Sprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size, $24.98, $0.11/foz

Sprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size
current price $24.98
$0.11/foz

Sprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size

4.8693 out of 5 stars
4.8693 out of 5 Stars. 9278 reviews

Cleaning Supplies

Prices may vary in club and online

Windex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz, $11.72, $0.07/foz

Windex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz
Sponsored
current price $11.72
$0.07/foz

Windex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz

4.8227 out of 5 stars
4.8227 out of 5 Stars. 3034 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Scrub Daddy Sponges, Multiple Colors, 6 ct., $12.88, $2.15/ea

Scrub Daddy Sponges, Multiple Colors, 6 ct.
Sponsored
current price $12.88
$2.15/ea

Scrub Daddy Sponges, Multiple Colors, 6 ct.

4.7688 out of 5 stars
4.7688 out of 5 Stars. 770 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Commercial Sanitizer, 1 Gallon Jugs, $30.32

Member's Mark Commercial Sanitizer, 1 Gallon Jugs
current price $30.32

Member's Mark Commercial Sanitizer, 1 Gallon Jugs

4.4848 out of 5 stars
4.4848 out of 5 Stars. 33 reviews
Available for Shipping

Pinalen 2X Multipurpose Cleaner, Fresh Pine Scent, 304 oz., $12.48, $0.05/foz

Pinalen 2X Multipurpose Cleaner, Fresh Pine Scent, 304 oz.
current price $12.48
$0.05/foz

Pinalen 2X Multipurpose Cleaner, Fresh Pine Scent, 304 oz.

4.9333 out of 5 stars
4.9333 out of 5 Stars. 15 reviews
Available for Shipping

Fanttik Multi-Purpose Air Duster with Adjustable Speed, $49.76

Fanttik Multi-Purpose Air Duster with Adjustable Speed
current price $49.76

Fanttik Multi-Purpose Air Duster with Adjustable Speed

4.6667 out of 5 stars
4.6667 out of 5 Stars. 30 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Scrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count, $13.98, $0.14/oz

Scrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count
Sponsored
current price $13.98
$0.14/oz

Scrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count

4.704 out of 5 stars
4.704 out of 5 Stars. 376 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Mr. Clean Magic Eraser Shower & Tub Sponge, Lavender, 12 ct., $14.98, $1.25/ea

Mr. Clean Magic Eraser Shower & Tub Sponge, Lavender, 12 ct.
current price $14.98
$1.25/ea

Mr. Clean Magic Eraser Shower & Tub Sponge, Lavender, 12 ct.

Available for Shipping

Pine-Sol Multi-Surface Cleaner, Cherry Blossom, 2 Count, 120 fl. oz. Total, $12.98, $0.11/foz

Pine-Sol Multi-Surface Cleaner, Cherry Blossom, 2 Count, 120 fl. oz. Total
current price $12.98
$0.11/foz

Pine-Sol Multi-Surface Cleaner, Cherry Blossom, 2 Count, 120 fl. oz. Total

Available for Shipping

Simpli-Magic Industrial Orange Nitrile Gloves, 1000-Count - M, L & XL, $149.97

Simpli-Magic Industrial Orange Nitrile Gloves, 1000-Count - M, L & XL
current price $149.97

Simpli-Magic Industrial Orange Nitrile Gloves, 1000-Count - M, L & XL

1 out of 5 stars
1 out of 5 Stars. 1 reviews
Available for Shipping

Scotch-Brite Zero Scratch Scrub Sponges, Individually Wrapped 24 ct., $15.44, $0.64/ea

Scotch-Brite Zero Scratch Scrub Sponges, Individually Wrapped 24 ct.
Sponsored
current price $15.44
$0.64/ea

Scotch-Brite Zero Scratch Scrub Sponges, Individually Wrapped 24 ct.

4.6525 out of 5 stars
4.6525 out of 5 Stars. 2489 reviews
Available for Shipping

LYSOL Disinfecting Spray, Crisp Linen, Early Morning Breeze, & Mango Hibiscus, 3 pk. 19 oz. each, $15.98, $0.28/oz

LYSOL Disinfecting Spray, Crisp Linen, Early Morning Breeze, & Mango Hibiscus, 3 pk. 19 oz. each
current price $15.98
$0.28/oz

LYSOL Disinfecting Spray, Crisp Linen, Early Morning Breeze, & Mango Hibiscus, 3 pk. 19 oz. each

4.8608 out of 5 stars
4.8608 out of 5 Stars. 79 reviews
Available for Shipping

Simpli-Magic Cleaning Kit with Extension Pole (5–12 ft) Duster, Cobweb Remover & Squeegee, 20 ft Max Reach for Household, RV & Car Use, $59.99

Simpli-Magic Cleaning Kit with Extension Pole (5–12 ft) Duster, Cobweb Remover & Squeegee, 20 ft Max Reach for Household, RV & Car Use
current price $59.99

Simpli-Magic Cleaning Kit with Extension Pole (5–12 ft) Duster, Cobweb Remover & Squeegee, 20 ft Max Reach for Household, RV & Car Use

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 12 reviews
Available for Shipping

Dawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Seasonal Variety Pack, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 48 fl. oz., $11.98, $0.25/foz

Dawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Seasonal Variety Pack, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 48 fl. oz.
current price $11.98
$0.25/foz

Dawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Seasonal Variety Pack, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 48 fl. oz.

4.7261 out of 5 stars
4.7261 out of 5 Stars. 606 reviews
Available for Shipping

Simpli-Magic Multi Purpose Spin Mop Detailing Bucket System with 3 Microfiber Mop Heads and 2 Chenille Hand Gloves, $39.98

Simpli-Magic Multi Purpose Spin Mop Detailing Bucket System with 3 Microfiber Mop Heads and 2 Chenille Hand Gloves
current price $39.98

Simpli-Magic Multi Purpose Spin Mop Detailing Bucket System with 3 Microfiber Mop Heads and 2 Chenille Hand Gloves

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 10 reviews
Available for Shipping

Swiffer PowerMop Multi-Surface Mopping Kit, Lavender, 8 pads + 2 refills, $34.98

Swiffer PowerMop Multi-Surface Mopping Kit, Lavender, 8 pads + 2 refills
current price $34.98

Swiffer PowerMop Multi-Surface Mopping Kit, Lavender, 8 pads + 2 refills

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 5 reviews
Available for Shipping

Scrubbing Bubbles Flowers & Showers, Bathroom Grime Fighter Spray, Rainshower, Petal Paradise, and Floral Fusion, 32 oz., 3 pk., $9.94, $0.10/oz

Scrubbing Bubbles Flowers & Showers, Bathroom Grime Fighter Spray, Rainshower, Petal Paradise, and Floral Fusion, 32 oz., 3 pk.
current price $9.94
$0.10/oz

Scrubbing Bubbles Flowers & Showers, Bathroom Grime Fighter Spray, Rainshower, Petal Paradise, and Floral Fusion, 32 oz., 3 pk.

4.6025 out of 5 stars
4.6025 out of 5 Stars. 161 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Polder Dual Toilet Brush and Plunger Caddy, $23.91, Was $26.98

Polder Dual Toilet Brush and Plunger Caddy
current price Now $23.91, Was $26.98
$3.07 off

Polder Dual Toilet Brush and Plunger Caddy

3.6667 out of 5 stars
3.6667 out of 5 Stars. 18 reviews
Available for Shipping

Mr. Clean Multi-Surface Cleaner Limited Edition Fall Scent, Spiced Harvest, 101 fl. oz., $11.48, $0.11/foz

Mr. Clean Multi-Surface Cleaner Limited Edition Fall Scent, Spiced Harvest, 101 fl. oz.
current price $11.48
$0.11/foz

Mr. Clean Multi-Surface Cleaner Limited Edition Fall Scent, Spiced Harvest, 101 fl. oz.

Available for Shipping , Pickup or Delivery

LYSOL All Purpose Cleaner Trigger. 4 pk., 32 oz. Each, $11.98, $0.09/oz

LYSOL All Purpose Cleaner Trigger. 4 pk., 32 oz. Each
current price $11.98
$0.09/oz

LYSOL All Purpose Cleaner Trigger. 4 pk., 32 oz. Each

Available for Shipping

Fabuloso 3-in-1 Clean Spray, Multi-Purpose Cleaner, Lavender & Lemon Scent, 3 ct., 25.3 fl. oz., $9.98, $0.13/oz

Fabuloso 3-in-1 Clean Spray, Multi-Purpose Cleaner, Lavender & Lemon Scent, 3 ct., 25.3 fl. oz.
current price $9.98
$0.13/oz

Fabuloso 3-in-1 Clean Spray, Multi-Purpose Cleaner, Lavender & Lemon Scent, 3 ct., 25.3 fl. oz.

Available for Shipping

Mrs. Meyers Multi-Surface Cleaner Limited Edition Summer Scents, Dandelion, Fresh Cut Grass, Blueberry, 16 fl oz, 3pk, $11.78, $3.93/ea

Mrs. Meyers Multi-Surface Cleaner Limited Edition Summer Scents, Dandelion, Fresh Cut Grass, Blueberry, 16 fl oz,  3pk
current price $11.78
$3.93/ea

Mrs. Meyers Multi-Surface Cleaner Limited Edition Summer Scents, Dandelion, Fresh Cut Grass, Blueberry, 16 fl oz, 3pk

4.5714 out of 5 stars
4.5714 out of 5 Stars. 21 reviews
Out of stock

Mrs. Meyer's Clean Day Liquid Dish Soap, Honeysuckle, Compassion Flower, Lemon Verbena Scents, 3pack, 48 Fl Oz, $11.77, $0.25/foz

Mrs. Meyer's Clean Day Liquid Dish Soap, Honeysuckle, Compassion Flower, Lemon Verbena Scents, 3pack, 48 Fl Oz
current price $11.77
$0.25/foz

Mrs. Meyer's Clean Day Liquid Dish Soap, Honeysuckle, Compassion Flower, Lemon Verbena Scents, 3pack, 48 Fl Oz

Out of stock

Simpli-Magic Industrial Black Nitrile Gloves, 1000-Count - M, L & XL, $139.97

Simpli-Magic Industrial Black Nitrile Gloves, 1000-Count - M, L & XL
current price $139.97

Simpli-Magic Industrial Black Nitrile Gloves, 1000-Count - M, L & XL

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 3 reviews
Out of stock

Frequently Asked Questions

What is the difference between an all-purpose cleaner and a multi-purpose cleaner?

Are cleaners and disinfectants the same thing?

What are the best cleaning supplies to buy in bulk?

Does Sam’s Club sell commercial cleaning supplies for businesses?

Can I buy cleaning supplies online and pick them up today?

What is the benefit of buying cleaning products in bulk?

Where can I buy bulk cleaning supplies near me?

About Cleaning Supplies, Janitorial & Bulk Cleaning Products

Cleaning Supplies

Keep your entire home clean with our wide selection of superior cleaning supplies. Sam’s Club® provides you with every possible cleaning solution you need. Whether it be for the living room carpet, dining room table, kitchen counter, bathroom toilet or bedroom windows, we have it all plus more. Take safety precautions now and start cleaning every inch and corner around your home for a healthier and safer environment you and your family can live in.

Wholesale Cleaning Supplies & Household Essentials

Looking for cleaning supplies for your home and business at Membership prices? Keep your space spotless, safe, and organized with our comprehensive selection of top-tier cleaning supplies. At Sam’s Club, we offer everything from heavy-duty national brand disinfectants to daily dish detergents in bulk sizes, ensuring you always have the right tools to tackle dirt, grime, and germs without breaking the budget.

Shop Top Cleaning Supply Categories

Whether you are deep-cleaning the bathroom or quickly wiping down kitchen counters, having the right product is essential. Explore our top categories and member-favorite products:

1. Disinfecting Wipes & Sprays

Eliminate illness-causing microbes and keep high-touch surfaces safe.

2. All-Purpose & Multi-Surface Cleaners

Tackle everyday messes across various rooms with versatile formulas.

3. Kitchen & Dish Detergents

Achieve a streak-free shine on your dishes and countertops.

4. Bathroom Cleaners

Get rid of that tough soap scum, hard water stains, and bacteria in the restroom with our top picks of bathroom cleaners.

5. Floor & Carpet Cleaners

Keep your hard floors shining and carpets free of stains and pet hair.

Expert Tips for a Cleaner Home

The first step to a healthy environment is reducing clutter, but the most important step is addressing what you can't see: germs and bacteria. To get the best results from your cleaning supplies, keep these best practices in mind:

  • Match the Product to the Surface: Always ensure your cleaner is formulated for your specific surface. For example, use dedicated Sprayway Glass Cleaner for windows and mirrors to prevent streaks, and use Weiman Stainless Steel Cleaner & Polish to protect appliances from damage.
  • Practice Safety: Wear protective gear, such as gloves and masks, when handling strong chemicals to avoid skin irritation and toxic fumes.