Gain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz.
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Includes 170 fl. oz., enough for 159 loads
- Gain Moonlight Breeze scent evoking memories of a sultry summer evening
- Safe for use with regular washer and high-efficiency washers, even in cold water
- Powerful cleaning and odor fighting ingredients at an affordable price
FOCA Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 287.42 fl. oz. $16.80 $0.06/foz

FOCA Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 287.42 fl. oz.


Members also considered
Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz. $14.41 Was $15.98 $0.07/foz
SponsoredNow$1441current price Now $14.41, Was $15.98$15.98$0.07/fozFrom $14.41$1.57 offMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz.
33824.6688 out of 5 Stars. 3382 reviews4.6688 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz. $19.98 $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz.
62464.8213 out of 5 Stars. 6246 reviews4.8213 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz. $19.48 $0.15/foz
$1948current price $19.48$0.15/fozTide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz.
2644.7311 out of 5 Stars. 264 reviews4.7311 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz. $15.98 $0.08/foz
Sponsored$1598current price $15.98$0.08/fozMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz.
50674.6781 out of 5 Stars. 5067 reviews4.6781 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz. $24.98 $0.15/foz
$2498current price $24.98$0.15/fozTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
131714.746 out of 5 Stars. 13171 reviews4.746 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Plus Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 161 Loads, 198 fl. oz. $21.98 $0.11/foz
$2198current price $21.98$0.11/fozGain Plus Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 161 Loads, 198 fl. oz.
Available for ShippingShippingGain Flings 4 in 1 Laundry Detergent Pacs, Moonlight Breeze, 152 ct. $29.88 $0.20/ea
$2988current price $29.88$0.20/eaGain Flings 4 in 1 Laundry Detergent Pacs, Moonlight Breeze, 152 ct.
11974.8672 out of 5 Stars. 1197 reviews4.8672 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz. $23.38 $0.12/foz
$2338current price $23.38$0.12/fozPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz.
46574.6485 out of 5 Stars. 4657 reviews4.6485 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct. $29.98 $0.19/ea
$2998current price $29.98$0.19/eaTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct.
138914.8182 out of 5 Stars. 13891 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct. $29.88 $0.20/ea
$2988current price $29.88$0.20/eaGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct.
102604.8471 out of 5 Stars. 10260 reviews4.8471 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Powerful Cleaning
Gain with Oxi is an ultimate laundry solution, designed to lift away dirt and deliver exceptional cleaning power. This liquid laundry detergent provides outstanding stain-fighting capabilities for remarkable results, wash after wash.
Long-Lasting Scent
Enjoy a captivating scent that lasts for up to six weeks from wash until wear. The Moonlight Breeze scent evokes the feeling of a warm summer night under the stars, elevating your laundry experience.
Versatile and Easy to Use
This detergent is compatible with both regular and high-efficiency (HE) washing machines, and it works effectively even in cold water.
To use, simply measure and pour the desired amount into the detergent compartment or directly into the drum, and let the product do the work for you.
Exceptional Value
With the included 170 fl oz bottle, you get enough liquid laundry detergent for 159 loads. This powerful cleaning and delightful fragrance come at an affordable price, offering great value for your laundry routine.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 170 fl. oz. |
| Form | Liquid |
| Scent | Moonlight Breeze |
| Free of Claim | Contains no phosphates |
| Allergens/Warnings | Caution: eye irritant. Harmful if swallowed. Caution: keep out of reach of children. If swallowed, give a glass full of water. Call a physician. In case of eye contact, flush with water. Do not reuse this package for dispensing beverages or other liquids. Contains surfactants (anionic and nonionic) and enzymes |
| Use Instructions | Measure with cap: Just below 80% of Bar 1 Medium Loads. Just below 80% of Bar 3 Large Loads. Bar 5 he Full Loads. Place package on side with valve down. Twist cap for quicker flow. Press red button to dispense Gain. To clean out press-cap, toss it in the wash with your load |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,665 reviews
Smells refreshing and cleans well!
[This review was collected as part of a promotion.] This scent is so good. The handle obviously makes it easy to pour. It doesn't take much, but the scent stays. Gain has always been a known brand in our home, but I love a new fresh scent that also gets our clothes clean and leaves no stains behind!
Refreshing
[This review was collected as part of a promotion.] I love the clean smell and how refreshing it leaves my clothes. The scent is amazing and last for days the liquid dissolves perfectly there's no residue or leftover soap and I just love the packaging.
Run for Gain.
[This review was collected as part of a promotion.] Gain smells good EVERY SINGLE TIME. It gets the clothes so clean and the scent lasts so long. Washing blankets with Gain is a GAME CHANGER. Getting in Cozy blankets that smell like moonlight breeze is next level.
Items you may like
Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz. $24.48 $0.14/foz
Sponsored$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz. $24.98 $0.15/foz
Sponsored$2498current price $24.98$0.15/fozTide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz.
22044.6338 out of 5 Stars. 2204 reviews4.6338 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Premium Laundry Detergent, Fresh Scent, 149 loads, 200 fl. oz. $17.98 $0.09/oz
$1798current price $17.98$0.09/ozMember's Mark Premium Laundry Detergent, Fresh Scent, 149 loads, 200 fl. oz.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct. $25.48 $0.35/ea
$2548current price $25.48$0.35/eaFrom $25.48Tide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct.
44104.8136 out of 5 Stars. 4410 reviews4.8136 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct. $19.48 $0.15/ea
$1948current price $19.48$0.15/eaMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.
22554.5348 out of 5 Stars. 2255 reviews4.5348 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct. $24.98 $0.21/ea
$2498current price $24.98$0.21/eaall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct.
84664.8531 out of 5 Stars. 8466 reviews4.8531 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz. $24.46 $0.14/oz
$2446current price $24.46$0.14/ozFrom $24.46Gain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz.
7634.8073 out of 5 Stars. 763 reviews4.8073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz. $19.98 $0.04/oz
$1998current price $19.98$0.04/ozWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz.
5384.5204 out of 5 Stars. 538 reviews4.5204 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct. $19.98 Was $24.98 $0.30/ea
Instant Savings
Now$1998current price Now $19.98, Was $24.98$24.98$0.30/ea$5 off and Sam's Cash EligibleTerms apply.Ends Oct 27Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.
10844.4843 out of 5 Stars. 1084 reviews4.4843 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingall Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads $20.98 $0.10/foz
$2098current price $20.98$0.10/fozall Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads
10834.7211 out of 5 Stars. 1083 reviews4.7211 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping