Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz.
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Includes one 170 fl. oz. bottle , enough for 152 loads
- 100% free of added dyes and perfumes
- 3-in-1 Stain. Odor. Dinge
- Tested. Trusted. Cleaner
Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct. $19.98 Was $24.98 $0.30/ea

Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.


Members also considered
Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz. $15.98 $0.08/foz
Sponsored$1598current price $15.98$0.08/fozMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz.
50674.6781 out of 5 Stars. 5067 reviews4.6781 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz. $24.98 $0.15/foz
$2498current price $24.98$0.15/fozTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
131714.746 out of 5 Stars. 13171 reviews4.746 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads $20.98 $0.10/foz
$2098current price $20.98$0.10/fozall Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads
10834.7211 out of 5 Stars. 1083 reviews4.7211 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct. $19.98 Was $24.98 $0.30/ea
Instant Savings
SponsoredNow$1998current price Now $19.98, Was $24.98$24.98$0.30/ea$5 off and Sam's Cash EligibleTerms apply.Ends Oct 27Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.
10844.4843 out of 5 Stars. 1084 reviews4.4843 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz. $17.98
$1798current price $17.98ECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz.
23614.6565 out of 5 Stars. 2361 reviews4.6565 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide PODS Free & Gentle Laundry Detergent Pacs, 152 ct. $29.98 $0.20/ea
$2998current price $29.98$0.20/eaTide PODS Free & Gentle Laundry Detergent Pacs, 152 ct.
9154.647 out of 5 Stars. 915 reviews4.647 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall Liquid Laundry Detergent, with Advanced OXI Stain Removers, 208oz, 140 loads $20.98 $0.10/foz
$2098current price $20.98$0.10/fozall Liquid Laundry Detergent, with Advanced OXI Stain Removers, 208oz, 140 loads
2094.6603 out of 5 Stars. 209 reviews4.6603 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz. $19.48 $0.15/foz
$1948current price $19.48$0.15/fozTide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz.
2644.7311 out of 5 Stars. 264 reviews4.7311 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Laundry Detergent Ultimate Clean, Free & Clear, 166 loads, 218 fl. oz. $16.98 $0.08/foz
$1698current price $16.98$0.08/fozMember's Mark Laundry Detergent Ultimate Clean, Free & Clear, 166 loads, 218 fl. oz.
774.7532 out of 5 Stars. 77 reviews4.7532 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct. $25.48 $0.35/ea
$2548current price $25.48$0.35/eaFrom $25.48Tide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct.
44104.8136 out of 5 Stars. 4410 reviews4.8136 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct. $24.98 $0.21/ea
$2498current price $24.98$0.21/eaall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct.
84664.8531 out of 5 Stars. 8466 reviews4.8531 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Plant Based Liquid Laundry Detergent, Lavender, 127 loads, 196 fl. oz. $15.28 $0.08/foz
$1528current price $15.28$0.08/fozFrom $15.28Member's Mark Plant Based Liquid Laundry Detergent, Lavender, 127 loads, 196 fl. oz.
17654.4561 out of 5 Stars. 1765 reviews4.4561 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz. $23.38 $0.12/foz
$2338current price $23.38$0.12/fozPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz.
46614.6486 out of 5 Stars. 4661 reviews4.6486 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz. $19.98 $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz.
62474.8214 out of 5 Stars. 6247 reviews4.8214 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct. $29.98 $0.19/ea
$2998current price $29.98$0.19/eaTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct.
138914.8182 out of 5 Stars. 13891 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Gentle on Skin, Free of Irritants
Experience the trusted gentleness of Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, designed for sensitive skin. Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent is the perfect solution for families seeking a trusted laundry detergent that is 100% free of irritating residues: no added dyes and perfumes.
Powerful 3-in-1 Cleaning
With 3-IN-1 cleaning power, Tide Free & Gentle laundry detergent tackles stain, odor, and dinge for outstanding results. Keep your clothes brighter for longer*. Tested and trusted for consistent cleaning performance by Dermatologists, Free & Gentle Liquid Laundry Detergent is a gentle yet powerful stain removal detergent.
