Member's Mark Classic Pot Roast Seasoning, 28 oz.
Shipping

Highlights
- 28 ounce bottle of Member's Mark Classic Pot Roast Seasoning
- Savory, beef-forward flavor profile, this blend is crafted using aromatic onion, robust garlic, and a hint of black pepper
- Perfect for preparing a roast, stew, or slow-cooked meal, this blend elevates your dishes
- Exceptional value and is a must-have pantry staple for those who love bold, savory flavors
McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz., $4.98, Was $7.48, $0.17/oz

McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz.


Members also considered
Kinder's Cast Iron Steak Seasoning Blend, 9.3 oz, $6.98, $0.75/oz
$698current price $6.98$0.75/ozKinder's Cast Iron Steak Seasoning Blend, 9.3 oz
Available for PickupPickupKinder's Chicken Caesar Seasoning Blend, 9.1 oz, $5.98, $0.66/oz
$598current price $5.98$0.66/ozKinder's Chicken Caesar Seasoning Blend, 9.1 oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingKinder's Chicken Salt Seasoning Blend, 8.5 oz, $6.48, $0.76/oz
$648current price $6.48$0.76/ozKinder's Chicken Salt Seasoning Blend, 8.5 oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingKinder's Honey Garlic Seasoning Blend, 10 oz, $4.98, $0.50/oz
$498current price $4.98$0.50/ozKinder's Honey Garlic Seasoning Blend, 10 oz
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingKinder's Teriyaki Seasoning Blend, 8.1 oz, $5.98, $0.74/oz
$598current price $5.98$0.74/ozKinder's Teriyaki Seasoning Blend, 8.1 oz
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingKinder's Louisiana Heat Seasoning Blend, 10.1 oz, $5.98, $0.59/oz
$598current price $5.98$0.59/ozKinder's Louisiana Heat Seasoning Blend, 10.1 oz
Available for ShippingShipping
About this item
Product details
Rich, Savory Flavor for Home-Cooked Comfort
Member’s Mark Classic Pot Roast Seasoning brings the comforting taste of home to your kitchen. With a savory, beef-forward flavor profile, this blend is crafted using aromatic onion, robust garlic, and a hint of black pepper. Perfect for slow-cooked roasts, hearty stews, or weeknight meals, it delivers a rich depth and classic taste that makes every dish memorable.
Incredible Value and Long-Lasting Freshness
This 28-oz bottle offers exceptional value and is a must-have pantry staple for those who love bold, savory flavors. The resealable container ensures the seasoning stays fresh for extended periods, making it a reliable companion for your culinary adventures. Whether you're preparing a roast, stew, or slow-cooked meal, this blend elevates your dishes to new levels of richness and satisfaction.
Simple Cooking Instructions for Delicious Results
Creating a hearty pot roast has never been easier. Preheat your oven to 325°F. In a large pot, heat 2 tablespoons of oil and sear a 2-lb beef chuck roast on all sides until browned, then remove. Add 1 chopped onion and cook until softened. Return the roast to the pot, then add 3 cups of beef broth, 1/4 cup of seasoning, 2 cups of potatoes, and 2 cups of carrots cut into bite-sized pieces. Cover and cook in the oven for 3 hours until the roast and vegetables are tender. Enjoy a flavorful, satisfying meal with ease!
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™. Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t just a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
Net Weight: 28 ounces
Ingredients: salt, dried garlic, dried onion, hydrolyzed corn protein, spices, dried beef stock, black pepper, basil, ground bay leaves, natural flavors, silicon dioxide (to prevent caking), paprika oleoresin (color).
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 25 reviews
So much for the price !!
Wow !! The flavor is perfect (I only have tasted a lil off a spoon) havent yet made a roast. I am ao excited to use this. I think it could have multiple uses like burgers, meatloaf, heck even chicken !! I love the ease of the lid, you can sprinkle or measure..
Takes the guesswork out of cooking, highly recommend!
I've used this seasoning a few times now, the whole family has complimented how rich, robust and flavorful the roasts tastes. You can smell the high quality ingredients especially the garlic, basil and savory beef when you open the bottle.. The 28 ounce bottle is a fantastic value.I highly recommend Member's Mark Classic Pot Roast seasoning...
Delicious seasoning for pot roast.
Love this seasoning. I added it to a chuck roast in the crock pot along with carrots, onions, and potatoes. I used this seasoning along with seasoning salt and garlic powder (because we love garlic). The seasonings all cooked deliciously into the meat and the aroma was amazing while cooking. This seasoning just gives a wonderful flavor to the roast. I look forward to using this in other dishes. I believe it would also be great baked chicken, in beefy soups and stews. This is the first time I've tried a seasoning on my roast. Can't wait to try it in other dishes.
Items you may like
Knorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz., $5.98, Was $6.28, $0.15/oz
Now$598current price Now $5.98, Was $6.28$6.28$0.15/oz$0.3 offKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz.
37594.8199 out of 5 Stars. 3759 reviews4.8199 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz., $9.38, $0.36/oz
$938current price $9.38$0.36/ozMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz.
17604.8455 out of 5 Stars. 1760 reviews4.8455 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fine Ground Black Pepper, 18 oz., $7.98, $0.44/oz
$798current price $7.98$0.44/ozMember's Mark Fine Ground Black Pepper, 18 oz.
33604.836 out of 5 Stars. 3360 reviews4.836 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMorton Iodized Salt, 64 oz., $2.46, $0.04/oz
$246current price $2.46$0.04/ozMorton Iodized Salt, 64 oz.
42444.7441 out of 5 Stars. 4244 reviews4.7441 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryZatarain's Crawfish, Shrimp and Crab Boil, 4.5 lbs., $6.68, $0.09/oz
$668current price $6.68$0.09/ozZatarain's Crawfish, Shrimp and Crab Boil, 4.5 lbs.
3524.5398 out of 5 Stars. 352 reviews4.5398 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAdolph's Unseasoned Tenderizer, 44.5 oz., $9.62, $0.22/oz
$962current price $9.62$0.22/ozAdolph's Unseasoned Tenderizer, 44.5 oz.
2804.8786 out of 5 Stars. 280 reviews4.8786 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKinder's Korean BBQ Seasoning, 9 oz., $5.98, $0.66/oz
$598current price $5.98$0.66/ozKinder's Korean BBQ Seasoning, 9 oz.
1144.7368 out of 5 Stars. 114 reviews4.7368 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingKinder's The Blend Seasoning Salt, Pepper and Garlic, 10.5 oz., $4.98, $0.47/oz
$498current price $4.98$0.47/ozKinder's The Blend Seasoning Salt, Pepper and Garlic, 10.5 oz.
21664.8195 out of 5 Stars. 2166 reviews4.8195 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Restaurant Coarse Black Pepper, 18 oz., $7.98, $0.44/oz
$798current price $7.98$0.44/ozMember's Mark Restaurant Coarse Black Pepper, 18 oz.
10294.8377 out of 5 Stars. 1029 reviews4.8377 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Spanish Style Paprika, 18 oz., $8.78, $0.49/oz
$878current price $8.78$0.49/ozMember's Mark Spanish Style Paprika, 18 oz.
4544.707 out of 5 Stars. 454 reviews4.707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping