Thermacare Back Pain Relief Therapy Heatwraps, L-XL, 10 pack
Shipping

Highlights
- 10 count pack
- Disposable heat wraps
- Helps ease lower back and hip pain
- Designed to provide long-lasting, drug-free pain relief for people dealing with ongoing lower back and hip discomfort
Thermacare Neck Shoulder Wrist Pain Relief Heatwraps, 11 pack $21.98

Thermacare Neck Shoulder Wrist Pain Relief Heatwraps, 11 pack


Members also considered
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct. $29.98
Sponsored$2998current price $29.98Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
420324.707 out of 5 Stars. 42032 reviews4.707 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
Members-only priceVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
216654.6455 out of 5 Stars. 21665 reviews4.6455 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct. $14.78 Was $14.98 $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19264.8281 out of 5 Stars. 1926 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct. $39.98 $0.33/ea
Sponsored$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41784.7958 out of 5 Stars. 4178 reviews4.7958 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct. $9.98 $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23094.8523 out of 5 Stars. 2309 reviews4.8523 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct. $10.98 $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct.
7594.7549 out of 5 Stars. 759 reviews4.7549 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk. $6.98 $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18924.8441 out of 5 Stars. 1892 reviews4.8441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk. $21.12 $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49854.8694 out of 5 Stars. 4985 reviews4.8694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct. $12.98 $0.08/ea
$1298current price $12.98$0.08/eaBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct.
11614.7821 out of 5 Stars. 1161 reviews4.7821 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.) $24.46 $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13734.842 out of 5 Stars. 1373 reviews4.842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk. $9.16 $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24014.8209 out of 5 Stars. 2401 reviews4.8209 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct. $15.67 $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct. $17.98 $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32644.7331 out of 5 Stars. 3264 reviews4.7331 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct. $12.47 $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10804.7611 out of 5 Stars. 1080 reviews4.7611 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct. $14.98 $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct.
5914.7174 out of 5 Stars. 591 reviews4.7174 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Targeted Heat Therapy for Lower Back and Hip Relief
ThermaCare Advanced Relief Therapy HeatWraps for Lower Back & Hip are crafted to deliver long-lasting, drug-free pain relief for those experiencing discomfort in these areas. Utilizing targeted heat therapy, these wraps provide consistent, penetrating warmth to relax tight muscles, improve circulation, and ease soreness throughout the day. Whether the pain stems from muscle strain, arthritis, overuse, or herniated discs, the heat works from the inside out to help restore comfort and mobility.
Comfortable and Contoured Design
Designed with a contoured shape, the heat wrap gently hugs the lower back and hips for a supportive fit that stays in place as you move. Its slim, flexible design fits discreetly under clothing, allowing you to go about your daily activities without drawing attention. Perfect for workdays, travel, or extended periods of standing or sitting, this wrap offers portable relief without the need for cords, batteries, or outlets.
Up to 16 Hours of Continuous Heat
Each ThermaCare HeatWrap provides up to 16 hours of therapeutic heat, making it ideal for all-day comfort. Whether you're walking, bending, or sitting, the wrap helps reduce stiffness and tension, making everyday tasks more manageable. Please note that these wraps are designed for single use to ensure consistent heat performance.
Frequently Asked Questions
- How long does the heat last? Each wrap provides up to 16 hours of therapeutic heat.
- Can it be worn under clothes? Yes, the wrap is thin and discreet for all-day wear.
- Is it reusable? No, each wrap is designed for single use.
- What types of pain does it help? It helps relieve lower back pain, hip pain, muscle aches, soreness, and stiffness.
Simple, Non-Medicated Pain Relief
