Member's Mark Mediterranean Kale Pasta Salad, priced per pound
Curbside Pickup

Highlights
- Prepared fresh in club daily
- Mediterranean kale pasta with cooked pasta, shredded kale, two cheeses and sun-dried tomatoes
- Great for an easy meal or as a delicious side dish
- Feeds ~4-6 people
- May be served hot or cold
Giovanni Rana Butternut Squash Ravioli Bake Kit (25 oz.) $10.27

Giovanni Rana Butternut Squash Ravioli Bake Kit (25 oz.)
Members also considered
Member's Mark Broccoli Salad with Smoked Bacon, priced per pound $8.83 $5.85/lb
$883current price $8.83avg. price$5.85/lbFinal cost by weightMember's Mark Broccoli Salad with Smoked Bacon, priced per pound
41364.4439 out of 5 Stars. 4136 reviews4.4439 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Sun-Dried Tomato Chicken Wrap Pinwheel Tray, priced per pound $10.76 $5.38/lb
$1076current price $10.76avg. price$5.38/lbFinal cost by weightMember's Mark Sun-Dried Tomato Chicken Wrap Pinwheel Tray, priced per pound
33384.4365 out of 5 Stars. 3338 reviews4.4365 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound $8.10 $3.24/lb
$810current price $8.10avg. price$3.24/lbFinal cost by weightMember's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound
45764.389 out of 5 Stars. 4576 reviews4.389 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Rotisserie Chicken Salad, priced per pound $17.94 $5.98/lb
$1794current price $17.94avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Rotisserie Chicken Salad, priced per pound
64363.9902 out of 5 Stars. 6436 reviews3.9902 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs. $15.73 $0.79/ea
$1573current price $15.73$0.79/eaMember's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs.
31294.5692 out of 5 Stars. 3129 reviews4.5692 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound $14.92 $4.44/lb
$1492current price $14.92avg. price$4.44/lbFinal cost by weightMember's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound
42084.1043 out of 5 Stars. 4208 reviews4.1043 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Experience the Taste of the Mediterranean
Member's Mark presents a fresh Mediterranean-inspired salad that is a delightful blend of cooked pasta, shredded kale, feta and Parmesan cheeses, and sun-dried tomatoes. All these ingredients are tossed in a smooth, savory basil garlic oil dressing, bringing you a taste of the Mediterranean in every bite.
Versatile and Convenient
This tasty salad is not just a side dish. It's hearty enough to be the main course by itself. You can enjoy it hot or cold, giving you more options and convenience at mealtime. Made fresh daily in our clubs, the salad comes in Grab 'n Go packaging, making it quick and easy to pick up on your way home.
A Crowd-Pleaser
Whether you're vegetarian or not, this pasta salad is sure to be a crowd-pleaser once it hits your table. It's a versatile dish that can be customized to suit your dietary needs. If you need more protein, top the salad with a piece of grilled chicken, grilled salmon or grilled tofu for a meal that's simple, hearty, and delicious. You can also try this with our Member's Mark Italian Herb Grilled Chicken Breasts for an easy delicious meal!
What is Member’s Mark?
Member’s Mark is the exclusive brand of Sam’s Club offering high-quality products at incredible value. From eco-friendly packaging to organic and fair-trade ingredients, Member’s Mark is designed to bring exceptional quality to your table.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep refrigerated
- Resealable container
- Follow use-by date on label
Net weight: 24 oz.
Ingredients: Cooked Pasta (Water, Enriched Macaroni Product [Semolina, Niacin, Ferrous Sulfate, Thiamine Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid], Canola Oil And Extra Virgin Olive Oil Blend [Canola Oil, Extra Virgin Olive Oil]), Basil Garlic Oil Blend (Vegetable Oil [Canola And/Or Soybean Oil], Water, Extra Virgin Olive Oil, Basil, White Balsamic Vinegar, Dried Garlic, Salt, Less Than 2% Of Sugar, Phosphoric Acid, Xanthan Gum, Spice), Kale, Crumbled Feta Cheese (Feta Cheese [Pasteurized Milk, Salt, Cheese Culture, Enzymes], Powdered Cellulose, Potato Starch, Natamycin [Mold Inhibitor]), Shredded Parmesan Cheese (Parmesan Cheese [Pasteurized Milk, Salt, Cheese Culture, Enzymes], Potato Starch , Powdered Cellulose, Natamycin [Mold Inhibitor]), Sun Dried Tomatoes (Tomatoes, Sulfur Dioxide [Preservative]).
Contains: Milk And Wheat.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,336 reviews
Verified Purchase
Great for Potlucks and as a side Dish!
This pasta-kale salad was a big hit at the potlucks that I have brought it to! I don’t cook, so picking up this premade salad is easy enough for me to do. I sometimes swing by Sam’s Club just to grad one of the salads to munch on over a weekend. The pasta gives some chewy texture, and the cheese gives a nice tang to the salad. The real stars are the dressing that the salad. White balsamic vinaigrette, and the kale! The kale takes up a lot of the dressing flavor. Love it
Verified Purchase
Excellent!!
Got this Kale salad for a birthday party cookout. It was a hit. They were out of it when I went to the store, but "Jackie" in the back at the Washington, PA store went out of her way to make one up fresh for me. It was perfect and everyone loved it.
Verified Purchase
Wonderful salad
This salad is amazing! I genuinely hope they do not discontinue or change it at all. I wish they offered the "individual" serving sizes more frequently up at the cafe area since my family doesn't enjoy it as much as I do.
Items you may like
Strawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBall Park Beef Franks, 24 ct. $10.98 $3.91/lb
$1098current price $10.98$3.91/lbBall Park Beef Franks, 24 ct.
92844.6866 out of 5 Stars. 9284 reviews4.6866 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAssorted Cookie Tray, 84 ct. $19.93 $0.24/ea
$1993current price $19.93$0.24/eaAssorted Cookie Tray, 84 ct.
82044.6933 out of 5 Stars. 8204 reviews4.6933 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJohnsonville Brats Original Pork Bratwurst Links, 18 ct. $14.98 $0.83/ea
Sponsored$1498current price $14.98$0.83/eaJohnsonville Brats Original Pork Bratwurst Links, 18 ct.
10034.8 out of 5 Stars. 1003 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk. $8.47 $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
37154.6794 out of 5 Stars. 3715 reviews4.6794 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryExtra Lean Premium Ham, 1.25 lbs each., 2 pk. $8.24 $3.30/lb
$824current price $8.24$3.30/lbExtra Lean Premium Ham, 1.25 lbs each., 2 pk.
55724.6267 out of 5 Stars. 5572 reviews4.6267 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242853.8121 out of 5 Stars. 24285 reviews3.8121 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Beef Hot Dogs, 2 oz., 24 ct. $12.96 $0.54/ea
$1296current price $12.96$0.54/eaMember's Mark Beef Hot Dogs, 2 oz., 24 ct.
6114.0556 out of 5 Stars. 611 reviews4.0556 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound $34.86 $4.98/lb
$3486current price $34.86avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound
38394.2709 out of 5 Stars. 3839 reviews4.2709 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Tandoori Style Naan Bites, 22.2 oz. $5.64 $0.25/oz
$564current price $5.64$0.25/ozMember's Mark Tandoori Style Naan Bites, 22.2 oz.
34514.5911 out of 5 Stars. 3451 reviews4.5911 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Broccoli Cheddar Soup, 32 oz., 2 pk. $8.98 $0.14/oz
$898current price $8.98$0.14/ozMember's Mark Broccoli Cheddar Soup, 32 oz., 2 pk.
78574.5234 out of 5 Stars. 7857 reviews4.5234 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Holiday Cookie Tray, 60 ct. $19.93 $0.33/ea
$1993current price $19.93$0.33/eaMember's Mark Holiday Cookie Tray, 60 ct.
18904.3381 out of 5 Stars. 1890 reviews4.3381 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery