Member's Mark Spinach and Feta Cheese Chicken Meatballs, 32 oz.

Smart summary
- Premium Ingredients: Crafted from antibiotic-free chicken, these meatballs are free of nitrates and nitrites, ensuring a wholesome and quality product for your meals.
- Dietary Friendly: Enjoy gluten-free and pork-free chicken meatballs, designed to cater to various dietary preferences and needs.
- Protein Rich: Each serving delivers a substantial 14 grams of protein, effectively satisfying hunger and contributing to a nutritious diet.
- Mediterranean Fusion: Experience a tantalizing flavor journey with the harmonious blend of spinach and feta cheese, creating a delicious Mediterranean taste.
- Convenient Preparation: Fully cooked for ease, these meatballs offer versatile heating options including conventional oven, stovetop, microwave, and air fryer.
- Family Mealtime: Elevate ordinary meals into extraordinary dining experiences, perfect for the entire family to enjoy with enhanced flavor.
- Product Handling: Keep refrigerated until opened, and consume within three days after opening the packaging to maintain freshness and quality.
Giovanni Rana Butternut Squash Ravioli Bake Kit (25 oz.) $10.27

Giovanni Rana Butternut Squash Ravioli Bake Kit (25 oz.)


Members also considered
Athenos Crumbled Traditional Feta Cheese (24 oz.) $7.28 $0.30/oz
Sponsored$728current price $7.28$0.30/ozAthenos Crumbled Traditional Feta Cheese (24 oz.)
42544.8343 out of 5 Stars. 4254 reviews4.8343 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Light String Cheese 36 ct. $7.27 $0.20/ea
$727current price $7.27$0.20/eaMember's Mark Light String Cheese 36 ct.
66814.5888 out of 5 Stars. 6681 reviews4.5888 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Sticks, 36 ct. $7.87 $0.22/ea
$787current price $7.87$0.22/eaMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Sticks, 36 ct.
39464.7696 out of 5 Stars. 3946 reviews4.7696 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Italian Basil Pesto, 22 oz. $8.58 $0.39/oz
Sponsored$858current price $8.58$0.39/ozMember's Mark Italian Basil Pesto, 22 oz.
22714.5183 out of 5 Stars. 2271 reviews4.5183 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMini Babybel Original Semisoft Cheese, 26 ct. $10.72 $0.41/ea
$1072current price $10.72$0.41/eaMini Babybel Original Semisoft Cheese, 26 ct.
58824.8135 out of 5 Stars. 5882 reviews4.8135 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Smoked Provolone Cheese Slices, 2 lb. $6.98 $3.49/lb
$698current price $6.98$3.49/lbMember's Mark Smoked Provolone Cheese Slices, 2 lb.
33804.6814 out of 5 Stars. 3380 reviews4.6814 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBelGioioso Pre-Sliced Fresh Mozzarella 32 oz. $8.28 $0.26/oz
$828current price $8.28$0.26/ozBelGioioso Pre-Sliced Fresh Mozzarella 32 oz.
33864.7646 out of 5 Stars. 3386 reviews4.7646 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Five Cheese Tortellini (24 oz., 2 pk.) $9.53 Was $10.53 $0.20/oz
Now$953current price Now $9.53, Was $10.53$10.53$0.20/oz$1 offMember's Mark Five Cheese Tortellini (24 oz., 2 pk.)
28264.6603 out of 5 Stars. 2826 reviews4.6603 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Yukon Gold Mashed Potatoes, 32 oz. each, 2 ct. $7.96 $0.12/oz
$796current price $7.96$0.12/ozMember's Mark Yukon Gold Mashed Potatoes, 32 oz. each, 2 ct.
88864.604 out of 5 Stars. 8886 reviews4.604 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Shredded Parmesan Cheese, 24 oz. $10.74 $0.45/oz
$1074current price $10.74$0.45/ozMember's Mark Shredded Parmesan Cheese, 24 oz.
44974.6398 out of 5 Stars. 4497 reviews4.6398 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk. $9.96 Was $11.98 $4.98/ea
Now$996current price Now $9.96, Was $11.98$11.98$4.98/ea$2.02 offSoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk.
48344.4332 out of 5 Stars. 4834 reviews4.4332 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Pepper Jack Cheese Slices 2 lbs. $6.42 $3.21/lb
$642current price $6.42$3.21/lbMember's Mark Pepper Jack Cheese Slices 2 lbs.
32754.6745 out of 5 Stars. 3275 reviews4.6745 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Tandoori Style Naan Bites, 22.2 oz. $5.64 $0.25/oz
$564current price $5.64$0.25/ozMember's Mark Tandoori Style Naan Bites, 22.2 oz.
34474.5907 out of 5 Stars. 3447 reviews4.5907 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Baby Swiss Cheese Slices 2 lbs. $7.84 $3.92/lb
$784current price $7.84$3.92/lbMember's Mark Baby Swiss Cheese Slices 2 lbs.
45244.7546 out of 5 Stars. 4524 reviews4.7546 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs. $8.96 $4.48/lb
$896current price $8.96$4.48/lbMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs.
45374.6707 out of 5 Stars. 4537 reviews4.6707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Experience culinary excellence with Members Mark Spinach & Feta Chicken Meatballs. Crafted from antibiotic-free chicken, these meatballs boast the distinction of being nitrate/nitrite-free. Enjoy these gluten-free and pork-free chicken meatballs, delivering both flavor and nutrition. A substantial 14 grams of protein per serving guarantees to satisfy any hunger pangs. Embark on a Mediterranean journey as spinach and feta unite in a tantalizing flavor dance. Perfect for the whole family, these meatballs redefine mealtime excitement. Elevate your dishes effortlessly with the harmonious explosion of taste of the Members Mark Spinach & Feta Chicken Meatballs. Make every meal memorable with this addition.
Nutrition-Packed, Flavorful Meatballs
These chicken meatballs are not just about taste, they're packed with nutrition too. Each serving offers a hefty 14 grams of protein, perfect for keeping hunger at bay. Plus, the perfect blend of spinach and feta takes you on a Mediterranean flavor journey that your taste buds will thank you for.
Revolutionize Your Meal Times
Transform your ordinary meals into extraordinary ones with these flavorful meatballs. They're perfect for everyone in the family and bring a new level of excitement to meal times. With the Member's Mark Spinach & Feta Chicken Meatballs, every dish becomes an explosion of taste that elevates your dining experience.
The Member’s Mark Brand
The Member’s Mark brand is a division of Sam’s Club and is made up of a team of trained chefs, food experts, package engineers and more. Customers can find a wide array of items that are kosher, organic, fair trade and wrapped with eco-friendly packaging. The line is constantly evolving to fit the needs of today’s consumer and what they want.
Heating Instructions
Product is fully cooked, just heat and serve.
Conventional Oven: preheat oven to 350°F. Place meatballs on a lightly oiled baking sheet and bake 10 minutes or until heated throughout. Carefully turn meatballs once.
Stove Top: place meatballs in a non-stick skillet witha a small amount of olive oil or water. Saute over medium heat for about 3 minutes, until hot, rolling meatballs occasionally to heat evenly.
Microwave: use a microwave-safe dish and microwave 4 meatballs for 40 seconds. Add 20 seconds for every two additional meatballs. Always be careful when removing.
Air Fryer: preheat your air fryer to 375°F. Cook for approximately 6 minutes or until warm.
Keep refrigerated until opened. After opening packaging, serve within 3 days.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep refrigerated
- Net weight: 32 oz
Ingredients: Chicken, feta cheese (cultured pasteurized milk, salt, enzymes), spinach, caramelized onions (onion, less than 2% natural onion flavoring [gum arabic, natural onion flavor, natural flavors, rice concentrate, maltodextrin]), contains 2% or less of: dried spinach, kosher salt, spices, dried citrus pulp, granulated garlic, feta cheese type flavor (baker's yeast extract, salt, dextrose, lactic acid, natural flavor), extract of rosemary, vinegar.
Contains: milk.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 454 reviews
These were delicious! Great addition to Italian dishes or Mediterranean food. Also great just to eat on their own. We added them to pizza tonight for a tasty non pork topping. Very numbed it was just for a limited time. Please make this a regular item!!!
Great for gyros!
I was skeptical at first as I am a meatball purist and prefer homemade Italian style, but this will be a buy again! The meatballs were fully cooked and vacuumed packed. There are 2 packs in the box. One pack will feed 2 adults easily and probably have a few leftover. They browned nicely in the air fryer in minutes. Being chicken I was afraid they would remain pale, but browned well. The texture was that of ground meat and not rubbery like many store bought meatballs. The kids said the feta was not strong flavored and they did not even notice the spinach. I served them with pasta and a garlic cream sauce, but as they taste similar to gyro meat I think next time we will have them in a pita and dressed like a gyro.
Verified Purchase
Very tasty
I wasn't expecting to much from these apart from an overly processed taste as most meatballs have, but I was pleasantly surprised as to how good they were, I ended up going back and purchasing another 4 packets for the freezer for quick easy meals. They do not taste over processed and do not end up like hockey pucks when they are cooked, the flavour is great and the kids loved them.
Popular products in this category
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound $15.12 $3.98/lb
$1512current price $15.12avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound
48754.2 out of 5 Stars. 4875 reviews4.2 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound $8.10 $3.24/lb
$810current price $8.10avg. price$3.24/lbFinal cost by weightMember's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound
45704.3895 out of 5 Stars. 4570 reviews4.3895 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Taco Kit, priced per pound $16.44 $5.48/lb
$1644current price $16.44avg. price$5.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Chicken Taco Kit, priced per pound
33234.3774 out of 5 Stars. 3323 reviews4.3774 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Stuffed Peppers, priced per pound $17.18 $4.98/lb
$1718current price $17.18avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Stuffed Peppers, priced per pound
27884.4358 out of 5 Stars. 2788 reviews4.4358 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cobb Salad with Grilled Chicken and Avocado Ranch, priced per pound $10.88 $5.28/lb
$1088current price $10.88avg. price$5.28/lbFinal cost by weightMember's Mark Cobb Salad with Grilled Chicken and Avocado Ranch, priced per pound
14864.4785 out of 5 Stars. 1486 reviews4.4785 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Rotisserie Chicken Salad, priced per pound $17.94 $5.98/lb
$1794current price $17.94avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Rotisserie Chicken Salad, priced per pound
63913.9984 out of 5 Stars. 6391 reviews3.9984 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Hatch Chile and Chicken Enchiladas, priced per pound $15.17 $4.74/lb
$1517current price $15.17avg. price$4.74/lbFinal cost by weightMember's Mark Hatch Chile and Chicken Enchiladas, priced per pound
31764.2399 out of 5 Stars. 3176 reviews4.2399 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Caesar Salad, priced per pound $10.30 $4.48/lb
$1030current price $10.30avg. price$4.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Caesar Salad, priced per pound
9924.2117 out of 5 Stars. 992 reviews4.2117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Gourmet Twice-Baked Potatoes, priced per pound $15.84 $3.96/lb
$1584current price $15.84avg. price$3.96/lbFinal cost by weightMember's Mark Gourmet Twice-Baked Potatoes, priced per pound
17224.3322 out of 5 Stars. 1722 reviews4.3322 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cheese Manicotti, priced per pound $11.94 $3.98/lb
$1194current price $11.94avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Cheese Manicotti, priced per pound
32784.3667 out of 5 Stars. 3278 reviews4.3667 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs. $15.73 $0.79/ea
$1573current price $15.73$0.79/eaMember's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs.
31294.5692 out of 5 Stars. 3129 reviews4.5692 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark by FujiSan California Crunch Roll, 10 pcs. $8.37 $0.84/ea
$837current price $8.37$0.84/eaMember's Mark by FujiSan California Crunch Roll, 10 pcs.
12094.6079 out of 5 Stars. 1209 reviews4.6079 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryVeggies Made Great Spinach & Cheese Frittatas, Frozen, 20 ct., 40 oz. $13.87
$1387current price $13.87Veggies Made Great Spinach & Cheese Frittatas, Frozen, 20 ct., 40 oz.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery