Air Fresheners

Prices may vary in club and online
Sort by|

Febreze Car Air Freshener Vent Clips, Mixed Scent, 5 ct., $9.48, $1.90/ea

Febreze Car Air Freshener Vent Clips, Mixed Scent, 5 ct.
current price $9.48
$1.90/ea

Febreze Car Air Freshener Vent Clips, Mixed Scent, 5 ct.

4.6852 out of 5 stars
4.6852 out of 5 Stars. 559 reviews
Available for Shipping

Glade Automatic Spray Air Freshener Refills, Cashmere Woods, 4 ct., $18.58, $4.64/ea

Glade Automatic Spray Air Freshener Refills, Cashmere Woods, 4 ct.
current price $18.58
$4.64/ea

Glade Automatic Spray Air Freshener Refills, Cashmere Woods, 4 ct.

4.66 out of 5 stars
4.66 out of 5 Stars. 250 reviews
Available for Shipping

Febreze Bathroom Air Freshener, Calm Mix, 6 ct., $13.48, $2.25/ea

Febreze Bathroom Air Freshener, Calm Mix, 6 ct.
current price $13.48
$2.25/ea

Febreze Bathroom Air Freshener, Calm Mix, 6 ct.

4.4758 out of 5 stars
4.4758 out of 5 Stars. 454 reviews
Available for Shipping

Febreze Plugs Air Freshener Refills, Mediterranean Lavender + Downy April Fresh, 5 refills, $14.98

Febreze Plugs Air Freshener Refills, Mediterranean Lavender + Downy April Fresh, 5 refills
current price $14.98

Febreze Plugs Air Freshener Refills, Mediterranean Lavender + Downy April Fresh, 5 refills

4.5051 out of 5 stars
4.5051 out of 5 Stars. 196 reviews
Available for Shipping

Febreze Extra Strength and Downy Fabric Spray, Original Scent and Calm, 50.6 fl. oz., Pack of 2, $9.88, $0.20/foz

Febreze Extra Strength and Downy Fabric Spray, Original Scent and Calm, 50.6 fl. oz., Pack of 2
current price $9.88
$0.20/foz

Febreze Extra Strength and Downy Fabric Spray, Original Scent and Calm, 50.6 fl. oz., Pack of 2

4.7805 out of 5 stars
4.7805 out of 5 Stars. 328 reviews
Available for Shipping

Febreze Fade Defy PLUG Air Freshener, Linen & Sky + Gain Original 1 Warmer + 5 Refills, $18.48

Febreze Fade Defy PLUG Air Freshener, Linen & Sky + Gain Original 1 Warmer + 5 Refills
current price $18.48

Febreze Fade Defy PLUG Air Freshener, Linen & Sky + Gain Original 1 Warmer + 5 Refills

4.7052 out of 5 stars
4.7052 out of 5 Stars. 787 reviews
Available for Shipping

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz., $9.98

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
current price $9.98

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.

4.8076 out of 5 stars
4.8076 out of 5 Stars. 816 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Febreze PLUG Scent Booster Kit, CALM Lavender + Vanilla Bean and April Fresh, 1 Device + 3 Refills, $19.88

Febreze PLUG Scent Booster Kit, CALM Lavender + Vanilla Bean and April Fresh, 1 Device + 3 Refills
current price $19.88

Febreze PLUG Scent Booster Kit, CALM Lavender + Vanilla Bean and April Fresh, 1 Device + 3 Refills

4.5704 out of 5 stars
4.5704 out of 5 Stars. 419 reviews
Available for Shipping

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz., $9.98, $0.08/oz

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
current price $9.98
$0.08/oz

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.

4.8154 out of 5 stars
4.8154 out of 5 Stars. 845 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser, Fragrance Variety Pack, 1 Diffuser + 3 Refills, $14.98

Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser, Fragrance Variety Pack, 1 Diffuser + 3 Refills
current price $14.98

Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser, Fragrance Variety Pack, 1 Diffuser + 3 Refills

4.08 out of 5 stars
4.08 out of 5 Stars. 50 reviews
Available for Shipping

Febreze PLUG Scent Booster, Scented Oil Starter Kit, Warmer + 2 Refresh & Energize + 1 Ocean Refills, $19.88, $6.63/ea

Febreze PLUG Scent Booster, Scented Oil Starter Kit, Warmer + 2 Refresh & Energize + 1 Ocean Refills
current price $19.88
$6.63/ea

Febreze PLUG Scent Booster, Scented Oil Starter Kit, Warmer + 2 Refresh & Energize + 1 Ocean Refills

4.587 out of 5 stars
4.587 out of 5 Stars. 230 reviews
Available for Shipping

Febreze PLUG Scent Booster Oil Diffuser, $9.98

Febreze PLUG Scent Booster Oil Diffuser
current price $9.98

Febreze PLUG Scent Booster Oil Diffuser

4.4113 out of 5 stars
4.4113 out of 5 Stars. 1257 reviews
Available for Shipping

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz., $9.98, $0.08/oz

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz.
current price $9.98
$0.08/oz

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz.

4.7667 out of 5 stars
4.7667 out of 5 Stars. 1753 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray, $10.98

OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
current price $10.98

OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray

4.8731 out of 5 stars
4.8731 out of 5 Stars. 2600 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener Refills, Bright Citrus, 9 refills, $17.48, $1.94/ea

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener Refills, Bright Citrus, 9 refills
current price $17.48
$1.94/ea

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener Refills, Bright Citrus, 9 refills

4.6701 out of 5 stars
4.6701 out of 5 Stars. 97 reviews
Available for Shipping

Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser Kit, Apple Cinnamon Medley, 1 Diffuser + 3 Refills, $14.98

Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser Kit, Apple Cinnamon Medley, 1 Diffuser + 3 Refills
current price $14.98

Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser Kit, Apple Cinnamon Medley, 1 Diffuser + 3 Refills

3.9811 out of 5 stars
3.9811 out of 5 Stars. 53 reviews
Available for Shipping

OdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 4 pk., Choose Scent, $34.68, $8.67/ea

OdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 4 pk., Choose Scent
current price $34.68
$8.67/ea

OdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 4 pk., Choose Scent

4.8269 out of 5 stars
4.8269 out of 5 Stars. 2357 reviews
Available for Shipping

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Ocean Spray & Sea Minerals, 9 Refills, $17.48

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Ocean Spray & Sea Minerals, 9 Refills
current price $17.48

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Ocean Spray & Sea Minerals, 9 Refills

4.4098 out of 5 stars
4.4098 out of 5 Stars. 61 reviews
Available for Shipping

OdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 1 gal., 4 pk., Lavender, $34.68, $8.67/ea

OdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 1 gal., 4 pk., Lavender
current price $34.68
$8.67/ea

OdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 1 gal., 4 pk., Lavender

4.7877 out of 5 stars
4.7877 out of 5 Stars. 1041 reviews
Available for Shipping

Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser Kit, Lavender & Almond Blossom, 1 Diffuser + 3 Refills, $14.98

Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser Kit, Lavender & Almond Blossom, 1 Diffuser + 3 Refills
current price $14.98

Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser Kit, Lavender & Almond Blossom, 1 Diffuser + 3 Refills

4.3016 out of 5 stars
4.3016 out of 5 Stars. 63 reviews
Available for Shipping

Glade PlugIns Scented Oil, Cashmere Woods with Sheer Vanilla Embrace, 1 Warmer + 9 Refills, $16.78, Was $16.98

Glade PlugIns Scented Oil, Cashmere Woods with Sheer Vanilla Embrace, 1 Warmer + 9 Refills
current price Now $16.78, Was $16.98
From $16.78
$0.20 off

Glade PlugIns Scented Oil, Cashmere Woods with Sheer Vanilla Embrace, 1 Warmer + 9 Refills

4.652 out of 5 stars
4.652 out of 5 Stars. 227 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade PlugIns Scented Oil, Clean Linen, 1 Warmer + 9 Refills, $16.78, Was $16.98, $1.86/ea

Glade PlugIns Scented Oil, Clean Linen, 1 Warmer + 9 Refills
current price Now $16.78, Was $16.98
$1.86/ea
From $16.78
$0.20 off

Glade PlugIns Scented Oil, Clean Linen, 1 Warmer + 9 Refills

4.7635 out of 5 stars
4.7635 out of 5 Stars. 203 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade PlugIns Scented Oil, Sky & Sea Salt with Coastal Sunshine Citrus, 1 Warmer + 9 Refills, $16.78, Was $16.98, $1.86/ea

Glade PlugIns Scented Oil, Sky & Sea Salt with Coastal Sunshine Citrus, 1 Warmer + 9 Refills
current price Now $16.78, Was $16.98
$1.86/ea
From $16.78
$0.20 off

Glade PlugIns Scented Oil, Sky & Sea Salt with Coastal Sunshine Citrus, 1 Warmer + 9 Refills

4.607 out of 5 stars
4.607 out of 5 Stars. 229 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade PlugIns Scented Oil, Aqua Waves, 1 Warmer + 9 Refills, $16.78, Was $16.98, $1.86/ea

Glade PlugIns Scented Oil, Aqua Waves, 1 Warmer + 9 Refills
current price Now $16.78, Was $16.98
$1.86/ea
From $16.78
$0.20 off

Glade PlugIns Scented Oil, Aqua Waves, 1 Warmer + 9 Refills

4.6789 out of 5 stars
4.6789 out of 5 Stars. 190 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade PlugIns Scented Oil, Hawaiian Breeze, 1 Warmer + 9 Refills, $16.78, Was $16.98, $1.86/ea

Glade PlugIns Scented Oil, Hawaiian Breeze, 1 Warmer + 9 Refills
current price Now $16.78, Was $16.98
$1.86/ea
From $16.78
$0.20 off

Glade PlugIns Scented Oil, Hawaiian Breeze, 1 Warmer + 9 Refills

4.7327 out of 5 stars
4.7327 out of 5 Stars. 202 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener Kit, Sea Spray & Breeze and Sweet Peach, 1 Warmer + 6 Refills, $13.98

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener Kit, Sea Spray & Breeze and Sweet Peach, 1 Warmer + 6 Refills
current price $13.98

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener Kit, Sea Spray & Breeze and Sweet Peach, 1 Warmer + 6 Refills

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 90 reviews
Available for Shipping

Febreze PLUG Air Freshener, Sweet Winter Spearmint & Cuddle Weather, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz., $19.98

Febreze PLUG Air Freshener, Sweet Winter Spearmint & Cuddle Weather, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.
current price $19.98

Febreze PLUG Air Freshener, Sweet Winter Spearmint & Cuddle Weather, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.

Available for Shipping

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Cozy Gingerbread, 1 Device + 3 Refills, $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Cozy Gingerbread, 1 Device + 3 Refills
current price $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Cozy Gingerbread, 1 Device + 3 Refills

4.8056 out of 5 stars
4.8056 out of 5 Stars. 36 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Febreze PLUG Air Freshener, Baked Cinnamon Apples & Crisp Fall Breeze, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz., $19.98

Febreze PLUG Air Freshener, Baked Cinnamon Apples & Crisp Fall Breeze, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.
current price $19.98

Febreze PLUG Air Freshener, Baked Cinnamon Apples & Crisp Fall Breeze, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.

Available for Shipping

Febreze PLUG Air Freshener, Cranberry Crumble & Serene Snowfall, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz., $19.98

Febreze PLUG Air Freshener, Cranberry Crumble & Serene Snowfall, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.
current price $19.98

Febreze PLUG Air Freshener, Cranberry Crumble & Serene Snowfall, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.

Available for Shipping

Febreze Plug Air Freshener, Hawaiian Aloha + Downy April Fresh, 5 refills, 4.35 fl. oz., $14.98, $0.69/foz

Febreze Plug Air Freshener, Hawaiian Aloha + Downy April Fresh, 5 refills, 4.35 fl. oz.
current price $14.98
$0.69/foz

Febreze Plug Air Freshener, Hawaiian Aloha + Downy April Fresh, 5 refills, 4.35 fl. oz.

4.7642 out of 5 stars
4.7642 out of 5 Stars. 106 reviews
Available for Pickup or Delivery

Febreze Bathroom Air Freshener, Citrus Breeze Heavy Duty + Ocean + Linen & Sky, 6ct., $13.48, $2.25/ea

Febreze Bathroom Air Freshener, Citrus Breeze Heavy Duty + Ocean + Linen & Sky, 6ct.
current price $13.48
$2.25/ea

Febreze Bathroom Air Freshener, Citrus Breeze Heavy Duty + Ocean + Linen & Sky, 6ct.

4.6739 out of 5 stars
4.6739 out of 5 Stars. 46 reviews
Available for Shipping

Febreze Plug Air Freshener, Gain Original + Berry & Bramble, 5 refills, 4.35 fl. oz., $14.98

Febreze Plug Air Freshener, Gain Original + Berry & Bramble, 5 refills, 4.35 fl. oz.
current price $14.98

Febreze Plug Air Freshener, Gain Original + Berry & Bramble, 5 refills, 4.35 fl. oz.

4.8073 out of 5 stars
4.8073 out of 5 Stars. 109 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Warm Apple & Spices, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. each, $7.91

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Warm Apple & Spices, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. each
current price $7.91
From $7.91

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Warm Apple & Spices, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. each

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 15 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade Automatic Spray Air Freshener Refills, Hawaiian Breeze and Exotic Tropical Blossoms, 4 ct., $18.37, $4.59/ea

Glade Automatic Spray Air Freshener Refills, Hawaiian Breeze and  Exotic Tropical Blossoms, 4 ct.
current price $18.37
$4.59/ea

Glade Automatic Spray Air Freshener Refills, Hawaiian Breeze and Exotic Tropical Blossoms, 4 ct.

4.7628 out of 5 stars
4.7628 out of 5 Stars. 215 reviews
Out of stock

Febreze Air Effects Air Freshener Spray, Hawaiian Aloha & Ocean, 4 ct., 35.2 oz.

Febreze Air Effects Air Freshener Spray, Hawaiian Aloha & Ocean, 4 ct., 35.2 oz.

Febreze Air Effects Air Freshener Spray, Hawaiian Aloha & Ocean, 4 ct., 35.2 oz.

4.7498 out of 5 stars
4.7498 out of 5 Stars. 5736 reviews
Out of stock

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Vanilla & Pink Papaya, 2 Warmers +7 Refills, $14.98

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Vanilla & Pink Papaya, 2 Warmers +7 Refills
current price $14.98

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Vanilla & Pink Papaya, 2 Warmers +7 Refills

4.3645 out of 5 stars
4.3645 out of 5 Stars. 214 reviews
Out of stock

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener Kit, Fresh Linen, 2 Warmers + 8 Refills, $17.98, $2.25/ea

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener Kit, Fresh Linen, 2 Warmers + 8 Refills
current price $17.98
$2.25/ea

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener Kit, Fresh Linen, 2 Warmers + 8 Refills

4.6573 out of 5 stars
4.6573 out of 5 Stars. 213 reviews
Out of stock

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Hawaii Exotic Papaya & Hibiscus Flower, 2 Warmers + 7 Refills, $14.98

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Hawaii Exotic Papaya & Hibiscus Flower, 2 Warmers + 7 Refills
current price $14.98

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Hawaii Exotic Papaya & Hibiscus Flower, 2 Warmers + 7 Refills

4.5282 out of 5 stars
4.5282 out of 5 Stars. 284 reviews
Out of stock

Air Wick Plug In Scented Oil Air Fresheners, Lavender & Chamomile, 2 Warmers + 8 Refills, $17.98, $2.25/ea

Air Wick Plug In Scented Oil Air Fresheners,  Lavender & Chamomile, 2 Warmers + 8 Refills
current price $17.98
$2.25/ea

Air Wick Plug In Scented Oil Air Fresheners, Lavender & Chamomile, 2 Warmers + 8 Refills

4.3308 out of 5 stars
4.3308 out of 5 Stars. 1182 reviews
Out of stock

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Hawaii Exotic Papaya & Hibiscus Flower, 2 Warmers + 8 Refills, $17.98, $2.25/ea

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Hawaii Exotic Papaya & Hibiscus Flower, 2 Warmers + 8 Refills
current price $17.98
$2.25/ea

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Hawaii Exotic Papaya & Hibiscus Flower, 2 Warmers + 8 Refills

4.5896 out of 5 stars
4.5896 out of 5 Stars. 346 reviews
Out of stock

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Vanilla & Pink Papaya, 2 Warmers + 8 Refills, $17.98, $1.80/ea

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Vanilla & Pink Papaya, 2 Warmers + 8 Refills
current price $17.98
$1.80/ea

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Vanilla & Pink Papaya, 2 Warmers + 8 Refills

4.5857 out of 5 stars
4.5857 out of 5 Stars. 280 reviews
Out of stock

Lysol Air Sanitizer, White Linen and Simple Fresh, 3 ct., 36 oz., $16.98, $0.47/oz

Lysol Air Sanitizer, White Linen and Simple Fresh, 3 ct., 36 oz.
current price $16.98
$0.47/oz

Lysol Air Sanitizer, White Linen and Simple Fresh, 3 ct., 36 oz.

4.5833 out of 5 stars
4.5833 out of 5 Stars. 180 reviews
Out of stock

Glade PlugIns Scented Oil Refills, Aqua Waves, 9 refills, $16.78, $1.86/ea

Glade PlugIns Scented Oil Refills, Aqua Waves, 9 refills
current price $16.78
$1.86/ea

Glade PlugIns Scented Oil Refills, Aqua Waves, 9 refills

4.6207 out of 5 stars
4.6207 out of 5 Stars. 87 reviews
Out of stock

About Air Fresheners & Sanitizers

Revitalize your space with Sam’s Club air fresheners & sanitizers. Discover a range of invigorating scents and powerful solutions to keep your home fresh and clean. An air freshener can elevate your home while effectively eliminating odors. Promote a healthier living space by choosing a quality air freshener for your home.

Frequently Asked Questions: Air Freshener

What types of air fresheners are available?

Sam’s Club offers a wide selection of air fresheners, allowing you to choose the best air freshener for your home according to your preferences and needs. Whether you prefer a plug in air freshener or sprays and aerosols, here are the types of home air fresheners you can find at Sam’s Club:

  • Plug-in Air Fresheners: Plug in air fresheners for homes use refillable cartridges or oils that emit fragrance while plugged into an electrical outlet. Sam’s Club often offers refillable cartridges for plug in air fresheners from brands like Air Wick, Glade, Febreeze, and more.
  • Spray Air Fresheners: When you need an instant burst of freshness in the air, spray air fresheners are the best choice. Available in various scents and styles, spray and aerosol fresheners are convenient and easy to use.
  • Air Sanitizers: Some products are created not only to freshen the air but also to sanitize it. Choose air sanitizer plug-ins to effectively eliminate odors while targeting germs and bacteria.
  • Fabric Refreshers: At Sam’s Club, you’ll also find sprays and products formulated specifically to freshen up fabrics like carpets, upholstery, and curtains.

How long do air fresheners last?

The longevity of a home air freshener depends on the type you choose and how often you use it. Spray air fresheners usually last a few hours per application. A plug in air freshener for home can provide fragrance for a few weeks up to a month, depending on the settings and refill capacity. Solid or gel air fresheners can retain their scent for several weeks or months.

How long your home air freshener will last depends on various factors, such as room size, airflow, temperature, and humidity levels.

Can I return or exchange my air freshener if I don’t like the scent?

If you don’t like the scent, you can return or exchange your air freshener at any time. The Sam’s Club return policy is flexible, allowing for a full refund or replacement. If you’re unsatisfied with the air freshener you’ve chosen, come into Sam’s Club to pick out a new fragrance.

While you’re here, stock up on all the home essentials you need, from paper towels to trash bags and other paper and plastic goods.

How do I choose the best air freshener for my home?

Like with dish detergent or laundry supplies, choosing the best air freshener for your home involves careful consideration depending on your personal preferences and needs. Whether you prefer quick bursts of fragrance or continuous scents, each type of home air freshener has its advantages.

Factors you might consider include fragrance preference, room size, duration, allergies or sensitivities, and ease of use. You might also opt for dual purpose air fresheners that have sanitizing properties or eliminate pet odors. You can also tailor your home air freshener choice to align with your cleaning supplies and the overall ambiance of your space.