Ocean Legacy Wild Caught Premium Lump Crab Meat, 1 lb.
Curbside Pickup

Highlights
- Wild caught
- Made with pasteurized premium crab meat
- Gluten free
- 17g protein per serving
- Ready to eat and can be used in soups, chowders, sushi, dips, tacos, and more
Gadré Wild Caught Surimi Snow Leg Style, 16 oz., 2 pk. $12.28 $6.14/lb

Gadré Wild Caught Surimi Snow Leg Style, 16 oz., 2 pk.


Members also considered
Honey Smoked Salmon, Original Flavor, 12 oz. $13.48 $1.12/oz
Sponsored$1348current price $13.48$1.12/ozHoney Smoked Salmon, Original Flavor, 12 oz.
18134.6393 out of 5 Stars. 1813 reviews4.6393 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Skin-On Atlantic Salmon Fillet, priced per pound $33.91 $10.87/lb
Instant Savings
$3391current price $33.91avg. price$10.87/lbFinal cost by weight$2 off per packageEnds Oct 25Member's Mark Farm Raised Skin-On Atlantic Salmon Fillet, priced per pound
32024.574 out of 5 Stars. 3202 reviews4.574 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Flame Roasted and Smoked Salmon Slices, 10 oz. $12.77 $1.28/oz
$1277current price $12.77$1.28/ozMember's Mark Farm Raised Flame Roasted and Smoked Salmon Slices, 10 oz.
23844.5646 out of 5 Stars. 2384 reviews4.5646 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Tilapia Fillet, priced per pound $19.24 $7.26/lb
$1924current price $19.24avg. price$7.26/lbFinal cost by weightMember's Mark Farm Raised Tilapia Fillet, priced per pound
10874.4995 out of 5 Stars. 1087 reviews4.4995 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salmon with Seafood Stuffing, 4 ct., priced per pound $24.95 $9.98/lb
$2495current price $24.95avg. price$9.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Salmon with Seafood Stuffing, 4 ct., priced per pound
52634.5451 out of 5 Stars. 5263 reviews4.5451 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skin-On Sockeye Salmon Fillet, priced per pound $36.55 $14.62/lb
$3655current price $36.55avg. price$14.62/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught Skin-On Sockeye Salmon Fillet, priced per pound
20524.4176 out of 5 Stars. 2052 reviews4.4176 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Steelhead Trout Fillet, priced per pound $22.94 $9.76/lb
$2294current price $22.94avg. price$9.76/lbFinal cost by weightMember's Mark Steelhead Trout Fillet, priced per pound
18784.6789 out of 5 Stars. 1878 reviews4.6789 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Garlic Pesto Pre-portioned Salmon Fillet, priced per pound $38.58 $11.87/lb
$3858current price $38.58avg. price$11.87/lbFinal cost by weightMember’s Mark Garlic Pesto Pre-portioned Salmon Fillet, priced per pound
36494.8624 out of 5 Stars. 3649 reviews4.8624 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Chilean Seabass, priced per pound $49.28 $32.85/lb
$4928current price $49.28avg. price$32.85/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught Chilean Seabass, priced per pound
2464.6 out of 5 Stars. 246 reviews4.6 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Australian Frenched Lamb Rack, Vacuum Pack, priced per pound $34.70 $17.98/lb
$3470current price $34.70avg. price$17.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Australian Frenched Lamb Rack, Vacuum Pack, priced per pound
4154.3 out of 5 Stars. 415 reviews4.3 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Skinless Atlantic Salmon Fillet, priced per pound $32.00 $11.47/lb
$3200current price $32.00avg. price$11.47/lbFinal cost by weightMember's Mark Farm Raised Skinless Atlantic Salmon Fillet, priced per pound
57254.6206 out of 5 Stars. 5725 reviews4.6206 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $18.97 $9.48/lb
$1897current price $18.97$9.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
41884.7249 out of 5 Stars. 4188 reviews4.7249 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Shrimp Tray with Cocktail Sauce, priced per pound $16.45 $9.14/lb
$1645current price $16.45avg. price$9.14/lbFinal cost by weightMember's Mark Shrimp Tray with Cocktail Sauce, priced per pound
18304.324 out of 5 Stars. 1830 reviews4.324 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Ocean Legacy Wild Caught Premium Lump Crab Meat, 1 lb. is a fully cooked, natural blend of white meat pieces hand picked in the artisanal tradition and carefully selected from crab that was responsibly harvested from sustainable fisheries around the world. It was packed and processed using our scientifically validated pasteurization technology ensuring the highest level of quality while maintaining a natural flavor profile that is second to none and safe to eat. Not only does it have 17g of protein per serving, but it is also gluten free. Enjoy Ocean Legacy Wild Caught Premium Lump Crab Meat, 1 lb. with confidence, you will taste the difference!
Specifications
- Keep Refrigerated
Net Weight: 1 lb.
Ingredients: Crab Meat or Blue Swimming Crab, Sodium Acid Pyrophosphate.
Contains: Crab.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 225 reviews
Verified Purchase
Great Product
This pasteurized crabmeat is tasty! Great shelf life, so I keep a pound on hand in the fridge always. No shells and just sweet, delicious, clean meat.
Verified Purchase
Fresh taste
Usually, I purchase fresh crabs from the Bay when I visit my son in DC. Because it's way cheaper than buying packaged. I was very worried about paying the price for this product, but I had a taste for crab cakes and dislike imitation crab meat. So I bought it and once I opened and poured it out I was relieved. It actually was a good amount of meat, fresh in taste and no shells were found. I got 8 medium sized crab cakes out of this container.
Verified Purchase
Crab meat
This is a very Premium Crabmeat that makes great crabcakes, crab fluffs , stuffed shrimp, stuffed flounder or whatever you want to make with crabmeat. It is excellent and at a very reasonable price.
Items you may like
Jennie-O 93/7 Ground Turkey, 2.5 lbs., 2 pk. $22.77 $4.55/lb
Sponsored$2277current price $22.77$4.55/lbJennie-O 93/7 Ground Turkey, 2.5 lbs., 2 pk.
71244.7694 out of 5 Stars. 7124 reviews4.7694 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound $20.22 $6.32/lb
$2022current price $20.22avg. price$6.32/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58464.7462 out of 5 Stars. 5846 reviews4.7462 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound $16.39 $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound $64.12 $5.97/lb
$6412current price $64.12avg. price$5.97/lbFinal cost by weightMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound
40974.6334 out of 5 Stars. 4097 reviews4.6334 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120884.5634 out of 5 Stars. 12088 reviews4.5634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242713.8122 out of 5 Stars. 24271 reviews3.8122 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen $8.22 $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69544.7108 out of 5 Stars. 6954 reviews4.7108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.) $15.87 $1.51/oz
$1587current price $15.87$1.51/ozHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.)
110294.7305 out of 5 Stars. 11029 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound $32.66 $6.07/lb
$3266current price $32.66avg. price$6.07/lbFinal cost by weightMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound
49744.722 out of 5 Stars. 4974 reviews4.722 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound $19.52 $3.48/lb
Instant Savings
$1952current price $19.52avg. price$3.48/lbFinal cost by weight$3 off per packageEnds Oct 19Member's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound
25924.5768 out of 5 Stars. 2592 reviews4.5768 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound $16.99 $5.86/lb
$1699current price $16.99avg. price$5.86/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound
27174.7556 out of 5 Stars. 2717 reviews4.7556 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Boneless and Skinless Chicken Breasts, priced per pound $28.14 $5.36/lb
$2814current price $28.14avg. price$5.36/lbFinal cost by weightMember's Mark Organic Boneless and Skinless Chicken Breasts, priced per pound
10314.1397 out of 5 Stars. 1031 reviews4.1397 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct. $34.97 $1.94/ea
$3497current price $34.97$1.94/eaMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct.
101284.6643 out of 5 Stars. 10128 reviews4.6643 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Boneless Center Cut Pork Loin Chops, priced per pound $9.60 $2.98/lb
$960current price $9.60avg. price$2.98/lbFinal cost by weightMember’s Mark Boneless Center Cut Pork Loin Chops, priced per pound
65714.72 out of 5 Stars. 6571 reviews4.72 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound $24.88 $5.98/lb
$2488current price $24.88avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound
28664.5666 out of 5 Stars. 2866 reviews4.5666 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery