Truvia Sweet Complete Plant Based Granulated Sweetener, 32 oz., $9.98, $0.31/oz

Truvia Sweet Complete Plant Based Granulated Sweetener, 32 oz.
current price $9.98
$0.31/oz

Truvia Sweet Complete Plant Based Granulated Sweetener, 32 oz.

4.5795 out of 5 stars
4.5795 out of 5 Stars. 635 reviews

Truvia Original Calorie-Free Sweetener Packets, 400 ct., $14.98, Was $15.04, $0.04/ea

Truvia Original Calorie-Free Sweetener Packets, 400 ct.
current price Now $14.98, Was $15.04
$0.04/ea

Truvia Original Calorie-Free Sweetener Packets, 400 ct.

4.7916 out of 5 stars
4.7916 out of 5 Stars. 14529 reviews

Rice, Pasta & Boxed Meals

Prices may vary in club and online
Sort by|

Annie's Shells and White Cheddar Mac and Cheese 6 oz.,12 pk., $12.98, $1.08/ea

Annie's Shells and White Cheddar Mac and Cheese 6 oz.,12 pk.
Sponsored
current price $12.98
$1.08/ea
From $12.98

Annie's Shells and White Cheddar Mac and Cheese 6 oz.,12 pk.

3.9316 out of 5 stars
3.9316 out of 5 Stars. 117 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Seeds of Change Certified Organic Quinoa and Brown Rice with Garlic 8.5 oz., 6 pk., $11.98, $2.00/ea

Seeds of Change Certified Organic Quinoa and Brown Rice with Garlic 8.5 oz., 6 pk.
Sponsored
current price $11.98
$2.00/ea

Seeds of Change Certified Organic Quinoa and Brown Rice with Garlic 8.5 oz., 6 pk.

4.3824 out of 5 stars
4.3824 out of 5 Stars. 8527 reviews
Available for Shipping

Kraft Deluxe Original Cheddar Macaroni and Cheese Dinner, 14 oz., 8 pk., $13.98, Was $15.98, $1.75/ea

Kraft Deluxe Original Cheddar Macaroni and Cheese Dinner, 14 oz., 8 pk.
current price Now $13.98, Was $15.98
$1.75/ea
$2 off

Kraft Deluxe Original Cheddar Macaroni and Cheese Dinner, 14 oz., 8 pk.

4.6915 out of 5 stars
4.6915 out of 5 Stars. 1439 reviews
Available for Shipping

Kraft Power Mac Macaroni and Cheese Dinner, 7.25 oz., 8 pk., $14.62, $0.25/oz

Kraft Power Mac Macaroni and Cheese Dinner, 7.25 oz., 8 pk.
current price $14.62
$0.25/oz

Kraft Power Mac Macaroni and Cheese Dinner, 7.25 oz., 8 pk.

4.477 out of 5 stars
4.477 out of 5 Stars. 977 reviews
Available for Shipping

Brami Italian Protein Fusilli Pasta, 12 oz., 4pk., $9.78, $2.44/ea

Brami Italian Protein Fusilli Pasta, 12 oz., 4pk.
current price $9.78
$2.44/ea

Brami Italian Protein Fusilli Pasta, 12 oz., 4pk.

4.5921 out of 5 stars
4.5921 out of 5 Stars. 304 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Seeds of Change Organic Chipotle Style Brown Rice, 8.5 oz., 6 pk., $11.98, $2.00/ea

Seeds of Change Organic Chipotle Style Brown Rice, 8.5 oz., 6 pk.
Sponsored
current price $11.98
$2.00/ea

Seeds of Change Organic Chipotle Style Brown Rice, 8.5 oz., 6 pk.

Available for Shipping

Member's Mark Grated Parmesan Cheese, 24 oz., $7.48, $0.31/oz

Member's Mark Grated Parmesan Cheese, 24 oz.
current price $7.48
$0.31/oz

Member's Mark Grated Parmesan Cheese, 24 oz.

4.5834 out of 5 stars
4.5834 out of 5 Stars. 1901 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb., $20.98, Was $22.98, $0.05/oz

Member's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb.
current price Now $20.98, Was $22.98
$0.05/oz
$2 off

Member's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb.

4.7716 out of 5 stars
4.7716 out of 5 Stars. 7784 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Kraft Original Macaroni and Cheese Easy Microwavable Dinner, 2.05 oz., 12 pk., $9.98, $0.83/ea

Kraft Original Macaroni and Cheese Easy Microwavable Dinner, 2.05 oz., 12 pk.
current price $9.98
$0.83/ea

Kraft Original Macaroni and Cheese Easy Microwavable Dinner, 2.05 oz., 12 pk.

4.6713 out of 5 stars
4.6713 out of 5 Stars. 7070 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Ben's Original Ready Jasmine Rice, 8.5 oz., 6 pk., $9.98, $1.66/ea

Ben's Original Ready Jasmine Rice, 8.5 oz., 6 pk.
Sponsored
current price $9.98
$1.66/ea

Ben's Original Ready Jasmine Rice, 8.5 oz., 6 pk.

4.746 out of 5 stars
4.746 out of 5 Stars. 2386 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Idahoan Real Premium Mashed Potatoes, 3.25 lbs., $8.98, $0.17/oz

Idahoan Real Premium Mashed Potatoes, 3.25 lbs.
current price $8.98
$0.17/oz

Idahoan Real Premium Mashed Potatoes, 3.25 lbs.

4.8294 out of 5 stars
4.8294 out of 5 Stars. 6085 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Long Grain White Rice, 25 lbs., $11.48, $0.03/oz

Member's Mark Long Grain White Rice, 25 lbs.
current price $11.48
$0.03/oz

Member's Mark Long Grain White Rice, 25 lbs.

4.4846 out of 5 stars
4.4846 out of 5 Stars. 2567 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Kinder's Brown Butter & Herbs Homestyle Stuffing Mix, 24 oz., $8.98, $0.37/oz

Kinder's Brown Butter & Herbs Homestyle Stuffing Mix, 24 oz.
current price $8.98
$0.37/oz

Kinder's Brown Butter & Herbs Homestyle Stuffing Mix, 24 oz.

4.2396 out of 5 stars
4.2396 out of 5 Stars. 530 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Minute Instant Light and Fluffy White Rice, 72oz., $6.84, $0.10/oz

Minute Instant Light and Fluffy White Rice, 72oz.
current price $6.84
$0.10/oz

Minute Instant Light and Fluffy White Rice, 72oz.

4.817 out of 5 stars
4.817 out of 5 Stars. 5601 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Velveeta Shells and Cheese Original Microwavable Sauce Cups, 2.39 oz., 12 ct., $9.98, $0.35/oz

Velveeta Shells and Cheese Original Microwavable Sauce Cups, 2.39 oz., 12 ct.
current price $9.98
$0.35/oz

Velveeta Shells and Cheese Original Microwavable Sauce Cups, 2.39 oz., 12 ct.

4.6914 out of 5 stars
4.6914 out of 5 Stars. 4115 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Long Grain White Rice, 50 lbs., $22.98, $0.03/oz

Member's Mark Long Grain White Rice, 50 lbs.
current price $22.98
$0.03/oz

Member's Mark Long Grain White Rice, 50 lbs.

4.3886 out of 5 stars
4.3886 out of 5 Stars. 1248 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Parboiled White Rice, 25 lbs., $14.98, $0.04/oz

Member's Mark Parboiled White Rice, 25 lbs.
current price $14.98
$0.04/oz

Member's Mark Parboiled White Rice, 25 lbs.

4.702 out of 5 stars
4.702 out of 5 Stars. 698 reviews
Available for Shipping

Idahoan Buttery Homestyle Mashed Potatoes, 12 pk., $12.48, $1.04/ea

Idahoan Buttery Homestyle Mashed Potatoes, 12 pk.
current price $12.48
$1.04/ea

Idahoan Buttery Homestyle Mashed Potatoes, 12 pk.

4.7025 out of 5 stars
4.7025 out of 5 Stars. 121 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Jasmine Rice 50 lbs., $41.82, Was $42.97

Member's Mark Jasmine Rice 50 lbs.
current price Now $41.82, Was $42.97
$1.15 off

Member's Mark Jasmine Rice 50 lbs.

4.5465 out of 5 stars
4.5465 out of 5 Stars. 86 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup

Idahoan Shredded Hashbrowns, 2.125 lbs., $9.48, $4.46/lb

Idahoan Shredded Hashbrowns, 2.125 lbs.
current price $9.48
$4.46/lb

Idahoan Shredded Hashbrowns, 2.125 lbs.

4.5223 out of 5 stars
4.5223 out of 5 Stars. 291 reviews
Available for Shipping

Kraft Original Macaroni and Cheese Dinner 18 pk., $14.96, $0.83/ea

Kraft Original Macaroni and Cheese Dinner 18 pk.
current price $14.96
$0.83/ea

Kraft Original Macaroni and Cheese Dinner 18 pk.

4.7052 out of 5 stars
4.7052 out of 5 Stars. 10993 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Kraft Easy Mac Original Flavor Single-Serve Pouches 18 pk., $6.98, $0.39/ea

Kraft Easy Mac Original Flavor Single-Serve Pouches 18 pk.
current price $6.98
$0.39/ea

Kraft Easy Mac Original Flavor Single-Serve Pouches 18 pk.

4.5847 out of 5 stars
4.5847 out of 5 Stars. 1281 reviews
Available for Shipping

Barilla Protein+ Penne & Rotini, 14.5 oz., 4 pk., $8.48

Barilla Protein+ Penne & Rotini, 14.5 oz., 4 pk.
current price $8.48

Barilla Protein+ Penne & Rotini, 14.5 oz., 4 pk.

4.7736 out of 5 stars
4.7736 out of 5 Stars. 645 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Barilla Pasta Variety Pack 1 lb., 6 pk., $8.52, $1.42/ea

Barilla Pasta Variety Pack 1 lb., 6 pk.
current price $8.52
$1.42/ea

Barilla Pasta Variety Pack 1 lb., 6 pk.

4.8199 out of 5 stars
4.8199 out of 5 Stars. 3654 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Spaghetti Pasta Pantry Pack, 1 lb., 6 pk., $5.48, $0.91/lb

Member's Mark Spaghetti Pasta Pantry Pack, 1 lb., 6 pk.
current price $5.48
$0.91/lb

Member's Mark Spaghetti Pasta Pantry Pack, 1 lb., 6 pk.

4.7729 out of 5 stars
4.7729 out of 5 Stars. 207 reviews
Available for Shipping

Velveeta Shells & Cheese Original, 12 oz., 8 pk., $12.98, Was $14.98, $0.14/oz

Velveeta Shells & Cheese Original, 12 oz., 8 pk.
current price Now $12.98, Was $14.98
$0.14/oz
$2 off

Velveeta Shells & Cheese Original, 12 oz., 8 pk.

4.7782 out of 5 stars
4.7782 out of 5 Stars. 4807 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Barilla Pasta Thin Spaghetti 1 lb., 6 pk., $8.52, $0.09/oz

Barilla Pasta Thin Spaghetti 1 lb., 6 pk.
current price $8.52
$0.09/oz

Barilla Pasta Thin Spaghetti 1 lb., 6 pk.

4.8216 out of 5 stars
4.8216 out of 5 Stars. 1889 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Kraft Stove Top Turkey Stuffing Mix, 6 oz., 6 pk., $7.98, $0.22/oz

Kraft Stove Top Turkey Stuffing Mix, 6 oz., 6 pk.
current price $7.98
$0.22/oz

Kraft Stove Top Turkey Stuffing Mix, 6 oz., 6 pk.

4.7944 out of 5 stars
4.7944 out of 5 Stars. 1279 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Barilla Elbow Pasta, 1 lb., 6 pk., $8.52, $1.42/ea

Barilla Elbow Pasta, 1 lb., 6 pk.
current price $8.52
$1.42/ea

Barilla Elbow Pasta, 1 lb., 6 pk.

4.7818 out of 5 stars
4.7818 out of 5 Stars. 605 reviews
Available for Shipping

Barilla Penne Pasta 16 oz., 6 pk., $8.52, $1.42/ea

Barilla Penne Pasta 16 oz., 6 pk.
current price $8.52
$1.42/ea

Barilla Penne Pasta 16 oz., 6 pk.

4.8513 out of 5 stars
4.8513 out of 5 Stars. 437 reviews
Available for Shipping

Barilla Pasta Rotini & Farfalle, Variety Pack, 1 lb., 6 pk., $8.52, $0.53/oz

Barilla Pasta Rotini & Farfalle, Variety Pack, 1 lb., 6 pk.
current price $8.52
$0.53/oz

Barilla Pasta Rotini & Farfalle, Variety Pack, 1 lb., 6 pk.

4.8476 out of 5 stars
4.8476 out of 5 Stars. 105 reviews
Available for Shipping

Golden Grill Hashbrown Potatoes, 33 oz., $8.98, $0.27/oz

Golden Grill Hashbrown Potatoes, 33 oz.
current price $8.98
$0.27/oz

Golden Grill Hashbrown Potatoes, 33 oz.

4.8323 out of 5 stars
4.8323 out of 5 Stars. 2695 reviews
Available for Shipping

Rice A Roni Rice Mix, Variety Pack, 6 pk., $6.68, $1.11/ea

Rice A Roni Rice Mix, Variety Pack, 6 pk.
current price $6.68
$1.11/ea

Rice A Roni Rice Mix, Variety Pack, 6 pk.

4.5812 out of 5 stars
4.5812 out of 5 Stars. 117 reviews
Available for Shipping

Royal Basmati Rice, 20 lbs., $19.98, $0.06/oz

Royal Basmati Rice, 20 lbs.
current price $19.98
$0.06/oz

Royal Basmati Rice, 20 lbs.

4.7077 out of 5 stars
4.7077 out of 5 Stars. 8319 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Country Pasta Homemade Style Egg Pasta 56 oz., $7.98

Country Pasta Homemade Style Egg Pasta 56 oz.
current price $7.98

Country Pasta Homemade Style Egg Pasta 56 oz.

4.8487 out of 5 stars
4.8487 out of 5 Stars. 1566 reviews
Available for Shipping

Ben's Original Enriched Long Grain White Parboiled Rice, 12 lbs., $10.98, $0.06/oz

Ben's Original Enriched Long Grain White Parboiled Rice, 12 lbs.
current price $10.98
$0.06/oz

Ben's Original Enriched Long Grain White Parboiled Rice, 12 lbs.

4.81 out of 5 stars
4.81 out of 5 Stars. 2068 reviews
Available for Shipping

Ben's Original Ready Rice Basmati Rice, 8.5 oz., 6 pk., $9.98, $1.66/ea

Ben's Original Ready Rice Basmati Rice, 8.5 oz., 6 pk.
current price $9.98
$1.66/ea

Ben's Original Ready Rice Basmati Rice, 8.5 oz., 6 pk.

4.6751 out of 5 stars
4.6751 out of 5 Stars. 197 reviews
Available for Shipping

Golden Star Prime Grade Thai Hom Mali Sustainable Jasmine Rice, 8 lbs., $10.94, $0.09/oz

Golden Star Prime Grade Thai Hom Mali Sustainable Jasmine Rice, 8 lbs.
current price $10.94
$0.09/oz

Golden Star Prime Grade Thai Hom Mali Sustainable Jasmine Rice, 8 lbs.

4.7811 out of 5 stars
4.7811 out of 5 Stars. 982 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Bibigo Cooked Sticky White Rice, 7.4 oz., 12 pk., $11.98, $1.00/ea

Bibigo Cooked Sticky White Rice, 7.4 oz., 12 pk.
current price $11.98
$1.00/ea

Bibigo Cooked Sticky White Rice, 7.4 oz., 12 pk.

4.8319 out of 5 stars
4.8319 out of 5 Stars. 357 reviews
Available for Shipping

Royal Sona Masoori Organic Rice, 20 lbs., $17.98, $0.06/oz

Royal Sona Masoori Organic Rice, 20 lbs.
current price $17.98
$0.06/oz

Royal Sona Masoori Organic Rice, 20 lbs.

4.412 out of 5 stars
4.412 out of 5 Stars. 233 reviews
Available for Shipping

ParExcellence Yellow Rice, 3.5 lbs., $5.78, $0.10/oz

ParExcellence Yellow Rice, 3.5 lbs.
current price $5.78
$0.10/oz

ParExcellence Yellow Rice, 3.5 lbs.

4.6267 out of 5 stars
4.6267 out of 5 Stars. 1950 reviews
Available for Shipping

Zatarain's Jambalaya Rice Dinner Mix, 8 oz., 4 pk., $6.88, $1.72/ea

Zatarain's Jambalaya Rice Dinner Mix, 8 oz., 4 pk.
current price $6.88
$1.72/ea

Zatarain's Jambalaya Rice Dinner Mix, 8 oz., 4 pk.

4.7575 out of 5 stars
4.7575 out of 5 Stars. 503 reviews
Available for Shipping

Jovial Organic Brown Rice Gluten Free Pasta, Fusilli, 24 oz., $7.48, $0.31/oz

Jovial Organic Brown Rice Gluten Free Pasta, Fusilli, 24 oz.
current price $7.48
$0.31/oz

Jovial Organic Brown Rice Gluten Free Pasta, Fusilli, 24 oz.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 7 reviews
Available for Shipping

Diamond G Calrose Rice, 25 lbs., $16.98, $0.68/lb

Diamond G Calrose Rice, 25 lbs.
current price $16.98
$0.68/lb

Diamond G Calrose Rice, 25 lbs.

4.6682 out of 5 stars
4.6682 out of 5 Stars. 648 reviews
Available for Shipping

Hungry Jack Mashed Potatoes, 3.25 lbs., $8.78, $0.17/oz

Hungry Jack Mashed Potatoes, 3.25 lbs.
current price $8.78
$0.17/oz

Hungry Jack Mashed Potatoes, 3.25 lbs.

3.9284 out of 5 stars
3.9284 out of 5 Stars. 405 reviews
Delivery as soon as 1 hour
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping or Pickup

Barilla Gluten-Free Pasta, Variety Pack 12 oz., 4 pk., $8.98, $2.25/ea

Barilla Gluten-Free Pasta, Variety Pack 12 oz., 4 pk.
current price $8.98
$2.25/ea

Barilla Gluten-Free Pasta, Variety Pack 12 oz., 4 pk.

4.5993 out of 5 stars
4.5993 out of 5 Stars. 297 reviews
Out of stock

Frequently Asked Questions

What kinds of rice can I buy in bulk at Sam’s Club?

Does Sam’s Club carry family meal staples like macaroni & cheese?

Can I order bulk rice, pasta, and boxed meals online for delivery?

Can I order rice, pasta, and boxed meals online from Sam’s Club?

Are Member’s Mark rice and pasta products good quality?

What are the best boxed meals for families at Sam’s Club?

About Rice, Pasta & Boxed Meals

Rice, Pasta & Boxed Meals in Bulk | Shop Pantry Staples at Sam’s Club

From family-sized pasta to instant rice and meal kits, you’ll find all pantry rice, pasta and boxed meals, and weeknight favorites at unbeatable value at Sam’s Club.

Rice, Pasta & Boxed Meals in Bulk at Sam’s Club

Sam’s Club makes it easy to stock your pantry with bulk rice, pasta, and boxed meals at unbeatable value. Whether you’re preparing weeknight dinners, quick lunches, or family gatherings, buying these pantry staples in larger quantities saves you both time and money.

Bulk Rice & Grains for Every Kitchen

Choose from long-grain rice, jasmine rice, basmati rice, brown rice, and quinoa—available in restaurant-size bulk bags. Select organic quinoa, par-boiled rice or yellow rice blend if looking for something different for your kitchen. Perfect for stir-fries, side dishes, or hearty family meals, Sam’s Club rice options are versatile and budget-friendly.

Pasta in Bulk Packs

Keep your pantry ready for any meal with bulk pasta, including spaghetti, penne, macaroni, and gluten-free pasta options. Sam’s Club also carries family-favorite macaroni & cheese and instant pasta kits for quick, comforting dinners.

Easy & Convenient Boxed Meals

Save time with ready-to-eat and quick-prep meal kits. From instant mashed potatoes and cheddar mac to boxed dinners and potato sides, these bulk boxed meals are great for busy households, school lunches, and meal prepping.

Why Choose Sam’s Club for Rice, Pasta & Boxed Meals?

  • Bulk Value – Save more per serving with large family packs.
  • Convenient Options – Quick meals, boxed dinners, and instant rice simplify cooking.
  • Variety for Every Taste – Classic, healthy, and specialty choices available.
  • Exclusive Member’s Mark – Quality pantry staples you won’t find elsewhere.