Snuggle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, Blue Sparkle, 259 loads, 176 fl. oz.
Curbside Pickup

Highlights
- Bottle contains 176 fl. oz., 259 loads of liquid fabric softener
- New look and formula, same great fresh fragrance with white floral and citrus
- 4 in 1: Softens, Protects Colors, Fights Odors, Repels Lint
- 10% more loads vs previous 235 load, 0.8 fl. oz. dose, regular Snuggle Fabric Softener Liquid*
- 25% more softening ingredients*
all Liquid Fabric Softener, Free Clear, 213 loads, 143 fl. oz. $11.98 $0.08/foz

all Liquid Fabric Softener, Free Clear, 213 loads, 143 fl. oz.


Members also considered
Downy Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz. $13.98 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1398current price $13.98$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz.
69314.7817 out of 5 Stars. 6931 reviews4.7817 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSuavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz. $11.98
$1198current price $11.98From $11.98Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz.
31614.7536 out of 5 Stars. 3161 reviews4.7536 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Liquid Fabric Softener, Spring Flowers, 251 loads, 170 fl. oz. $9.98 $0.06/foz
$998current price $9.98$0.06/fozFrom $9.98Member's Mark Liquid Fabric Softener, Spring Flowers, 251 loads, 170 fl. oz.
12654.6838 out of 5 Stars. 1265 reviews4.6838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Ultra Soft + Calm Liquid Fabric Softener, Lavender and Vanilla Bean, 164 Loads, 111 fl. oz. $11.98 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1198current price $11.98$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Ultra Soft + Calm Liquid Fabric Softener, Lavender and Vanilla Bean, 164 Loads, 111 fl. oz.
9994.8008 out of 5 Stars. 999 reviews4.8008 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Liquid Fabric Softener, Original Scent, 244 loads, 143 fl. oz. $13.48 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1348current price $13.48$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Liquid Fabric Softener, Original Scent, 244 loads, 143 fl. oz.
3264.7515 out of 5 Stars. 326 reviews4.7515 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSnuggle Fabric Softener Dryer Sheets, Blue Sparkle, 320 ct. $10.48 $0.03/ea
$1048current price $10.48$0.03/eaSnuggle Fabric Softener Dryer Sheets, Blue Sparkle, 320 ct.
39454.7366 out of 5 Stars. 3945 reviews4.7366 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz
102304.8089 out of 5 Stars. 10230 reviews4.8089 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz. $14.26 $0.58/oz
Sam's Cash Offer
$1426current price $14.26$0.58/ozFrom $14.26Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz.
29834.7808 out of 5 Stars. 2983 reviews4.7808 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBounce Select a Size Fabric Softener Dryer Sheets, Outdoor Fresh, 400 ct. $11.72 $0.03/ea
Sam's Cash Offer
$1172current price $11.72$0.03/eaFrom $11.72Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Bounce Select a Size Fabric Softener Dryer Sheets, Outdoor Fresh, 400 ct.
16214.7428 out of 5 Stars. 1621 reviews4.7428 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEnsueño Max Liquid Fabric Softener, Spring Fresh 330 loads, 236 fl. oz. $13.56 $0.06/foz
$1356current price $13.56$0.06/fozEnsueño Max Liquid Fabric Softener, Spring Fresh 330 loads, 236 fl. oz.
3514.812 out of 5 Stars. 351 reviews4.812 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz. $14.98 $0.57/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$0.57/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz.
8334.8703 out of 5 Stars. 833 reviews4.8703 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Tango Twist Liquid Fabric Softener, Hibiscus and Vanilla Scent, 244 loads, 143 fl. oz. $13.78 $0.10/foz
Sam's Cash Offer
$1378current price $13.78$0.10/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Tango Twist Liquid Fabric Softener, Hibiscus and Vanilla Scent, 244 loads, 143 fl. oz.
1874.5561 out of 5 Stars. 187 reviews4.5561 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Soft Free & Gentle Liquid Fabric Softener, 257 loads, 150 fl. oz. $13.98 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1398current price $13.98$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Soft Free & Gentle Liquid Fabric Softener, 257 loads, 150 fl. oz.
3934.3053 out of 5 Stars. 393 reviews4.3053 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz
69804.8269 out of 5 Stars. 6980 reviews4.8269 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Snuggle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, Blue Sparkle
Bring the familiar comfort of home with you wherever you go with Snuggle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, Blue Sparkle. Now featuring a new design and even greater softening, this fabric softener provides 4-in-1 benefits to soften, protect colors, fight odors, and repel lint, giving your laundry that extra boost of comfort with every load.
New Formula Made with 25% more Softening Ingredients
This formula is made with 25% more softening ingredients*, leaving your laundry feeling incredibly soft and smelling wonderfully fresh. The Snuggle Blue Sparkle scent is a fresh and clean blend of white floral notes snuggled up to bright citrus notes—fusing to create a comforting, long-lasting freshness.
4-in-1 Benefits
Add Snuggle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, Blue Sparkle to your favorite clothes to help soften and make them feel cozy against your skin. See how Snuggle Blue Sparkle Advanced Softness liquid fabric softener softens, protects colors, fights odors, and repels lint, giving your family's laundry the familiar comfort of home - That's the Snuggle Promise.
Using liquid fabric softener in the wash can provide better softness, better freshness, reduced wrinkles, and less static cling to the fabrics in your clothes, towels, and sheets. Simply add Snuggle's Liquid Fabric Softener during the final rinse cycle or use an automatic dispenser for added convenience. Safe for standard and HE washing machines.
This package contains 176.1 fluid ounces of Snuggle Blue Sparkle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, enough for 259 regular wash loads.
*vs. regular Snuggle® Fabric Softener Liquid. **vs. previous 235 load, 0.8oz dose, regular Snuggle® Fabric Softener
Warning: In case of eye contact, flush with water. Call a physician, if necessary. Keep out of reach of children.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 176 fl. oz. |
| Form | Liquid Fabric Softener |
| Product Claims | This fabric softener provides 4-in-1 benefits to soften, protect colors, fight odors, and repel lint, giving your laundry that extra boost of comfort with every load. formula is made with 25% more softening ingredients* *vs. regular Snuggle® Fabric Softener Liquid. **vs. previous 235 load, 0.8oz dose, regular Snuggle® Fabric Softener Bottle contains 50% recycled material |
| Scent | Blue Sparkle |
| Loads/Uses | 259 Loads |
| Allergens/Warnings | Do not use on fluffy fabrics such as fleece or terry cloth, it may increase the flammability of these fabrics. Do not use on children's sleepwear or garments labeled as flame resistant as it may reduce flame resistance. |
| Use Instructions | Shake closed bottle, then place on the side with dispenser down. Loosen vent cap at top and press blue button to dispense. Measure to desired line in dosing cap. Add into machine dispenser. Do not pour directly on fabrics. |
| Color Safe | Yes |
| HE Compatible | Yes |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 255 reviews
Verified Purchase
Great deal, smells great
Great deal. Smells great. Works just as well as a more expensive brand name fabric softener. Doesn’t cause any skin irritation for us. Long lasting fragrance, but not overwhelming.
At first I was skeptical, the smell was a little over powering. I did 4 loads, 2 with & 2 without to see if I could tell a difference. Even though it smells great but a little over-powering at first, when I took both loads out, they smelt & felt amazing! My clothes I couldn't notice a difference in feel, but my blankets felt more soft & luxurious.
After trying Snuggle Advanced Softness Blue Sparkle Cuddle Up Fresh, I don't think I can use another fabric softener. It made my clothes so soft and it smells so good. I absolutely can't get over just how good it smells. I'm a laundry snob and I love this!
Items you may like
Marathon Jumbo Roll 2-Ply White Toilet Paper 6 rolls, 1000 ft./roll $24.98 Was $26.77 $0.01/sft
Instant Savings
SponsoredNow$2498current price Now $24.98, Was $26.77$26.77$0.01/sft$1.79 offEnds Nov 18Marathon Jumbo Roll 2-Ply White Toilet Paper 6 rolls, 1000 ft./roll
194.4979 out of 5 Stars. 19 reviews4.4979 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1940154.8417 out of 5 Stars. 194015 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
628104.8196 out of 5 Stars. 62810 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397464.4153 out of 5 Stars. 39746 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz.
14174.8151 out of 5 Stars. 1417 reviews4.8151 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fabric Softener Dryer Sheets, Fresh Scent, 480 ct. $9.92 $0.02/ea
$992current price $9.92$0.02/eaMember's Mark Fabric Softener Dryer Sheets, Fresh Scent, 480 ct.
62264.6645 out of 5 Stars. 6226 reviews4.6645 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz. $14.98 $0.53/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$0.53/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray $10.98
$1098current price $10.98OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
26074.8734 out of 5 Stars. 2607 reviews4.8734 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz.
12094.7932 out of 5 Stars. 1209 reviews4.7932 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Rinse Laundry Odor Remover, Cool Cotton, 87.5 fl. oz. $17.98 $0.21/foz
Sam's Cash Offer
$1798current price $17.98$0.21/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Rinse Laundry Odor Remover, Cool Cotton, 87.5 fl. oz.
12224.7095 out of 5 Stars. 1222 reviews4.7095 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Dryer Sheets, Original, 320 ct. $10.98 $0.03/ea
Sam's Cash Offer
$1098current price $10.98$0.03/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Dryer Sheets, Original, 320 ct.
17124.7605 out of 5 Stars. 1712 reviews4.7605 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz
2644.5114 out of 5 Stars. 264 reviews4.5114 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBounce Pet Hair & Lint Guard Mega Dryer Sheets, Fresh Scent, 210 ct. $12.98 $0.06/ea
Sam's Cash Offer
$1298current price $12.98$0.06/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Bounce Pet Hair & Lint Guard Mega Dryer Sheets, Fresh Scent, 210 ct.
2594.7568 out of 5 Stars. 259 reviews4.7568 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping