NaturVet, Cranberry Relief Plus Echinacea Soft Chews for Dogs, 120 ct.
Shipping

Highlights
- NaturVet, Cranberry Relief Plus Echinacea Soft Chews for Dogs, 120ct., Supplement for dogs 12 weeks and older to support urinary tract health
- Helps support a healthy urinary tract and immune system
- Key Ingredients: Cranberry, Echinacea, Vitamin C, Marshmallow Root
- Supports normal bladder function and bladder muscle function
- Provides immune support to help maintain overall health
Nutramax Cosequin Minis Maximum Strength Joint Health Supplement, 45 Soft Chews

Nutramax Cosequin Minis Maximum Strength Joint Health Supplement, 45 Soft Chews


Members also considered
Nutramax Cosequin Minis Maximum Strength Joint Health Supplement, 45 Soft Chews
SponsoredMembers-only priceNutramax Cosequin Minis Maximum Strength Joint Health Supplement, 45 Soft Chews
2534.4862 out of 5 Stars. 253 reviews4.4862 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNaturVet ArthriSoothe-GOLD Level 3 Advanced Joint Care Supplements for Dogs and Cats, 240 ct., Choose Type
Members-only price$6.5 offNaturVet ArthriSoothe-GOLD Level 3 Advanced Joint Care Supplements for Dogs and Cats, 240 ct., Choose Type
334.4242 out of 5 Stars. 33 reviews4.4242 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingEvolutions by NaturVet, Probiotic Plus Superfoods, Soft Chews for Dogs, 180 ct.
Members-only priceEvolutions by NaturVet, Probiotic Plus Superfoods, Soft Chews for Dogs, 180 ct.
64.6667 out of 5 Stars. 6 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVETIQ Maximum Strength Hip & Joint Soft Dog Chews, Chicken Flavored, 180 ct.
SponsoredMembers-only priceVETIQ Maximum Strength Hip & Joint Soft Dog Chews, Chicken Flavored, 180 ct.
34634.7156 out of 5 Stars. 3463 reviews4.7156 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct., $17.48, $0.58/ea
$1748current price $17.48$0.58/eaMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct.
58274.701 out of 5 Stars. 5827 reviews4.701 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Crafted to Support Your Dog's Urinary Tract Health
NaturVet Cranberry Relief Soft Chew Supplement for Dogs are crafted to support your dog’s urinary tract health in a delicious, easy-to-give supplement. Each soft chew contains cranberry extract, a natural ingredient known to promote urinary health and help maintain proper bladder function. These chews are especially beneficial for dogs over the age of 12 weeks that are prone to urinary issues, helping reduce discomfort and promote long-term wellness.
Easy to Enjoy, Soft Chews
With NaturVet Cranberry Relief Soft Chews for Dogs, you can give your dog the benefits of cranberry without the hassle of pills or messy powders. The chews are soft and highly palatable, making them easy to enjoy daily as part of your pet’s health routine. They also contain echinacea, which helps boost immune support, providing extra care for your dog’s overall well-being.
Supports Bladder Health Naturally
Why choose NaturVet Cranberry Relief Soft Chews? They’re designed specifically for dogs with urinary sensitivities, providing a natural, convenient way to support bladder health. How often should these be given? One chew daily is typically enough, but always check the label for the recommended dosage based on your dog’s weight. How soon can you expect results? Many pet parents notice improvements in a few weeks with regular use, but results may vary. If your dog experiences frequent urinary issues, NaturVet Cranberry Relief Soft Chews offer a gentle, effective way to support their urinary tract health and keep them comfortable and happy.
Quality You Can Trust
NaturVet is a 30-year pioneer and present-day innovator manufacturing high-quality pet products designed to support the health, wellness and quality of life for pets and pet parents. Formulated by veterinarians and manufactured in-house to ensure quality, NaturVet’s products are made with ingredients which are sourced from trusted global suppliers and tested to meet rigorous standards by the National Animal Supplement Council (NASC).
Specifications
| Key Specifications | |
| Product Description: | NaturVet, Cranberry Relief Plus Echinacea Soft Chews for Dogs, 120ct., Supplement for dogs 12 weeks and older to support urinary tract health |
| Key Health Benefit: | Cranberry helps to make the bladder lining less hospitable to bacteria;Help to support a healthy urinary tract and provides immune support to help maintain overall health;Marshmallow root provides a soothing, lubricating protective barrier in the bladder;Echinacea helps to stimulate the immune system |
| Life Stage: | dogs 12 weeks and older |
| Breed Size | All |
| Ingredient List: | "Active Ingredients per 1 Soft Chew: Cranberry Extract 236 mg Echinacea 118 mg Calcium Ascorbate (Vitamin C) 79 mg Astragalus Root 52 mg Oregon Grape Root 39 mg Marshmallow Root 23 mg Inactive Ingredients: Brewers Dried Yeast, Canola Oil, Dried Potato Product, Flaxseed, Glycerin, Lecithin, Maltodextrin, Mixed Tocopherols, Natural Flavoring, Rosemary Extract, Sorbic Acid, Tapioca Starch, Vegetable Oil, Water." |
| Feeding Instructions: | "Weight Amount: Up to 15 lbs: 1 soft chew 16 to 50 lbs: 1-1/2 soft chews 51 lbs. and over: 2 soft chews Give recommended amount twice a day for one to three weeks, then per your veterinarian’s recommendation." |
| Product Weight: | 12.6 oz. |
| Disclaimers: | Product pages contain information provided by third-party sellers and other content providers. Despite our best efforts to make sure that information is accurate, we don’t guarantee it, and images, descriptions, specifications, or other attributes may be incomplete, out of date, unreliable or miscategorized. Before you buy, use or consume a product, you should always review nutritional, ingredient and allergen information and any warnings or instructions. We don’t guarantee the accuracy of nutritional labels or any other information on product packaging. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 29 reviews
Verified Purchase
Just started my female German Shepherd. I am impressed with the ingredients. I hope it helps her. I will update my review when I observe her over a period of time. I have high hopes though.
Verified Purchase
Great for help preventing bladder issues in dogs!
They really seem to help my dog! I started giving them when I noticed him being hesitant to go pee and holding it for a long time and ending up with an infection. He seems to do well on these. Just make sure to give them as per the instructions. Too much cranberry can irritate the bladder...in both pets and humans.
Verified Purchase
Big Difference
Our sweet old lady pug has been struggling with bladder infections for almost six months. We were so grateful to find this product for a great price because she now gets one twice a day and she hasn't had another infection since September! We absolutely will not miss a day without them now.
Other popular items in Dogs
Waggin Train Chicken Jerky Dog Treats, 36 oz., $24.98, $0.69/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.69/ozWaggin Train Chicken Jerky Dog Treats, 36 oz.
76284.7944 out of 5 Stars. 7628 reviews4.7944 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs., $54.98, Was $57.98, $1.25/lb
Now$5498current price Now $54.98, Was $57.98$57.98$1.25/lb$3 offPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs.
77564.7806 out of 5 Stars. 7756 reviews4.7806 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
Members-only priceBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
58704.7552 out of 5 Stars. 5870 reviews4.7552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNutramax Cosequin Joint Health Supplement for Cats, 55 capsules
SponsoredMembers-only priceNutramax Cosequin Joint Health Supplement for Cats, 55 capsules
2814.6726 out of 5 Stars. 281 reviews4.6726 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs., $37.98, $1.09/lb
$3798current price $37.98$1.09/lbMember's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs.
27094.4961 out of 5 Stars. 2709 reviews4.4961 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz., $24.98, $0.52/oz
$2498current price $24.98$0.52/ozMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz.
69454.7073 out of 5 Stars. 6945 reviews4.7073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz., $16.98, $0.37/oz
$1698current price $16.98$0.37/ozPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz.
65744.7994 out of 5 Stars. 6574 reviews4.7994 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct., $24.67, Was $26.44, $0.07/oz
Now$2467current price Now $24.67, Was $26.44$26.44$0.07/oz$1.77 offPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct.
68814.7513 out of 5 Stars. 6881 reviews4.7513 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs., $17.98, $1.20/lb
$1798current price $17.98$1.20/lbMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs.
95884.8302 out of 5 Stars. 9588 reviews4.8302 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina ONE SmartBlend True Instinct Real Turkey & Venison, Adult Dry Dog Food, 40 lbs., $61.98, $1.55/lb
$6198current price $61.98$1.55/lbPurina ONE SmartBlend True Instinct Real Turkey & Venison, Adult Dry Dog Food, 40 lbs.
37204.7898 out of 5 Stars. 3720 reviews4.7898 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIAMS Proactive Health Minichunks Chicken Recipe Adult Dry Dog Food, Multi-sizes, $52.98, $1.20/lb
$5298current price $52.98$1.20/lbIAMS Proactive Health Minichunks Chicken Recipe Adult Dry Dog Food, Multi-sizes
37864.6978 out of 5 Stars. 3786 reviews4.6978 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz., $14.98, $0.40/oz
$1498current price $14.98$0.40/ozMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz.
67064.8469 out of 5 Stars. 6706 reviews4.8469 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Beggin' Strips Dog Treats, Bacon & Bacon and Cheese Flavors, 32 oz., 2 pk., $19.98, Was $21.48, $0.31/oz
Now$1998current price Now $19.98, Was $21.48$21.48$0.31/oz$1.5 offPurina Beggin' Strips Dog Treats, Bacon & Bacon and Cheese Flavors, 32 oz., 2 pk.
7654.8312 out of 5 Stars. 765 reviews4.8312 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPedigree Chopped Ground Dinner, Variety Pack, 13.2 oz., 36 ct., $45.98, $0.10/oz
$4598current price $45.98$0.10/ozPedigree Chopped Ground Dinner, Variety Pack, 13.2 oz., 36 ct.
14374.6987 out of 5 Stars. 1437 reviews4.6987 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Busy with Beggin’ Twist’d Adult Dog Chew Bone Treats - 18 ct. Pouch, $19.98, $1.11/ea
$1998current price $19.98$1.11/eaPurina Busy with Beggin’ Twist’d Adult Dog Chew Bone Treats - 18 ct. Pouch
31974.7022 out of 5 Stars. 3197 reviews4.7022 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping