Tide PODS Laundry Detergent Pacs, Original Scent, 156 ct.
Shipping

Highlights
- Box contains 4 bags with 156 total Tide PODS
- Upgrade to Tide PODS with Tide Original scent for powerful results in one wash
- 3-in-1 concentrated detergent: built-in stain removers, grease lifters, and odor fighters
- Add Tide PODS laundry detergent pacs to the washing machine drum before clothes
- Tide PODS provides 3X cleaning power, dissolving quickly and activating deeply on stains, even in cold water
Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct., $24.98, $0.38/ea

Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.


Members also considered
Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct., $24.98, $0.38/ea
Sponsored$2498current price $24.98$0.38/eaTide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.
10694.4855 out of 5 Stars. 1069 reviews4.4855 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct., $29.98, $0.19/ea
$2998current price $29.98$0.19/eaTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct.
138774.8182 out of 5 Stars. 13877 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct., $25.48, $0.35/ea
$2548current price $25.48$0.35/eaFrom $25.48Tide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct.
44024.8137 out of 5 Stars. 4402 reviews4.8137 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Hygienic Clean Power PODS Laundry Detergent Pacs, Original, 72 ct., $24.98, $0.35/ea
$2498current price $24.98$0.35/eaTide Hygienic Clean Power PODS Laundry Detergent Pacs, Original, 72 ct.
104.7 out of 5 Stars. 10 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide Power PODs Downy Soft Boosters Laundry Detergent Pacs, April Fresh, 72 ct., $24.98, $0.35/ea
$2498current price $24.98$0.35/eaTide Power PODs Downy Soft Boosters Laundry Detergent Pacs, April Fresh, 72 ct.
2244.6652 out of 5 Stars. 224 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide PODS Free & Gentle Laundry Detergent Pacs, 152 ct., $29.98, $0.20/ea
$2998current price $29.98$0.20/eaTide PODS Free & Gentle Laundry Detergent Pacs, 152 ct.
9154.647 out of 5 Stars. 915 reviews4.647 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct., $29.88, $0.20/ea
$2988current price $29.88$0.20/eaGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct.
102494.8469 out of 5 Stars. 10249 reviews4.8469 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct., $19.48, $0.15/ea
$1948current price $19.48$0.15/eaMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.
22544.5346 out of 5 Stars. 2254 reviews4.5346 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz., $30.58, $0.14/oz
$3058current price $30.58$0.14/ozFrom $30.58Tide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz.
4844.7934 out of 5 Stars. 484 reviews4.7934 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Flings 4 in 1 Laundry Detergent Pacs, Moonlight Breeze, 152 ct., $29.88, $0.20/ea
$2988current price $29.88$0.20/eaGain Flings 4 in 1 Laundry Detergent Pacs, Moonlight Breeze, 152 ct.
11964.8671 out of 5 Stars. 1196 reviews4.8671 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz., $19.48, $0.15/foz
$1948current price $19.48$0.15/fozTide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz.
2644.7311 out of 5 Stars. 264 reviews4.7311 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz., $19.98, $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz.
62364.8212 out of 5 Stars. 6236 reviews4.8212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz., $24.98, $0.15/foz
$2498current price $24.98$0.15/fozTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
131624.7462 out of 5 Stars. 13162 reviews4.7462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
The Power of Tide PODS
Discover the effortless, powerful clean of Tide PODS laundry detergent pacs, designed to work on 100% of common stains, even in cold water. With a 3-in-1 concentrated formula that combines stain removers, grease lifters, and odor fighters, you get exceptional cleaning performance in just one simple step. Tide PODS laundry soap dissolves quickly, activating stain removal and odor fighting in any wash temperature. Say goodbye to grease stains and hello to fresh, vibrant laundry with America’s #1 trusted laundry brand*.
Value and Concentration
Don’t pay for water, pay for clean. Tide PODS laundry soap is concentrated with 3X cleaning ingredients per dose compared to leading bargain liquid detergent, ensuring you get the most out of every load.
How to Use for Fresh Results
Just toss Tide PODS laundry soap into the drum before adding clothes, it's that easy! For larger or heavily soiled loads, simply add another Tide POD. Transform your laundry routine with the long-lasting, freshness of Tide Original scent. Get the clean you love, effortlessly in 1 wash with Tide PODS, your 3-in-1 laundry solution. Experience the power of Tide today!
Safety Warning
Please keep Tide PODS stored out of reach of children and pets.
*Voted most trusted laundry brand by American shoppers based on the 2025 BrandSpark American trust survey.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | Box contains 4 bags, Total of 156 PODS |
| Form | Laundry Pacs |
| Scent | Original |
| Free of Claim | Contains No Phosphates |
| Allergens/Warnings | Allergen: Contains fragrance allergen(s) Warnings: Harmful if put in mouth or swallowed. Eye Irritant. Pacs can burst if children put them in mouth or play with them. See Warning on top panel and First Aid Treatment. Keep pacs out of reach of children and pets. |
| Use Instructions | 1. Align to Notch 2. Press down/slide to open If zipper does not close, press both sides firmly until it clicks. Always handle with dry hands. 1. Add pacs to drum before clothes 2. Add clothes 3. Close package after use |
Member ratings & reviews
- 5 stars92% (12)12 ratings are rated 5 stars, 92% of all ratings
- 4 stars8% (1)1 rating are rated 4 stars, 8% of all ratings
- 3 stars0% (0)0 ratings are rated 3 stars, 0% of all ratings
- 2 stars0% (0)0 ratings are rated 2 stars, 0% of all ratings
- 1 star0% (0)0 ratings are rated 1 star, 0% of all ratings
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Items you may like
Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz., $24.48, $0.14/foz
Sponsored$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz., $19.98, $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz.
62184.834 out of 5 Stars. 6218 reviews4.834 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz., $15.98, $0.08/foz
$1598current price $15.98$0.08/fozMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz.
50614.6789 out of 5 Stars. 5061 reviews4.6789 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz., $14.41, Was $15.98, $0.07/foz
Now$1441current price Now $14.41, Was $15.98$15.98$0.07/fozFrom $14.41$1.57 offMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz.
33774.6689 out of 5 Stars. 3377 reviews4.6689 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz., $23.38, $0.12/foz
$2338current price $23.38$0.12/fozPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz.
46574.6485 out of 5 Stars. 4657 reviews4.6485 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct., $24.98, $0.21/ea
$2498current price $24.98$0.21/eaall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct.
84614.853 out of 5 Stars. 8461 reviews4.853 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz., $24.46, $0.14/oz
$2446current price $24.46$0.14/ozFrom $24.46Gain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz.
7634.8073 out of 5 Stars. 763 reviews4.8073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz., $19.98, $0.04/oz
$1998current price $19.98$0.04/ozWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz.
5384.5204 out of 5 Stars. 538 reviews4.5204 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads, $20.98, $0.10/foz
$2098current price $20.98$0.10/fozall Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads
10814.7234 out of 5 Stars. 1081 reviews4.7234 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Plant Based Liquid Laundry Detergent, Lavender, 127 loads, 196 fl. oz., $15.28, $0.08/foz
$1528current price $15.28$0.08/fozFrom $15.28Member's Mark Plant Based Liquid Laundry Detergent, Lavender, 127 loads, 196 fl. oz.
17644.4575 out of 5 Stars. 1764 reviews4.4575 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery