Member's Mark Whole Cloves, 11 oz.
Shipping

Highlights
- 11 ounce bottle of Member's Mark Whole Cloves
- Intensely aromatic, warm spice with fruity and savory undertones
- Adds richness and complexity to cooking and baking
- Perfect to use in curries, stews, and baked goods
Member's Mark Organic Granulated Garlic, 11 oz., $8.38, $0.76/oz

Member's Mark Organic Granulated Garlic, 11 oz.


Members also considered
McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz., $4.98, Was $7.48, $0.17/oz
Instant Savings
SponsoredNow$498current price Now $4.98, Was $7.48$7.48$0.17/oz$2.50 offEnds Oct 17McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz.
26824.871 out of 5 Stars. 2682 reviews4.871 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Whole Bay Leaves, 2 oz., $8.54, $4.27/oz
$854current price $8.54$4.27/ozMember's Mark Whole Bay Leaves, 2 oz.
1484.7905 out of 5 Stars. 148 reviews4.7905 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz., $9.38, $0.36/oz
$938current price $9.38$0.36/ozMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz.
17604.8455 out of 5 Stars. 1760 reviews4.8455 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOrale! Dried Hibiscus Flower, Flor de Jamaica, 8 oz., $3.98, $0.50/oz
Sponsored$398current price $3.98$0.50/ozOrale! Dried Hibiscus Flower, Flor de Jamaica, 8 oz.
494.4694 out of 5 Stars. 49 reviews4.4694 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ground Cinnamon, 18 oz., $8.14, $0.45/oz
$814current price $8.14$0.45/ozFrom $8.14Member's Mark Ground Cinnamon, 18 oz.
8974.7146 out of 5 Stars. 897 reviews4.7146 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fine Ground Black Pepper, 18 oz., $7.98, $0.44/oz
$798current price $7.98$0.44/ozMember's Mark Fine Ground Black Pepper, 18 oz.
33594.836 out of 5 Stars. 3359 reviews4.836 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Rosemary Leaves, 8.5 oz., $7.18, $0.84/oz
$718current price $7.18$0.84/ozMember's Mark Rosemary Leaves, 8.5 oz.
1604.7375 out of 5 Stars. 160 reviews4.7375 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Restaurant Coarse Black Pepper, 18 oz., $7.98, $0.44/oz
$798current price $7.98$0.44/ozMember's Mark Restaurant Coarse Black Pepper, 18 oz.
10294.8377 out of 5 Stars. 1029 reviews4.8377 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Sea Salt, 36 oz., $3.98, $0.11/oz
$398current price $3.98$0.11/ozFrom $3.98Member's Mark Sea Salt, 36 oz.
21254.8108 out of 5 Stars. 2125 reviews4.8108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Granulated Garlic, 7.25 lbs., $36.98, Was $41.98, $0.32/oz
Instant Savings
Now$3698current price Now $36.98, Was $41.98$41.98$0.32/oz$5 offEnds Oct 11Member's Mark Granulated Garlic, 7.25 lbs.
1804.8056 out of 5 Stars. 180 reviews4.8056 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Whole Black Peppercorns, 19.5 oz., $9.98, $0.51/oz
$998current price $9.98$0.51/ozFrom $9.98Member's Mark Whole Black Peppercorns, 19.5 oz.
11644.8162 out of 5 Stars. 1164 reviews4.8162 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Oregano, 5.5 oz., $5.98, $1.09/oz
$598current price $5.98$1.09/ozMember's Mark Oregano, 5.5 oz.
7694.8218 out of 5 Stars. 769 reviews4.8218 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Warm, Aromatic Flavor for Every Dish
Member's Mark Whole Cloves bring a bold spice and subtle sweetness to your kitchen, enhancing both sweet and savory recipes. Perfect for mulled drinks, holiday baking, simmering sauces, or infusing rich flavor into meats and stews, these whole cloves add depth and complexity to every dish.
Exceptional Value and Convenience
This 11-oz jar of whole cloves offers great value and everyday convenience. Packed in a resealable container, it helps preserve freshness and aromatic flavor, making it easy to store and use over time. With no grinding or prep required, these whole cloves are ready to elevate your cooking effortlessly.
Simple Cooking Instructions
Use Member’s Mark Whole Cloves straight from the jar to infuse warm, aromatic flavor into your dishes. Add them during cooking and remove before serving. For beverages, sauces, and stews, add cloves early to allow the spice to fully bloom. Use sparingly, as a small amount delivers bold intensity. Store in a cool, dry place with the lid tightly sealed to maintain freshness.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™. Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t just a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
Net Weight: 11 ounces
Ingredients: cloves
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 23 reviews
Cozy fall smells
So many cloves for such a low price! As someone who drinks clove water tea regularly, this bulk jar of cloves really hits the mark. They are high quality, whole cloves with an aroma that reminds you of family Christmas at your Grandmother's house every time you open them. Perfect for tea, cooking in a whole ham or grinding up for baking. This versatile spice makes your entire house feel cozier! Highly recommend
Very fresh and aromatic cloves!
You could tell the Members Mark whole cloves are very fresh as it has a beautiful aroma once you opened it. The package was sealed tight to keep in the freshness and I love the fact that the cloves were all whole, none of them were broken and there was no powdery residue in the bottom of the package either. The container is also clear so you can see how much is left and it's a tall slim container which is perfect for the spice cupboard.
Can't wait to use this holiday ingredient
These members mark whole cloves, have solid quality and fantastic value. The container is huge, and the clothes themselves are whole, aromatic, and appear fresh. I couldn't use this ingredient as it will perfectly fit into my holiday baking. I would definitely recommend!. 
Items you may like
Strawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
Sponsored$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMorton Iodized Salt, 64 oz., $2.46, $0.04/oz
$246current price $2.46$0.04/ozMorton Iodized Salt, 64 oz.
42434.745 out of 5 Stars. 4243 reviews4.745 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLawry's Seasoned Salt, 40 oz., $7.48, $0.19/oz
$748current price $7.48$0.19/ozLawry's Seasoned Salt, 40 oz.
30194.8688 out of 5 Stars. 3019 reviews4.8688 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Himalayan Pink Salt, 38 oz., $7.28, $0.19/oz
Sponsored$728current price $7.28$0.19/ozFrom $7.28Member's Mark Himalayan Pink Salt, 38 oz.
9584.7088 out of 5 Stars. 958 reviews4.7088 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLawry's Coarse Ground Garlic Salt with Parsley, 33 oz., $8.88, $0.27/oz
$888current price $8.88$0.27/ozLawry's Coarse Ground Garlic Salt with Parsley, 33 oz.
27584.8698 out of 5 Stars. 2758 reviews4.8698 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's The Blend Seasoning Salt, Pepper and Garlic, 10.5 oz., $4.98, $0.47/oz
$498current price $4.98$0.47/ozKinder's The Blend Seasoning Salt, Pepper and Garlic, 10.5 oz.
21654.8194 out of 5 Stars. 2165 reviews4.8194 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
741184.6651 out of 5 Stars. 74118 reviews4.6651 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242123.811 out of 5 Stars. 24212 reviews3.811 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423274.8564 out of 5 Stars. 42327 reviews4.8564 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZatarain's Crawfish, Shrimp and Crab Boil, 4.5 lbs., $6.68, $0.09/oz
$668current price $6.68$0.09/ozZatarain's Crawfish, Shrimp and Crab Boil, 4.5 lbs.
3524.5398 out of 5 Stars. 352 reviews4.5398 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAdolph's Unseasoned Tenderizer, 44.5 oz., $9.62, $0.22/oz
$962current price $9.62$0.22/ozAdolph's Unseasoned Tenderizer, 44.5 oz.
2804.8786 out of 5 Stars. 280 reviews4.8786 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKinder's Korean BBQ Seasoning, 9 oz., $5.98, $0.66/oz
$598current price $5.98$0.66/ozKinder's Korean BBQ Seasoning, 9 oz.
1144.7368 out of 5 Stars. 114 reviews4.7368 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Black Pepper Grinder, 7 oz., $7.98, $1.14/oz
$798current price $7.98$1.14/ozMember's Mark Black Pepper Grinder, 7 oz.
20564.714 out of 5 Stars. 2056 reviews4.714 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Parsley Flakes, 3.2 oz, $6.44, $2.01/oz
$644current price $6.44$2.01/ozMember's Mark Parsley Flakes, 3.2 oz
9364.8301 out of 5 Stars. 936 reviews4.8301 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping