Laundry Detergent

Prices may vary in club and online
Sort by|

Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct., $24.98, $0.38/ea

Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.
Sponsored
current price $24.98
$0.38/ea

Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.

4.4855 out of 5 stars
4.4855 out of 5 Stars. 1069 reviews
Available for Shipping

Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz., $24.48, $0.14/foz

Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
Sponsored
current price $24.48
$0.14/foz

Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.

4.5188 out of 5 stars
4.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Tide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct., $29.98, $0.19/ea

Tide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct.
current price $29.98
$0.19/ea

Tide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct.

4.8182 out of 5 stars
4.8182 out of 5 Stars. 13877 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Gain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz., $24.46, $0.14/oz

Gain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz.
current price $24.46
$0.14/oz
From $24.46

Gain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz.

4.8073 out of 5 stars
4.8073 out of 5 Stars. 763 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Gain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz., $19.98, $0.12/foz

Gain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz.
current price $19.98
$0.12/foz

Gain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz.

4.8212 out of 5 stars
4.8212 out of 5 Stars. 6236 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz., $24.98, $0.15/foz

Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz.
Sponsored
current price $24.98
$0.15/foz

Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz.

4.6338 out of 5 stars
4.6338 out of 5 Stars. 2204 reviews
Available for Shipping

Tide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz., $24.98, $0.15/foz

Tide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
current price $24.98
$0.15/foz

Tide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.

4.7462 out of 5 stars
4.7462 out of 5 Stars. 13162 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Gain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz., $19.98, $0.12/foz

Gain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz.
current price $19.98
$0.12/foz

Gain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz.

4.834 out of 5 stars
4.834 out of 5 Stars. 6218 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Tide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct., $25.48, $0.35/ea

Tide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct.
current price $25.48
$0.35/ea
From $25.48

Tide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct.

4.8137 out of 5 stars
4.8137 out of 5 Stars. 4402 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

all Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads, $20.98, $0.10/foz

all Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads
Sponsored
current price $20.98
$0.10/foz

all Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads

4.7234 out of 5 stars
4.7234 out of 5 Stars. 1081 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Tide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz., $30.58, $0.14/oz

Tide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz.
current price $30.58
$0.14/oz
From $30.58

Tide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz.

4.7934 out of 5 stars
4.7934 out of 5 Stars. 484 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz., $15.98, $0.08/foz

Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz.
current price $15.98
$0.08/foz

Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz.

4.6789 out of 5 stars
4.6789 out of 5 Stars. 5061 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Tide PODS Free & Gentle Laundry Detergent Pacs, 152 ct., $29.98, $0.20/ea

Tide PODS Free & Gentle Laundry Detergent Pacs, 152 ct.
current price $29.98
$0.20/ea

Tide PODS Free & Gentle Laundry Detergent Pacs, 152 ct.

4.647 out of 5 stars
4.647 out of 5 Stars. 915 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Windfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz., $19.98, $0.04/oz

Windfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz.
current price $19.98
$0.04/oz

Windfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz.

4.5204 out of 5 stars
4.5204 out of 5 Stars. 538 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member's Mark Plant Based Liquid Laundry Detergent, Lavender, 127 loads, 196 fl. oz., $15.28, $0.08/foz

Member's Mark Plant Based Liquid Laundry Detergent, Lavender, 127 loads, 196 fl. oz.
current price $15.28
$0.08/foz
From $15.28

Member's Mark Plant Based Liquid Laundry Detergent, Lavender, 127 loads, 196 fl. oz.

4.4575 out of 5 stars
4.4575 out of 5 Stars. 1764 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz., $14.41, Was $15.98, $0.07/foz

Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz.
current price Now $14.41, Was $15.98
$0.07/foz
From $14.41
$1.57 off

Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz.

4.6689 out of 5 stars
4.6689 out of 5 Stars. 3377 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Tide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz., $19.48, $0.15/foz

Tide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz.
current price $19.48
$0.15/foz

Tide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz.

4.7311 out of 5 stars
4.7311 out of 5 Stars. 264 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct., $19.48, $0.15/ea

Member's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.
current price $19.48
$0.15/ea

Member's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.

4.5346 out of 5 stars
4.5346 out of 5 Stars. 2254 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Tide Hygienic Clean Power PODS Laundry Detergent Pacs, Original, 72 ct., $24.98, $0.35/ea

Tide Hygienic Clean Power PODS Laundry Detergent Pacs, Original, 72 ct.
current price $24.98
$0.35/ea

Tide Hygienic Clean Power PODS Laundry Detergent Pacs, Original, 72 ct.

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 10 reviews
Available for Shipping

Tide Power PODs Downy Soft Boosters Laundry Detergent Pacs, April Fresh, 72 ct., $24.98, $0.35/ea

Tide Power PODs Downy Soft Boosters Laundry Detergent Pacs, April Fresh, 72 ct.
current price $24.98
$0.35/ea

Tide Power PODs Downy Soft Boosters Laundry Detergent Pacs, April Fresh, 72 ct.

4.6652 out of 5 stars
4.6652 out of 5 Stars. 224 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Gain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct., $29.88, $0.20/ea

Gain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct.
current price $29.88
$0.20/ea

Gain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct.

4.8469 out of 5 stars
4.8469 out of 5 Stars. 10249 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

all Liquid Laundry Detergent, with Advanced OXI Stain Removers, 208oz, 140 loads, $20.98, $0.10/foz

all Liquid Laundry Detergent, with Advanced OXI Stain Removers, 208oz, 140 loads
current price $20.98
$0.10/foz

all Liquid Laundry Detergent, with Advanced OXI Stain Removers, 208oz, 140 loads

4.6603 out of 5 stars
4.6603 out of 5 Stars. 209 reviews
Available for Shipping

Persil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz., $23.38, $0.12/foz

Persil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz.
current price $23.38
$0.12/foz

Persil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz.

4.6485 out of 5 stars
4.6485 out of 5 Stars. 4657 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

OdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 4 pk., Choose Scent, $34.68, $8.67/ea

OdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 4 pk., Choose Scent
current price $34.68
$8.67/ea

OdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 4 pk., Choose Scent

4.8269 out of 5 stars
4.8269 out of 5 Stars. 2357 reviews
Available for Shipping

Era Active Stainfighter Liquid Laundry Detergent, 146 loads, 200 fl. oz., $13.94, $0.07/foz

Era Active Stainfighter Liquid Laundry Detergent, 146 loads, 200 fl. oz.
current price $13.94
$0.07/foz

Era Active Stainfighter Liquid Laundry Detergent, 146 loads, 200 fl. oz.

4.7597 out of 5 stars
4.7597 out of 5 Stars. 2563 reviews
Available for Shipping

all free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct., $24.98, $0.21/ea

all free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct.
current price $24.98
$0.21/ea

all free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct.

4.853 out of 5 stars
4.853 out of 5 Stars. 8461 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

ECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz., $17.98

ECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz.
current price $17.98

ECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz.

4.6565 out of 5 stars
4.6565 out of 5 Stars. 2361 reviews
Available for Shipping

Gain Flings 4 in 1 Laundry Detergent Pacs, Moonlight Breeze, 152 ct., $29.88, $0.20/ea

Gain Flings 4 in 1 Laundry Detergent Pacs, Moonlight Breeze, 152 ct.
current price $29.88
$0.20/ea

Gain Flings 4 in 1 Laundry Detergent Pacs, Moonlight Breeze, 152 ct.

4.8671 out of 5 stars
4.8671 out of 5 Stars. 1196 reviews
Available for Shipping

FOCA Laundry Detergent, 352.72 oz., $17.98, $0.05/oz

FOCA Laundry Detergent, 352.72 oz.
current price $17.98
$0.05/oz

FOCA Laundry Detergent, 352.72 oz.

4.8273 out of 5 stars
4.8273 out of 5 Stars. 1112 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Laundry Detergent Ultimate Clean, Free & Clear, 166 loads, 218 fl. oz., $16.98, $0.08/foz

Member's Mark Laundry Detergent Ultimate Clean, Free & Clear, 166 loads, 218 fl. oz.
current price $16.98
$0.08/foz

Member's Mark Laundry Detergent Ultimate Clean, Free & Clear, 166 loads, 218 fl. oz.

4.7532 out of 5 stars
4.7532 out of 5 Stars. 77 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Premium Fabric Softener, Spring Flowers, 251 loads, 170 fl. oz., $9.98, $0.06/oz

Member's Mark Premium Fabric Softener, Spring Flowers, 251 loads, 170 fl. oz.
current price $9.98
$0.06/oz

Member's Mark Premium Fabric Softener, Spring Flowers, 251 loads, 170 fl. oz.

Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Laundry Pacs Ultimate Clean, Free & Clear, 130 Pacs, $19.48, $0.15/ea

Member's Mark Laundry Pacs Ultimate Clean, Free & Clear, 130 Pacs
current price $19.48
$0.15/ea

Member's Mark Laundry Pacs Ultimate Clean, Free & Clear, 130 Pacs

4.6765 out of 5 stars
4.6765 out of 5 Stars. 68 reviews
Available for Shipping

Tide Evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Free & Gentle, 66 ct., $24.98, $0.38/ea

Tide Evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Free & Gentle, 66 ct.
current price $24.98
$0.38/ea

Tide Evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Free & Gentle, 66 ct.

Available for Shipping

Tide PODS Laundry Detergent Pacs, Original Scent, 156 ct., $29.98, $0.19/ea

Tide PODS Laundry Detergent Pacs, Original Scent, 156 ct.
current price $29.98
$0.19/ea

Tide PODS Laundry Detergent Pacs, Original Scent, 156 ct.

Available for Shipping

Gain Plus Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 161 Loads, 198 fl. oz., $21.98, $0.11/foz

Gain Plus Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 161 Loads, 198 fl. oz.
current price $21.98
$0.11/foz

Gain Plus Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 161 Loads, 198 fl. oz.

Available for Shipping

FOCA Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 287.42 fl. oz., $16.80, $0.06/foz

FOCA Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 287.42 fl. oz.
current price $16.80
$0.06/foz

FOCA Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 287.42 fl. oz.

4.7778 out of 5 stars
4.7778 out of 5 Stars. 18 reviews
Available for Shipping

Tide Ultra Sport with Febreze Liquid Laundry Detergent, Active Fresh, 130 Loads, 166 fl. oz., $24.98, $0.15/foz

Tide Ultra Sport with Febreze Liquid Laundry Detergent, Active Fresh, 130 Loads, 166 fl. oz.
current price $24.98
$0.15/foz

Tide Ultra Sport with Febreze Liquid Laundry Detergent, Active Fresh, 130 Loads, 166 fl. oz.

Available for Shipping , Pickup or Delivery

Tide PODS + Unstopables Laundry Detergent Pacs, Fresh, 80 ct., $19.98, $0.25/ea

Tide PODS + Unstopables Laundry Detergent Pacs, Fresh, 80 ct.
current price $19.98
$0.25/ea

Tide PODS + Unstopables Laundry Detergent Pacs, Fresh, 80 ct.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews
Out of stock

Gain Tango Twist + Oxi Liquid Laundry Detergent, Strawberry & Shea Scent, 159 Loads, 170 fl. oz., $19.98, $0.12/foz

Gain Tango Twist + Oxi Liquid Laundry Detergent, Strawberry & Shea Scent, 159 Loads, 170 fl. oz.
current price $19.98
$0.12/foz

Gain Tango Twist + Oxi Liquid Laundry Detergent, Strawberry & Shea Scent, 159 Loads, 170 fl. oz.

Out of stock

About Shop Laundry Detergent

Choose from our extensive selection of quality liquid and powder laundry detergents to tackle stains and leave your clothes fresh and clean. From sensitive skin options to your favorite scents, find the right detergent for your laundry needs. Browse our selection today to find the best laundry detergent for you.

Frequently Asked Questions: Laundry Detergent

Is it better to buy liquid or powder laundry detergent?

The choice between liquid and powder laundry detergent ultimately depends on your preferences and laundry needs. Liquid laundry detergent is known for its convenience, ease of use, and effectiveness in fighting stains. It’s particularly suitable for pre-treating stains and for use in high-efficiency (HE) washing machines.

On the other hand, washing powder is typically more cost-effective. It also tends to have a longer shelf life. Whichever you choose, both liquid and powder laundry detergents deliver clean, fresh-smelling laundry with every wash.

How do you determine how much laundry detergent to use?

The amount of washing detergent you should use depends on factors like the laundry load, how soiled the clothes are, and the type of washing machine you have. For a standard top-loading machine, a general guideline is to use about one scoop or cup of detergent per load.

Always refer to the product’s packaging for instructions and adjust based on your laundry needs.

Expand your cleaning arsenal beyond laundry detergents with our comprehensive range of laundry supplies. We have everything you need, from fabric softeners to stain removers, to keep your clothes looking and feeling their best.

And while you’re shopping for laundry and cleaning supplies, stock up on other household items like toilet paper, dish detergent, air fresheners, and more.

Are your laundry detergents suitable for those who have sensitive skin or allergies?

We have a wide range of laundry detergents, some of which are hypoallergenic and fragrance-free. Finding a suitable laundry detergent is crucial for individuals with sensitive skin or allergies. Our hypoallergenic selections are formulated to be gentle on the skin, minimizing the risk of irritation and allergic reactions. These options prioritize cleanliness without compromising on comfort. Look for labels indicating clean laundry detergent or laundry detergent for sensitive skin.

Can your laundry detergents be used in all types of washing machines?

Our laundry detergents are versatile and can be used in various types of washing machines. Whether you have a traditional top-loading machine or a high-efficiency front-loading machine, our detergents are compatible. Their formulation is designed to work effectively in any machine type, ensuring you achieve the best results regardless of your washing machine’s specifications.

Keep in mind that some washing machines may require HE detergent. High-efficiency detergents are designed to produce fewer suds, optimizing the machine's performance. If your washing machine is labeled as high efficiency, look for our HE-compatible detergents to ensure efficiency.

Rest assured, we have a range of options to meet your needs and the requirements of your washing machines, providing you with the flexibility to choose your favorite scents and brands.