Gain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz.
Curbside Pickup

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Contains 180 oz. of powder laundry detergent for 195 loads
- Clean Dissolve Technology ensures quick dissolution with less residue
- Add detergent directly to the drum before starting the wash
- Compatible with regular and high-efficiency washer machines
- Effectively tackles odors while providing lasting freshness
Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz. $24.48 $0.14/foz

Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.


Members also considered
Gain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct. $29.88 $0.20/ea
Sam's Cash Offer
$2988current price $29.88$0.20/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct.
103604.8476 out of 5 Stars. 10360 reviews4.8476 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz. $19.98 $0.04/oz
$1998current price $19.98$0.04/ozWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz.
5384.5204 out of 5 Stars. 538 reviews4.5204 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz. $30.58 $0.14/oz
Sam's Cash Offer
$3058current price $30.58$0.14/ozFrom $30.58Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Tide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz.
4844.7934 out of 5 Stars. 484 reviews4.7934 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz. $19.98 $0.12/foz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.12/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz.
62494.8214 out of 5 Stars. 6249 reviews4.8214 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Flings 4 in 1 Laundry Detergent Pacs, Moonlight Breeze, 152 ct. $29.88 $0.20/ea
Sam's Cash Offer
$2988current price $29.88$0.20/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Flings 4 in 1 Laundry Detergent Pacs, Moonlight Breeze, 152 ct.
11974.8672 out of 5 Stars. 1197 reviews4.8672 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct. $29.98 $0.19/ea
Sam's Cash Offer
$2998current price $29.98$0.19/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Tide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct.
138994.8182 out of 5 Stars. 13899 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz. $19.98 $0.12/foz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.12/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz.
62404.8337 out of 5 Stars. 6240 reviews4.8337 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct. $25.48 $0.35/ea
Sam's Cash Offer
$2548current price $25.48$0.35/eaFrom $25.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Tide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct.
44154.8138 out of 5 Stars. 4415 reviews4.8138 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFOCA Laundry Detergent, 352.72 oz. $17.98 $0.05/oz
$1798current price $17.98$0.05/ozFOCA Laundry Detergent, 352.72 oz.
11164.8271 out of 5 Stars. 1116 reviews4.8271 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct. $19.48 $0.15/ea
$1948current price $19.48$0.15/eaMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.
22594.5352 out of 5 Stars. 2259 reviews4.5352 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct. $19.98 Was $24.98 $0.30/ea
Instant Savings
Now$1998current price Now $19.98, Was $24.98$24.98$0.30/ea$5 off and Sam's Cash EligibleTerms apply.Ends Oct 27Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.
10844.4843 out of 5 Stars. 1084 reviews4.4843 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Gain HE Powder Laundry Detergent, Original:
For long-lasting freshness and brightness, discover the incredible power of Gain Original HE Powder Laundry Detergent. Gain Laundry Powder with Odor Defense ensures that your clothes not only get clean but also helps them to continue to smell fresh with notes of florals and citrus sunshine.
The ultimate cleaning solution for fresh, vibrant clothes:
Gain Powder is specially designed to help tackle stains while leaving behind a delightful scent that lingers long after washing. Say goodbye to dull and lackluster garments. Gain Original HE Powder Laundry Detergent helps keep your colors bright and your whites white.
Versatile, Effective, and Simple to Use:
Whether you have a regular or high-efficiency washing machine, Gain Original Powder Detergent is safe and effective to use. Gain Laundry Detergent Powder cleans in cold water! Simply add the recommended amount of Gain Powder Laundry Detergent to the drum, toss in your laundry, and start your wash cycle.
Create a Captivating Fragrance with the Gain Scent Family:
Experience the sheer delight of wearing clothes that are not only fresh and clean but also carry the signature Gain scent that you adore. For an even more intense and long-lasting fragrance, consider complementing your laundry routine with Gain Scent Beads and Gain Fabric Softener. With Gain, your laundry will not only look clean but also exude a fantastic and captivating scent that will make you feel truly refreshed.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 180 oz. |
| Form | Powder Laundry Detergent |
| Product Claims | Free of Phosphates |
| Scent | Original Scent with Notes of Florals and Citrus Sunshine |
| Loads/Uses | 195 Loads |
| Allergens/Warnings | Allergen: Contains fragrance allergen(s) Warnings: Caution: Eye Irritant. May be harmful if swallowed. Do not get in eyes. Keep out of reach of children. First Aid Treatment: Contains anionic surfactants and enzymes. If swallowed, give a glassful of water or milk and call a Poison Control Center or doctor immediately. Do not induce vomiting. If in eyes, rinse well with water for 15 minutes. |
| Use Instructions | Read and follow care label instructions, then sort. Always test inside seam for colorfastness. Measure for load size. #1 Measure: 2 Tablespoons for Medium Loads. Bar 3 for Large Loads or 5 Tablespoons. Bar 5 for HE Full Loads or 3/4 cup. #2 Add Detergent. In Deep Fill/Extra Water Setting, Use More. For All Machines |
| Color Safe | Yes |
| HE Compatible | Yes |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 304 reviews
Verified Purchase
Quality and quantity
I usually use liquid gain or liquid tide and seen this on sale so I went ahead and tried it.. it works as good as liquid gain and the scent last just as long if not longer than the liquid detergent.
Verified Purchase
Unbeatable freshness and skin-friendly!
There is no other freshness quite like this. As someone with very sensitive skin, I've found Gain to be incredibly refreshing, and it is perfectly safe for my skin without causing any irritation. I highly recommend it for anyone who wants a great clean that is also gentle.
Hello Dedra! What a truly remarkable commendation for Gain Powder Laundry Detergent Original! We are absolutely thrilled to hear you declare its freshness unparalleled. It is truly wonderful that, even with very sensitive skin, you have found Gain incredibly refreshing and perfectly safe, causing no irritation whatsoever. Your enthusiastic recommendation beautifully underscores Gains commitment to delivering a powerful clean and an irresistible skin friendly freshness. May your laundry days continue to be filled with such comfort and delight!
Verified Purchase
Works great
I find the powder detergent works better then liquid in most cases. It doesn't leave the film in my washer over time that the liquid leaves and the gain scent seems to last longer. It's also a bit cheaper.
Hi Kevin! Your discovery that powder works better than liquid in your experience tells us you have really found what works best for your specific washing situation! Your observation about avoiding that film buildup over time is practical and valuable. If you experienced film buildup with Gain liquid detergent, we would love to hear about it. Please reach out to us at (800) 888-4246 so we can better understand your experience! Thanks for your support!
Items you may like
Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz. $24.48 $0.14/foz
Sam's Cash Offer
Sponsored$2448current price $24.48$0.14/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz. $24.98 $0.15/foz
Sam's Cash Offer
$2498current price $24.98$0.15/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Tide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
131744.746 out of 5 Stars. 13174 reviews4.746 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz. $24.98 $0.15/foz
Sam's Cash Offer
Sponsored$2498current price $24.98$0.15/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz.
22044.6338 out of 5 Stars. 2204 reviews4.6338 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Printed Paper Bath Cold Cup 5 oz., 450 ct. $14.46 $0.03/ea
$1446current price $14.46$0.03/eaFrom $14.46Member's Mark Printed Paper Bath Cold Cup 5 oz., 450 ct.
13724.6822 out of 5 Stars. 1372 reviews4.6822 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz. $15.98 $0.08/foz
$1598current price $15.98$0.08/fozMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz.
50704.6781 out of 5 Stars. 5070 reviews4.6781 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz. $14.41 Was $15.98 $0.07/foz
Now$1441current price Now $14.41, Was $15.98$15.98$0.07/fozFrom $14.41$1.57 offMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz.
33844.669 out of 5 Stars. 3384 reviews4.669 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct. $24.98 $0.21/ea
$2498current price $24.98$0.21/eaall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct.
84674.8531 out of 5 Stars. 8467 reviews4.8531 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz. $23.38 $0.12/foz
$2338current price $23.38$0.12/fozPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz.
46614.6486 out of 5 Stars. 4661 reviews4.6486 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide PODS Free & Gentle Laundry Detergent Pacs, 152 ct. $29.98 $0.20/ea
Sam's Cash Offer
$2998current price $29.98$0.20/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Tide PODS Free & Gentle Laundry Detergent Pacs, 152 ct.
9154.647 out of 5 Stars. 915 reviews4.647 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz. $17.98
$1798current price $17.98ECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz.
23614.6565 out of 5 Stars. 2361 reviews4.6565 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping