Tylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct.
Shipping

Highlights
Tylenol Sinus Severe Daytime Caplets, 24 ct., 3pk. $16.98 $0.24/ea

Tylenol Sinus Severe Daytime Caplets, 24 ct., 3pk.


Members also considered
Advil Liqui-Gels Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Capules, 240 ct. $20.98 $0.09/ea
Sponsored$2098current price $20.98$0.09/eaAdvil Liqui-Gels Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Capules, 240 ct.
27134.8588 out of 5 Stars. 2713 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTylenol Extra Strength Caplets, 500 mg., Acetaminophen, 325 ct. $20.98 $0.06/ea
$2098current price $20.98$0.06/eaTylenol Extra Strength Caplets, 500 mg., Acetaminophen, 325 ct.
54034.7986 out of 5 Stars. 5403 reviews4.7986 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTylenol 8-Hr. Arthritis Pain Caplets, 650 mg Acetaminophen, 290 ct. $21.48 $0.07/ea
$2148current price $21.48$0.07/eaTylenol 8-Hr. Arthritis Pain Caplets, 650 mg Acetaminophen, 290 ct.
43144.812 out of 5 Stars. 4314 reviews4.812 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAdvil Dual Action Coated Caplets w/ Acetaminophen, 240 ct.
SponsoredMembers-only priceAdvil Dual Action Coated Caplets w/ Acetaminophen, 240 ct.
93494.7327 out of 5 Stars. 9349 reviews4.7327 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Extra Strength Acetaminophen 500mg Gelcaps, 400 ct. $13.47 $0.03/ea
$1347current price $13.47$0.03/eaMember's Mark Extra Strength Acetaminophen 500mg Gelcaps, 400 ct.
23614.8463 out of 5 Stars. 2361 reviews4.8463 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Extra Strength Acetaminophen Caplets, 500 mg, 1200 ct. $11.98
$1198current price $11.98Member's Mark Extra Strength Acetaminophen Caplets, 500 mg, 1200 ct.
8814.8138 out of 5 Stars. 881 reviews4.8138 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTylenol Extra Strength, 500 mg. Acetaminophen, 2 caplets/pk., 50 pk. $12.98 $0.26/ea
$1298current price $12.98$0.26/eaTylenol Extra Strength, 500 mg. Acetaminophen, 2 caplets/pk., 50 pk.
18204.7527 out of 5 Stars. 1820 reviews4.7527 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTylenol PM Extra Strength Pain Relief Caplets 225 ct. $20.98 $0.09/ea
$2098current price $20.98$0.09/eaTylenol PM Extra Strength Pain Relief Caplets 225 ct.
18134.7656 out of 5 Stars. 1813 reviews4.7656 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Extra Strength Acetaminophen PM Gelcaps, 375 ct. $12.98 $0.03/ea
$1298current price $12.98$0.03/eaMember's Mark Extra Strength Acetaminophen PM Gelcaps, 375 ct.
16044.8504 out of 5 Stars. 1604 reviews4.8504 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Arthritis Pain Extended Release Tablets, 650 mg Acetaminophen, 200 ct./pk., 2 pk. $13.97 $0.03/ea
$1397current price $13.97$0.03/eaMember's Mark Arthritis Pain Extended Release Tablets, 650 mg Acetaminophen, 200 ct./pk., 2 pk.
22324.8405 out of 5 Stars. 2232 reviews4.8405 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct. $13.86 $0.03/ea
$1386current price $13.86$0.03/eaMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct.
17434.8749 out of 5 Stars. 1743 reviews4.8749 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingExcedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct. $18.98 $0.06/ea
$1898current price $18.98$0.06/eaExcedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct.
62174.7644 out of 5 Stars. 6217 reviews4.7644 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAdvil Pain Reliever and Fever Reducer Ibuprofen Tablets, 360 ct. $19.98 $0.06/ea
$1998current price $19.98$0.06/eaAdvil Pain Reliever and Fever Reducer Ibuprofen Tablets, 360 ct.
98114.6776 out of 5 Stars. 9811 reviews4.6776 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingExcedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct. $18.98 $0.06/ea
$1898current price $18.98$0.06/eaExcedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct.
63634.7476 out of 5 Stars. 6363 reviews4.7476 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Tylenol Extra Strength Rapid Release Gels are designed to work at the speed of life, providing quick and effective relief from minor aches and pains, including headaches, while also helping to reduce fever. Each gelcap contains 500 mg of acetaminophen, offering powerful extra strength pain relief. What sets Tylenol Rapid Release Gels apart is their unique laser-drilled holes that allow for rapid release of the pain-relieving medication, ensuring you feel relief fast.
These gelcaps are ideal for treating a variety of discomforts, including backaches, toothaches, minor arthritis pain, and pain associated with the common cold. They are also effective in alleviating premenstrual and menstrual cramps. As the #1 doctor-recommended brand for pain relief and fever reduction, Tylenol provides a trusted solution for those seeking relief.
Tylenol Extra Strength Rapid Release Gels are suitable for use by adults and children aged 12 years and older. The extra strength formula ensures that you can tackle your daily activities without being held back by minor pain. With the fast-acting properties of Tylenol, you can be assured of getting the relief you need when you need it most. Choose Tylenol, the leading choice for pain relief and fever management, and experience effective relief from your discomfort.
Specifications
- Use Instructions: Adults: Take 2 caplets every 8 hours with water. Swallow whole; do not crush, chew, split or dissolve. Do not take more than 6 caplets in 24 hours. Do not use for more than 10 days unless directed by a doctor. Under 18 years of age: Ask a doctor
- Pack Size and Unit of Measure: 290 Count, 500 mg of acetaminophen per caplet
- Shelf Life: N/A
- FSA/HSA Eligible?: Yes
- Allergen + Warnings information: Liver warning: This product contains acetaminophen. Severe liver damage may occur if you take more than 4,000 mg of acetaminophen in 24 hours, with other drugs containing acetaminophen, 3 or more alcoholic drinks every day while using this product. Allergy alert: acetaminophen may cause severe skin reactions. Symptoms may include: Skin reddening, Blisters, Rash. If a skin reaction occurs, stop use and see medical help right away.
- Full Ingredient list: Active ingredient (in each gelcap)
Acetaminophen 500 mg
Inactive ingredients: Benzyl alcohol, butylparaben, carboxymethylcellulose sodium, D&C yellow no. 10, edetate calcium disodium, FD&C blue no. 1, FD&C red no. 40, gelatin, hypromellose, iron oxide, magnesium stearate, methylparaben, modified starch, polyethylene glycol, polysorbate 80, powdered cellulose, pregelatinized starch, propylene glycol, propylparaben, red iron oxide, sodium lauryl sulfate, sodium propionate, sodium starch glycolate, titanium dioxide, yellow iron oxide
Indications
Health Concern
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 4,611 reviews
Verified Purchase
My Go‑To When Pain Shows Up Uninvited
Tylenol Extra Strength Rapid Release Gels are one of those things I keep in the cabinet because they actually help when a headache or muscle ache hits out of nowhere. The gels are small, easy to swallow, and they kick in pretty quickly — not instantly, but fast enough that you notice the relief before you start getting annoyed at the pain. I like that they don't upset my stomach, and there's no weird aftertaste. It's just a simple, reliable pain reliever that does what it says without any fuss. If you want something you can grab and trust to work, these are solid.
Verified Purchase
Tylenol or Acetaminophen tablets are what my hubby's cardiologists have ALL told him to take. NEVER take Ibuprofen as it doesn't work as well as Acetaminophen products. Besides, these are a coated type of pill which makes it easier to swallow, especially people who have a hard time swallowing pills.
Verified Purchase
My choice for arthritis pain medicine
Because I have heart issues, I can only take acetaminophen for pain. Thankfully, Tylenol Extra Strength Gels, 500 mg work for me. I take 2 pills in the morning and 2 more late in the day. The pills are perforated and dissolve quickly to go to work.
Items you may like
Advil Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Tablets, 100 ct. $11.28 $0.23/ea
Sponsored$1128current price $11.28$0.23/eaAdvil Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Tablets, 100 ct.
90954.7 out of 5 Stars. 9095 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChildren's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk. $12.98 $1.08/foz
$1298current price $12.98$1.08/fozChildren's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk.
9854.8112 out of 5 Stars. 985 reviews4.8112 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChildren's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk. $12.98 $1.08/foz
$1298current price $12.98$1.08/fozChildren's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk.
15954.8144 out of 5 Stars. 1595 reviews4.8144 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKT Tape PRO Black, 20 ct., 2 pk. $29.98
Sponsored$2998current price $29.98KT Tape PRO Black, 20 ct., 2 pk.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVoltaren Topical Arthritis Pain Relief Gel, 5.3 oz. 2 pk., + 1.7 oz. $39.98 $3.24/oz
$3998current price $39.98$3.24/ozVoltaren Topical Arthritis Pain Relief Gel, 5.3 oz. 2 pk., + 1.7 oz.
88904.4862 out of 5 Stars. 8890 reviews4.4862 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBayer Low Dose Aspirin Pain Reliever Tablets, 81 mg., 400 ct. $13.98 $0.03/ea
$1398current price $13.98$0.03/eaBayer Low Dose Aspirin Pain Reliever Tablets, 81 mg., 400 ct.
19624.8935 out of 5 Stars. 1962 reviews4.8935 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278494.8294 out of 5 Stars. 27849 reviews4.8294 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197884.7978 out of 5 Stars. 19788 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMotrin IB Pain Reliever Caplets, 200 mg. Ibuprofen, 300 ct. $17.78 $0.06/ea
$1778current price $17.78$0.06/eaMotrin IB Pain Reliever Caplets, 200 mg. Ibuprofen, 300 ct.
7154.7091 out of 5 Stars. 715 reviews4.7091 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBengay Ultra Strength Pain-Relieving Cream, 4 oz., 2 pk. $11.48 $1.44/oz
$1148current price $11.48$1.44/ozBengay Ultra Strength Pain-Relieving Cream, 4 oz., 2 pk.
6884.3314 out of 5 Stars. 688 reviews4.3314 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGoody's Extra-Strength Headache Relief Powders, 24 ct. $31.78 $1.32/ea
$3178current price $31.78$1.32/eaGoody's Extra-Strength Headache Relief Powders, 24 ct.
694.6812 out of 5 Stars. 69 reviews4.6812 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBayer Chewable Aspirin Regimen Low Dose Pain Reliever Tablets, 81mg, Orange, 252 ct. $9.71 $0.04/ea
$971current price $9.71$0.04/eaFrom $9.71Bayer Chewable Aspirin Regimen Low Dose Pain Reliever Tablets, 81mg, Orange, 252 ct.
204.85 out of 5 Stars. 20 reviews4.85 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping