Member's Mark Hatch Chile and Chicken Enchiladas, priced per pound
Curbside Pickup

Highlights
- Prepared fresh in club daily
- Chicken enchiladas made with Hatch chilies & mixed with Pepper Jack cheese
- Great for an easy family dinner
- Serves ~3-4 people
- Ready in 40-45 min.
Soules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk., $9.96, Was $11.98, $4.98/ea

Soules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk.
Members also considered
Member's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound, $15.12, $3.98/lb
$1512current price $15.12avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound
48754.2 out of 5 Stars. 4875 reviews4.2 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Alfredo, priced per pound, $14.33, $3.98/lb
$1433current price $14.33avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Chicken Alfredo, priced per pound
51544.2693 out of 5 Stars. 5154 reviews4.2693 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cheese Manicotti, priced per pound, $11.94, $3.98/lb
$1194current price $11.94avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Cheese Manicotti, priced per pound
32654.3734 out of 5 Stars. 3265 reviews4.3734 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Gourmet Twice-Baked Potatoes, priced per pound, $15.84, $3.96/lb
$1584current price $15.84avg. price$3.96/lbFinal cost by weightMember's Mark Gourmet Twice-Baked Potatoes, priced per pound
17194.331 out of 5 Stars. 1719 reviews4.331 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Stuffed Peppers, priced per pound, $17.18, $4.98/lb
$1718current price $17.18avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Stuffed Peppers, priced per pound
27824.4367 out of 5 Stars. 2782 reviews4.4367 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Member’s Mark Hatch Chile and Chicken Enchiladas will be a new family favorite. This meal is easy to prepare and delicious for the whole family. You won’t find a better combination of bold flavors, exceptional ingredients and affordable prices that is this convenient to prepare. Made with chicken, hatch chilies and pepper jack cheese, these enchiladas serve four to five people—making it perfect for the family or entertaining friends. Member's Mark strives to bring customers the high-quality foods they expect while keeping it budget friendly. Pair these enchiladas with Mexican rice and beans to create a full meal that is not only quick and easy, but also full of authentic flavor.
How Many Servings are in This Enchilada Tray?
One Member's Mark Hatch Chile and Chicken Enchilada can serve four to five hungry adults. If you have less people, perfect! You'll have plenty of leftovers and we all know that leftovers taste even better.
What is Member’s Mark?
Member’s Mark is a Sam’s Club brand that serves high-quality products but with member pricing. The line of food features items with different premium qualities from convenient packaging and eco-friendly packaging to organic ingredients and fair-trade ingredients.
Heating Instructions
1. Preheat oven to 350°F.
2. Remove lid.
3. Cover with foil and cook for 30 minutes.
4. Remove foil and bake for an additional 10–15 minutes.
5. Heat until enchiladas reaches 165°F.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep refrigerated
- Resealable container prior to cooking
- Follow use-by date on label
Net weight: 2.6 - 3.2 lbs.
Ingredients: Rotisserie Chicken (Chicken Breast Meat With Rib Meat, Water, Seasoning [salt, Maltodextrin, Natural Flavor, Onion Powder, Yeast Extract, Garlic Powder, Canola Oil, Carrageenan], Distilled White Vinegar, Sodium Phosphates), Chile Sauce (Heavy Cream, Water, Sour Cream [cultured Pasteurized Milk, Cultured Light Cream, Cream, Nonfat Milk, Gelatin, Enzymes], Hatch Green Chiles [green Chile Peppers, Capsicum, Citric ACID], Cream Cheese [pasteurized Cultured Milk And Cream, Salt, Xanthan Gum, Carob Bean Gum, Guar Gum], Creme Fraiche [pasteurized Cultured Cream, Ascorbic ACID {preservative}, Citric ACID], Corn Starch, Canola Oil, Rice Flour, Salt, Dehydrated Onions, Spice, Citric ACID, Preservatives [potassium Sorbate, Sodium Benzoate]), Flour Tortillas (Unbleached Enriched Flour [ Wheat Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamine Mononitrate, Riboflavin, Folic ACID], Water, Yellow Corn Masa Flour [yellow Corn Treated With Hydrated Lime], Vital Wheat Gluten, Cultured Wheat Flour [preservative], Canola Oil, Mono- & Diglycerides, Salt, Sugar, Baking Powder [sodium ACID Pyrophosphate, Sodium Bicarbonate, Corn Starch, Monocalcium Phosphate], Guar Gum, Citric ACID, Yeast, Masa Flour [yellow Corn Flour, Contains 2% Or Less Of Folic ACID]), Pepper Jack Cheese (Pasteurized Milk, Red And Green Jalapeno Peppers, Cheese Cultures, Salt, Enzymes, Powdered Corn Starch, Powdered Potato Starch, Natamycin).
Contains: Milk And Wheat.
Contains A Bioengineered Food Ingredient
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,114 reviews
Verified Purchase
Reminds me of Home!
These are meal sized and sometimes with leftovers, best I've had since leaving my childhood home! The flavor is incomparable to other store-bought enchiladas, I would eat these, every evening if I could afford them.
Verified Purchase
My GoTo Premade Meal
This is one of the only ready meals we enjoy on a regular basis. Main reason is the enchilada are made with corn tortillas and not flour tortillas. The taste is great and not too spicy as the name would have you believe. Easy to cook. Enough for six, hearty meals.
Verified Purchase
Who puts instructions on the bottom?
Tasted great and everyone liked them. My one issue with all of these ready to make items is, stop putting the baking instructions on the bottom of the container. I cant turn it upside down to read it and the label rips when trying to peel it off. Print two labels or use tape to hold the lid on.
Items you may like
Soules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk., $9.96, Was $11.98, $4.98/ea
SponsoredNow$996current price Now $9.96, Was $11.98$11.98$4.98/ea$2.02 offSoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk.
48304.4327 out of 5 Stars. 4830 reviews4.4327 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Caesar Salad, priced per pound, $10.30, $4.48/lb
$1030current price $10.30avg. price$4.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Caesar Salad, priced per pound
9924.2117 out of 5 Stars. 992 reviews4.2117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJohn Soules Fully Cooked Angus Beef Fajitas 24 oz., $17.93, $0.75/oz
Sponsored$1793current price $17.93$0.75/ozJohn Soules Fully Cooked Angus Beef Fajitas 24 oz.
35293.8988 out of 5 Stars. 3529 reviews3.8988 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626194.8197 out of 5 Stars. 62619 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314184.4705 out of 5 Stars. 31418 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk., $8.47, $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
36984.6812 out of 5 Stars. 3698 reviews4.6812 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Five Cheese Tortellini (24 oz., 2 pk.), $9.53, Was $10.53, $0.20/oz
Now$953current price Now $9.53, Was $10.53$10.53$0.20/oz$1 offMember's Mark Five Cheese Tortellini (24 oz., 2 pk.)
28224.6598 out of 5 Stars. 2822 reviews4.6598 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDon Miguel Chicken and Two-Cheese Mini Tacos 56 ct., $12.72, $0.23/ea
$1272current price $12.72$0.23/eaDon Miguel Chicken and Two-Cheese Mini Tacos 56 ct.
39234.3971 out of 5 Stars. 3923 reviews4.3971 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJack Daniel's Pulled Pork 3 lbs., $16.94, $5.65/lb
$1694current price $16.94$5.65/lbJack Daniel's Pulled Pork 3 lbs.
33224.3016 out of 5 Stars. 3322 reviews4.3016 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs., $15.73, $0.79/ea
$1573current price $15.73$0.79/eaMember's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs.
31104.5688 out of 5 Stars. 3110 reviews4.5688 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Spinach and Ricotta Ravioli 19 oz., 2 pk., $8.78, $0.23/oz
$878current price $8.78$0.23/ozMember's Mark Spinach and Ricotta Ravioli 19 oz., 2 pk.
26294.4949 out of 5 Stars. 2629 reviews4.4949 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz., $11.98, $0.30/oz
$1198current price $11.98$0.30/ozMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz.
13134.2247 out of 5 Stars. 1313 reviews4.2247 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
Related pages
- hummus snack pack - $2.49 per lunch
- turkey slider - $1.90 per lunch
- pre-made meals
- chicken salad picnic -$2.48 per lunch
- rotisserie chicken bites - $2.12 per lunch
- packaged meals
- member's mark summer grill meals
- member's mark food service
- member's mark hummus, dips & salsa
- member's mark prepared meals & sides