Versatile Machine Compatibility
This HE laundry detergent works in all machines and water conditions, making it a versatile choice for every household. With Tide Free & Gentle, you can trust your fabrics will stay brighter for longer vs the leading free detergent. Designed for you and your family, Tide Free & Gentle laundry detergent delivers the deep clean you expect from Tide while being gentle enough for everyday laundry.
Dermatologist Tested Performance
The 3-in-1 formula tackles stain, odor, and dinge, so you can enjoy fresh, clean laundry every time. Tested. Trusted. Cleaner**. This detergent stands up to the demands of your laundry routine while providing the trusted gentleness you need. Includes one Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz. (*versus the leading free detergent. **vs Tide Simply Free & Sensitive)
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 170 fl. oz. |
| Form | Liquid |
| Scent | N/A |
| Free of Claim | Free of fragance Contains no phosphates |
| Allergens/Warnings | CAUTION: KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN. If swallowed, give a glassful of water. Do not induce vomiting. Call a physician. In case of eye contact, flush with water. DO NOT REUSE THIS PACKAGE FOR DISPENSING BEVERAGES OR OTHER LIQUIDS. Contains surfactants (anionic and nonionic) and enzymes |
| Use Instructions | Place package on side with valve down. Twist cap for quicker flow. Press red button to dispense Tide. To clean out press-cap, toss it in the wash with your load. Add detergent, then add clothes. Follow care label instructions, then sort. Test inside seam for colorfastness |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,227 reviews
Gentle on skin, tough on Dirt
[This review was collected as part of a promotion.] I really like Tide Free & Gentle. It cleans clothes effectively without add dyes or perfumes, leaving them fresh without a strong fragrance. It's a great choice for sensitive skin. It has a highly concentration, it creates a rich lather and it is a powerful stainremoval.
Trusted brand and good product
[This review was collected as part of a promotion.] I was really happy to give this detergent a try as I have trusted Tide with my laundry for years. I appreciated the scent free formula for when I may need that option. My clothes felt just as clean as ever without having to worry about the perfume in most detergents. I would definitely continue using this for the loads where I need that attention to sensitivity.
Great sensitive detergent
[This review was collected as part of a promotion.] The detergent did a good job getting stains out. I tested it with marker, juice, and dirt. It got all the stains out no problem. It has no harsh smells, so it is great for skin sensitivity with my little kids.
Items you may like
Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz. $14.41 Was $15.98 $0.07/foz
SponsoredNow$1441current price Now $14.41, Was $15.98$15.98$0.07/fozFrom $14.41$1.57 offMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz.
33824.6688 out of 5 Stars. 3382 reviews4.6688 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz. $19.98 $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz.
62404.8337 out of 5 Stars. 6240 reviews4.8337 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939634.8417 out of 5 Stars. 193963 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz. $24.48 $0.14/foz
Sponsored$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Printed Paper Bath Cold Cup 5 oz., 450 ct. $14.46 $0.03/ea
$1446current price $14.46$0.03/eaFrom $14.46Member's Mark Printed Paper Bath Cold Cup 5 oz., 450 ct.
13724.6822 out of 5 Stars. 1372 reviews4.6822 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct. $19.48 $0.15/ea
$1948current price $19.48$0.15/eaMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.
22554.5348 out of 5 Stars. 2255 reviews4.5348 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct. $29.88 $0.20/ea
$2988current price $29.88$0.20/eaGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct.
103604.8476 out of 5 Stars. 10360 reviews4.8476 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz. $24.46 $0.14/oz
$2446current price $24.46$0.14/ozFrom $24.46Gain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz.
7634.8073 out of 5 Stars. 763 reviews4.8073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz. $19.98 $0.04/oz
$1998current price $19.98$0.04/ozWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz.
5384.5204 out of 5 Stars. 538 reviews4.5204 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz. $30.58 $0.14/oz
$3058current price $30.58$0.14/ozFrom $30.58Tide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz.
4844.7934 out of 5 Stars. 484 reviews4.7934 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60374.0946 out of 5 Stars. 6037 reviews4.0946 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping