Crest Pro-Health Advanced Whitening + Intensive Clean Toothpaste, 5.8 oz., 5 pk.
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Help prevent plaque growth to stop issues before they start*
- Contains fluoride to fight against cavities
- Dentist approved. Clinically proven*
- ADA accepted—American Dental Association
Colgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk., $15.98, $0.53/oz

Colgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk.


Members also considered
Colgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk., $15.98, $0.53/oz
Sponsored$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22704.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk., $11.48, $0.36/oz
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36124.8153 out of 5 Stars. 3612 reviews4.8153 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk, $11.98, Was $12.48, $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28564.7742 out of 5 Stars. 2856 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk., $15.98, $0.53/oz
Sponsored$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
5784.6747 out of 5 Stars. 578 reviews4.6747 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk., $17.98, $1.10/oz
$1798current price $17.98$1.10/ozColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk.
6634.7119 out of 5 Stars. 663 reviews4.7119 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk., $8.98, $0.22/oz
$898current price $8.98$0.22/ozColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk.
8344.7626 out of 5 Stars. 834 reviews4.7626 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk., $22.48, $1.32/oz
$2248current price $22.48$1.32/ozSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk.
83414.4919 out of 5 Stars. 8341 reviews4.4919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk., $25.98, $1.00/oz
$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk., $6.48, $0.28/oz
$648current price $6.48$0.28/ozCrest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk.
5294.656 out of 5 Stars. 529 reviews4.656 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk., $17.98, $0.86/oz
$1798current price $17.98$0.86/ozColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk.
7454.6738 out of 5 Stars. 745 reviews4.6738 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Dentist Approved, Clinically Proven
Introducing Crest Pro-Health Advanced Whitening + Intensive Clean Toothpaste, a dentist-approved and clinically proven solution for oral hygiene. Its advanced formula is designed to prevent plaque growth, tackling issues before they even start. This toothpaste offers a wide range of benefits in one tube, including protection for eight key areas that dentists check most: Cavities, Plaque, Gingivitis, Enamel, Fresh Breath, Tartar, Sensitivity, and Whitening.
Powerful Clean and All-In-One Protection
With Crest Pro-Health Advanced Whitening toothpaste, you can achieve a powerful clean and all-in-one protection. It cleans deeply, whitens teeth, and leaves your mouth feeling fresh. The toothpaste is fortified with a key ingredient, stannous fluoride, which helps protect against plaque, gingivitis, sensitivity, and cavities. This results in healthier gums and stronger enamel.
Therapeutic Stannous Fluoride
The therapeutic stannous fluoride in Crest Pro-Health toothpaste is a powerful anti-microbial agent that kills harmful bacteria causing plaque and gingivitis. Unlike other sensitivity toothpaste, Crest Pro-Health provides a unique gingivitis benefit.
Whitens and Removes Surface Stains
The smooth formula of Crest Pro-Health toothpaste not only whitens your teeth but also removes surface stains. It contains Stannous Fluoride to fight against cavities and gingivitis, while gently removing surface stains. A healthy smile starts with the right toothpaste, add Crest Pro-Health Advanced White Toothpaste to your daily oral care routine for best results.
Specifications
Size: 5.8 oz, Pack of 5
How to use: Adults and children 12 yrs. & older: apply at least a 1-inch strip of the product onto a soft bristle toothbrush. Brush teeth thoroughly for at least 1 minute twice a day (morning and evening) or as recommended by a dentist. Make sure to brush all sensitive areas of the teeth. Do not swallow. Children under 12 yrs.: ask a dentist.
Active Ingredients: Stannous Fluoride 0.454% (0.14% W/V Fluoride Ion)
Inactive Ingredients: Water, Sorbitol, Hydrated Silica, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Gluconate, Flavor, Carrageenan, Sodium Citrate, Xanthan Gum, Zinc Citrate, Sodium Saccharin, Sodium Hydroxide, Stannous Chloride, Sucralose, Titanium Dioxide
Benefits: Clinically proven on plaque, gingivitis, and sensitivity.
*Clinically proven on plaque, gingivitis, and sensitivity benefits.
**Oral Care issues like cavities and gingivitis
Disclaimer: Product pages contain information provided by third-party sellers and other content providers. Despite our best efforts to make sure that information is accurate, we don’t guarantee it, and images, descriptions, specifications, or other attributes may be incomplete, out of date, unreliable or miscategorized. Before you buy, use or consume a product, you should always review nutritional, ingredient and allergen information and any warnings or instructions. We don’t guarantee the accuracy of nutritional labels or any other information on product packaging.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 532 reviews
Verified Purchase
Make the switch
I replaced my Colgate sensitive toothpaste with this Crest ProHealth Advanced toothpaste. My hygienist recommended that I use a regular toothpaste because I had a lot of plaque buildup. I was skeptical to switch because I am sensitive to regular toothpaste, however I have not had a problem and will buy again.
Verified Purchase
Save your money and get more
We buy through sam's because of the quantity for the price. We always buy from here because of the reason. Save your money and get more.
Verified Purchase
Toothpaste
If we buy this one at a time we lose $5.00 on the deal. This is just a better opportunity. When we purchase this package it is just like money in the bank
Other popular items in Personal Care
Colgate Total Plaque Removal Manual Toothbrush, Ultra Soft, 6 pk., $15.98, $2.66/ea
Sponsored$1598current price $15.98$2.66/eaColgate Total Plaque Removal Manual Toothbrush, Ultra Soft, 6 pk.
6624.6541 out of 5 Stars. 662 reviews4.6541 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Shampoo, 40 fl. oz., $14.98, $0.37/foz
$1498current price $14.98$0.37/fozOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Shampoo, 40 fl. oz.
3404.3794 out of 5 Stars. 340 reviews4.3794 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlways Discreet plus Incontinence Liners for Women, Very Light Long, 132 ct.
Members-only priceAlways Discreet plus Incontinence Liners for Women, Very Light Long, 132 ct.
21664.5813 out of 5 Stars. 2166 reviews4.5813 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct., $14.98, $1.87/ea
Sponsored$1498current price $14.98$1.87/eaColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct.
11894.5526 out of 5 Stars. 1189 reviews4.5526 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk., $25.98, $1.00/oz
$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
9134.8488 out of 5 Stars. 913 reviews4.8488 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk., $26.98, $1.64/oz
$2698current price $26.98$1.64/ozSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk.
4464.5135 out of 5 Stars. 446 reviews4.5135 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk., $14.98, $0.83/oz
$1498current price $14.98$0.83/ozTom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk.
524.3269 out of 5 Stars. 52 reviews4.3269 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White Pro ActivShine, 3 oz., 3 pk., $15.98
$1598current price $15.98Colgate Optic White Pro ActivShine, 3 oz., 3 pk.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742884.6653 out of 5 Stars. 74288 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314354.4705 out of 5 Stars. 31435 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222184.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryListerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk., $16.96, Was $18.96, $0.17/foz
Instant Savings
Now$1696current price Now $16.96, Was $18.96$18.96$0.17/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk.
39364.7485 out of 5 Stars. 3936 reviews4.7485 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPolident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk., $9.98, $0.05/ea
$998current price $9.98$0.05/eaPolident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk.
4334.8106 out of 5 Stars. 433 reviews4.8106 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping