Member's Mark Organic Lightly Breaded Chicken Tenders, Frozen, 2 lbs.

|156 ratings
Item # 990470880
Current price is $13.87
$6.93/lb
Prices may vary in club and online
How do you want your item?

Curbside Pickup

Free with your membership on eligible items
Columbus, Hilliard Sam's Club
Aisle M1
Return or replace anytime.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Sam's credit card
Get a $30 statement credit when you open an account and use it to make $30 in eligible Sam's Club purchases within 30 days¹.

Highlights

  • Frozen fully cooked lightly breaded organic chicken tenders
  • Made with organic chicken breast meat
  • No antibiotics, gluten, or added hormones
  • 15g protein per serving
  • Ready in under 10 minutes, a perfect addition to salads and sandwiches that can be paired with a wide range of sauces and dips
We also recommend

Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs. $16.98 $5.66/lb

Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs.
current price $16.98
$5.66/lb

Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs.

4.1559 out of 5 stars
4.1559 out of 5 Stars. 3984 reviews
Sponsored
member's mark organic lightly breaded chicken tenders, frozen, 2 lbs. Front-facing package showing stacked lightly breaded tenders with one cut open to reveal white chicken breast meat and a small dipping bowl at right; frozen, fully cooked poultry ready in under 10 minutes and often used as a quick salad or sandwich topping.
Member's Mark Organic Lightly Breaded Chicken Tenders, Frozen, 2 lbs.
Hero image 0 of Member's Mark Organic Lightly Breaded Chicken Tenders, Frozen, 2 lbs., 0 of 5

About this item

Product details

Healthy and Delicious Choice

Members Mark Organic Lightly Breaded Chicken Tenders, Frozen, 2 lbs. are a fantastic choice for a nutritious meal or snack. Each serving is packed with a substantial amount of protein with 15g of protein per serving. Our tenders are made from organic chicken breast meat, ensuring a high-quality product. They are antibiotic-free, gluten-free, and contain no added hormones or steroids, making them 100% natural. With no artificial ingredients or preservatives, you can feel good about serving these to your family!

Light Breading, Full Flavor

Member's Mark Organic Lightly Breaded Chicken Tenders, Frozen, 2 lbs. are coated in a special light breading that reduces the amount of coating without sacrificing any of the flavor. This means you can enjoy restaurant-quality tenders right from the comfort of your own home. They come fully cooked, so all you need to do is heat them up and serve.

Heating Instructions

Air Fryer - Preferred Method

1. Preheat air fryer to 370°F..

2. Place a single layer of frozen tenders in the air fryer basket.

3. Air fry for 9-10 minutes, turning tenders halfway through heating time.

4. Let stand for 1 minutes before serving.

Conventional Oven

1. Preheat oven to 380°F.

2. Place frozen tenders in a single layer on baking sheet.

3. Place baking sheet on middle rack and bake for 16-18 minutes, turning tenders halfway through heating time.

4. Let stand 1 minute before serving.

Microwave

1. Place frozen tenders in a single layer on a microwave-safe plate.

2. Heat uncovered on high: 3 tenders for 2 1/2 minutes, 6 tenders for 3 1/2 minutes. Turn tenders halfway through heating time.

3. Let stand for 1 minute before serving.

info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it. 

Specifications

  • Resealable for Freshness
  • Keep Frozen

Net Weight: 2 lbs.

Ingredients: Organic Chicken Breast Meat, Water, Sea Salt, Organic Evaporated Cane Sugar, Organic Spices Including Organic Paprika And Organic Celery, Organic Natural Flavor, Organic Extractive Of Black Pepper. Breaded With: Organic White Rice Flour, Water, Sea Salt, Organic Corn Starch, Organic Raisin Juice Concentrate, Organic Honey, Organic Celery Seed, Organic Extractives Of Paprika, Organic Dextrose, Leavening (Cream of Tartar, Sodium Bicarbonate), Organic Garlic Powder, Organic Black Pepper, Breading Set in Organic Canola Oil. 

Made in a facility that also handles milk, eggs, soy and wheat.

Member ratings & reviews

3.8 out of 5 stars
stars
156 ratings70 reviews
Write a review
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |

Showing 1-3 of 70 reviews

Sep 24, 2026
Reviewer name: MICHELLE
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

LOVE!!! The best!! No tendon, no skin, no gross

My family’s favorite! We pan fry these in a tbsp of ghee. This gives them a perfect crunch. They are not too salty and not too flavored. They have the best crunchy texture. The chicken is all white and very tender. I would be very sad if these were gone. Every piece is equally tender. Unlike Real good or Real foods which are not.

Helpful?7KD22YWWG2QS19562022252
Aug 30, 2026
Reviewer name: Karen
4 out of 5 stars
4 out of 5 stars review

Verified Purchase

Tasty and less salty.

It’s hard to find a good chicken nugget or strip that not full of sodium. That’s not mostly breading. This Members Mark chicken strips and their chicken nuggets are tender white meat with less breader than most brands. They contained less sodium than the other brands. I’ll be purchasing this brand again.

Helpful?7KD22YWWG2QS19562022252
Aug 16, 2026
Reviewer name: Gigi H
3 out of 5 stars
3 out of 5 stars review

Verified Purchase

Chicken tenders

Too much breading, not impressed.

Helpful?7KD22YWWG2QS19562022252