Cascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent, 125 fl. oz.
Curbside Pickup

Highlights
- Bottle contains 125 fl.oz. of dishwasher detergent
- Powers away 24-hour stuck on food
- Stain-fighting gel, removing tough food and beverage stains like tea for a brilliant shine
- More tough food-cleaning ingredients*
- Safe to use on all dishwasher-safe dishes
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal., $16.98

Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.


Members who viewed this also viewed
all Liquid Laundry Detergent, Free Clear for Sensitive Skin, 208oz, 166 loads, $20.98, $0.10/foz
Sponsored$2098current price $20.98$0.10/fozall Liquid Laundry Detergent, Free Clear for Sensitive Skin, 208oz, 166 loads
263094.7586 out of 5 Stars. 26309 reviews4.7586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Platinum Gel Dishwasher Detergent, Fresh, 125 fl. oz., $12.48, $0.10/foz
$1248current price $12.48$0.10/fozCascade Platinum Gel Dishwasher Detergent, Fresh, 125 fl. oz.
10224.8356 out of 5 Stars. 1022 reviews4.8356 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal., $16.98, $0.13/oz
Sponsored$1698current price $16.98$0.13/ozDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
112894.7398 out of 5 Stars. 11289 reviews4.7398 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Free & Clear Dishwasher Detergent Gel, 125 fl. oz, $9.88, $0.08/foz
$988current price $9.88$0.08/fozMembers Mark Free & Clear Dishwasher Detergent Gel, 125 fl. oz
594.5593 out of 5 Stars. 59 reviews4.5593 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFinish Jet-Dry Rinse Aid, 38 fl. oz., $12.98, $0.34/foz
$1298current price $12.98$0.34/fozFinish Jet-Dry Rinse Aid, 38 fl. oz.
12334.8629 out of 5 Stars. 1233 reviews4.8629 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Total Clean Shine Boost ActionPacs Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 103 ct., $19.98, $0.19/ea
$1998current price $19.98$0.19/eaCascade Total Clean Shine Boost ActionPacs Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 103 ct.
14234.811 out of 5 Stars. 1423 reviews4.811 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz., $9.98, Was $11.88, $0.11/foz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.88$11.88$0.11/foz$1.90 offEnds Oct 18Dawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz.
49584.4457 out of 5 Stars. 4958 reviews4.4457 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Platinum Plus ActionPacs Dishwasher Detergent Pacs, Fresh, 82 ct., $24.98, $0.30/ea
$2498current price $24.98$0.30/eaCascade Platinum Plus ActionPacs Dishwasher Detergent Pacs, Fresh, 82 ct.
51864.8101 out of 5 Stars. 5186 reviews4.8101 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct., $14.98, $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26134.439 out of 5 Stars. 2613 reviews4.439 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFinish Ultimate Quantum Dishwasher Pods, Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 90 ct., $19.81, Was $21.98, $0.22/ea
Now$1981current price Now $19.81, Was $21.98$21.98$0.22/eaFrom $19.81$2.17 offFinish Ultimate Quantum Dishwasher Pods, Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 90 ct.
42404.8108 out of 5 Stars. 4240 reviews4.8108 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz., $8.98, $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz.
23014.7049 out of 5 Stars. 2301 reviews4.7049 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Cascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent
Cascade Complete Gel + Oxi dishwasher detergent, with 2X the Cleaning Power* (*on starch & protein soils vs. Original Gel), powers away 24-hour stuck-on food, for a deep hygienic clean with an easy to pour spout so you can dose as much as you like.
Grease-Fighting + Stain Fighting Power
Cascade Complete Gel + Oxi is formulated with the grease-fighting power of Dawn dishwashing liquid. Plus, with the Oxi stain fighting power, this dishwasher detergent gel removes tough food and beverage stains like tea, to give your dishes a brilliant shine, every time.
For Best Results:
Fill both the pre-wash and main wash cups completely. Use Cascade Complete + Oxi Gel dishwasher detergent with Cascade Power Dry Rinse Aid for powerfil drying and Cascade Dishwasher Cleaner to keep your dishwashing machine sparkling.
Simply fill the the dish detergent dispenser and select the type of wash needed for your dishes.
Cascade Complete Gel + Oxi dishwasher detergent is also available in easy-to-use ActionPacs. Phosphate free and safe to use on all dishwasher-safe dishes
Specifications
*More dishwasher brands in North America recommend Cascade vs. any other automatic dishwashing detergent brand, recommendations as part of co-marketing agreements
**When you skip the pre-wash and run your dishwasher with Cascade Complete Gel + Gel dishwasher detergent.
| Key Specifications | |
| Size/Count | 125 fl. oz. |
| Form | Gel |
| Scent | Fresh Scent |
| Loads/Use | 125 fl. oz. |
| Septic Safe | Yes |
| Use Instructions | Fill both the pre-wash and main wash cups completely. Contains enzymes. Do not mix with bleach containing products due to incompatibility. |
Warnings and disclaimers
Warning Text
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,250 reviews
Verified Purchase
New favoite!
I have recently been made aware of the plastics in the pods that I have been using for years. We are trying to be mindful of such things and decided to give the liquid a try. I wish I had done so much sooner! I love the way my dishes are coming so clean. The bottle is easy to pour from and my dishes look and feel amazing- no residue left!
Verified Purchase
Better than pods
Cost effective alternative to pods. I hate the idea of essentially melting plastic in the dishwasher from the pods. I love this economy size liquid detergent exists still. Great cleaning power and I feel better about my detergent choice.
Verified Purchase
Help our environment
Prefer the liquid over the pods. Everything I have read on pods they get stuck in your pipes and you end up with a mess. What is all this plastic doing to our environment. Everyone is so worried about forever chemical well if we keep purchasing things that will hurt our environment they will keep making more of it.
Other popular items in Household Essentials Promotion
Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct., $24.98, $0.38/ea
Sponsored$2498current price $24.98$0.38/eaTide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.
10694.4855 out of 5 Stars. 1069 reviews4.4855 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark, Huge Roll 2 ply, White, Paper Towel 15 Rolls, 101 sheets/roll, $26.48, $0.02/sft
$2648current price $26.48$0.02/sftMember's Mark, Huge Roll 2 ply, White, Paper Towel 15 Rolls, 101 sheets/roll
88374.7414 out of 5 Stars. 8837 reviews4.7414 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKingsford Original Charcoal Briquets, 2-Pack, 20 lbs., $23.48
$2348current price $23.48Kingsford Original Charcoal Briquets, 2-Pack, 20 lbs.
76484.8044 out of 5 Stars. 7648 reviews4.8044 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz., $9.98, $0.08/oz
$998current price $9.98$0.08/ozFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz.
17534.7667 out of 5 Stars. 1753 reviews4.7667 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSwiffer Duster Kit, Handle + Refills, 24 ct., $18.58, $0.77/ea
$1858current price $18.58$0.77/eaSwiffer Duster Kit, Handle + Refills, 24 ct.
9774.5353 out of 5 Stars. 977 reviews4.5353 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz., $12.68, $0.20/foz
$1268current price $12.68$0.20/fozDawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz.
23454.3957 out of 5 Stars. 2345 reviews4.3957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz., $9.98, $0.16/foz
$998current price $9.98$0.16/fozDawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz.
13744.8792 out of 5 Stars. 1374 reviews4.8792 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSwiffer Sweeper Mop Pads Refill, Lavender, 64 ct., $19.48, $0.30/ea
$1948current price $19.48$0.30/eaSwiffer Sweeper Mop Pads Refill, Lavender, 64 ct.
29704.6549 out of 5 Stars. 2970 reviews4.6549 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMr. Clean Magic Eraser Whole Home Extra Durable Cleaning Sponges, 18ct., $14.98, $0.83/ea
$1498current price $14.98$0.83/eaMr. Clean Magic Eraser Whole Home Extra Durable Cleaning Sponges, 18ct.
1664.6928 out of 5 Stars. 166 reviews4.6928 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz., $9.98
$998current price $9.98Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
8164.8076 out of 5 Stars. 816 reviews4.8076 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz., $9.98, $0.08/oz
$998current price $9.98$0.08/ozFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
8454.8154 out of 5 Stars. 845 reviews4.8154 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSwiffer WetJet Refill Pack, Lavender, 32 Pads + 2 Refills, $24.98
$2498current price $24.98Swiffer WetJet Refill Pack, Lavender, 32 Pads + 2 Refills
24924.7271 out of 5 Stars. 2492 reviews4.7271 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSwiffer Sweeper Heavy Duty Dry Floor Cleaner Cloths, 50 ct., $15.98, $0.32/ea
$1598current price $15.98$0.32/eaSwiffer Sweeper Heavy Duty Dry Floor Cleaner Cloths, 50 ct.
37294.79 out of 5 Stars. 3729 reviews4.79 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping