Swiffer Sweeper Mop Heavy Duty Wet Cloth Refills, Lavender, 54 ct.
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Box contains 54 Swiffer Heavy Duty Mop Refill Cloths
- Enjoy long-lasting freshness in the Lavender Scent you love
- Pads are pre-moistened with a cleaning solution and designed for quick clean ups in small spaces
- Safe on all floor types, so you can use it on tile, hardwood, and vinyl flooring
- 75% more scrubbing power* to tackle tough messes
Simple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill $10.34 $0.07/oz

Simple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill


Members also considered
Sprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size $8.38 $0.11/foz
Sponsored$838current price $8.38$0.11/fozOptions from $8.38 – $24.98Sprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size
93014.8696 out of 5 Stars. 9301 reviews4.8696 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Lavender 210 fl. oz. $10.98 $0.05/foz
$1098current price $10.98$0.05/fozFabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Lavender 210 fl. oz.
31354.822 out of 5 Stars. 3135 reviews4.822 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk. $15.98 $5.33/ea
$1598current price $15.98$5.33/eaLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk.
146794.8593 out of 5 Stars. 14679 reviews4.8593 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingScott Shop Towels Original 55 sheets/roll, 12 rolls $22.64 $0.05/sft
Sponsored$2264current price $22.64$0.05/sftScott Shop Towels Original 55 sheets/roll, 12 rolls
2514.8008 out of 5 Stars. 251 reviews4.8008 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner 32 fl. oz., 4 pk. $11.48 $0.09/foz
$1148current price $11.48$0.09/fozLysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner 32 fl. oz., 4 pk.
40134.7309 out of 5 Stars. 4013 reviews4.7309 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Clean-Up All-Purpose Cleaner + Bleach, Original Spray + Refill $16.48 $0.08/foz
$1648current price $16.48$0.08/fozClorox Clean-Up All-Purpose Cleaner + Bleach, Original Spray + Refill
160914.7551 out of 5 Stars. 16091 reviews4.7551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingScrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count $13.98 $0.14/oz
$1398current price $13.98$0.14/ozScrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count
3764.704 out of 5 Stars. 376 reviews4.704 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWindex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz $11.72 $0.07/foz
$1172current price $11.72$0.07/fozWindex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz
30374.8229 out of 5 Stars. 3037 reviews4.8229 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz. $12.48 $0.09/foz
$1248current price $12.48$0.09/fozClorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz.
52864.7777 out of 5 Stars. 5286 reviews4.7777 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDrano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count $12.87 $0.08/foz
$1287current price $12.87$0.08/fozDrano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count
14324.6487 out of 5 Stars. 1432 reviews4.6487 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPledge Beautify It Lemon Enhancing Polish Spray - Removes Dust and Fingerprints. Provides Protective, Glossy Coating (3 Pack Aerosol Spray), 9.7 oz $12.52 $4.17/ea
$1252current price $12.52$4.17/eaPledge Beautify It Lemon Enhancing Polish Spray - Removes Dust and Fingerprints. Provides Protective, Glossy Coating (3 Pack Aerosol Spray), 9.7 oz
12674.7877 out of 5 Stars. 1267 reviews4.7877 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingScrubbing Bubbles Mega Shower Aerosol, Disinfectant Spray, Rainshower Scent, 20 oz., 3 ct. $10.68 $3.56/ea
$1068current price $10.68$3.56/eaScrubbing Bubbles Mega Shower Aerosol, Disinfectant Spray, Rainshower Scent, 20 oz., 3 ct.
12164.6628 out of 5 Stars. 1216 reviews4.6628 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMr. Clean Clean Freak Multi-Surface Cleaner, Lemon Zest, 2 trigger sprays + refill $13.64 $0.22/foz
Sam's Cash Offer
$1364current price $13.64$0.22/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Mr. Clean Clean Freak Multi-Surface Cleaner, Lemon Zest, 2 trigger sprays + refill
12014.4446 out of 5 Stars. 1201 reviews4.4446 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPledge® Multisurface Cleaner, Everyday Clean™, Aerosol, Rainshower Scent, 9.7 oz, Pack of 3 $12.52 $4.17/ea
$1252current price $12.52$4.17/eaPledge® Multisurface Cleaner, Everyday Clean™, Aerosol, Rainshower Scent, 9.7 oz, Pack of 3
794.7429 out of 5 Stars. 79 reviews4.7429 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingClorox Bathroom Bleach Foamer, Ocean Mist, 3 ct., 90 fl. oz. $12.98 $0.14/foz
$1298current price $12.98$0.14/fozClorox Bathroom Bleach Foamer, Ocean Mist, 3 ct., 90 fl. oz.
15494.4642 out of 5 Stars. 1549 reviews4.4642 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Swiffer Sweeper Heavy Duty Wet Mopping Cloths:
Now have 75% more scrubbing power* to tackle tough messes. They are pre-moistened with a cleaning solution that bonds with dirt to trap it deep in the cloth’s core, so it can’t be re-released onto your floor as you clean.
Enjoy Lavender Freshness:
The pads are designed for quick clean ups in small spaces, making them a perfect choice for kitchens, bathrooms, and more. Plus, they are safe to use on all finished floors**. Enjoy long-lasting freshness*** in the Lavender scent you love!
Easy to Use:
Clean floor with cloth and allow floor to dry. Flip to scrub to remove tough spots, from dried-on foods to scuffs. Wash hands after use. 1. Attach. 2. Clean & Scrub. 3. Remove when dirty. Safe on wood & all finished floors†
Maximize Your Swiffer Clean:
Also try Swiffer Sweeper Heavy Duty Dry Sweeping cloth refills! Before Wet cleaning your floors with Swiffer Heavy Duty Wet mop cloths, first dry sweep your floor with Swiffer Sweeper Dry Sweeping cloth refills.
Buy Swiffer worry-free. If you’re not completely satisfied, check out our money-back guarantee!
*scrubbing strip area vs Swiffer Wet mopping cloth
**Do not use on unfinished, oiled or waxed wooden boards, non-sealed tiles or carpeted floors because they may be water sensitive.
***Up to 4 hours of freshness left behind after initial product use
†Do not use on unfinished, oiled or waxed wooden boards, non-sealed tiles or carpeted floors because they may be water sensitive
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 54 Wet Cloth Refills |
| Product Form | Wet Cloth |
| Scent | Lavender |
| "Free Of" Claims | Contains No Phosphates |
| Allergen + Warning Information | Allergen: Contains Fragrance Allergen(s) Warnings: Avoid accidents: Keep Out Of Reach Of Children and Pets to Avoid Accidental Ingestion. In case of eye contact or prolonged exposure to skin, flush with water to reduce irritation. If irritation persists, call a physician. Avoid exerting excessive pressure on mop pole as breakage may occur. |
| use Instructions | Clean floor with cloth and allow floor to dry. Flip to scrub to remove tough spots, from dried-on foods to scuffs. Wash hands after use. 1. Attach. 2. Clean & Scrub. 3. Remove when dirty. Safe on wood & all finished floors† †Do not use on unfinished, oiled or waxed wooden boards, non-sealed tiles or carpeted floors because they may be water sensitive |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 443 reviews
Verified Purchase
Definitely traps more dirt!
I thought I would try the heavy duty because I was using so many of the other cloths. My floors are in a heavily traffic area and I would go through a lot of regular cloths to complete the job. The heavy duty cloths were great and I didn't have to use as many, plus you can turn them over and use the other side.
Verified Purchase
Swiffer Refill Mop Pads
These refill wet mop pads are very good for cleaning and ensuring a sanitized home environment. The lavender fragrance is an excellent option for a mild and pleasant scent
Verified Purchase
Cleans easy and smells good
I love using these swifter wet cleaning cloths with the lavender scent. They make mopping the floors easy because when you’re done you just throw the pad away. No washing out dirty mops. They do a good job cleaning the floors—I use them on ceramic tile, wood and linoleum flooring with good results. They do tend to leave the floor wet so on days when the floors are slow at drying I use a paper towel to dry off the floor. The lavender scent makes mopping more pleasant and leaves a clean smell to the room.
Items you may like
Palmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz. $8.98 $0.09/foz
Sponsored$898current price $8.98$0.09/fozPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz.
43724.7674 out of 5 Stars. 4372 reviews4.7674 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingScotch-Brite Heavy Duty Industrial Sized Scour Pads 20ct. $9.78 $0.49/ea
$978current price $9.78$0.49/eaScotch-Brite Heavy Duty Industrial Sized Scour Pads 20ct.
19934.8435 out of 5 Stars. 1993 reviews4.8435 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingScotch-Brite Stainless Steel Extra Large Scrubbers,16 ct. $11.34 $0.71/ea
$1134current price $11.34$0.71/eaScotch-Brite Stainless Steel Extra Large Scrubbers,16 ct.
5834.7993 out of 5 Stars. 583 reviews4.7993 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPalmolive Ultra Dishwashing Liquid, Original Scent, 102 oz. $8.98 $0.09/foz
Sponsored$898current price $8.98$0.09/fozPalmolive Ultra Dishwashing Liquid, Original Scent, 102 oz.
10384.4432 out of 5 Stars. 1038 reviews4.4432 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors $16.98 Was $17.98 $0.71/ea
Now$1698current price Now $16.98, Was $17.98$17.98$0.71/ea$1 offMember's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors
3704.773 out of 5 Stars. 370 reviews4.773 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHometex Microfiber Towels, 96 pack $38.98 $0.41/ea
$3898current price $38.98$0.41/eaHometex Microfiber Towels, 96 pack
2974.3266 out of 5 Stars. 297 reviews4.3266 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743704.6652 out of 5 Stars. 74370 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278394.8293 out of 5 Stars. 27839 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box $17.94 $0.01/ea
$1794current price $17.94$0.01/eaKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box
131144.6761 out of 5 Stars. 13114 reviews4.6761 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct. $14.98 $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26224.439 out of 5 Stars. 2622 reviews4.439 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz. $15.48 $0.10/foz
$1548current price $15.48$0.10/fozFrom $15.48Lysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz.
78444.8849 out of 5 Stars. 7844 reviews4.8849 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray $10.98
$1098current price $10.98OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
26004.8731 out of 5 Stars. 2600 reviews4.8731 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Sanitizer, 1 Gallon Jugs $30.32 $0.06/foz
$3032current price $30.32$0.06/fozMember's Mark Commercial Sanitizer, 1 Gallon Jugs
344.5 out of 5 Stars. 34 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFalcon Dust-Off Compressed Gas Duster, 10oz., 4 Pack $16.47
$1647current price $16.47Falcon Dust-Off Compressed Gas Duster, 10oz., 4 Pack
11574.5791 out of 5 Stars. 1157 reviews4.5791 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShipping