Member's Mark Mediterranean Kale Pasta Salad, priced per pound
Curbside Pickup

Highlights
- Prepared fresh in club daily
- Mediterranean kale pasta with cooked pasta, shredded kale, two cheeses and sun-dried tomatoes
- Great for an easy meal or as a delicious side dish
- Feeds ~4-6 people
- May be served hot or cold
Soules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk., $9.96, Was $11.98, $4.98/ea

Soules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk.
Members also considered
Member's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound, $8.10, $3.24/lb
$810current price $8.10avg. price$3.24/lbFinal cost by weightMember's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound
45614.3905 out of 5 Stars. 4561 reviews4.3905 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Rotisserie Chicken Salad, priced per pound, $17.94, $5.98/lb
$1794current price $17.94avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Rotisserie Chicken Salad, priced per pound
63913.9984 out of 5 Stars. 6391 reviews3.9984 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound, $14.92, $4.44/lb
$1492current price $14.92avg. price$4.44/lbFinal cost by weightMember's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound
41994.1036 out of 5 Stars. 4199 reviews4.1036 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs., $15.73, $0.79/ea
$1573current price $15.73$0.79/eaMember's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs.
31104.5688 out of 5 Stars. 3110 reviews4.5688 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Experience the Taste of the Mediterranean
Member's Mark presents a fresh Mediterranean-inspired salad that is a delightful blend of cooked pasta, shredded kale, feta and Parmesan cheeses, and sun-dried tomatoes. All these ingredients are tossed in a smooth, savory basil garlic oil dressing, bringing you a taste of the Mediterranean in every bite.
Versatile and Convenient
This tasty salad is not just a side dish. It's hearty enough to be the main course by itself. You can enjoy it hot or cold, giving you more options and convenience at mealtime. Made fresh daily in our clubs, the salad comes in Grab 'n Go packaging, making it quick and easy to pick up on your way home.
A Crowd-Pleaser
Whether you're vegetarian or not, this pasta salad is sure to be a crowd-pleaser once it hits your table. It's a versatile dish that can be customized to suit your dietary needs. If you need more protein, top the salad with a piece of grilled chicken, grilled salmon or grilled tofu for a meal that's simple, hearty, and delicious. You can also try this with our Member's Mark Italian Herb Grilled Chicken Breasts for an easy delicious meal!
What is Member’s Mark?
Member’s Mark is the exclusive brand of Sam’s Club offering high-quality products at incredible value. From eco-friendly packaging to organic and fair-trade ingredients, Member’s Mark is designed to bring exceptional quality to your table.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep refrigerated
- Resealable container
- Follow use-by date on label
Net weight: 24 oz.
Ingredients: Cooked Pasta (Water, Enriched Macaroni Product [Semolina, Niacin, Ferrous Sulfate, Thiamine Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid], Canola Oil And Extra Virgin Olive Oil Blend [Canola Oil, Extra Virgin Olive Oil]), Basil Garlic Oil Blend (Vegetable Oil [Canola And/Or Soybean Oil], Water, Extra Virgin Olive Oil, Basil, White Balsamic Vinegar, Dried Garlic, Salt, Less Than 2% Of Sugar, Phosphoric Acid, Xanthan Gum, Spice), Kale, Crumbled Feta Cheese (Feta Cheese [Pasteurized Milk, Salt, Cheese Culture, Enzymes], Powdered Cellulose, Potato Starch, Natamycin [Mold Inhibitor]), Shredded Parmesan Cheese (Parmesan Cheese [Pasteurized Milk, Salt, Cheese Culture, Enzymes], Potato Starch , Powdered Cellulose, Natamycin [Mold Inhibitor]), Sun Dried Tomatoes (Tomatoes, Sulfur Dioxide [Preservative]).
Contains: Milk And Wheat.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,331 reviews
Verified Purchase
Great for Potlucks and as a side Dish!
This pasta-kale salad was a big hit at the potlucks that I have brought it to! I don’t cook, so picking up this premade salad is easy enough for me to do. I sometimes swing by Sam’s Club just to grad one of the salads to munch on over a weekend. The pasta gives some chewy texture, and the cheese gives a nice tang to the salad. The real stars are the dressing that the salad. White balsamic vinaigrette, and the kale! The kale takes up a lot of the dressing flavor. Love it
Verified Purchase
Excellent!!
Got this Kale salad for a birthday party cookout. It was a hit. They were out of it when I went to the store, but "Jackie" in the back at the Washington, PA store went out of her way to make one up fresh for me. It was perfect and everyone loved it.
Verified Purchase
Excellent!
Love this salad as a base. I buy it pretty much anytime I'm in a Sam's Club. While it's good by itself, it really satisfies and improves the nutritional content when you add some fresh cut fruit or berries to it, and/or walnuts or slivered almonds, etc. I like mine with a mix of cut strawberries, blackberries, blueberries, and/or sliced black grapes to lend sweetness/antioxidants, and addition of some type of nuts really brings it all home, and helps it keep you satisfied much longer than just the salad alone will.
Items you may like
OH SNAP! Dilly Bites Dill Pickle Snack Packs, 3.25 fl. oz., 12 ct., $10.98, $0.92/ea
Sponsored$1098current price $10.98$0.92/eaOH SNAP! Dilly Bites Dill Pickle Snack Packs, 3.25 fl. oz., 12 ct.
10844.6937 out of 5 Stars. 1084 reviews4.6937 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBall Park Beef Franks, 24 ct., $10.98, $3.91/lb
$1098current price $10.98$3.91/lbBall Park Beef Franks, 24 ct.
92914.6866 out of 5 Stars. 9291 reviews4.6866 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAssorted Cookie Tray, 84 ct., $19.93, $0.24/ea
$1993current price $19.93$0.24/eaAssorted Cookie Tray, 84 ct.
81734.6935 out of 5 Stars. 8173 reviews4.6935 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
Sponsored$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryExtra Lean Premium Ham, 1.25 lbs each., 2 pk., $8.24, $3.30/lb
$824current price $8.24$3.30/lbExtra Lean Premium Ham, 1.25 lbs each., 2 pk.
55654.6266 out of 5 Stars. 5565 reviews4.6266 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk., $8.47, $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
36984.6812 out of 5 Stars. 3698 reviews4.6812 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314184.4705 out of 5 Stars. 31418 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242023.8108 out of 5 Stars. 24202 reviews3.8108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Beef Hot Dogs, 2 oz., 24 ct., $12.96, $0.54/ea
$1296current price $12.96$0.54/eaMember's Mark Beef Hot Dogs, 2 oz., 24 ct.
5984.0552 out of 5 Stars. 598 reviews4.0552 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Holiday Cookie Tray, 60 ct., $19.93, $0.33/ea
$1993current price $19.93$0.33/eaMember's Mark Holiday Cookie Tray, 60 ct.
18794.3363 out of 5 Stars. 1879 reviews4.3363 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound, $34.86, $4.98/lb
$3486current price $34.86avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound
38374.2705 out of 5 Stars. 3837 reviews4.2705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJohnsonville Brats Original Pork Bratwurst Links, 18 ct., $14.98, $0.83/ea
$1498current price $14.98$0.83/eaJohnsonville Brats Original Pork Bratwurst Links, 18 ct.
10034.8 out of 5 Stars. 1003 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark by FujiSan Akita Sushi Roll Party Tray, 44 pcs., $22.17, Was $25.17, $0.50/ea
Curbside & Delivery Savings
Now$2217current price Now $22.17, Was $25.17$25.17$0.50/ea$3 offEnds Sep 30Member's Mark by FujiSan Akita Sushi Roll Party Tray, 44 pcs.
45134.4704 out of 5 Stars. 4513 reviews4.4704 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery