Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.
Shipping

Highlights
- Includes one 66-count box of Tide evo Laundry Detergent Tiles
- Tide evo has no fillers, no extra water, just 100% concentrated Tide Clean in Original Tide scent
- Tide evo laundry detergent tiles fight 100% of common stains in all water conditions
- evo detergent tiles deliver a superior clean compared to the leading detergent sheets
- Tide evo laundry tiles are in an easy-to-store box - no plastic bottles or packaging
Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz., $24.98, $0.15/foz

Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz.


Members also considered
Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz., $24.98, $0.15/foz
Sponsored$2498current price $24.98$0.15/fozTide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz.
22044.6338 out of 5 Stars. 2204 reviews4.6338 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct., $25.48, $0.35/ea
$2548current price $25.48$0.35/eaFrom $25.48Tide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct.
44024.8137 out of 5 Stars. 4402 reviews4.8137 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct., $29.98, $0.19/ea
$2998current price $29.98$0.19/eaTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct.
138774.8182 out of 5 Stars. 13877 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Hygienic Clean Power PODS Laundry Detergent Pacs, Original, 72 ct., $24.98, $0.35/ea
$2498current price $24.98$0.35/eaTide Hygienic Clean Power PODS Laundry Detergent Pacs, Original, 72 ct.
104.7 out of 5 Stars. 10 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide Power PODs Downy Soft Boosters Laundry Detergent Pacs, April Fresh, 72 ct., $24.98, $0.35/ea
$2498current price $24.98$0.35/eaTide Power PODs Downy Soft Boosters Laundry Detergent Pacs, April Fresh, 72 ct.
2244.6652 out of 5 Stars. 224 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz., $24.98, $0.15/foz
$2498current price $24.98$0.15/fozTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
131624.7462 out of 5 Stars. 13162 reviews4.7462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Free & Gentle, 66 ct., $24.98, $0.38/ea
$2498current price $24.98$0.38/eaTide Evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Free & Gentle, 66 ct.
Available for ShippingShippingTide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz., $30.58, $0.14/oz
$3058current price $30.58$0.14/ozFrom $30.58Tide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz.
4844.7934 out of 5 Stars. 484 reviews4.7934 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct., $19.48, $0.15/ea
$1948current price $19.48$0.15/eaMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.
22544.5346 out of 5 Stars. 2254 reviews4.5346 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz., $19.48, $0.15/foz
$1948current price $19.48$0.15/fozTide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz.
2644.7311 out of 5 Stars. 264 reviews4.7311 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Revolutionary Cleaning Power & Stain Removal:
Experience real laundry magic with Tide evo laundry detergent tiles, a revolutionary solution designed to simplify your laundry routine while delivering outstanding cleaning power. These innovative tiles are engineered to tackle 100% of common stains, including notoriously tough grass and dirt stains, ensuring your clothes come out looking fresh and clean every time.
Instant Activation & Long-Lasting Freshness:
With Tide evo, you can enjoy long-lasting freshness thanks to the iconic Tide Original scent, which leaves your laundry smelling as good as it looks. Say goodbye to the hassle of traditional laundry methods—Tide evo is an all-in-one laundry solution that activates instantly in water. Simply add a Tide evo laundry detergent tile to your washing machine before loading your clothes, and let the powerful, 6x concentrated layers do the heavy lifting for you.
Mess-Free & Versatile Laundry Solution:
No more measuring, pouring, or worrying about messy spills—Tide evo offers a simple and mess-free laundry experience that fits seamlessly into your busy lifestyle. These tiles are suitable for all types of laundry machines and water conditions, making them a versatile choice for any household. If you’ve previously tried switching to laundry sheets but were disappointed with the cleaning results, give Tide evo laundry tiles a chance to impress you with their superior performance.
Convenient Sizing & Superior Results:
Each box of Tide evo Laundry Detergent Tiles includes 66-count tiles, providing you with an ample supply to tackle your laundry needs with ease. Experience the difference today and elevate your laundry game with Tide evo!
Frequently Asked Questions
- What’s inside a Tide evo tile and how is it made? Tide evo is a detergent made by a new patented process of combining cleaning ingredients and turning them into fiber. Tens of thousands of these miniscule fibers are spun together to create six cleaning layers. evo is lightweight and mess free. Once tossed in the wash Tide evo activates instantly in water.
- Can I use Tide evo in my HE machine? Yes, Tide evo laundry detergent tiles can be used in high-efficiency (HE) washing machines. In fact, Tide evo is designed to work in all types of washing machines, including HE front-loaders and traditional top-loaders.
- Can I use Tide evo in my top loading/ front loading machine? Yes, Tide evo is designed to work in all washing machines, including front-loaders and traditional top-loaders.
- Can I use Tide evo with my other additives I like to use? Yes, Tide evo can be used with your other favorite laundry products, like Downy Fabric Softener, Downy Rinse & Refresh and/or Unstoppables In-Wash Scent Booster. However, these items are not necessary to deliver the cleaning power you’d expect from Tide – it’s simply your personal preference.
- Does Tide evo work in cold water as well as hard water? Yes, all of Tide detergents – including liquids, powders and PODS – are specially formulated to work in cold water, and Tide evo is no exception. Tide evo is also formulated to work in hard water. When you turn to cold, you aren’t just benefiting you and your wallet but the environment, too. Learn more about the benefits of a cold water wash here.
- Can I cut Tide evo’s tile in two for half loads? No, the dosage has been carefully measured to give you the best clean for your clothes. Tide does not recommend cutting the tile in half for two loads. Use one tile for small/medium loads or two tiles for large/extra-large loads and place tile(s) in the bottom of your washing machine’s empty drum whether it be a front loader or top loader. Add your laundry on top of tile(s), select your preferred wash setting, and use the temperature setting indicated on the fabric care label of your garments. Close the package after use and keep out of reach of children.
- Is Tide evo safe for septic systems? Yes, all Tide products have been thoroughly tested to use in homes with septic tanks. As long as you follow the recommended dosage, evo will not damage the septic system (including aerated systems) or plumbing systems with a properly functioning septic tank.
- Does Tide evo contain PFAs or any other harmful substances? No, Tide evo doesn’t contain any harmful substances. Tide has made sure products only use what is needed to provide the best clean for fabrics around the home.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 1 Box, Total of 66 Laundry Tiles |
| Form | Laundry Detergent Tiles |
| Scent | Original Scent |
| Free of Claim | Contains No Phosphates |
| Allergens/Warnings | Allergen: Contains Fragrance Allergen(s) Warnings: Caution: Eye Irritant. Keep out of reach of children and pets. Harmful if swallowed or put in mouth. See caution on back label. |
| Use Instructions | Step 1: Choose your tile(s) based on load size. Use one tile for small or medium loads. Use two tiles for large loads. Step 2: Place tile(s) in bottom of empty washing machine drum. Turn to cold in every load to save money and energy.* *vs washing in hot. Step 3: Load in your clothes: dirty, greasy, stinky or stained! |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 846 reviews
Verified Purchase
Amazed!
I have no idea concerning the what or how, but not only do my clothes smell fresher…towels Ive had for years are soft and fluffy after one wash! I knew with the first load that something was different by the feel of unloading to the dryer. After the last spin in the washing machine, the clothes are dry, DRY. Also, I always check the lint trap before unloading. To my surprise, the lint was fluffy. I thought: “I know I haven’t purchased any new towels.” The towels felt like soft clouds! I’ve only changed detergents: from Tide pods to the Tide Evo!
Verified Purchase
Unmatched Performance
The BEST detergent product possible - I've always used Tide to get that "deep down" clean and this newest Tide product goes above and beyond in delivering that. The tiles dissolve entirely, there is absolutely no residue, and the whiteness/brightness of the clothes is unmatched!
Verified Purchase
New Favorite
Love the ease and cleaning ability of these. No leaky liquids! Toss one in the washer and it dissolves and leaves you with the same fresh scent. Keep these in a dry place as they do break down easily. My kids love the ease of use and I love the lack of spills!
Hello! We are absolutely thrilled to hear that our product is your new favorite! It is wonderful that you love the ease and cleaning ability, with no leaky liquids, and that it leaves you with the same fresh scent. We are also pleased that your kids love the ease of use, and you appreciate the lack of spills. Thank you for sharing your fantastic feedback with us!
Items you may like
Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz., $24.48, $0.14/foz
Sponsored$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz., $19.98, $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz.
62364.8212 out of 5 Stars. 6236 reviews4.8212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz., $19.98, $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz.
62184.834 out of 5 Stars. 6218 reviews4.834 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz., $17.98
Sponsored$1798current price $17.98ECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz.
23614.6565 out of 5 Stars. 2361 reviews4.6565 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937144.8418 out of 5 Stars. 193714 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz., $15.98, $0.08/foz
$1598current price $15.98$0.08/fozMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz.
50614.6789 out of 5 Stars. 5061 reviews4.6789 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz., $14.41, Was $15.98, $0.07/foz
Now$1441current price Now $14.41, Was $15.98$15.98$0.07/fozFrom $14.41$1.57 offMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz.
33774.6689 out of 5 Stars. 3377 reviews4.6689 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct., $29.88, $0.20/ea
$2988current price $29.88$0.20/eaGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct.
102494.8469 out of 5 Stars. 10249 reviews4.8469 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz., $23.38, $0.12/foz
$2338current price $23.38$0.12/fozPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz.
46574.6485 out of 5 Stars. 4657 reviews4.6485 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct., $24.98, $0.21/ea
$2498current price $24.98$0.21/eaall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct.
84614.853 out of 5 Stars. 8461 reviews4.853 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz., $24.46, $0.14/oz
$2446current price $24.46$0.14/ozFrom $24.46Gain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz.
7634.8073 out of 5 Stars. 763 reviews4.8073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping