprints. Provides Protective, Glossy Coating (3 Pack Aerosol Spray), 9.7 oz, $12.52, $4.17/ea

Pledge Beautify It Lemon Enhancing Polish Spray - Removes Dust and Fingerprints. Provides Protective, Glossy Coating (3 Pack Aerosol Spray), 9.7 oz
current price $12.52
$4.17/ea

Pledge Beautify It Lemon Enhancing Polish Spray - Removes Dust and Fingerprints. Provides Protective, Glossy Coating (3 Pack Aerosol Spray), 9.7 oz

4.7874 out of 5 stars
4.7874 out of 5 Stars. 1265 reviews
Available for Shipping

Falcon Dust-Off Compressed Gas Duster, 10oz., 4 Pack, $16.47

Falcon Dust-Off Compressed Gas Duster, 10oz., 4 Pack
current price $16.47

Falcon Dust-Off Compressed Gas Duster, 10oz., 4 Pack

4.5791 out of 5 stars
4.5791 out of 5 Stars. 1157 reviews
Available for Shipping or Pickup

Weiman Stainless Steel Kitchen and Home Appliance Cleaner & Polish, 17 oz., 3 pk., $12.98, $4.33/ea

Weiman Stainless Steel Kitchen and Home Appliance Cleaner & Polish, 17 oz., 3 pk.
current price $12.98
$4.33/ea

Weiman Stainless Steel Kitchen and Home Appliance Cleaner & Polish, 17 oz., 3 pk.

4.7219 out of 5 stars
4.7219 out of 5 Stars. 730 reviews
Available for Shipping

Scotch-Brite Heavy Duty Scrub Sponges, Individually Wrapped 24 ct., $15.44, $0.64/ea

Scotch-Brite Heavy Duty Scrub Sponges, Individually Wrapped 24 ct.
current price $15.44
$0.64/ea
From $15.44

Scotch-Brite Heavy Duty Scrub Sponges, Individually Wrapped 24 ct.

4.6542 out of 5 stars
4.6542 out of 5 Stars. 3511 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color, $17.78, $0.49/ea

Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
Blue, variant on Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
Orange, variant on Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
Yellow, variant on Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
Green, variant on Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
current price $17.78
$0.49/ea
Options from $17.48 – $17.78

Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color

4.8229 out of 5 stars
4.8229 out of 5 Stars. 638 reviews
Available for Shipping

O-Cedar EasyWring Power Spin Mop System+ 2 Extra Mop Head Refills, 3ct., $43.54

O-Cedar EasyWring Power Spin Mop System+ 2 Extra Mop Head Refills, 3ct.
current price $43.54

O-Cedar EasyWring Power Spin Mop System+ 2 Extra Mop Head Refills, 3ct.

4.4036 out of 5 stars
4.4036 out of 5 Stars. 394 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Fabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Lavender 210 fl. oz., $10.98, $0.05/foz

Fabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Lavender 210 fl. oz.
current price $10.98
$0.05/foz

Fabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Lavender 210 fl. oz.

4.8218 out of 5 stars
4.8218 out of 5 Stars. 3132 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Clorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz., $12.48, $0.09/foz

Clorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz.
current price $12.48
$0.09/foz

Clorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz.

4.7777 out of 5 stars
4.7777 out of 5 Stars. 5286 reviews
Available for Shipping

Scrubbing Bubbles Mega Shower Aerosol, Disinfectant Spray, Rainshower Scent, 20 oz., 3 ct., $10.68, $3.56/ea

Scrubbing Bubbles Mega Shower Aerosol, Disinfectant Spray, Rainshower Scent, 20 oz., 3 ct.
current price $10.68
$3.56/ea

Scrubbing Bubbles Mega Shower Aerosol, Disinfectant Spray, Rainshower Scent, 20 oz., 3 ct.

4.6623 out of 5 stars
4.6623 out of 5 Stars. 1217 reviews
Available for Shipping

Member's Mark 100% Cotton Terry Towels, 14" x 17", Multipack, $24.98

Member's Mark 100% Cotton Terry Towels, 14" x 17", Multipack
current price $24.98

Member's Mark 100% Cotton Terry Towels, 14" x 17", Multipack

4.6321 out of 5 stars
4.6321 out of 5 Stars. 1014 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Pine-Sol Multi-Surface Cleaner, Pine Scent, 2 ct., 120 fl. oz., $12.98, $0.11/foz

Pine-Sol Multi-Surface Cleaner, Pine Scent, 2 ct., 120 fl. oz.
current price $12.98
$0.11/foz

Pine-Sol Multi-Surface Cleaner, Pine Scent, 2 ct., 120 fl. oz.

4.7279 out of 5 stars
4.7279 out of 5 Stars. 23121 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Swiffer Sweep + Mop Deluxe Sweeping Kit, 1 Device + 15 Sweep Refills + 15 Mop Refills, $24.98, $0.83/ea

Swiffer Sweep + Mop Deluxe Sweeping Kit, 1 Device + 15 Sweep Refills + 15 Mop Refills
current price $24.98
$0.83/ea

Swiffer Sweep + Mop Deluxe Sweeping Kit, 1 Device + 15 Sweep Refills + 15 Mop Refills

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 301 reviews
Available for Shipping

RID-X Septic Tank Treatment Powder, 49 oz., $16.98, $0.35/oz

RID-X Septic Tank Treatment Powder,  49 oz.
current price $16.98
$0.35/oz

RID-X Septic Tank Treatment Powder, 49 oz.

4.7928 out of 5 stars
4.7928 out of 5 Stars. 1897 reviews
Available for Shipping

Member's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors, $16.98, Was $17.98, $0.71/ea

Member's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors
current price Now $16.98, Was $17.98
$0.71/ea
$1 off

Member's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors

4.7717 out of 5 stars
4.7717 out of 5 Stars. 368 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member's Mark No Rinse Floor Cleaner, 1 gal., Choose Pack Size, $6.98, $0.05/foz

Member's Mark No Rinse Floor Cleaner, 1 gal., Choose Pack Size
current price $6.98
$0.05/foz
Options from $6.98 – $26.52

Member's Mark No Rinse Floor Cleaner, 1 gal., Choose Pack Size

4.4027 out of 5 stars
4.4027 out of 5 Stars. 293 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Pledge® Multisurface Cleaner, Everyday Clean™, Aerosol, Rainshower Scent, 9.7 oz, Pack of 3, $12.52, $4.17/ea

Pledge® Multisurface Cleaner, Everyday Clean™, Aerosol, Rainshower Scent, 9.7 oz, Pack of 3
current price $12.52
$4.17/ea

Pledge® Multisurface Cleaner, Everyday Clean™, Aerosol, Rainshower Scent, 9.7 oz, Pack of 3

4.7429 out of 5 stars
4.7429 out of 5 Stars. 79 reviews
Available for Shipping

Scotch-Brite Heavy Duty Industrial Sized Scour Pads 20ct., $9.78, $0.49/ea

Scotch-Brite Heavy Duty Industrial Sized Scour Pads 20ct.
current price $9.78
$0.49/ea

Scotch-Brite Heavy Duty Industrial Sized Scour Pads 20ct.

4.8435 out of 5 stars
4.8435 out of 5 Stars. 1993 reviews
Available for Shipping

Mr. Clean Clean Freak Multi-Surface Cleaner, Lemon Zest, 2 trigger sprays + refill, $13.64, $0.22/foz

Mr. Clean Clean Freak Multi-Surface Cleaner, Lemon Zest, 2 trigger sprays + refill
current price $13.64
$0.22/foz

Mr. Clean Clean Freak Multi-Surface Cleaner, Lemon Zest, 2 trigger sprays + refill

4.4446 out of 5 stars
4.4446 out of 5 Stars. 1201 reviews
Available for Shipping

Lysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner 32 fl. oz., 4 pk., $11.48, $0.09/foz

Lysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner 32 fl. oz., 4 pk.
current price $11.48
$0.09/foz

Lysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner 32 fl. oz., 4 pk.

4.7306 out of 5 stars
4.7306 out of 5 Stars. 4009 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Clorox Ultra Clean Tablets Toilet Bowl Cleaner, 6 ct., 3.5 oz., $13.78, $2.30/ea

Clorox Ultra Clean Tablets Toilet Bowl Cleaner, 6 ct., 3.5 oz.
current price $13.78
$2.30/ea

Clorox Ultra Clean Tablets Toilet Bowl Cleaner, 6 ct., 3.5 oz.

4.7393 out of 5 stars
4.7393 out of 5 Stars. 5899 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count, $33.98

Member's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count
Green, variant on Member's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count
Orange, variant on Member's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count
Natural, variant on Member's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count
Red, variant on Member's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count
current price $33.98

Member's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count

4.3824 out of 5 stars
4.3824 out of 5 Stars. 272 reviews
Available for Shipping

Scrub Mommy Sponges, Multiple Colors, 6 ct., $12.88, $2.15/ea

Scrub Mommy Sponges, Multiple Colors, 6 ct.
current price $12.88
$2.15/ea

Scrub Mommy Sponges, Multiple Colors, 6 ct.

4.7849 out of 5 stars
4.7849 out of 5 Stars. 544 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Pine-Sol Multi-Surface Cleaner, Lemon Scent, 2 ct., 120 fl. oz., $12.98, $0.11/foz

Pine-Sol Multi-Surface Cleaner, Lemon Scent, 2 ct., 120 fl. oz.
current price $12.98
$0.11/foz

Pine-Sol Multi-Surface Cleaner, Lemon Scent, 2 ct., 120 fl. oz.

4.7498 out of 5 stars
4.7498 out of 5 Stars. 11049 reviews
Available for Shipping

Scotch-Brite Stainless Steel Extra Large Scrubbers,16 ct., $11.34, $0.71/ea

Scotch-Brite Stainless Steel Extra Large Scrubbers,16 ct.
current price $11.34
$0.71/ea

Scotch-Brite Stainless Steel Extra Large Scrubbers,16 ct.

4.7993 out of 5 stars
4.7993 out of 5 Stars. 583 reviews
Available for Shipping

Scrub Daddy Sponge Daddy Cleaning Sponges, Multi-Color, 12 ct., $8.98, $0.75/ea

Scrub Daddy Sponge Daddy Cleaning Sponges, Multi-Color, 12 ct.
current price $8.98
$0.75/ea

Scrub Daddy Sponge Daddy Cleaning Sponges, Multi-Color, 12 ct.

4.7935 out of 5 stars
4.7935 out of 5 Stars. 92 reviews
Available for Shipping

Swiffer WetJet Refill Pack, Lavender, 32 Pads + 2 Refills, $24.98

Swiffer WetJet Refill Pack, Lavender, 32  Pads + 2 Refills
current price $24.98

Swiffer WetJet Refill Pack, Lavender, 32 Pads + 2 Refills

4.7271 out of 5 stars
4.7271 out of 5 Stars. 2492 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Cat® Ultra-Soft Synthetic Leather Knee Pads - Large, $29.98

Cat® Ultra-Soft Synthetic Leather Knee Pads - Large
current price $29.98

Cat® Ultra-Soft Synthetic Leather Knee Pads - Large

4.6923 out of 5 stars
4.6923 out of 5 Stars. 13 reviews
Available for Shipping

Clorox Clean-Up All-Purpose Cleaner + Bleach, Original Spray + Refill, $16.48, $0.08/foz

Clorox Clean-Up All-Purpose Cleaner + Bleach, Original Spray + Refill
current price $16.48
$0.08/foz

Clorox Clean-Up All-Purpose Cleaner + Bleach, Original Spray + Refill

4.7551 out of 5 stars
4.7551 out of 5 Stars. 16081 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Fabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Watermelon 210 fl. oz., $10.98, $0.05/foz

Fabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Watermelon 210 fl. oz.
current price $10.98
$0.05/foz

Fabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Watermelon 210 fl. oz.

4.6827 out of 5 stars
4.6827 out of 5 Stars. 208 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Mr. Clean Professional Degreasing Floor Cleaner, 1 gal., $18.98, $0.15/foz

Mr. Clean Professional Degreasing Floor Cleaner, 1 gal.
current price $18.98
$0.15/foz

Mr. Clean Professional Degreasing Floor Cleaner, 1 gal.

4.9091 out of 5 stars
4.9091 out of 5 Stars. 55 reviews
Out of stock

Febreze Professional Sanitizing Fabric Spray 32 fl. oz., 6 ct., $41.88, $0.22/foz

Febreze Professional Sanitizing Fabric Spray 32 fl. oz., 6 ct.
current price $41.88
$0.22/foz

Febreze Professional Sanitizing Fabric Spray 32 fl. oz., 6 ct.

3.5833 out of 5 stars
3.5833 out of 5 Stars. 24 reviews
Out of stock

Dawn EZ-Squeeze Platinum Liquid Dish Soap, Fresh Rain Scent, 4 pk., 97.2 fl. oz., $16.88, $4.22/ea

Dawn EZ-Squeeze Platinum Liquid Dish Soap, Fresh Rain Scent, 4 pk., 97.2 fl. oz.
current price $16.88
$4.22/ea

Dawn EZ-Squeeze Platinum Liquid Dish Soap, Fresh Rain Scent, 4 pk., 97.2 fl. oz.

4.1266 out of 5 stars
4.1266 out of 5 Stars. 379 reviews
Out of stock

Frequently Asked Questions

What is the difference between an all-purpose cleaner and a multi-purpose cleaner?

Are cleaners and disinfectants the same thing?

What are the best cleaning supplies to buy in bulk?

Does Sam’s Club sell commercial cleaning supplies for businesses?

Can I buy cleaning supplies online and pick them up today?

What is the benefit of buying cleaning products in bulk?

Where can I buy bulk cleaning supplies near me?

About Cleaning Supplies, Janitorial & Bulk Cleaning Products

Cleaning Supplies

Keep your entire home clean with our wide selection of superior cleaning supplies. Sam’s Club® provides you with every possible cleaning solution you need. Whether it be for the living room carpet, dining room table, kitchen counter, bathroom toilet or bedroom windows, we have it all plus more. Take safety precautions now and start cleaning every inch and corner around your home for a healthier and safer environment you and your family can live in.

Wholesale Cleaning Supplies & Household Essentials

Looking for cleaning supplies for your home and business at Membership prices? Keep your space spotless, safe, and organized with our comprehensive selection of top-tier cleaning supplies. At Sam’s Club, we offer everything from heavy-duty national brand disinfectants to daily dish detergents in bulk sizes, ensuring you always have the right tools to tackle dirt, grime, and germs without breaking the budget.

Shop Top Cleaning Supply Categories

Whether you are deep-cleaning the bathroom or quickly wiping down kitchen counters, having the right product is essential. Explore our top categories and member-favorite products:

1. Disinfecting Wipes & Sprays

Eliminate illness-causing microbes and keep high-touch surfaces safe.

2. All-Purpose & Multi-Surface Cleaners

Tackle everyday messes across various rooms with versatile formulas.

3. Kitchen & Dish Detergents

Achieve a streak-free shine on your dishes and countertops.

4. Bathroom Cleaners

Get rid of that tough soap scum, hard water stains, and bacteria in the restroom with our top picks of bathroom cleaners.

5. Floor & Carpet Cleaners

Keep your hard floors shining and carpets free of stains and pet hair.

Expert Tips for a Cleaner Home

The first step to a healthy environment is reducing clutter, but the most important step is addressing what you can't see: germs and bacteria. To get the best results from your cleaning supplies, keep these best practices in mind:

  • Match the Product to the Surface: Always ensure your cleaner is formulated for your specific surface. For example, use dedicated Sprayway Glass Cleaner for windows and mirrors to prevent streaks, and use Weiman Stainless Steel Cleaner & Polish to protect appliances from damage.
  • Practice Safety: Wear protective gear, such as gloves and masks, when handling strong chemicals to avoid skin irritation and toxic fumes.