Pain Relief

Prices may vary in club and online
Sort by|

BiOFREEZE Cool the pain Menthol Pain Relief Roll-On, 3 fl. oz., 2 pk. $18.98 $3.16/foz

BiOFREEZE Cool the pain Menthol Pain Relief Roll-On, 3 fl. oz., 2 pk.
Sponsored
current price $18.98
$3.16/foz

BiOFREEZE Cool the pain Menthol Pain Relief Roll-On, 3 fl. oz., 2 pk.

4.7436 out of 5 stars
4.7436 out of 5 Stars. 2750 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Advil Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Tablets, 100 ct. $11.28 $0.23/ea

Advil Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Tablets, 100 ct.
Sponsored
current price $11.28
$0.23/ea

Advil Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Tablets, 100 ct.

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 9095 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Ibuprofen Pain Reliever and Fever Reducer Tablet, 200 mg, 1200 ct. $13.44 $0.01/ea

Member's Mark Ibuprofen Pain Reliever and Fever Reducer Tablet, 200 mg, 1200 ct.
current price $13.44
$0.01/ea
From $13.44

Member's Mark Ibuprofen Pain Reliever and Fever Reducer Tablet, 200 mg, 1200 ct.

4.8565 out of 5 stars
4.8565 out of 5 Stars. 836 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Extra Strength Acetaminophen Caplets, 500 mg, 1200 ct. $11.98

Member's Mark Extra Strength Acetaminophen Caplets, 500 mg, 1200 ct.
current price $11.98

Member's Mark Extra Strength Acetaminophen Caplets, 500 mg, 1200 ct.

4.8138 out of 5 stars
4.8138 out of 5 Stars. 881 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Naproxen Sodium Tablets NSAID, 220 mg, 400 ct. $12.98 $0.03/ea

Member's Mark Naproxen Sodium Tablets NSAID, 220 mg, 400 ct.
current price $12.98
$0.03/ea

Member's Mark Naproxen Sodium Tablets NSAID, 220 mg, 400 ct.

4.8237 out of 5 stars
4.8237 out of 5 Stars. 964 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Advil Liqui-Gels Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Capules, 240 ct. $20.98 $0.09/ea

Advil Liqui-Gels Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Capules, 240 ct.
Sponsored
current price $20.98
$0.09/ea

Advil Liqui-Gels Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Capules, 240 ct.

4.8588 out of 5 stars
4.8588 out of 5 Stars. 2713 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct. $13.86 $0.03/ea

Member's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct.
current price $13.86
$0.03/ea

Member's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct.

4.8749 out of 5 stars
4.8749 out of 5 Stars. 1742 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Extra Strength Acetaminophen PM Gelcaps, 375 ct. $12.98 $0.03/ea

Member's Mark Extra Strength Acetaminophen PM Gelcaps, 375 ct.
current price $12.98
$0.03/ea

Member's Mark Extra Strength Acetaminophen PM Gelcaps, 375 ct.

4.8503 out of 5 stars
4.8503 out of 5 Stars. 1603 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Arthritis Pain Extended Release Tablets, 650 mg Acetaminophen, 200 ct./pk., 2 pk. $13.97 $0.03/ea

Member's Mark Arthritis Pain Extended Release Tablets, 650 mg Acetaminophen, 200 ct./pk., 2 pk.
current price $13.97
$0.03/ea

Member's Mark Arthritis Pain Extended Release Tablets, 650 mg Acetaminophen, 200 ct./pk., 2 pk.

4.8405 out of 5 stars
4.8405 out of 5 Stars. 2232 reviews
Available for Shipping

Advil PM Pain Reliever and Nighttime Sleep Aid, Ibuprofen and Diphenhydramine Caplets, 200 ct. $20.98 $0.10/ea

Advil PM Pain Reliever and Nighttime Sleep Aid, Ibuprofen and Diphenhydramine Caplets, 200 ct.
Sponsored
current price $20.98
$0.10/ea

Advil PM Pain Reliever and Nighttime Sleep Aid, Ibuprofen and Diphenhydramine Caplets, 200 ct.

4.6704 out of 5 stars
4.6704 out of 5 Stars. 4685 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Arthritis Pain Extended Release Tablets, 650 mg Acetaminophen, 200 ct./pk., 2 pk. $13.97

Member's Mark Arthritis Pain Extended Release Tablets, 650 mg Acetaminophen, 200 ct./pk., 2 pk.
current price $13.97

Member's Mark Arthritis Pain Extended Release Tablets, 650 mg Acetaminophen, 200 ct./pk., 2 pk.

4.9524 out of 5 stars
4.9524 out of 5 Stars. 84 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member’s Mark Low Dose Aspirin Tablets, 81 mg, 730 ct. $4.98 $0.01/ea

Member’s Mark Low Dose Aspirin Tablets, 81 mg, 730 ct.
current price $4.98
$0.01/ea

Member’s Mark Low Dose Aspirin Tablets, 81 mg, 730 ct.

4.8357 out of 5 stars
4.8357 out of 5 Stars. 858 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Extra Strength Acetaminophen 500mg Gelcaps, 400 ct. $13.47 $0.03/ea

Member's Mark Extra Strength Acetaminophen 500mg Gelcaps, 400 ct.
current price $13.47
$0.03/ea

Member's Mark Extra Strength Acetaminophen 500mg Gelcaps, 400 ct.

4.8462 out of 5 stars
4.8462 out of 5 Stars. 2360 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Arthritis Pain Reliever Topical Gel 1% NSAID, 150 mg Diclofenac Sodium, 3 pk. $29.98

Member's Mark Arthritis Pain Reliever Topical Gel 1% NSAID, 150 mg Diclofenac Sodium, 3 pk.
current price $29.98

Member's Mark Arthritis Pain Reliever Topical Gel 1% NSAID, 150 mg Diclofenac Sodium, 3 pk.

4.7032 out of 5 stars
4.7032 out of 5 Stars. 1095 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Tylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct. $21.48 $0.07/ea

Tylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct.
current price $21.48
$0.07/ea

Tylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct.

4.7993 out of 5 stars
4.7993 out of 5 Stars. 6089 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Tylenol 8-Hr. Arthritis Pain Caplets, 650 mg Acetaminophen, 290 ct. $21.48 $0.07/ea

Tylenol 8-Hr. Arthritis Pain Caplets, 650 mg Acetaminophen, 290 ct.
current price $21.48
$0.07/ea

Tylenol 8-Hr. Arthritis Pain Caplets, 650 mg Acetaminophen, 290 ct.

4.8118 out of 5 stars
4.8118 out of 5 Stars. 4314 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Tylenol Extra Strength Caplets, 500 mg., Acetaminophen, 325 ct. $20.98 $0.06/ea

Tylenol Extra Strength Caplets, 500 mg., Acetaminophen, 325 ct.
current price $20.98
$0.06/ea

Tylenol Extra Strength Caplets, 500 mg., Acetaminophen, 325 ct.

4.7985 out of 5 stars
4.7985 out of 5 Stars. 5400 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Children's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk. $12.98 $1.08/foz

Children's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk.
current price $12.98
$1.08/foz

Children's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk.

4.8144 out of 5 stars
4.8144 out of 5 Stars. 1595 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Bayer Low Dose Aspirin Pain Reliever Tablets, 81 mg., 400 ct. $13.98 $0.03/ea

Bayer Low Dose Aspirin Pain Reliever Tablets, 81 mg., 400 ct.
current price $13.98
$0.03/ea

Bayer Low Dose Aspirin Pain Reliever Tablets, 81 mg., 400 ct.

4.8934 out of 5 stars
4.8934 out of 5 Stars. 1961 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Salonpas Lidocaine Pain-Relieving Gel-Patch, 15 ct. $17.48 $1.17/ea

Salonpas Lidocaine Pain-Relieving Gel-Patch, 15 ct.
current price $17.48
$1.17/ea

Salonpas Lidocaine Pain-Relieving Gel-Patch, 15 ct.

4.5227 out of 5 stars
4.5227 out of 5 Stars. 1825 reviews
Available for Shipping

Biofreeze Professional Menthol Pain Relief Spray, 4 fl. oz, 2 pk. $19.98

Biofreeze Professional Menthol Pain Relief Spray, 4 fl. oz, 2 pk.
current price $19.98

Biofreeze Professional Menthol Pain Relief Spray, 4 fl. oz, 2 pk.

4.3648 out of 5 stars
4.3648 out of 5 Stars. 159 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Voltaren Topical Arthritis Pain Relief Gel, 5.3 oz. 2 pk., + 1.7 oz. $39.98 $3.24/oz

Voltaren Topical Arthritis Pain Relief Gel, 5.3 oz. 2 pk., + 1.7 oz.
current price $39.98
$3.24/oz

Voltaren Topical Arthritis Pain Relief Gel, 5.3 oz. 2 pk., + 1.7 oz.

4.4862 out of 5 stars
4.4862 out of 5 Stars. 8890 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Tylenol Extra Strength, 500 mg. Acetaminophen, 2 caplets/pk., 50 pk. $12.98 $0.26/ea

Tylenol Extra Strength, 500 mg. Acetaminophen, 2 caplets/pk., 50 pk.
current price $12.98
$0.26/ea

Tylenol Extra Strength, 500 mg. Acetaminophen, 2 caplets/pk., 50 pk.

4.7527 out of 5 stars
4.7527 out of 5 Stars. 1820 reviews
Available for Shipping

Tylenol PM Extra Strength Pain Relief Caplets 225 ct. $20.98 $0.09/ea

Tylenol PM Extra Strength Pain Relief Caplets 225 ct.
current price $20.98
$0.09/ea

Tylenol PM Extra Strength Pain Relief Caplets 225 ct.

4.7657 out of 5 stars
4.7657 out of 5 Stars. 1810 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Salonpas Pain-Relieving Patch, 140 ct. $16.38 $0.12/ea

Salonpas Pain-Relieving Patch, 140 ct.
current price $16.38
$0.12/ea

Salonpas Pain-Relieving Patch, 140 ct.

4.7159 out of 5 stars
4.7159 out of 5 Stars. 711 reviews
Available for Shipping

Aleve Soft-Grip Arthritis Caplets, 320 ct. $21.98 $0.07/ea

Aleve Soft-Grip Arthritis Caplets, 320 ct.
current price $21.98
$0.07/ea

Aleve Soft-Grip Arthritis Caplets, 320 ct.

4.8684 out of 5 stars
4.8684 out of 5 Stars. 1094 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Children's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk. $12.98 $1.08/foz

Children's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk.
current price $12.98
$1.08/foz

Children's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk.

4.8112 out of 5 stars
4.8112 out of 5 Stars. 985 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Midol Complete On The Go Caplets for Menstrual Pain Relief, 50 count, (25 packs of 2)

Midol Complete On The Go Caplets for Menstrual Pain Relief, 50 count, (25 packs of 2)
Members-only price

Midol Complete On The Go Caplets for Menstrual Pain Relief, 50 count, (25 packs of 2)

4.7169 out of 5 stars
4.7169 out of 5 Stars. 498 reviews
Available for Shipping

Aleve Pain Reliever & Fever Reducer Naproxen Sodium Caplets, 320 ct. $21.98 $0.07/ea

Aleve Pain Reliever & Fever Reducer Naproxen Sodium Caplets, 320 ct.
current price $21.98
$0.07/ea

Aleve Pain Reliever & Fever Reducer Naproxen Sodium Caplets, 320 ct.

4.8517 out of 5 stars
4.8517 out of 5 Stars. 600 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Excedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct. $18.98 $0.06/ea

Excedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct.
current price $18.98
$0.06/ea

Excedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct.

4.7649 out of 5 stars
4.7649 out of 5 Stars. 6214 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Advil Pain Reliever and Fever Reducer Ibuprofen Tablets, 360 ct. $19.98 $0.06/ea

Advil Pain Reliever and Fever Reducer Ibuprofen Tablets, 360 ct.
current price $19.98
$0.06/ea

Advil Pain Reliever and Fever Reducer Ibuprofen Tablets, 360 ct.

4.6776 out of 5 stars
4.6776 out of 5 Stars. 9810 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Blue Stop Max Massage Gel for Body Aches, 16 fl. oz. $23.88 $1.49/foz

Blue Stop Max Massage Gel for Body Aches, 16 fl. oz.
current price $23.88
$1.49/foz

Blue Stop Max Massage Gel for Body Aches, 16 fl. oz.

4.6435 out of 5 stars
4.6435 out of 5 Stars. 833 reviews
Available for Shipping

Advil Dual Action Coated Caplets w/ Acetaminophen, 240 ct.

Advil Dual Action Coated Caplets w/ Acetaminophen, 240 ct.
Members-only price

Advil Dual Action Coated Caplets w/ Acetaminophen, 240 ct.

4.7327 out of 5 stars
4.7327 out of 5 Stars. 9349 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Excedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct. $18.98 $0.06/ea

Excedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct.
current price $18.98
$0.06/ea

Excedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct.

4.7476 out of 5 stars
4.7476 out of 5 Stars. 6362 reviews
Available for Shipping

Blue Stop Max for Body Aches Massager Stick, 3.4 fl. oz., 2 pk. $19.88 $2.92/foz

Blue Stop Max for Body Aches Massager Stick, 3.4 fl. oz., 2 pk.
current price $19.88
$2.92/foz

Blue Stop Max for Body Aches Massager Stick, 3.4 fl. oz., 2 pk.

4.3281 out of 5 stars
4.3281 out of 5 Stars. 64 reviews
Available for Shipping

Bengay Ultra Strength Pain-Relieving Cream, 4 oz., 2 pk. $11.48 $1.44/oz

Bengay Ultra Strength Pain-Relieving Cream, 4 oz., 2 pk.
current price $11.48
$1.44/oz

Bengay Ultra Strength Pain-Relieving Cream, 4 oz., 2 pk.

4.3304 out of 5 stars
4.3304 out of 5 Stars. 687 reviews
Available for Shipping

Motrin IB Pain Reliever Caplets, 200 mg. Ibuprofen, 300 ct. $17.78 $0.06/ea

Motrin IB Pain Reliever Caplets, 200 mg. Ibuprofen, 300 ct.
current price $17.78
$0.06/ea

Motrin IB Pain Reliever Caplets, 200 mg. Ibuprofen, 300 ct.

4.7091 out of 5 stars
4.7091 out of 5 Stars. 715 reviews
Available for Shipping

Genexa Kids' Pain & Fever Acetaminophen Liquid, Cherry, 4 fl. oz., 2 pk. $12.98 $1.62/foz

Genexa Kids' Pain & Fever Acetaminophen Liquid, Cherry, 4 fl. oz., 2 pk.
current price $12.98
$1.62/foz

Genexa Kids' Pain & Fever Acetaminophen Liquid, Cherry, 4 fl. oz., 2 pk.

4.6829 out of 5 stars
4.6829 out of 5 Stars. 3160 reviews
Available for Shipping

Aspercreme Pain Relief Roll-On, 4% Lidocaine, 2.5 oz., 2 pk. $14.48 $7.24/ea

Aspercreme Pain Relief Roll-On, 4% Lidocaine, 2.5 oz., 2 pk.
current price $14.48
$7.24/ea

Aspercreme Pain Relief Roll-On, 4% Lidocaine, 2.5 oz., 2 pk.

4.7222 out of 5 stars
4.7222 out of 5 Stars. 72 reviews
Available for Shipping

Biofreeze Large Menthol Pain Patch, 15 ct. $19.98

Biofreeze Large Menthol Pain Patch, 15 ct.
current price $19.98

Biofreeze Large Menthol Pain Patch, 15 ct.

4.7031 out of 5 stars
4.7031 out of 5 Stars. 192 reviews
Available for Shipping

Icy Hot Pro Pain Cream, 3 fl. oz., 2 pk. $19.98

Icy Hot Pro Pain Cream, 3 fl. oz., 2 pk.
current price $19.98

Icy Hot Pro Pain Cream, 3 fl. oz., 2 pk.

4.5652 out of 5 stars
4.5652 out of 5 Stars. 46 reviews
Available for Shipping

Goody's Extra-Strength Headache Relief Powders, 24 ct. $31.78 $1.32/ea

Goody's Extra-Strength Headache Relief Powders, 24 ct.
current price $31.78
$1.32/ea

Goody's Extra-Strength Headache Relief Powders, 24 ct.

4.6812 out of 5 stars
4.6812 out of 5 Stars. 69 reviews
Available for Shipping

Thermacare Back Pain Relief Therapy Heatwraps, L-XL, 10 pack $27.98

Thermacare Back Pain Relief Therapy Heatwraps, L-XL, 10 pack
current price $27.98

Thermacare Back Pain Relief Therapy Heatwraps, L-XL, 10 pack

4.596 out of 5 stars
4.596 out of 5 Stars. 151 reviews
Available for Shipping

Medline Bath Bench with Padded Armrests, 350 lb Capacity, Height Adjustable 16" - 21" $32.98 $32.98/ea

Medline Bath Bench with Padded Armrests, 350 lb Capacity, Height Adjustable 16" - 21"
current price $32.98
$32.98/ea

Medline Bath Bench with Padded Armrests, 350 lb Capacity, Height Adjustable 16" - 21"

4.2308 out of 5 stars
4.2308 out of 5 Stars. 13 reviews
Available for Shipping

Bayer Back and Body Pain Reliever Aspirin with Caffeine, 500 mg. Caplets, 250 ct. $15.98 $0.06/ea

Bayer Back and Body Pain Reliever Aspirin with Caffeine, 500 mg. Caplets, 250 ct.
current price $15.98
$0.06/ea

Bayer Back and Body Pain Reliever Aspirin with Caffeine, 500 mg. Caplets, 250 ct.

4.5564 out of 5 stars
4.5564 out of 5 Stars. 1125 reviews
Out of stock

About Pain Relief

Pain Relief

Pain relievers are made to treat specific types of aches, so it is important that you choose the right one. Your doctor will recommend the best pain-relief medication for you. Sam’s Club® offers different over-the-counter medications that may provide pain relief, including nonsteroidal anti-inflammatory drugs and acetaminophen.

Types of Pain Relief Tablets

If you’re experiencing pain caused by muscle stiffness or aches, your doctor may prescribe a nonsteroidal anti-inflammatory drug (also known as NSAID). NSAIDS like ibuprofen or naproxen not only help to reduce pain but also work to reduce inflammation and irritation. Depending on the cause of the pain, physicians may also prescribe an acetaminophen like Tylenol—commonly used for pain and fever.

Topical Pain Relievers

Unlike pain relief pills, topical pain relievers are applied at the site of the pain. They’re commonly used to treat muscle pains caused by injuries. Some of the topical pain relief medicines at Sam’s Club include analgesic creams and rubs. You’ll also find pain relief sprays for quick-acting results.

Kids' Pain Relief Medicine

Healthcare companies offer special pain relief medication designed for kids. These typically come with a lower dosage and may be sweetened to make them more appealing for children. Despite the benefits they provide, pain relief medication can be potentially harmful to adults or children. Always consult with your pediatrician or doctor before administering any type of medication to your kids. It is also a good idea to always check the ingredients of the tablet or gel to ensure it does not contain anything that may cause sensitivities.

Finding a Treatment

Whatever your needs, we’re here to help. Sam’s Club offers a wide assortment of medical supplies and pain relief tablets—with everything from children’s ibuprofen to Tylenol. You can fine tune the results of your search to a particular drug or brand using the search tool on each page.