ThermaCare Advanced Relief Therapy HeatWraps for Lower Back & Hip provide dependable, non-medicated comfort, offering a straightforward way to feel better and stay active. With its portable and discreet design, this heat wrap is a practical solution for managing pain and improving mobility throughout the day.
Specifications
Use instructions: Open the package just before use and remove the heatwrap. The wrap will begin warming up as soon as it is exposed to air. Allow it a few minutes to reach its full therapeutic heat before applying.
Place the heatwrap around your lower back and hips with the darker side facing inward against your skin or over a thin layer of clothing. Center the wrap over the area where you feel the most discomfort to ensure even, targeted heat coverage.
Wrap the ends around your waist and hips and secure them comfortably so the heatwrap fits snugly but not tightly. The contoured, flexible design allows it to move with your body while staying in place during daily activities.
Wear the heatwrap for up to 16 hours for continuous, deep-penetrating heat therapy. You can go about normal activities such as walking, sitting, or working while wearing it, as long as it feels comfortable.
Pack Size: 10 count
Shelf Life: 730 Days
FSA/HSA Eligible: Yes
Ingredient List: iron powder, activated charcoal. Salt, sodium hiosulfate, and water
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 151 reviews
Sweet relief
[This review was collected as part of a promotion.] I suffer from lower back pain but I can't be tied to a heating pad with a cord. These pads are perfect for that. They stay warm for quite a while and have just the right amount of warmth. I will definitely recommend these wraps to friends and family.
Pill-Free Pain Relief
[This review was collected as part of a promotion.] I have used similar heatwraps in the past, but they were smaller and more targeted than I sometimes need. When your lower back hurts from a long hike or working in the garden all day, you need something big enough to cover most of your lower back! ThermaCare Back Heatwraps did the trick. I used the L-XL wrap and it covered most of my lower back. It was easy to use and I thought lasted almost the entire 6 hours promosied.
Good for on the go
[This review was collected as part of a promotion.] It's a good product for on the go. I usually use a heating pad on the regular. So this is a good alternative for when I need a little extra comfort for the pain when I'm not able to stay in one place.
Other popular items in Comfort, Care, & Mobility
Nurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
23144.6478 out of 5 Stars. 2314 reviews4.6478 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBayer Chewable Aspirin Regimen Low Dose Pain Reliever Tablets, 81mg, Orange, 252 ct. $13.98 $0.06/ea
$1398current price $13.98$0.06/eaBayer Chewable Aspirin Regimen Low Dose Pain Reliever Tablets, 81mg, Orange, 252 ct.
194.8421 out of 5 Stars. 19 reviews4.8421 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes $14.28 $0.11/sft
$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126544.5105 out of 5 Stars. 12654 reviews4.5105 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Total Protection Incontinence Underwear for Women, Choose Size $35.68 $0.42/ea
$3568current price $35.68$0.42/eaMember's Mark Total Protection Incontinence Underwear for Women, Choose Size
55914.6053 out of 5 Stars. 5591 reviews4.6053 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPoise Daily Incontinence Panty Liners, 2 Drop Very Light, 132 ct.
Members-only price$1 offPoise Daily Incontinence Panty Liners, 2 Drop Very Light, 132 ct.
67094.7144 out of 5 Stars. 6709 reviews4.7144 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Total Protection Unisex Briefs, Choose Size $25.38 $0.53/ea
$2538current price $25.38$0.53/eaOptions from $25.38 – $35.98Member's Mark Total Protection Unisex Briefs, Choose Size
12304.2821 out of 5 Stars. 1230 reviews4.2821 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423734.8563 out of 5 Stars. 42373 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242653.812 out of 5 Stars. 24265 reviews3.812 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk.
25174.6849 out of 5 Stars. 2517 reviews4.6849 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
181094.7802 out of 5 Stars. 18109 reviews4.7802 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk. $15.48 $0.04/foz
$1548current price $15.48$0.04/fozPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk.
39804.8128 out of 5 Stars. 3980 reviews4.8128 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz. $8.78 $0.18/oz
$878current price $8.78$0.18/ozMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz.
73084.7674 out of 5 Stars. 7308 reviews4.7674 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping