Country Pride Tempura Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs., $15.28, $3.06/lb

Country Pride Tempura Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.
current price $15.28
$3.06/lb

Country Pride Tempura Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.

4.2867 out of 5 stars
4.2867 out of 5 Stars. 1029 reviews

Country Pride Breaded Chicken Breast Tenders, Frozen, 5 lbs., $16.74, $3.35/lb

Country Pride Breaded Chicken Breast Tenders, Frozen, 5 lbs.
current price $16.74
$3.35/lb

Country Pride Breaded Chicken Breast Tenders, Frozen, 5 lbs.

4.5035 out of 5 stars
4.5035 out of 5 Stars. 6280 reviews

Frozen Meat, Poultry & Seafood

Prices may vary in club and online
Sort by|

Nature Raised Farms Fully Cooked Lightly Breaded Chicken Breast Strips, Frozen, 2.5 lbs., $14.97, $5.99/lb

Nature Raised Farms Fully Cooked Lightly Breaded Chicken Breast Strips, Frozen, 2.5 lbs.
Sponsored
current price $14.97
$5.99/lb

Nature Raised Farms Fully Cooked Lightly Breaded Chicken Breast Strips, Frozen, 2.5 lbs.

SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Hook Line and Savor Everything Crusted Flounder, Frozen, 27.9 oz., $15.96, $0.57/oz

Hook Line and Savor Everything Crusted Flounder, Frozen, 27.9 oz.
Sponsored
current price $15.96
$0.57/oz

Hook Line and Savor Everything Crusted Flounder, Frozen, 27.9 oz.

4.3299 out of 5 stars
4.3299 out of 5 Stars. 288 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Bob Evans Original Pork Sausage Links, 20 oz., 24 ct., $5.36, $4.29/lb

Bob Evans Original Pork Sausage Links, 20 oz., 24 ct.
current price $5.36
$4.29/lb

Bob Evans Original Pork Sausage Links, 20 oz., 24 ct.

4.806 out of 5 stars
4.806 out of 5 Stars. 500 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Ahi Tuna Steaks, Frozen, 2 lbs., $16.94, $8.47/lb

Member's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Ahi Tuna Steaks, Frozen, 2 lbs.
current price $16.94
$8.47/lb

Member's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Ahi Tuna Steaks, Frozen, 2 lbs.

4.7536 out of 5 stars
4.7536 out of 5 Stars. 1875 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Swaggerty's Breakfast Sausage, Frozen, 42 ct., $13.84, $0.33/ea

Swaggerty's Breakfast Sausage, Frozen, 42 ct.
current price $13.84
$0.33/ea

Swaggerty's Breakfast Sausage, Frozen, 42 ct.

4.8267 out of 5 stars
4.8267 out of 5 Stars. 5494 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs., $16.98, $5.66/lb

Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs.
Sponsored
current price $16.98
$5.66/lb

Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs.

4.1561 out of 5 stars
4.1561 out of 5 Stars. 3965 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Jimmy Dean Fully Cooked Breakfast Pork Sausage Patties, 24 ct., $9.86, $0.41/ea

Jimmy Dean Fully Cooked Breakfast Pork Sausage Patties, 24 ct.
current price $9.86
$0.41/ea

Jimmy Dean Fully Cooked Breakfast Pork Sausage Patties, 24 ct.

4.7027 out of 5 stars
4.7027 out of 5 Stars. 3770 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Jimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct., $9.86, $5.48/lb

Jimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct.
current price $9.86
$5.48/lb

Jimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct.

4.4318 out of 5 stars
4.4318 out of 5 Stars. 3990 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Aqua Star Wild Caught Southern King Crab Legs and Claws, Frozen, 2 lbs., $49.98, $24.99/lb

Aqua Star Wild Caught Southern King Crab Legs and Claws, Frozen, 2 lbs.
current price $49.98
$24.99/lb

Aqua Star Wild Caught Southern King Crab Legs and Claws, Frozen, 2 lbs.

4.0642 out of 5 stars
4.0642 out of 5 Stars. 2757 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Safe Catch Breaded Fish Nuggets, Frozen, 2 lbs., $13.96, $6.98/ea

Safe Catch Breaded Fish Nuggets, Frozen, 2 lbs.
Sponsored
current price $13.96
$6.98/ea

Safe Catch Breaded Fish Nuggets, Frozen, 2 lbs.

4.2647 out of 5 stars
4.2647 out of 5 Stars. 2093 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Just Bare Lightly Breaded Chicken Breast Original Bites, Frozen, 3 lbs., $13.47, $4.49/lb

Just Bare Lightly Breaded Chicken Breast Original Bites, Frozen, 3 lbs.
current price $13.47
$4.49/lb

Just Bare Lightly Breaded Chicken Breast Original Bites, Frozen, 3 lbs.

4.7908 out of 5 stars
4.7908 out of 5 Stars. 9609 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Just Bare Lightly Breaded Chicken Breast Original Strips, Frozen, 3 lbs., $15.87, $5.29/lb

Just Bare Lightly Breaded Chicken Breast Original Strips, Frozen, 3 lbs.
current price $15.87
$5.29/lb

Just Bare Lightly Breaded Chicken Breast Original Strips, Frozen, 3 lbs.

4.7799 out of 5 stars
4.7799 out of 5 Stars. 10829 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Perdue Simply Smart Organic Lightly Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 2.625 lbs., $13.98, $5.33/lb

Perdue Simply Smart Organic Lightly Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 2.625 lbs.
current price $13.98
$5.33/lb

Perdue Simply Smart Organic Lightly Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 2.625 lbs.

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 140 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Tyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs., $11.97, $2.39/lb

Tyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.
current price $11.97
$2.39/lb

Tyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.

4.5255 out of 5 stars
4.5255 out of 5 Stars. 11178 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Gary's Sirloin Beef Thinly Sliced QuickSteak, Frozen, 9 ct., $16.97, $7.54/lb

Gary's Sirloin Beef Thinly Sliced QuickSteak, Frozen, 9 ct.
current price $16.97
$7.54/lb

Gary's Sirloin Beef Thinly Sliced QuickSteak, Frozen, 9 ct.

4.5387 out of 5 stars
4.5387 out of 5 Stars. 3321 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Tyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs., $14.98, $4.28/lb

Tyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs.
current price $14.98
$4.28/lb

Tyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs.

4.5132 out of 5 stars
4.5132 out of 5 Stars. 7792 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Tyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs., $14.97, $3.74/lb

Tyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs.
current price $14.97
$3.74/lb

Tyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs.

4.4949 out of 5 stars
4.4949 out of 5 Stars. 7882 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Tyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs., $12.97, $3.71/lb

Tyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs.
current price $12.97
$3.71/lb

Tyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs.

4.4728 out of 5 stars
4.4728 out of 5 Stars. 9410 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Royal Asia Farm Raised Shrimp Tempura with Tempura and Sweet Chili Sauce, Frozen, 24 ct. per box, 2.07 lbs., $16.98, $0.71/ea

Royal Asia Farm Raised Shrimp Tempura with Tempura and Sweet Chili Sauce, Frozen, 24 ct. per box, 2.07 lbs.
current price $16.98
$0.71/ea

Royal Asia Farm Raised Shrimp Tempura with Tempura and Sweet Chili Sauce, Frozen, 24 ct. per box, 2.07 lbs.

4.5556 out of 5 stars
4.5556 out of 5 Stars. 1071 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Country Pride Breaded Chicken Breast Tenders, Frozen, 5 lbs., $16.74, $3.35/lb

Country Pride Breaded Chicken Breast Tenders, Frozen, 5 lbs.
current price $16.74
$3.35/lb

Country Pride Breaded Chicken Breast Tenders, Frozen, 5 lbs.

4.5035 out of 5 stars
4.5035 out of 5 Stars. 6280 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Tyson Garlic Parmesan Bone-In Oven Roasted Crispy Chicken Wings, Frozen, 4 lbs., $14.97, $3.74/lb

Tyson Garlic Parmesan Bone-In Oven Roasted Crispy Chicken Wings, Frozen, 4 lbs.
current price $14.97
$3.74/lb

Tyson Garlic Parmesan Bone-In Oven Roasted Crispy Chicken Wings, Frozen, 4 lbs.

4.3369 out of 5 stars
4.3369 out of 5 Stars. 1481 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Tyson Mega Dino Nuggets, Frozen, 5 lbs., $14.47, $2.89/lb

Tyson Mega Dino Nuggets, Frozen, 5 lbs.
current price $14.47
$2.89/lb

Tyson Mega Dino Nuggets, Frozen, 5 lbs.

4.7403 out of 5 stars
4.7403 out of 5 Stars. 4197 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Wild Caught Extra Large Raw Argentine Red Shrimp, Frozen, 16-30 ct. per pound, 2 lbs., $19.97, $9.98/lb

Wild Caught Extra Large Raw Argentine Red Shrimp, Frozen, 16-30 ct. per pound, 2 lbs.
current price $19.97
$9.98/lb

Wild Caught Extra Large Raw Argentine Red Shrimp, Frozen, 16-30 ct. per pound, 2 lbs.

4.6574 out of 5 stars
4.6574 out of 5 Stars. 1147 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Country Pride Tempura Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs., $15.28, $3.06/lb

Country Pride Tempura Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.
current price $15.28
$3.06/lb

Country Pride Tempura Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.

4.2867 out of 5 stars
4.2867 out of 5 Stars. 1029 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Don Lee Farms Flame Grilled Angus Choice Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 12 ct., $23.64, $1.97/ea

Don Lee Farms Flame Grilled Angus Choice Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 12 ct.
current price $23.64
$1.97/ea

Don Lee Farms Flame Grilled Angus Choice Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 12 ct.

4.4174 out of 5 stars
4.4174 out of 5 Stars. 6921 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

DiRusso's Medium Hot Italian Sausage Links, Frozen, 1/4 lb., 20 ct., $15.97, $0.80/ea

DiRusso's Medium Hot Italian Sausage Links, Frozen, 1/4 lb., 20 ct.
current price $15.97
$0.80/ea

DiRusso's Medium Hot Italian Sausage Links, Frozen, 1/4 lb., 20 ct.

4.9037 out of 5 stars
4.9037 out of 5 Stars. 187 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Rastelli's Angus Beef Chuck and Ribeye Craft Burger, Frozen, 5.33 oz., 24 ct., $79.77, Was $89.77, $3.32/ea

Instant Savings
Rastelli's Angus Beef Chuck and Ribeye Craft Burger, Frozen, 5.33 oz., 24 ct.
current price Now $79.77, Was $89.77
$3.32/ea
$10 off
Ends Sep 30

Rastelli's Angus Beef Chuck and Ribeye Craft Burger, Frozen, 5.33 oz., 24 ct.

3.1667 out of 5 stars
3.1667 out of 5 Stars. 12 reviews
Available for Shipping

Perdue Farms Organic Chicken Breasts, Frozen, 16-24 ct., $99.57, $8.30/lb

Perdue Farms Organic Chicken Breasts, Frozen, 16-24 ct.
current price $99.57
$8.30/lb

Perdue Farms Organic Chicken Breasts, Frozen, 16-24 ct.

3.9697 out of 5 stars
3.9697 out of 5 Stars. 66 reviews
Available for Shipping

DiRusso's Italian Style Meatballs 4 lbs., $19.72

DiRusso's Italian Style Meatballs 4 lbs.
current price $19.72

DiRusso's Italian Style Meatballs 4 lbs.

4.555 out of 5 stars
4.555 out of 5 Stars. 200 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

USDA Prime Dry-Aged Bone-In Cowboy Ribeye Steak, Frozen, 22.5 oz., 2 ct., $199.98, $99.99/ea

USDA Prime Dry-Aged Bone-In Cowboy Ribeye Steak, Frozen, 22.5 oz., 2 ct.
current price $199.98
$99.99/ea

USDA Prime Dry-Aged Bone-In Cowboy Ribeye Steak, Frozen, 22.5 oz., 2 ct.

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 8 reviews
Available for Shipping

Purely Meat A5 Grade Japanese Wagyu NY Strip Steaks, Frozen, 10.5 oz., 2 ct., $199.98, $99.99/ea

Purely Meat A5 Grade Japanese Wagyu NY Strip Steaks, Frozen, 10.5 oz., 2 ct.
current price $199.98
$99.99/ea

Purely Meat A5 Grade Japanese Wagyu NY Strip Steaks, Frozen, 10.5 oz., 2 ct.

4.2432 out of 5 stars
4.2432 out of 5 Stars. 37 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Breaded Firecracker Shrimp, Frozen, 2 lbs., $15.94, $7.97/lb

Member's Mark Breaded Firecracker Shrimp, Frozen, 2 lbs.
current price $15.94
$7.97/lb

Member's Mark Breaded Firecracker Shrimp, Frozen, 2 lbs.

3.9856 out of 5 stars
3.9856 out of 5 Stars. 209 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member’s Mark Sea to Shining Sea Seafood Box, Frozen, 7.5 lbs., $128.92, $17.19/lb

Member’s Mark Sea to Shining Sea Seafood Box, Frozen, 7.5 lbs.
current price $128.92
$17.19/lb

Member’s Mark Sea to Shining Sea Seafood Box, Frozen, 7.5 lbs.

1 out of 5 stars
1 out of 5 Stars. 2 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Fully Cooked Star Spangled Chicken Nuggets, Frozen, 3 lbs., $9.87, $3.29/lb

Member's Mark Fully Cooked Star Spangled Chicken Nuggets, Frozen, 3 lbs.
current price $9.87
$3.29/lb

Member's Mark Fully Cooked Star Spangled Chicken Nuggets, Frozen, 3 lbs.

4.5357 out of 5 stars
4.5357 out of 5 Stars. 112 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Fully Cooked Lightly Breaded Chicken Breast Bites, Frozen, 3 lbs., $11.87, $3.96/lb

Member's Mark Fully Cooked Lightly Breaded Chicken Breast Bites, Frozen, 3 lbs.
current price $11.87
$3.96/lb

Member's Mark Fully Cooked Lightly Breaded Chicken Breast Bites, Frozen, 3 lbs.

4.7439 out of 5 stars
4.7439 out of 5 Stars. 6346 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Organic Lightly Breaded Chicken Tenders, Frozen, 2 lbs., $13.87, $6.93/lb

Member's Mark Organic Lightly Breaded Chicken Tenders, Frozen, 2 lbs.
current price $13.87
$6.93/lb

Member's Mark Organic Lightly Breaded Chicken Tenders, Frozen, 2 lbs.

3.7273 out of 5 stars
3.7273 out of 5 Stars. 143 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Wild Caught North Atlantic Sea Scallops, Frozen, 15-25 ct. per pound, 1 lbs., $21.98, $21.98/lb

Member's Mark Wild Caught North Atlantic Sea Scallops, Frozen, 15-25 ct. per pound, 1 lbs.
current price $21.98
$21.98/lb

Member's Mark Wild Caught North Atlantic Sea Scallops, Frozen, 15-25 ct. per pound, 1 lbs.

Available for Pickup or Delivery

Member’s Mark Breaded Jumbo Butterfly Shrimp, Frozen, 48-60 ct. per pound, 3 lbs., $19.94, $6.65/lb

Member’s Mark Breaded Jumbo Butterfly Shrimp, Frozen, 48-60 ct. per pound, 3 lbs.
current price $19.94
$6.65/lb

Member’s Mark Breaded Jumbo Butterfly Shrimp, Frozen, 48-60 ct. per pound, 3 lbs.

4.2208 out of 5 stars
4.2208 out of 5 Stars. 231 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Member's Mark Smashed Burgers, Frozen, 12 ct., $17.36, $5.79/lb

Member's Mark Smashed Burgers, Frozen, 12 ct.
current price $17.36
$5.79/lb

Member's Mark Smashed Burgers, Frozen, 12 ct.

4.4508 out of 5 stars
4.4508 out of 5 Stars. 366 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Gorton's Classic Crispy Battered Wild Caught Alaskan Pollock Fillets, Frozen, 28 ct., $13.86, $3.85/lb

Gorton's Classic Crispy Battered Wild Caught Alaskan Pollock Fillets, Frozen, 28 ct.
current price $13.86
$3.85/lb

Gorton's Classic Crispy Battered Wild Caught Alaskan Pollock Fillets, Frozen, 28 ct.

SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Morey's Marinated Shrimp, 8 oz., 3 pk., Frozen, $14.47, $0.60/oz

Morey's Marinated Shrimp, 8 oz., 3 pk., Frozen
current price $14.47
$0.60/oz

Morey's Marinated Shrimp, 8 oz., 3 pk., Frozen

4.0217 out of 5 stars
4.0217 out of 5 Stars. 46 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Safe Catch Tuna Burger, Frozen, 24 oz, 6 ct., $12.96, $0.54/oz

Safe Catch Tuna Burger, Frozen, 24 oz, 6 ct.
current price $12.96
$0.54/oz

Safe Catch Tuna Burger, Frozen, 24 oz, 6 ct.

4.447 out of 5 stars
4.447 out of 5 Stars. 4810 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Steelhead Trout Fillet, Case, priced per pound, $181.78, $9.27/lb

Steelhead Trout Fillet, Case, priced per pound
current price $181.78
avg. price
$9.27/lb
Final cost by weight

Steelhead Trout Fillet, Case, priced per pound

Out of stock

TransOcean Crab Classic Imitation Crab Flakes, Case 20 lbs., $64.23

TransOcean Crab Classic Imitation Crab Flakes, Case 20 lbs.
current price $64.23

TransOcean Crab Classic Imitation Crab Flakes, Case 20 lbs.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 12 reviews
Out of stock

Byron's Seasoned and Smoked Pulled Pork, Frozen, 1.5 lbs., 2 pk., $11.98, $3.99/lb

Byron's Seasoned and Smoked Pulled Pork, Frozen, 1.5 lbs., 2 pk.
current price $11.98
$3.99/lb

Byron's Seasoned and Smoked Pulled Pork, Frozen, 1.5 lbs., 2 pk.

4.2894 out of 5 stars
4.2894 out of 5 Stars. 432 reviews
Out of stock

Just Bare Lightly Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 2.5 lbs., $13.87, $5.55/lb

Just Bare Lightly Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 2.5 lbs.
current price $13.87
$5.55/lb

Just Bare Lightly Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 2.5 lbs.

4.7106 out of 5 stars
4.7106 out of 5 Stars. 387 reviews
Out of stock

About Frozen Meat, Poultry & Seafood

Poultry

At Sam's Club®, you can find the right kind of poultry for almost every occasion. We have chicken nuggets for afterschool snacks and chicken breast for dinner. Some of these are ready to eat, all you have to do is heat them in the microwave. However, we carry products that you need to cook, too. One great thing about this section is we have food that everyone can enjoy. Here, you can find chicken, seafood and other items that are satisfying to kids, teenagers and adults. Many of these options have vast quantities, which makes them fantastic for feeding crowds. Our large options are ideal for restaurants, schools, parties, BBQs and more.

Is Poultry Good for You?

In this section, you'll find several items that consist of healthy ingredients. In addition to having nutritious ingredients, many of these products are full of essential vitamins and minerals that your body needs. For instance, you can find items that have vitamin D, calcium, zinc and iron. We also carry options that are low in fat, low in carbohydrates and low in sugar, making them superb for anyone on a diet. Plenty of these products have no added antibiotics and no artificial colors, flavors or preservatives. Also, there are products that have high protein, which makes them good sources of a macronutrient that provides you with numerous benefits.

What Goes Well with Poultry?

You can use poultry to create delicious recipes that the entire families enjoy. Chopping chicken nuggets into chunks gives you the chance to add a topping to pizza, tacos, scrambled eggs, grits or spaghetti. Slicing the chicken breast can help you make yummy sandwiches and burritos. Many customers like seasoning their poultry with different spices like cayenne, black pepper, rosemary or garlic, but you can experiment until you find your favorite combination. Serving chicken bites with vegetables and fruit can alleviate hunger, but pairing it with chips is pleasant as well. After eating poultry, countless consumers like chowing down on ice cream and desserts. Pairing this food with wine, beer, juice or soda pop can be pleasing as well.

Storing Poultry is Safe and Easy

Many of our products arrive in bags, which aren't as bulky or rigid as boxes and don't take up much space. This slim and lightweight construction makes them easy to store. However, some of our items come in thick cardboard boxes that provide protection and security. This durable cardboard exterior keeps the food in good shape while they're on shelves, inside of pantries or in the freezer. Also, a strong exterior like this enables you to stack the box on top of other items, which can create more room for other merchandise.