Tide PODS Free & Gentle Laundry Detergent Pacs, 152 ct.
Shipping

Highlights
- Includes one 152 ct. package of Tide Free & Gentle Detergent PODS
- 3-in-1 : Scent Free + Hypoallergenic + Stain Remover
- Just place it in the washing machine drum before clothing and you’re good to go.
- Work on 100% of common stains. Safe to use on all washable fabrics
Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz., $24.98, $0.15/foz

Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz.


Members also considered
Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct., $24.98, $0.38/ea
Sponsored$2498current price $24.98$0.38/eaTide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.
10694.4855 out of 5 Stars. 1069 reviews4.4855 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct., $29.98, $0.19/ea
$2998current price $29.98$0.19/eaTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct.
138774.8182 out of 5 Stars. 13877 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct., $24.98, $0.21/ea
$2498current price $24.98$0.21/eaall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct.
84614.853 out of 5 Stars. 8461 reviews4.853 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz., $24.98, $0.15/foz
Sponsored$2498current price $24.98$0.15/fozTide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz.
22044.6338 out of 5 Stars. 2204 reviews4.6338 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct., $25.48, $0.35/ea
$2548current price $25.48$0.35/eaFrom $25.48Tide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct.
44024.8137 out of 5 Stars. 4402 reviews4.8137 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Hygienic Clean Power PODS Laundry Detergent Pacs, Original, 72 ct., $24.98, $0.35/ea
$2498current price $24.98$0.35/eaTide Hygienic Clean Power PODS Laundry Detergent Pacs, Original, 72 ct.
104.7 out of 5 Stars. 10 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide Power PODs Downy Soft Boosters Laundry Detergent Pacs, April Fresh, 72 ct., $24.98, $0.35/ea
$2498current price $24.98$0.35/eaTide Power PODs Downy Soft Boosters Laundry Detergent Pacs, April Fresh, 72 ct.
2244.6652 out of 5 Stars. 224 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz., $17.98
$1798current price $17.98ECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz.
23614.6565 out of 5 Stars. 2361 reviews4.6565 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Laundry Pacs Ultimate Clean, Free & Clear, 130 Pacs, $19.48, $0.15/ea
$1948current price $19.48$0.15/eaMember's Mark Laundry Pacs Ultimate Clean, Free & Clear, 130 Pacs
684.6765 out of 5 Stars. 68 reviews4.6765 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct., $19.48, $0.15/ea
$1948current price $19.48$0.15/eaMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.
22544.5346 out of 5 Stars. 2254 reviews4.5346 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide PODS Laundry Detergent Pacs, Original Scent, 156 ct., $29.98, $0.19/ea
$2998current price $29.98$0.19/eaTide PODS Laundry Detergent Pacs, Original Scent, 156 ct.
Available for ShippingShippingGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct., $29.88, $0.20/ea
$2988current price $29.88$0.20/eaGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct.
102494.8469 out of 5 Stars. 10249 reviews4.8469 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz., $19.48, $0.15/foz
$1948current price $19.48$0.15/fozTide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz.
2644.7311 out of 5 Stars. 264 reviews4.7311 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz., $24.98, $0.15/foz
$2498current price $24.98$0.15/fozTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
131624.7462 out of 5 Stars. 13162 reviews4.7462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz., $30.58, $0.14/oz
$3058current price $30.58$0.14/ozFrom $30.58Tide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz.
4844.7934 out of 5 Stars. 484 reviews4.7934 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Cleaning Power for Sensitive Skin
Face it, the world can be a really dirty place. Coffee mugs get jostled, flowerbeds get weeded, and home plates get slidden into. In a world where common stains can be mere moments away, you need a clean that can stand up to them. Tide PODS Free & Gentle PODS laundry detergent is here with the cleaning power you want, free of dyes and perfumes, and is specially formulated for those with sensitive skin. Tide PODS Free & Gentle laundry detergent is certified by the NEA and NPF.
Efficiency and Convenience
By combining concentrated detergent, powerful stain removers, and color protectors into one convenient laundry pac, Tide PODS Free & Gentle laundry detergent gives you the clean you need with the convenience of drop-in-and-done. All without the dyes and perfumes you're trying to avoid.
Exceptional Results
But the news gets even better. Tide PODS Free & Gentle laundry detergent works in any machine, even if you don't normally use an HE detergent, and delivers exceptional cleaning even in cold water. Just place it in the washing machine drum before clothing and you’re good to go. Get the clean of Tide with the added convenience of Tide PODS Free & Gentle laundry detergent in every load, every time, for every family member. Experience the trusted power of Tide in a detergent that is specifically designed for sensitive skin, Tide PODS Free & Gentle laundry detergent.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 152 count |
| Form | Pods |
| Scent | N/A |
| Free of Claim | 100% free of irritating residues no added dyes no added perfumes Contains no phosphates |
| Allergens/Warnings | Concentrated detergent pacs can burst if children put them in mouth or play with them. The liquid inside is harmful if put in mouth, swallowed, or in eyes. KEEP PACS OUT OF REACH OF CHILDREN AND PETS. Store container where children cannot reach or climb to it, out of sight and in a secure place. Keep container fully closed. Never leave any pacs out of container. Do not let children handle pacs, even if supervised. Use pac immediately after opening. AVOID BREAKING PACS. Do not handle pacs with wet or moist hands. Do not expose pacs to moisture. Do not cut or puncture pacs. If pacs stick together, do not try to separate them. MAY IRRITATE EYES. Do not get in eyes. Keep out of reach of children. FIRST AID TREATMENT: Contains nonionic and anionic surfactants, ethoxylated polyethylene polyamine (polymer) and enzymes. Call a Poison Control Center (US: 1-800-222-1222) or doctor Immediately if detergent gets in mouth or eye or on skin. Immediately and thoroughly rinse eye or skin with water for 15 minutes. If swallowed, have person sip a glass of water or milk if able to swallow. Do not induce vomiting. CONTAINS NO PHOSPHATE |
| Use Instructions | Close lid tightly after use. Add pacs to drum before clothes |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 433 reviews
Verified Purchase
Great product - large size
I have used this product for several years and it has never failed to leave my laundry clean with no odors. I like that it has no fragrance. Sam's offers the 152 pac container, which is larger than I can buy anywhere else. I will continue to buy this product in the future.
Verified Purchase
Saves time and money!
Three weeks into using Tide Pods. They do a good job getting clothes clean. Premeasured pods $ave time and money....no more over applying cleaning liquids, using less product. NOTE: I am watching to see if the pod linings will stick to each other from ambient moisture. No sticking so far.
Verified Purchase
Tide Free and Gentle
This is a soap I can use because I have bad allergies. I would not be able to use the regular tide. Thank you for making this laundry detergent.
Items you may like
Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz., $24.48, $0.14/foz
Sponsored$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz., $19.98, $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz.
62364.8212 out of 5 Stars. 6236 reviews4.8212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz., $19.98, $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz.
62184.834 out of 5 Stars. 6218 reviews4.834 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads, $20.98, $0.10/foz
Sponsored$2098current price $20.98$0.10/fozall Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads
10814.7234 out of 5 Stars. 1081 reviews4.7234 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCascade Platinum Plus ActionPacs Dishwasher Detergent Pacs, Fresh, 82 ct., $24.98, $0.30/ea
$2498current price $24.98$0.30/eaCascade Platinum Plus ActionPacs Dishwasher Detergent Pacs, Fresh, 82 ct.
51864.8101 out of 5 Stars. 5186 reviews4.8101 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz., $15.98, $0.08/foz
$1598current price $15.98$0.08/fozMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz.
50614.6789 out of 5 Stars. 5061 reviews4.6789 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz., $14.41, Was $15.98, $0.07/foz
Now$1441current price Now $14.41, Was $15.98$15.98$0.07/fozFrom $14.41$1.57 offMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz.
33774.6689 out of 5 Stars. 3377 reviews4.6689 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz., $23.38, $0.12/foz
$2338current price $23.38$0.12/fozPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz.
46574.6485 out of 5 Stars. 4657 reviews4.6485 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz., $24.46, $0.14/oz
$2446current price $24.46$0.14/ozFrom $24.46Gain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz.
7634.8073 out of 5 Stars. 763 reviews4.8073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz., $19.98, $0.04/oz
$1998current price $19.98$0.04/ozWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz.
5384.5204 out of 5 Stars. 538 reviews4.5204 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Plant Based Liquid Laundry Detergent, Lavender, 127 loads, 196 fl. oz., $15.28, $0.08/foz
$1528current price $15.28$0.08/fozFrom $15.28Member's Mark Plant Based Liquid Laundry Detergent, Lavender, 127 loads, 196 fl. oz.
17644.4575 out of 5 Stars. 1764 reviews4.4575 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping