Catering & Buffet Trays

Prices may vary in club and online
Sort by|

Member's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct., $20.78, $1.73/ea

Member's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct.
current price $20.78
$1.73/ea

Member's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct.

4.7572 out of 5 stars
4.7572 out of 5 Stars. 2269 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct., $31.78, $1.32/ea

Member's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct.
current price $31.78
$1.32/ea

Member's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct.

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1235 reviews
Available for Shipping

Member's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct., $15.48, $3.10/ea

Member's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct.
current price $15.48
$3.10/ea

Member's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct.

4.7367 out of 5 stars
4.7367 out of 5 Stars. 528 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs 12 ct., $4.98

Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs 12 ct.
current price $4.98

Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs 12 ct.

4.6123 out of 5 stars
4.6123 out of 5 Stars. 325 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Stainless Steel Dinner Spoons 36 ct., $8.98, $0.25/ea

Member's Mark Stainless Steel Dinner Spoons 36 ct.
current price $8.98
$0.25/ea

Member's Mark Stainless Steel Dinner Spoons 36 ct.

4.3782 out of 5 stars
4.3782 out of 5 Stars. 275 reviews
Available for Shipping

Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct., $21.94

Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct.
current price $21.94

Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct.

4.7905 out of 5 stars
4.7905 out of 5 Stars. 296 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk., $11.18, $0.02/ea

Member's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk.
current price $11.18
$0.02/ea

Member's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk.

4.8051 out of 5 stars
4.8051 out of 5 Stars. 6994 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct., $22.94, $0.05/ea

Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct.
current price $22.94
$0.05/ea

Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct.

4.8456 out of 5 stars
4.8456 out of 5 Stars. 408 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk., $7.97, $3.98/ea

Member's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk.
current price $7.97
$3.98/ea

Member's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk.

4.7216 out of 5 stars
4.7216 out of 5 Stars. 449 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.), $5.98, $0.17/ea

Member's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.)
current price $5.98
$0.17/ea

Member's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.)

4.5776 out of 5 stars
4.5776 out of 5 Stars. 438 reviews
Available for Shipping

Member's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk., $10.78, $1.08/ea

Member's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk.
current price $10.78
$1.08/ea

Member's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk.

4.7621 out of 5 stars
4.7621 out of 5 Stars. 618 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Stainless Steel Kitchen Spoons 3 pk., $5.88, $1.96/ea

Member's Mark Stainless Steel Kitchen Spoons 3 pk.
current price $5.88
$1.96/ea

Member's Mark Stainless Steel Kitchen Spoons 3 pk.

4.7585 out of 5 stars
4.7585 out of 5 Stars. 236 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk., $12.64, $0.04/ea

Member's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk.
current price $12.64
$0.04/ea

Member's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk.

4.7068 out of 5 stars
4.7068 out of 5 Stars. 1146 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Half Size 30 ct., $9.98, $0.33/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Half Size 30 ct.
current price $9.98
$0.33/ea
From $9.98

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Half Size 30 ct.

4.7652 out of 5 stars
4.7652 out of 5 Stars. 1963 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct., $14.48, $0.48/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.
current price $14.48
$0.48/ea
From $14.48

Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.

4.8118 out of 5 stars
4.8118 out of 5 Stars. 935 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark 8 qt. Stainless Steel Royal Chafer, $44.98

Member's Mark 8 qt. Stainless Steel Royal Chafer
current price $44.98

Member's Mark 8 qt. Stainless Steel Royal Chafer

4.683 out of 5 stars
4.683 out of 5 Stars. 265 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Half Size Aluminum Steam Table Pans, 30 ct., $12.88, $0.43/ea

Member's Mark Half Size Aluminum Steam Table Pans, 30 ct.
current price $12.88
$0.43/ea

Member's Mark Half Size Aluminum Steam Table Pans, 30 ct.

4.8358 out of 5 stars
4.8358 out of 5 Stars. 9670 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct., $60.98, $1.22/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct.
current price $60.98
$1.22/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct.

4.8272 out of 5 stars
4.8272 out of 5 Stars. 353 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Full Size Aluminum Steam Table Pans, 15 ct., $18.98, $1.27/ea

Member's Mark Full Size Aluminum Steam Table Pans, 15 ct.
current price $18.98
$1.27/ea
From $18.98

Member's Mark Full Size Aluminum Steam Table Pans, 15 ct.

4.8327 out of 5 stars
4.8327 out of 5 Stars. 4638 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Half Size, 100 ct., $31.78, $0.32/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Half Size, 100 ct.
current price $31.78
$0.32/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Half Size, 100 ct.

4.42 out of 5 stars
4.42 out of 5 Stars. 100 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Aluminum Steam Table Pan Lids, Full Size 15 ct., $13.94, $0.93/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Pan Lids, Full Size 15 ct.
current price $13.94
$0.93/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Pan Lids, Full Size 15 ct.

4.7263 out of 5 stars
4.7263 out of 5 Stars. 1213 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Third Size, 30ct., $9.48, $0.32/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Third Size, 30ct.
current price $9.48
$0.32/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Third Size, 30ct.

Available for Shipping

Hefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct., $18.78, $0.15/ea

Hefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct.
current price $18.78
$0.15/ea

Hefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct.

4.7754 out of 5 stars
4.7754 out of 5 Stars. 4145 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Full Size, 50 ct., $41.28, $0.83/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Full Size, 50 ct.
current price $41.28
$0.83/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Full Size, 50 ct.

Available for Shipping

Member's Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 5lbs., 250ct., $21.98, $0.09/ea

Member's Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 5lbs., 250ct.
current price $21.98
$0.09/ea

Member's Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 5lbs., 250ct.

4.7407 out of 5 stars
4.7407 out of 5 Stars. 27 reviews
Available for Shipping

Hefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct., $18.78, $0.15/ea

Hefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct.
current price $18.78
$0.15/ea

Hefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct.

4.7071 out of 5 stars
4.7071 out of 5 Stars. 1714 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

PanSaver Ovenable Pan Liners for 6" Deep Deep Full Size Pan (50 pk.), $29.98, $0.60/ea

PanSaver Ovenable Pan Liners for 6" Deep Deep Full Size Pan (50 pk.)
current price $29.98
$0.60/ea

PanSaver Ovenable Pan Liners for 6" Deep Deep Full Size Pan (50 pk.)

4.5455 out of 5 stars
4.5455 out of 5 Stars. 33 reviews
Available for Shipping

Reynolds Kitchens 8" x 8" Aluminum Cake Pans with Lids, 12 ct., $13.94, $1.16/ea

Reynolds Kitchens 8" x 8" Aluminum Cake Pans with Lids, 12 ct.
current price $13.94
$1.16/ea

Reynolds Kitchens 8" x 8" Aluminum Cake Pans with Lids, 12 ct.

4.6477 out of 5 stars
4.6477 out of 5 Stars. 176 reviews
Available for Shipping

Reynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct., $11.84, $1.97/ea

Reynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct.
current price $11.84
$1.97/ea

Reynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct.

4.6322 out of 5 stars
4.6322 out of 5 Stars. 329 reviews
Available for Shipping

Member's Mark 20-Piece Colored Bistro Flatware Set, 18/10 Stainless Steel, $29.98

Member's Mark 20-Piece Colored Bistro Flatware Set, 18/10 Stainless Steel
current price $29.98

Member's Mark 20-Piece Colored Bistro Flatware Set, 18/10 Stainless Steel

4.5581 out of 5 stars
4.5581 out of 5 Stars. 43 reviews
Available for Shipping

Reynolds Kitchens 12" x 9" x 3" Aluminum 10lb Roaster with Lids, 8 ct., $13.94, $1.74/ea

Reynolds Kitchens 12" x 9" x 3" Aluminum 10lb Roaster with Lids, 8 ct.
current price $13.94
$1.74/ea

Reynolds Kitchens 12" x 9" x 3" Aluminum 10lb Roaster with Lids, 8 ct.

4.6038 out of 5 stars
4.6038 out of 5 Stars. 53 reviews
Available for Shipping

Reynolds Kitchens Medium Aluminum Loaf Pans with Lids, 12 ct., $13.94, $1.16/ea

Reynolds Kitchens Medium Aluminum Loaf Pans with Lids, 12 ct.
current price $13.94
$1.16/ea

Reynolds Kitchens Medium Aluminum Loaf Pans with Lids, 12 ct.

4.4938 out of 5 stars
4.4938 out of 5 Stars. 81 reviews
Available for Shipping

Kanak Sustainables™ Sandwich Hinged Lid To Go Food Container 6" x 6" , 100 ct., $12.48, $0.12/ea

Kanak Sustainables™ Sandwich Hinged Lid To Go Food Container 6" x 6" , 100 ct.
current price $12.48
$0.12/ea

Kanak Sustainables™ Sandwich Hinged Lid To Go Food Container 6" x 6" , 100 ct.

3.5 out of 5 stars
3.5 out of 5 Stars. 4 reviews
Available for Shipping

Kanak Sustainables™ 3 Compartment Hinged Lid To Go Food Container 9" x 9" , 50 ct., $12.48, $0.25/ea

Kanak Sustainables™ 3 Compartment Hinged Lid To Go Food Container 9" x 9" , 50 ct.
current price $12.48
$0.25/ea

Kanak Sustainables™ 3 Compartment Hinged Lid To Go Food Container 9" x 9" , 50 ct.

4.2727 out of 5 stars
4.2727 out of 5 Stars. 11 reviews
Available for Shipping

Kanak Sustainables™ 1 Compartment Hinged Lid To Go Food Container 9" x 9" , 50 ct., $12.48, $0.25/ea

Kanak Sustainables™ 1 Compartment Hinged Lid To Go Food Container 9" x 9" , 50 ct.
current price $12.48
$0.25/ea

Kanak Sustainables™ 1 Compartment Hinged Lid To Go Food Container 9" x 9" , 50 ct.

4.1818 out of 5 stars
4.1818 out of 5 Stars. 11 reviews
Available for Shipping

Kanak Sustainables™ Hoagie Hinged Lid To Go Food Container 9" x 6" , 75 ct., $12.96, $0.17/ea

Kanak Sustainables™ Hoagie Hinged Lid To Go Food Container 9" x 6" , 75 ct.
current price $12.96
$0.17/ea

Kanak Sustainables™ Hoagie Hinged Lid To Go Food Container 9" x 6" , 75 ct.

3.4 out of 5 stars
3.4 out of 5 Stars. 5 reviews
Available for Shipping

Pansaver Ovenable Clear Full Size Pan Liners (100 ct.), $49.98, $0.50/ea

Pansaver Ovenable Clear Full Size Pan Liners (100 ct.)
current price $49.98
$0.50/ea

Pansaver Ovenable Clear Full Size Pan Liners (100 ct.)

4.1538 out of 5 stars
4.1538 out of 5 Stars. 13 reviews
Available for Shipping

Wallace 20-Piece 18/10 Stainless Steel Flatware Set, Service for 4, $34.98

Wallace 20-Piece 18/10 Stainless Steel Flatware Set, Service for 4
current price $34.98

Wallace 20-Piece 18/10 Stainless Steel Flatware Set, Service for 4

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 7 reviews
Available for Shipping

Wallace 45-Piece 18/10 Stainless Steel Flatware Set, Service for 8, $69.98

Wallace 45-Piece 18/10 Stainless Steel Flatware Set, Service for 8
current price $69.98

Wallace 45-Piece 18/10 Stainless Steel Flatware Set, Service for 8

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 5 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Holiday Marble Serving Boards, $24.98

Member's Mark Holiday Marble Serving Boards
current price $24.98

Member's Mark Holiday Marble Serving Boards

Available for Shipping

DART, Insulated Foam Hinged Lid Take Out Container, 9" Square, 1- Compartment, 125 ct., $16.98, $0.14/ea

DART, Insulated Foam Hinged Lid Take Out Container, 9" Square, 1- Compartment, 125 ct.
current price $16.98
$0.14/ea

DART, Insulated Foam Hinged Lid Take Out Container, 9" Square, 1- Compartment, 125 ct.

2.16 out of 5 stars
2.16 out of 5 Stars. 25 reviews
Available for Shipping

DART, Insulated Foam Hinged Lid Take Out Container, 6" Square, 1-Compartment, 240 ct., $19.98, $0.08/ea

DART, Insulated Foam Hinged Lid Take Out Container, 6" Square, 1-Compartment, 240 ct.
current price $19.98
$0.08/ea

DART, Insulated Foam Hinged Lid Take Out Container, 6" Square, 1-Compartment, 240 ct.

4.1429 out of 5 stars
4.1429 out of 5 Stars. 7 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Stainless Steel Dinner Forks 36 ct., $7.74, $0.21/ea

Member's Mark Stainless Steel Dinner Forks 36 ct.
current price $7.74
$0.21/ea

Member's Mark Stainless Steel Dinner Forks 36 ct.

4.5192 out of 5 stars
4.5192 out of 5 Stars. 782 reviews
Out of stock

Member's Mark Stainless Steel Dinner Knife Set 36 ct., $13.86, $0.39/ea

Member's Mark Stainless Steel Dinner Knife Set 36 ct.
current price $13.86
$0.39/ea

Member's Mark Stainless Steel Dinner Knife Set 36 ct.

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 165 reviews
Out of stock

Frequently Asked Questions

What types of catering equipment are available at Sam’s Club?

Does Sam’s Club carry disposable catering supplies?

Are chafing dish fuel and replacement parts available?

Can I order catering equipment in bulk online?

What brands or types of catering equipment does Sam’s Club carry?

About Catering Supplies and Buffet Equipment

Catering Supplies & Buffet Equipment Sam’s Club

Whether you’re looking for catering supplies, buffet equipment and accessories, Sam’s Club has everything covered for you. Our supplies are perfect for weddings, corporate events, or holiday parties, making hosting and entertaining effortless for both professionals and home hosts. From chafing set and serving trays to drink dispensers and buffet stands, you’ll find everything needed to serve large groups efficiently all at members-only prices.

Catering & Buffet Equipment at Sam’s Club: Serve with Style and Ease

Professional-Grade Chafing Dishes & Warmers

Keep food fresh and warm for hours with durable chafing dishes, food warmers, and fuel sets. Available in stainless steel and other premium finishes, these units combine performance with presentation — ideal for catering services, hotels, or holiday gatherings.

Serving Trays, Stands & Display Essentials

Present food beautifully and serve guests with ease. Browse buffet stands, holiday inspired platters, and serving trays designed for everything from appetizers to desserts. Perfect for weddings, family reunions, and banquets, these elegant yet practical pieces elevate any table setup.

Baking Essentials

Quench your family’s and guests’ dessert cravings with homemade baked goodies. Sam’s Club offers choices of pie, loaf and steam table pans — great for baking cookies, muffins, cakes, and pies.

Food Storing & Serving

Stay organized before, during, and after events with serving spoons, storage containers, and catering tray with lids.  Whether you’re catering on-site or hosting at home, these essentials make setup, storing and transfer fast and efficient.

Ideal for Home Hosts & Event Professionals

Sam’s Club’s catering equipment is designed for versatility — ideal for both professional caterers and DIY hosts planning large celebrations, holiday dinners, or buffets.
Enjoy commercial-grade quality that’s easy to clean, transport, and reuse for future events.

Why Buy Catering & Buffet Equipment from Sam’s Club?

  • Commercial-quality catering gear at member pricing
  • Durable stainless steel and heavy-duty materials
  • Elegant designs perfect for weddings or events
  • Bulk availability with shipping or in-club pickup
  • Easy-to-clean, reusable, and long-lasting
  • Backed by Sam’s Club satisfaction guarantee