Reynolds Kitchens Medium Aluminum Loaf Pans with Lids, 12 ct.
Shipping

Highlights
- Includes 12 medium loaf pans and 12 snug-fitting lids, measuring 3-3/4" x 8"
- Disposable aluminum pans ideal for baking, storing, and transporting
- Nonstick surface ensures baked goods slide out easily
- Strong and sturdy aluminum foil pans suitable for food service, catering, or home use
- Recyclable loaf pans, but check local recycling guidelines
Dixie® To Go 12 oz. Paper Cup with Leak-Resistant Lid, 92 ct., $14.78, $0.16/ea

Dixie® To Go 12 oz. Paper Cup with Leak-Resistant Lid, 92 ct.


Members also considered
Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct., $14.48, $0.48/ea
$1448current price $14.48$0.48/eaFrom $14.48Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.
9354.8118 out of 5 Stars. 935 reviews4.8118 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingReynolds Kitchens 12" x 9" x 3" Aluminum 10lb Roaster with Lids, 8 ct., $13.94, $1.74/ea
$1394current price $13.94$1.74/eaReynolds Kitchens 12" x 9" x 3" Aluminum 10lb Roaster with Lids, 8 ct.
534.6038 out of 5 Stars. 53 reviews4.6038 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct., $11.84, $1.97/ea
$1184current price $11.84$1.97/eaReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct.
3294.6322 out of 5 Stars. 329 reviews4.6322 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReynolds Kitchens 8" x 8" Aluminum Cake Pans with Lids, 12 ct., $13.94, $1.16/ea
$1394current price $13.94$1.16/eaReynolds Kitchens 8" x 8" Aluminum Cake Pans with Lids, 12 ct.
1764.6477 out of 5 Stars. 176 reviews4.6477 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct., $60.98, $1.22/ea
$6098current price $60.98$1.22/eaMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct.
3534.8272 out of 5 Stars. 353 reviews4.8272 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct., $31.78, $1.32/ea
$3178current price $31.78$1.32/eaMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct.
12354.7 out of 5 Stars. 1235 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct., $20.78, $1.73/ea
$2078current price $20.78$1.73/eaMember's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct.
22694.7572 out of 5 Stars. 2269 reviews4.7572 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct., $18.78, $0.15/ea
$1878current price $18.78$0.15/eaHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct.
41464.7754 out of 5 Stars. 4146 reviews4.7754 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk., $7.97, $3.98/ea
$797current price $7.97$3.98/eaMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk.
4494.7216 out of 5 Stars. 449 reviews4.7216 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct., $15.48, $3.10/ea
$1548current price $15.48$3.10/eaMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct.
5284.7367 out of 5 Stars. 528 reviews4.7367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Effortless Baking and Storage
Reynolds Kitchens Aluminum Foil Loaf Pans with Lids make baking and storing your favorite cakes, loaves, and pastries a breeze. Each 3-3/4" x 8" pan features a non-stick surface, eliminating the need for oil or spray. Simply pour your batter, bake, and slide your loaf out effortlessly after cooling. The included snug-fitting, clear lids make transportation and storage convenient while allowing you to easily see the contents inside.
Strong and Sturdy Design
These durable aluminum foil loaf pans are designed to handle baking, storing, and transporting with ease. Whether you're preparing banana bread, lemon pound cake, or savory dishes, the sturdy construction ensures reliability. The attractive blue exterior adds a touch of elegance to your recipes, making them perfect for gifting. Cleanup is hassle-free with these recyclable, disposable pans, and their stackable design saves space in your kitchen or pantry.
Convenient 12-Pack for All Occasions
This 12-pack includes 12 pans and 12 lids, ensuring you're well-prepared for any baking occasion. The 3-3/4" x 8" size is versatile for various recipes and ideal for sharing homemade treats. Whether you're baking for yourself or gifting to loved ones, these pans provide convenience and quality you can rely on.
Reynolds Quality Assurance
Reynolds is dedicated to customer satisfaction. If you encounter any issues with your purchase, the hotline number on the back of the package is available for assistance. Trust Reynolds for dependable products that make baking and storage simple and enjoyable.
Specifications
| Key Specifications | |
| Pack Configuration | 12 Loaf Pans and 12 Loaf Pan Lids |
| Dimensions | Pan: 8" x 5.375" x 1.75", Lid: 8" x 5.375" |
| Material | Aluminum |
| Dishwasher Safe | No |
| Features | Lids included, Non-Stick Aluminum, and Recyclable |
| Certifications | Kosher Certified |
| Recyclable | Yes, check locally |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 18 reviews
Verified Purchase
These are great to keep on hand and can be used for baking or for storing leftovers. You can reheat your food in them which is an added bonus!
Verified Purchase
Used for gift cakes
Good quality perfect size
Verified Purchase
Baker’s Necessity
I make Pumpkin and Cranberry bread and use these pans. They are perfect for these breads and the domed lid fits snugly. A lot cheaper at Sam’s that anywhere else.
Other popular items in Restaurant Supplies
Dixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
SponsoredMembers-only priceDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
644.5938 out of 5 Stars. 64 reviews4.5938 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Stainless Steel Airpot with Lever (2.2 L), $21.98
$2198current price $21.98Member's Mark Stainless Steel Airpot with Lever (2.2 L)
5724.6521 out of 5 Stars. 572 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Legal Writing Pad - Perforated Canary 15-Pack, $11.47
$1147current price $11.47Member's Mark Legal Writing Pad - Perforated Canary 15-Pack
3484.6351 out of 5 Stars. 348 reviews4.6351 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 14" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan, $37.98
$3798current price $37.98Member's Mark 14" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan
1704.7765 out of 5 Stars. 170 reviews4.7765 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct., $38.98
$3898current price $38.98More options from $27.98WinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct.
964.4167 out of 5 Stars. 96 reviews4.4167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
Members-only priceDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
61994.5691 out of 5 Stars. 6199 reviews4.5691 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPanSaver Ovenable Pan Liners for 4” to 6" Medium and Deep Third and Quarter Size Pans 100 pk., $29.98, $0.30/ea
$2998current price $29.98$0.30/eaPanSaver Ovenable Pan Liners for 4” to 6" Medium and Deep Third and Quarter Size Pans 100 pk.
34.6667 out of 5 Stars. 3 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk., $11.18, $0.02/ea
$1118current price $11.18$0.02/eaMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk.
69944.8051 out of 5 Stars. 6994 reviews4.8051 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct., $18.78, $0.15/ea
$1878current price $18.78$0.15/eaHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct.
17144.7071 out of 5 Stars. 1714 reviews4.7071 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct., $22.94, $0.05/ea
$2294current price $22.94$0.05/eaMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct.
4084.8456 out of 5 Stars. 408 reviews4.8456 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct., $21.94
$2194current price $21.94Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct.
2964.7905 out of 5 Stars. 296 reviews4.7905 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173484.8551 out of 5 Stars. 17348 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct., $13.78, $0.09/ea
$1378current price $13.78$0.09/eaMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct.
137174.8519 out of 5 Stars. 13717 reviews4.8519 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping