RID-X Septic Tank Treatment Powder, 49 oz.
Shipping

Highlights
- Box contains 49 oz.
- Safe for all pipes and septic tanks
- Convenient and easy to use - just add to toilet and flush
- Effectively breaks down waste to prevent septic back up
- Assists in maintaining a free-flowing septic system
Scrubbing Bubbles Flowers & Showers, Bathroom Grime Fighter Spray, Rainshower, Petal Paradise, and Floral Fusion, 32 oz., 3 pk. $9.94 $0.10/oz

Scrubbing Bubbles Flowers & Showers, Bathroom Grime Fighter Spray, Rainshower, Petal Paradise, and Floral Fusion, 32 oz., 3 pk.


Members also considered
Scrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count $13.98 $0.14/oz
Sponsored$1398current price $13.98$0.14/ozScrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count
3764.704 out of 5 Stars. 376 reviews4.704 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox ToiletWand Toilet Cleaning Kit, Rainforest Rush, 1 ToiletWand Handle + 36 Refills $17.98 $0.50/ea
$1798current price $17.98$0.50/eaFrom $17.98Clorox ToiletWand Toilet Cleaning Kit, Rainforest Rush, 1 ToiletWand Handle + 36 Refills
15104.7636 out of 5 Stars. 1510 reviews4.7636 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Ultra Clean Tablets Toilet Bowl Cleaner, 6 ct., 3.5 oz. $13.78 $2.30/ea
$1378current price $13.78$2.30/eaClorox Ultra Clean Tablets Toilet Bowl Cleaner, 6 ct., 3.5 oz.
58994.7393 out of 5 Stars. 5899 reviews4.7393 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDrano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count $12.87 $0.08/foz
Sponsored$1287current price $12.87$0.08/fozDrano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count
14314.6485 out of 5 Stars. 1431 reviews4.6485 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total $18.78 $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434444.8217 out of 5 Stars. 43444 reviews4.8217 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner 32 fl. oz., 4 pk. $11.48 $0.09/foz
$1148current price $11.48$0.09/fozLysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner 32 fl. oz., 4 pk.
40124.7308 out of 5 Stars. 4012 reviews4.7308 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz. $12.48 $0.09/foz
$1248current price $12.48$0.09/fozClorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz.
52864.7777 out of 5 Stars. 5286 reviews4.7777 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingScrubbing Bubbles Mega Shower Aerosol, Disinfectant Spray, Rainshower Scent, 20 oz., 3 ct. $10.68 $3.56/ea
$1068current price $10.68$3.56/eaScrubbing Bubbles Mega Shower Aerosol, Disinfectant Spray, Rainshower Scent, 20 oz., 3 ct.
12174.6623 out of 5 Stars. 1217 reviews4.6623 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingScrubbing Bubbles Fresh Gel Toilet Cleaning Stamp, Rainshower, Dispenser with 30 Gel Stamps, 6.69 oz $12.78 $0.43/ea
$1278current price $12.78$0.43/eaScrubbing Bubbles Fresh Gel Toilet Cleaning Stamp, Rainshower, Dispenser with 30 Gel Stamps, 6.69 oz
1574.5523 out of 5 Stars. 157 reviews4.5523 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Protect Your Septic System with RID-X
Ensure the longevity and efficiency of your septic system with the RID-X septic system treatment powder. This 49 oz. pack is designed to prevent clogs before they become a problem, safeguarding your pipes and septic systems. Trusted by professionals, it is a natural and safe solution that is compatible with most septic systems.
Why Choose RID-X Septic System Treatment?
The RID-X septic tank treatment is your best defense against septic backups. It features a concentrated powder formula packed with billions of natural bacteria and advanced enzymes. These components work immediately to break down solid organic waste, helping to maintain a healthy balance of septic bacteria. RID-X ensures a free-flowing septic system, saving you from the stress and expense of dealing with backups.
Easy and Efficient Usage
Using RID-X is as easy as it gets. Just measure out the required amount, pour it into the toilet bowl, and flush twice to disperse the solution. For best results, use it before going to bed or leaving the house for the day. One 49-oz box of RID-X powder is enough to last for 5 months, making it a cost-effective solution for septic system maintenance.
Comprehensive Breakdown of Materials
The RID-X septic cleaner is formulated to disintegrate a wide range of common items found in septic systems. It effectively breaks down organic household waste like proteins, paper, oils, grease, and detergent. This ensures a cleaner, more efficient septic system.
Variety of Forms for Convenience
Besides the powder form, RID-X septic treatment is also available as a liquid or gel pac. All three forms contain cellulose, an enzyme that quickly breaks down paper waste and vegetable matter. They also contain lipase for breaking down oils, protease for proteins, and amylase for starch. Choose the form that suits your preference and enjoy a hassle-free septic system maintenance.
Specifications
- Size / Count: Box contains 49 oz.
- Form: Powder
- Certifications and Claims: Effectively breaks down organic household waste like proteins, paper, oils, grease, and detergent
- Septic Safe: Yes
- Allergens / Warnings: KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN. CAUTION: Contains bacterial spores and enzymes. May cause eye irritation. Avoid contact with eyes. Avoid breathing dusts. Individuals having known allergies, particularly to enzymes, as well as those with respiratory disease or disorders, should avoid contact with this product. Wash hands thoroughly after use. First Aid: If in eyes, immediately rinse eyes with water. Remove any contact lenses and continue rinsing eyes for at least fifteen minutes. If irritation develops, get medical attention. If inhaled, move to fresh air. If irritation develops, get medical attention.
- Use Instructions: Add to toilet and flush
Warnings and disclaimers
Disclaimer
"Membership is required to complete an in-club or curbside pickup purchase at Sam's Club."
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 512 reviews
Verified Purchase
Rid-x
Rid-x works well for our septic system.. I love the huge box it gives us many uses. Its a great product.
Verified Purchase
Ridx
I bought this a couple of weeks ago was running low on it. Thank you Sam's for your corporation of getting it up front and fast check out. All I had to do was pick it up @ customer service. Thank you again..
Verified Purchase
Good practice for septic
Good product for keeping your septic tank clean. I treat our septic once a month. Never a problem
Items you may like
Scotch-Brite Heavy Duty Industrial Sized Scour Pads 20ct. $9.78 $0.49/ea
Sponsored$978current price $9.78$0.49/eaScotch-Brite Heavy Duty Industrial Sized Scour Pads 20ct.
19934.8435 out of 5 Stars. 1993 reviews4.8435 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct. $14.98 $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26224.4401 out of 5 Stars. 2622 reviews4.4401 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz. $15.48 $0.10/foz
$1548current price $15.48$0.10/fozFrom $15.48Lysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz.
78404.8848 out of 5 Stars. 7840 reviews4.8848 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingScotch-Brite Stainless Steel Extra Large Scrubbers,16 ct. $11.34 $0.71/ea
Sponsored$1134current price $11.34$0.71/eaScotch-Brite Stainless Steel Extra Large Scrubbers,16 ct.
5834.7993 out of 5 Stars. 583 reviews4.7993 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size $8.38 $0.11/foz
$838current price $8.38$0.11/fozOptions from $8.38 – $24.98Sprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size
92954.8695 out of 5 Stars. 9295 reviews4.8695 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz. $8.98 $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz.
43724.7674 out of 5 Stars. 4372 reviews4.7674 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk. $11.98 $0.12/oz
$1198current price $11.98$0.12/ozJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk.
257694.8584 out of 5 Stars. 25769 reviews4.8584 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278394.8293 out of 5 Stars. 27839 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySimpli-Magic Multi Purpose Spin Mop Detailing Bucket System with 3 Microfiber Mop Heads and 2 Chenille Hand Gloves $39.98
$3998current price $39.98Simpli-Magic Multi Purpose Spin Mop Detailing Bucket System with 3 Microfiber Mop Heads and 2 Chenille Hand Gloves
104.4 out of 5 Stars. 10 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPledge Beautify It Lemon Enhancing Polish Spray - Removes Dust and Fingerprints. Provides Protective, Glossy Coating (3 Pack Aerosol Spray), 9.7 oz $12.52 $4.17/ea
$1252current price $12.52$4.17/eaPledge Beautify It Lemon Enhancing Polish Spray - Removes Dust and Fingerprints. Provides Protective, Glossy Coating (3 Pack Aerosol Spray), 9.7 oz
12664.7875 out of 5 Stars. 1266 reviews4.7875 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPledge® Multisurface Cleaner, Everyday Clean™, Aerosol, Rainshower Scent, 9.7 oz, Pack of 3 $12.52 $4.17/ea
$1252current price $12.52$4.17/eaPledge® Multisurface Cleaner, Everyday Clean™, Aerosol, Rainshower Scent, 9.7 oz, Pack of 3
794.7429 out of 5 Stars. 79 reviews4.7429 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill $10.34 $0.07/oz
$1034current price $10.34$0.07/ozSimple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill
2124.6966 out of 5 Stars. 212 reviews4.6966 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping