Member's Mark Panko Breaded Chicken Breast, priced per pound

Highlights
- Prepared in-club daily
- Lightly breaded juicy white-meat chicken breasts
- Versatile for entrées, wraps, salads and sandwiches
- Includes 5 per container
- Made with No Antibiotics Ever chicken
- 26g of protein per chicken breast
Giovanni Rana Butternut Squash Ravioli Bake Kit (25 oz.), $10.27

Giovanni Rana Butternut Squash Ravioli Bake Kit (25 oz.)


Members also considered
Member's Mark Gourmet Twice-Baked Potatoes, priced per pound, $15.84, $3.96/lb
$1584current price $15.84avg. price$3.96/lbFinal cost by weightMember's Mark Gourmet Twice-Baked Potatoes, priced per pound
17204.3314 out of 5 Stars. 1720 reviews4.3314 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cheese Manicotti, priced per pound, $11.94, $3.98/lb
$1194current price $11.94avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Cheese Manicotti, priced per pound
32764.3684 out of 5 Stars. 3276 reviews4.3684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Alfredo, priced per pound, $14.33, $3.98/lb
$1433current price $14.33avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Chicken Alfredo, priced per pound
51544.2705 out of 5 Stars. 5154 reviews4.2705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound, $15.12, $3.98/lb
$1512current price $15.12avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound
48754.2 out of 5 Stars. 4875 reviews4.2 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Deliciously Breaded Chicken Breasts
Member’s Mark Panko Breaded Chicken Breasts offer a perfect balance of juicy white-meat chicken and a lightly breaded exterior, delivering a familiar flavor that everyone will love. Made with No Antibiotics Ever chicken, these fillets are crafted to provide a wholesome and satisfying meal option.
High-Protein and Perfectly Portioned
Each fillet is packed with 26g of protein, making it a hearty addition to your meals. Enjoy the perfect portion of tender chicken in every bite, crafted to meet your nutritional needs while satisfying your cravings.
Convenient and Versatile Meal Solutions
Fully cooked and ready to heat, these chicken breasts make meal prep effortless. Serve them as a quick entrée with vegetables and potatoes, slice them over a salad or meal prep bowl, use them to create a delicious chicken sandwich or wrap, or pair it with our Member's Mark Garlic Mashed Redskin Potatoes. Their versatile flavor pairs well with a variety of sides, sauces, and toppings, offering endless meal possibilities.
What is Member’s Mark?
Member’s Mark is a Sam’s Club brand that serves high-quality products but with member pricing. The line of food features items with different premium qualities from convenient packaging and eco-friendly packaging to organic ingredients and fair-trade ingredients.
Cooking Instructions
Conventional Oven:
1. Preheat oven to 400°F.
2. Put the breast(s) on a parchment or foil lined baking sheet in a single layer.
3. Place the chicken breast(s) in the preheated oven.
4. Flip the chicken breast(s) over, halfway through the reheating time.
5. Heat until internal temperature of the chicken reaches 165°F, using a calibrated thermometer.
6. About 15 – 20 minutes.
Air Fryer:
1. Preheat air fryer to 400°F.
2. Place the chicken breast(s) in the air fryer basket.
3. Flip the chicken breast(s) over, halfway through the reheating time.
4. Heat until internal temperature of the chicken reaches 165°F, using a calibrated thermometer.
5. About 10 – 12 minutes.
Specifications
- Perishable, keep refrigerated
- Resealable container prior to cooking
- Quantity: 5 ct.
- Follow use-by date on label
Net weight: 1.5 - 1.8 lbs.
Ingredients: Fully Cooked Boneless Skinless Chicken Breast With Rib Meat (Chicken Breast, Water, Salt, Granulated Garlic, Potato Starch, Citrus Fiber, Black Pepper), Breaded With (Water, Panko Bread Crumbs [wheat Flour, Less Than 2% Dextrose, Yeast, Salt], Wheat Flour, Batter [water, Wheat Flour, Parmesan Cheese {pasteurized Milk, Cheese Cultures, Salt, Enzymes}, Salt, Dextrose, Spices, Corn Starch, Powdered Cellulose], 2% Or Less Of Modified Corn Starch, Rice Starch, Salt, Vinegar, Dextrose, Sodium Phosphates, Sodium Bicarbonate, Onion Powder, Flavor [chicken Fat, Chicken Broth, Modified Food Starch, Yeast, Sugar, Natural Flavor], Flavoring, Spices, Sugar, Oleoresin Paprika [color], Molasses Powder [cane Sugar, Cane Molasses], Yeast, Spice Extractives). Breading Set In Canola Oil And/Or Soy Oil.
Contains: Milk And Wheat.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 6 reviews
Tender and Juicy
I'm was really skeptical when I bought these but needed quick, already prepared chicken and thought I'd give them a try. They exceeded all of my expectations! I sliced them, wrapped them in foil and heated them up in the oven to use on chicken parm sandwiches. They were tender and juicy!! Definitely intend to continue buying these!
versatile, neutral, ready for dinner!
Tried last week and bought 2 more this week. this is a simple breaded chicken that is neutral in flavor and can be utilized for most anything. quick chicken parm, sliced over salad, rice, or pasta. Great easy way to add a quick protein to your meal. Can reheat in the microwave, oven, or airfryer, all with good results. I forsee buying these every trip.
Tasty, Easy Protein
I saw this product for the first time on Saturday and decided to give it a try. I am very pleased. It's not heavily seasoned, but it's tasty and would be great plain or with sauces. I'll definitely be buying it again!
Items you may like
Member's Mark Mediterranean Kale Pasta Salad, priced per pound, $8.96, $5.12/lb
$896current price $8.96avg. price$5.12/lbFinal cost by weightMember's Mark Mediterranean Kale Pasta Salad, priced per pound
78524.5367 out of 5 Stars. 7852 reviews4.5367 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound, $8.10, $3.24/lb
$810current price $8.10avg. price$3.24/lbFinal cost by weightMember's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound
45644.3909 out of 5 Stars. 4564 reviews4.3909 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Stuffed Peppers, priced per pound, $17.18, $4.98/lb
$1718current price $17.18avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Stuffed Peppers, priced per pound
27864.4365 out of 5 Stars. 2786 reviews4.4365 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Caesar Salad, priced per pound, $10.30, $4.48/lb
$1030current price $10.30avg. price$4.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Caesar Salad, priced per pound
9924.2117 out of 5 Stars. 992 reviews4.2117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Five Cheese Tortellini (24 oz., 2 pk.), $9.53, Was $10.53, $0.20/oz
Now$953current price Now $9.53, Was $10.53$10.53$0.20/oz$1 offMember's Mark Five Cheese Tortellini (24 oz., 2 pk.)
28234.6599 out of 5 Stars. 2823 reviews4.6599 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk., $9.96, Was $11.98, $4.98/ea
Now$996current price Now $9.96, Was $11.98$11.98$4.98/ea$2.02 offSoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk.
48304.4327 out of 5 Stars. 4830 reviews4.4327 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDon Miguel Chicken and Two-Cheese Mini Tacos 56 ct., $12.72, $0.23/ea
$1272current price $12.72$0.23/eaDon Miguel Chicken and Two-Cheese Mini Tacos 56 ct.
39234.3971 out of 5 Stars. 3923 reviews4.3971 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Taco Kit, priced per pound, $16.44, $5.48/lb
$1644current price $16.44avg. price$5.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Chicken Taco Kit, priced per pound
33174.3823 out of 5 Stars. 3317 reviews4.3823 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cobb Salad with Grilled Chicken and Avocado Ranch, priced per pound, $10.88, $5.28/lb
$1088current price $10.88avg. price$5.28/lbFinal cost by weightMember's Mark Cobb Salad with Grilled Chicken and Avocado Ranch, priced per pound
14764.4817 out of 5 Stars. 1476 reviews4.4817 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs., $15.73, $0.79/ea
$1573current price $15.73$0.79/eaMember's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs.
31104.5688 out of 5 Stars. 3110 reviews4.5688 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery