Oral Care

Prices may vary in club and online
Sort by|

Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz

Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
Sponsored
current price $25.98
$1.00/oz

Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.

4.8268 out of 5 stars
4.8268 out of 5 Stars. 687 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Philips Sonicare W3 Premium White Replacement Brush Heads, 8 ct. $64.98 $8.12/ea

Philips Sonicare W3 Premium White Replacement Brush Heads, 8 ct.
Sponsored
current price $64.98
$8.12/ea

Philips Sonicare W3 Premium White Replacement Brush Heads, 8 ct.

4.744 out of 5 stars
4.744 out of 5 Stars. 457 reviews
Available for Shipping

Crest 3D White Vivid Mint Ultra Whitening Toothpaste, 5.2 oz., 5 pk. $16.98 $0.65/oz

Crest 3D White Vivid Mint Ultra Whitening Toothpaste, 5.2 oz., 5 pk.
current price $16.98
$0.65/oz

Crest 3D White Vivid Mint Ultra Whitening Toothpaste, 5.2 oz., 5 pk.

4.7548 out of 5 stars
4.7548 out of 5 Stars. 2839 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Crest Pro-Health Advanced Whitening + Intensive Clean Toothpaste, 5.8 oz., 5 pk. $15.98 $0.55/oz

Crest Pro-Health Advanced Whitening + Intensive Clean Toothpaste, 5.8 oz., 5 pk.
current price $15.98
$0.55/oz

Crest Pro-Health Advanced Whitening + Intensive Clean Toothpaste, 5.8 oz., 5 pk.

4.7559 out of 5 stars
4.7559 out of 5 Stars. 2773 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz

Instant Savings
Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
current price Now $10.98, Was $12.98
$0.11/foz
$2 off
Ends Oct 05

Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.

4.838 out of 5 stars
4.838 out of 5 Stars. 10006 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Sensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk. $22.48 $1.32/oz

Sensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk.
Sponsored
current price $22.48
$1.32/oz

Sensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk.

4.4919 out of 5 stars
4.4919 out of 5 Stars. 8341 reviews
Available for Shipping

Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz

Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
current price $11.48
$0.36/oz
From $11.48

Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.

4.8153 out of 5 stars
4.8153 out of 5 Stars. 3612 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Oral-B iO Series 2 Electric Toothbrush, Pure White & Night Black, 2pk., 3 Brush Heads $79.97 Was $99.97

Instant Savings
Oral-B iO Series 2 Electric Toothbrush, Pure White & Night Black, 2pk., 3 Brush Heads
current price Now $79.97, Was $99.97
$20 off and Sam's Cash Eligible
Sam's Cash offer ends Oct 27. Terms apply.
Ends Oct 13

Oral-B iO Series 2 Electric Toothbrush, Pure White & Night Black, 2pk., 3 Brush Heads

4.6461 out of 5 stars
4.6461 out of 5 Stars. 1133 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Crest 3D Whitestrips Professional Effects & Supreme Bright Whitening Kit $49.98 $1.61/ea

Crest 3D Whitestrips Professional Effects & Supreme Bright Whitening Kit
current price $49.98
$1.61/ea

Crest 3D Whitestrips Professional Effects & Supreme Bright Whitening Kit

4.4149 out of 5 stars
4.4149 out of 5 Stars. 1316 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Colgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz

Colgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
Sponsored
current price $15.98
$0.53/oz

Colgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk.

4.6747 out of 5 stars
4.6747 out of 5 Stars. 578 reviews
Available for Shipping

Fixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk. $14.98 $1.70/oz

Fixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk.
current price $14.98
$1.70/oz

Fixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk.

4.757 out of 5 stars
4.757 out of 5 Stars. 1490 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Polident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk. $9.98 $0.05/ea

Polident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk.
current price $9.98
$0.05/ea

Polident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk.

4.8106 out of 5 stars
4.8106 out of 5 Stars. 433 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Listerine Cool Mint PocketPaks, 72-Strip Pack, 6 pk. $21.98 Was $23.98 $3.66/ea

Instant Savings
Listerine Cool Mint PocketPaks, 72-Strip Pack, 6 pk.
current price Now $21.98, Was $23.98
$3.66/ea
$2 off
Ends Oct 05

Listerine Cool Mint PocketPaks, 72-Strip Pack, 6 pk.

4.7091 out of 5 stars
4.7091 out of 5 Stars. 1014 reviews
Available for Shipping

Oral-B Glide Floss Picks, Scope Outlast, 300 ct. $9.97 $0.03/ea

Oral-B Glide Floss Picks, Scope Outlast, 300 ct.
current price $9.97
$0.03/ea

Oral-B Glide Floss Picks, Scope Outlast, 300 ct.

4.481 out of 5 stars
4.481 out of 5 Stars. 6879 reviews
Available for Shipping

Oral-B iO Series Electric Toothbrush Replacement Brush Heads, Ultimate Clean, 8 ct. $49.98 $6.25/ea

Oral-B iO Series Electric Toothbrush Replacement Brush Heads, Ultimate Clean, 8 ct.
current price $49.98
$6.25/ea

Oral-B iO Series Electric Toothbrush Replacement Brush Heads, Ultimate Clean, 8 ct.

4.631 out of 5 stars
4.631 out of 5 Stars. 756 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Oral-B Glide All-In-One Mint Flavor Dental Floss, 44 m, 6 pk. $14.97 $2.50/ea

Oral-B Glide All-In-One Mint Flavor Dental Floss, 44 m, 6 pk.
current price $14.97
$2.50/ea

Oral-B Glide All-In-One Mint Flavor Dental Floss, 44 m, 6 pk.

4.3398 out of 5 stars
4.3398 out of 5 Stars. 2669 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Listerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk. $16.96 Was $18.96 $0.17/foz

Instant Savings
Listerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk.
current price Now $16.96, Was $18.96
$0.17/foz
$2 off
Ends Oct 05

Listerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk.

4.7485 out of 5 stars
4.7485 out of 5 Stars. 3936 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Oral-B FlossAction Electric Toothbrush Replacement Brush Heads, 10 ct. $54.98 $5.50/ea

Oral-B FlossAction Electric Toothbrush Replacement Brush Heads, 10 ct.
current price $54.98
$5.50/ea

Oral-B FlossAction Electric Toothbrush Replacement Brush Heads, 10 ct.

4.6334 out of 5 stars
4.6334 out of 5 Stars. 742 reviews
Available for Shipping

Crest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz

Crest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
current price $10.97
$0.11/foz

Crest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.

4.7289 out of 5 stars
4.7289 out of 5 Stars. 4297 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Crest 3D White Deep Stain Remover Whitening Toothpaste, 2.1 oz., 4 pk. $19.97 $2.38/oz

Crest 3D White Deep Stain Remover Whitening Toothpaste, 2.1 oz., 4 pk.
current price $19.97
$2.38/oz

Crest 3D White Deep Stain Remover Whitening Toothpaste, 2.1 oz., 4 pk.

4.2131 out of 5 stars
4.2131 out of 5 Stars. 535 reviews
Available for Shipping

Crest Gum Detoxify Ultra Toothpaste, 4.7 oz., 4 pk. $19.82 $1.05/oz

Crest Gum Detoxify Ultra Toothpaste, 4.7 oz., 4 pk.
current price $19.82
$1.05/oz

Crest Gum Detoxify Ultra Toothpaste, 4.7 oz., 4 pk.

4.8574 out of 5 stars
4.8574 out of 5 Stars. 1108 reviews
Available for Shipping

Oral-B ProHealth Advanced Manual Soft Toothbrush, 8 ct. $14.97 $1.87/ea

Oral-B ProHealth Advanced Manual Soft Toothbrush, 8 ct.
current price $14.97
$1.87/ea

Oral-B ProHealth Advanced Manual Soft Toothbrush, 8 ct.

4.4941 out of 5 stars
4.4941 out of 5 Stars. 593 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Oral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack $169.98 $84.99/ea

Oral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack
current price $169.98
$84.99/ea

Oral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack

4.6034 out of 5 stars
4.6034 out of 5 Stars. 875 reviews
Available for Shipping

Crest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk. $6.48 $0.28/oz

Crest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk.
current price $6.48
$0.28/oz

Crest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk.

4.6566 out of 5 stars
4.6566 out of 5 Stars. 530 reviews
Available for Shipping

Colgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct. $14.98 $1.87/ea

Colgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct.
current price $14.98
$1.87/ea

Colgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct.

4.5526 out of 5 stars
4.5526 out of 5 Stars. 1189 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Oral-B CrossAction X Replacement Brush Heads, 10 ct. $54.98 $5.50/ea

Oral-B CrossAction X Replacement Brush Heads, 10 ct.
current price $54.98
$5.50/ea

Oral-B CrossAction X Replacement Brush Heads, 10 ct.

4.7161 out of 5 stars
4.7161 out of 5 Stars. 560 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Oral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads $29.98

Oral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads
current price $29.98

Oral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads

4.1439 out of 5 stars
4.1439 out of 5 Stars. 139 reviews
Available for Shipping

Listerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $11.88 Was $13.88 $0.12/foz

Instant Savings
Listerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
current price Now $11.88, Was $13.88
$0.12/foz
$2 off
Ends Oct 05

Listerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.

4.7911 out of 5 stars
4.7911 out of 5 Stars. 1762 reviews
Available for Shipping

Crest Kid's Advanced Color Changing Toothpaste, Bubblegum, 4.2 oz., 4 pk. $12.97 $0.77/oz

Crest Kid's Advanced Color Changing Toothpaste, Bubblegum, 4.2 oz., 4 pk.
current price $12.97
$0.77/oz

Crest Kid's Advanced Color Changing Toothpaste, Bubblegum, 4.2 oz., 4 pk.

4.7453 out of 5 stars
4.7453 out of 5 Stars. 106 reviews
Available for Shipping

Crest Kid's Advanced Color Changing Toothpaste, Strawberry, 4.2 oz., 4 pk. $12.97 $0.77/oz

Crest Kid's Advanced Color Changing Toothpaste, Strawberry, 4.2 oz., 4 pk.
current price $12.97
$0.77/oz

Crest Kid's Advanced Color Changing Toothpaste, Strawberry, 4.2 oz., 4 pk.

4.6463 out of 5 stars
4.6463 out of 5 Stars. 82 reviews
Available for Shipping

Listerine On-The-Go Cool Mint Mouthwash Sachets, Alcohol Free, 45 ct. $12.46 Was $14.46

Instant Savings
Listerine On-The-Go Cool Mint Mouthwash Sachets, Alcohol Free, 45 ct.
current price Now $12.46, Was $14.46
$2 off
Ends Oct 05

Listerine On-The-Go Cool Mint Mouthwash Sachets, Alcohol Free, 45 ct.

4.64 out of 5 stars
4.64 out of 5 Stars. 25 reviews
Available for Shipping

Philips Sonicare DiamondClean Replacement Toothbrush Heads, White, 8 ct. $64.98 $8.12/ea

Philips Sonicare DiamondClean Replacement Toothbrush Heads, White, 8 ct.
current price $64.98
$8.12/ea

Philips Sonicare DiamondClean Replacement Toothbrush Heads, White, 8 ct.

Available for Shipping

Oral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color $299.98 $149.99/ea

Oral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color
Black Onyx & Rose Quartz, variant on Oral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color
current price $299.98
$149.99/ea

Oral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color

4.6646 out of 5 stars
4.6646 out of 5 Stars. 164 reviews
Available for Shipping

Crest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $9.98 $0.10/foz

Crest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
current price $9.98
$0.10/foz

Crest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.

4.7634 out of 5 stars
4.7634 out of 5 Stars. 355 reviews
Available for Shipping

Crest Advantage Clean Breath Mouthwash, Spearmint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $19.98 $0.20/foz

Crest Advantage Clean Breath Mouthwash, Spearmint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
current price $19.98
$0.20/foz

Crest Advantage Clean Breath Mouthwash, Spearmint, 33.8 fl. oz., 3 pk.

4.8232 out of 5 stars
4.8232 out of 5 Stars. 164 reviews
Available for Shipping

Colgate Total Plaque Removal Manual Toothbrush, Ultra Soft, 6 pk. $15.98 $2.66/ea

Colgate Total Plaque Removal Manual Toothbrush, Ultra Soft, 6 pk.
current price $15.98
$2.66/ea

Colgate Total Plaque Removal Manual Toothbrush, Ultra Soft, 6 pk.

4.6541 out of 5 stars
4.6541 out of 5 Stars. 662 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 Rechargeable Toothbrush, Choose Your Color $99.98

Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 Rechargeable Toothbrush, Choose Your Color
White, variant on Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 Rechargeable Toothbrush, Choose Your Color
Black/White, variant on Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 Rechargeable Toothbrush, Choose Your Color
Pink/Black, variant on Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 Rechargeable Toothbrush, Choose Your Color
current price $99.98

Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 Rechargeable Toothbrush, Choose Your Color

4.6297 out of 5 stars
4.6297 out of 5 Stars. 1264 reviews
Available for Shipping

Colgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz

Colgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
current price Now $11.98, Was $12.48
$0.33/oz
$0.50 off

Colgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk

4.7742 out of 5 stars
4.7742 out of 5 Stars. 2856 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Colgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz

Colgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
current price $15.98
$0.53/oz

Colgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.

4.7692 out of 5 stars
4.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Colgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk. $17.98 $1.10/oz

Colgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk.
current price $17.98
$1.10/oz

Colgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk.

4.7119 out of 5 stars
4.7119 out of 5 Stars. 663 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Colgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk. $8.98 $0.22/oz

Colgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk.
current price $8.98
$0.22/oz

Colgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk.

4.7626 out of 5 stars
4.7626 out of 5 Stars. 834 reviews
Available for Shipping

Philips Sonicare DiamondClean Replacement Toothbrush Heads, Black, 8 ct. $64.98 $8.12/ea

Philips Sonicare DiamondClean Replacement Toothbrush Heads, Black, 8 ct.
current price $64.98
$8.12/ea

Philips Sonicare DiamondClean Replacement Toothbrush Heads, Black, 8 ct.

Available for Shipping

Plackers Micro Line Dental Floss Picks, Mint, 450 ct. $8.48 $0.02/ea

Plackers Micro Line Dental Floss Picks, Mint, 450 ct.
current price $8.48
$0.02/ea

Plackers Micro Line Dental Floss Picks, Mint, 450 ct.

4.4592 out of 5 stars
4.4592 out of 5 Stars. 233 reviews
Available for Shipping

Philips Sonicare Premium All-in-One Replacement Toothbrush Heads, Black, 6 ct. $64.98 $10.83/ea

Philips Sonicare Premium All-in-One Replacement Toothbrush Heads, Black, 6 ct.
current price $64.98
$10.83/ea

Philips Sonicare Premium All-in-One Replacement Toothbrush Heads, Black, 6 ct.

Available for Shipping

Philips Sonicare Premium All-in-One Replacement Toothbrush Heads, White, 6 ct. $64.98 $10.83/ea

Philips Sonicare Premium All-in-One Replacement Toothbrush Heads, White, 6 ct.
current price $64.98
$10.83/ea

Philips Sonicare Premium All-in-One Replacement Toothbrush Heads, White, 6 ct.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews
Available for Shipping

Philips Sonicare Optimal Plaque Control Replacement Brush Heads, 8 ct. $54.98 $6.87/ea

Philips Sonicare Optimal Plaque Control Replacement Brush Heads, 8 ct.
current price $54.98
$6.87/ea

Philips Sonicare Optimal Plaque Control Replacement Brush Heads, 8 ct.

4.7397 out of 5 stars
4.7397 out of 5 Stars. 1606 reviews
Out of stock

Philips Sonicare Premium Whitening Replacement Brush Heads, Black, 8 ct. $64.98 $8.12/ea

Philips Sonicare Premium Whitening Replacement Brush Heads, Black, 8 ct.
current price $64.98
$8.12/ea

Philips Sonicare Premium Whitening Replacement Brush Heads, Black, 8 ct.

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 30 reviews
Out of stock

About Oral Care

Best Oral Care Products Buying Guide

Your oral health depends on simple dental care habits, such as brushing and flossing. Sam's Club has all the best oral care products you need to protect your oral health.

What is Oral Care?

Good oral care is keeping your teeth clean and free of debris, making sure your gum line is pink and does not hurt or bleed when you brush or floss and keeping bad breath at bay.

What are oral care products?

Toothbrushes, floss and mouthwash are common oral care products.

Find oral care products and bulk oral care products at Sam's Club

Sam's Club carries everything you need for dental hygiene such as toothpaste, manual and power toothbrushes, mouthwash, floss, whitening products and denture care all in bulk at members-only prices.

What Different Types of Oral Care Products Are There?

There is a wide variety of oral health care products available to consumers.

Manual toothbrushes

These are your classic toothbrushes made with nylon bristles. There are three main types of toothbrush bristles: soft, medium and firm. Manual toothbrushes also come in a variety of brush head shapes and sizes.

Electric toothbrushes

Electric toothbrushes, also known as a powered toothbrush, run on batteries although some are rechargeable. Electric toothbrushes have bristles that vibrate or rotate to help you remove plaque buildup from your teeth and gums.

Toothbrush head replacements

Many electric toothbrushes have replaceable heads. This allows you to reuse the base and customize the perfect toothbrush head for your dental needs.

Toothpaste

There are many types of toothpaste available in the market. Common types of toothpaste include fluoride toothpaste, gel toothpaste, desensitizing toothpaste, anti-plaque toothpaste and whitening toothpaste.

Floss

Dental floss is used for plaque removal from the adjacent surfaces of the teeth.

Floss picks

Floss picks are a supplementary tool for flossing. It's a good tool for children or individuals with special care needs to clean the adjacent surfaces of their teeth.

Waterpik

Waterpiks are an electric appliance that uses a stream of water under force to remove food and plaque from between the teeth and massage the gums.

Mouthwash

Mouthwash is an oral rinse that can be used to prevent tooth decay, reduce the formation of dental plaque and gingivitis or reduce tooth sensitivity.

Teeth whitening

Teeth whitening products are used to lighten tooth stains or tooth color. They usually contain active ingredients such as hydrogen peroxide or carbamide peroxide.

Brand of oral care products

Sam's Club carries the top brands in oral care at exclusive member prices.

Manual vs. Electric Toothbrushes

According to the American Dental Association (ADA), both electric and manual toothbrushes are effective at removing oral plaque.

Manual

Pros

  • Accessible: They are found at grocery stores, pharmacies and even gas stations.
  • Affordable: Manual toothbrushes are economical. Average prices range from one to three dollars.

Cons

  • Brush too hard: Studies have shown that you are more likely to brush harder with a manual toothbrush. Brushing too hard can damage gums and erode enamel from your teeth.
  • Not brushing long enough: It's more difficult to know if you're brushing long enough for every session. The ADA recommends brushing for two minutes, twice a day.

Electric

Pros

  • More effective at removing plaque: The oscillating heads and vibrations remove plaque without the need to brush hard.
  • Easier for people with limited mobility: The automatic moving bristles do all the work.
  • Built-in timers: Some models have timers to let you know if you've brushed long enough.
  • Less waste: Replaceable heads means you throw away less plastic.

Cons

  • More expensive: Prices range anywhere from $15 to $250 per brush, not including the cost of the replacement heads.
  • Vibrations: Not everyone is a fan of the sound and feel of the vibrations.

What to Consider when Buying Oral Care Products

With so many dental care products on the market, it can be hard to decide which products to use. Here are some things to consider when shopping for oral care products.

Your oral care routine

A healthy dental routine should consist of brushing your teeth twice a day with fluoride toothpaste and daily flossing and scheduling a professional cleaning with a hygienist twice a year. The right oral care products streamline your oral hygiene.

Special oral care needs

Toothpaste's function depends on its active ingredients, such as baking soda or hydrogen peroxide for teeth whitening or fluoride and minerals for enamel protection. Toothbrushes are available with soft bristles for gentle cleansing of sensitive teeth. No matter what your needs are, there's an oral care product for you.

Flavor

Toothpaste and floss are available in a multitude of refreshing flavors. The most popular flavors are spearmint and peppermint, but cinnamon and fruity flavors are fun choices for kids.

Bulk sizes

Sam's Club carries bulk sizes for toothbrushes, floss and many other oral care products at member's only prices.

Price

Oral care products are available in a range of prices at Sam's Club.

What Brands of Oral Care Products Does Sam's Club Sell?

Sam's Club sells all the top brands of oral care products.

  • Crest: A leading brand of toothpaste and other oral hygiene products made by Procter & Gamble (P&G).
  • Oral-B: Known for their quality toothbrushes, electric toothbrushes, mouthwashes and toothpaste.
  • Listerine: Top brand of antiseptic mouthwash that can kill up to 99.9% of the germs in your mouth.
  • Colgate: Primarily known for its line of toothpaste, Colgate has an entire line of quality oral hygiene products.
  • Phillips: A leading health technology and the makers of Sonicare electric toothbrushes.
  • Waterpik: A line of motorized flossers and toothbrushes uses a stream of pressurized, pulsating water to remove plaque, food particles and bacteria from teeth and gums.
  • Dazzlepro: A line of all-in-one cleaning and brightening oral care products
  • Sensodyne: Sensodyne toothpaste and mouthwash helps remineralized sensitive teeth.

FAQ - Oral Care Products

How often should you brush your teeth?

The American Dental Association recommends brushing your teeth twice a day with fluoride toothpaste for two minutes each time.

How to clean a toothbrush?

Rinse the brush thoroughly under warm or hot water before and after every brushing.

How to sanitize a toothbrush?

You should routinely disinfect your toothbrush to reduce the chance of bacteria buildup, especially after a cold or the flu. To disinfect, soak your toothbrush in mouthwash for about 15 minutes or place your toothbrush in boiling water for about three minutes.

What is a Quip toothbrush?

Quip is a line of sleek, modern electric toothbrushes that vibrates instead of spinning around like a traditional electric toothbrush. Quip offers a subscription service for replacement brush heads.

Where to buy Quip toothbrush?

Quip toothbrushes are available for purchase online, on Quip's website and at select retailers.

Why buy a new toothbrush?

Consider buying a new toothbrush if your brush is worn and past the recommended time for toothbrush usage.

How often should you change your toothbrush?

Consider changing your toothbrush if the bristles are frayed or if you have been sick.

How often should you replace your toothbrush?

It is recommended by the ADA that you should replace toothbrushes every 3 to 4 months.

What is a Waterpik?

A Waterpik is an oral irrigator that uses a stream of high-pressure pulsating water to remove plaque and food debris between teeth and below the gum line.

How often should you floss your teeth?

The ADA recommends cleaning between teeth with floss or another interdental cleaner once a day.