VetIQ Flea & Tick Supplement for Dogs, 240 ct.
Shipping

Highlights
- Hickory smoke-flavored soft chew for dogs weighing 5 lbs and up
- Provides long-lasting defense against fleas, ticks, and mosquitos
- Veterinarian-recommended blend of high-quality ingredients
- Includes Brewer’s Yeast, Coconut Oil, Flaxseed, and Apple Cider Vinegar
- Supports your dog’s natural defenses with year-round protection
- Free from harmful ingredients, including added chemicals and garlic
PetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size

PetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size


Members who viewed this also viewed
PetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
SponsoredMembers-only pricePetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
12544.4514 out of 5 Stars. 1254 reviews4.4514 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetAction Pro for Dogs, 8 Doses, Choose Size
Members-only pricePetAction Pro for Dogs, 8 Doses, Choose Size
4834.2733 out of 5 Stars. 483 reviews4.2733 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetArmor Plus Flea & Tick Protection for Cats, 8-Month Supply
Members-only pricePetArmor Plus Flea & Tick Protection for Cats, 8-Month Supply
6574.2877 out of 5 Stars. 657 reviews4.2877 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVETIQ Maximum Strength Hip & Joint Soft Dog Chews, Chicken Flavored, 180 ct.
SponsoredMembers-only priceVETIQ Maximum Strength Hip & Joint Soft Dog Chews, Chicken Flavored, 180 ct.
34634.7156 out of 5 Stars. 3463 reviews4.7156 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPetAction Pro for Cats and Kittens 8 Month Supply
Members-only pricePetAction Pro for Cats and Kittens 8 Month Supply
2704.1556 out of 5 Stars. 270 reviews4.1556 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
VetIQ® Flea & Tick Support for Dogs
Introducing VetIQ® Flea & Tick Support for Dogs, a product designed with your pet's health in mind. VetIQ® works closely with veterinarians to create high-quality products that pet parents trust. This vet-recommended product is formulated with top-tier ingredients to support your dog’s natural defenses. It offers year-round protection against common pests like fleas, ticks, and mosquitos, helping to keep your pet protected, happy, and healthy for all your future adventures.
Tasty and Efficient Protection
The VetIQ® Flea & Tick Support for Dogs is not just effective but also delicious. It comes in the form of a hickory smoke-flavored soft chew that your dog will love, making flea and tick support easy and efficient for all pet parents. This product is designed for use in dogs weighing 5 lbs. and up. It's an easy-to-give soft chew that provides long-lasting defense against fleas, ticks, and mosquitos.
High-Quality Ingredients
Our flea & tick chew is made using ingredients sourced from around the globe. It contains a blend of high-quality ingredients, including Brewer’s Yeast, Coconut Oil, Flaxseed, and Apple Cider Vinegar. These ingredients not only help maintain your dog’s skin health but also support their healthy natural defenses and inflammatory response.
Committed to Quality
VetIQ® is committed to providing pet parents with access to high-quality products that support your dog's needs, all at savings to you. Our soft chew recipe is made without harmful ingredients, including added chemicals and garlic. Trust VetIQ® Flea & Tick Support for Dogs for a vet-recommended, high-quality solution to protect your pet from fleas, ticks, and mosquitos.
Specifications
- Product Description: 240 Count VetIQ Flea & Tick Supplement for Dogs
- Application Type: Soft Chew
- Key Features: Our flea & tick chew is an easy-to-give soft chew that helps with long-lasting defense against fleas, ticks, and mosquitos.
- Life Stage: Adult Dog
- Breed Size: 5 lbs and up
Instructions: FOR USE IN DOGS ONLY. Helps with fleas, ticks, and mosquitos. Formulated with quality ingredients in a palatable soft chew. Dosage varies by weight of dog.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 156 reviews
Verified Purchase
Hope it’s working
My dog looks forward to them every morning. He does like to skirt around the edge of a wooded area around the house and haven’t seen any signs of fleas or ticks
Verified Purchase
Works as advertised
I've used this product over the past 2 years and it definitely keeps the fleas and ticks from attaching themselves to the dog. And I just give it to them in the morning as a treat. I have one dog that will eat it straight away I have another dog that's a little more finicky you have to put it in a piece of cheese for her to eat it.
Verified Purchase
Spring Flea
Seems to be working. Springtiem brought fleas even after treating our yard with lose dogs in the neighborhood. We have a wireless fence but he would come back with fleas. He has taken these with ease and no adverse reactions noticed. Seems to not be having fleas since day two of taking these.
Other popular items in Pet Supplies
Nutramax Cosequin Joint Health Supplement for Cats, 55 capsules
SponsoredMembers-only priceNutramax Cosequin Joint Health Supplement for Cats, 55 capsules
2814.6726 out of 5 Stars. 281 reviews4.6726 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBuddy Buddy Flamingo Long Rope Dog Toy, $14.98
$1498current price $14.98Buddy Buddy Flamingo Long Rope Dog Toy
1883.383 out of 5 Stars. 188 reviews3.383 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742414.6653 out of 5 Stars. 74241 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs., $22.62, $0.51/lb
$2262current price $22.62$0.51/lbFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs.
120734.7839 out of 5 Stars. 12073 reviews4.7839 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs., $25.48, $0.80/lb
$2548current price $25.48$0.80/lbMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs.
100624.7714 out of 5 Stars. 10062 reviews4.7714 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs., $54.98, Was $57.98, $1.25/lb
Now$5498current price Now $54.98, Was $57.98$57.98$1.25/lb$3 offPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs.
77564.7806 out of 5 Stars. 7756 reviews4.7806 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423584.8562 out of 5 Stars. 42358 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct., $17.48, $0.58/ea
$1748current price $17.48$0.58/eaMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct.
58274.701 out of 5 Stars. 5827 reviews4.701 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Multipurpose Absorbent Training Pads, 23" x 24",120 ct., $17.68, $0.15/ea
$1768current price $17.68$0.15/eaMember's Mark Multipurpose Absorbent Training Pads, 23" x 24",120 ct.
113654.5344 out of 5 Stars. 11365 reviews4.5344 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz., $24.98, $0.52/oz
$2498current price $24.98$0.52/ozMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz.
69454.7073 out of 5 Stars. 6945 reviews4.7073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs, $18.38, $0.38/oz
$1838current price $18.38$0.38/ozTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs
47064.8544 out of 5 Stars. 4706 reviews4.8544 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz., $16.98, $0.37/oz
$1698current price $16.98$0.37/ozPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz.
65744.7994 out of 5 Stars. 6574 reviews4.7994 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping