PetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
Shipping

Highlights
- Topical flea and tick treatment for dogs and puppies 8 weeks and older, and 5 lbs. and up
- Contains fipronil and the same active ingredients as Frontline Plus for Dogs
- Fast-acting formula kills fleas, flea eggs, flea larvae, ticks, and chewing lice for up to 30 days after application
- Contains 8 months supply of effective, waterproof flea and tick treatment
- Trusted by veterinarians for nearly 20 years
PetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size

PetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size


Members who viewed this also viewed
PetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
SponsoredMembers-only pricePetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
12554.4518 out of 5 Stars. 1255 reviews4.4518 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetAction Pro for Dogs, 8 Doses, Choose Size
Members-only pricePetAction Pro for Dogs, 8 Doses, Choose Size
4834.2733 out of 5 Stars. 483 reviews4.2733 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetAction Pro for Cats and Kittens 8 Month Supply
Members-only pricePetAction Pro for Cats and Kittens 8 Month Supply
2704.1556 out of 5 Stars. 270 reviews4.1556 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetArmor Plus Flea & Tick Protection for Cats, 8-Month Supply
SponsoredMembers-only pricePetArmor Plus Flea & Tick Protection for Cats, 8-Month Supply
6574.2877 out of 5 Stars. 657 reviews4.2877 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627604.8196 out of 5 Stars. 62760 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total $18.78 $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434424.8218 out of 5 Stars. 43442 reviews4.8218 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs. $37.98 $1.09/lb
$3798current price $37.98$1.09/lbMember's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs.
27154.4954 out of 5 Stars. 2715 reviews4.4954 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Your pets are family, and PetArmor Plus Flea and Tick Prevention for Dogs helps you confidently care for your dogs, especially when it comes to flea and tick control. This value pack contains an 8 month supply of topical flea & tick medication.
Quality Protection
PetArmor Plus conveniently provides vet-quality protection without the expense of a vet visit. It kills fleas, flea eggs, flea larvae, and ticks for up to 30 days. This flea & tick topical treatment for dogs also controls mites that may cause sarcoptic mange and kills deer ticks that may transmit Lyme disease, while also preventing flea reinfestations for up to 4 weeks.
Fast & Effective
Fast-acting, waterproof, and containing the same active ingredients as Frontline Plus for Dogs, this flea & tick treatment for dogs starts to work quickly and effectively. To apply, remove 1 product tube, cut off the top, and use the open end to part your pup's hair. Squeeze the tube firmly so that all of the solution is applied to your dog's skin between the shoulder blades. If the fur around the area still looks greasy 48 hours after application, use a wet washcloth to remove any excess product. Keep treated pets apart from each other, other pets, and children for 24 hours, until the product has time to dry completely.
Specifications
| Key Specifications | |
| Product Description: | 8 month supply of topical flea & tick prevention for dogs |
| Application Type: | Topical |
| Key Features: | Waterproof, contains fpronil and sam active ingredients as Frontline Plus for Dogs, Kills fleas within 24 hours, kills flea eggs and larvae for up to 12 weeks, protects from brown dog ticks, american dog ticks, lone star ticks, and deer ticks |
| Life Stage: | Puppies and dogs 8 weeks and older, and at least 5 lbs. and up |
| Breed Size: | PetArmor Plus Small Dog: 5 to 22 lbs. |
| PetArmor Plus Medium Dog: 23 to 44 lbs. | |
| PetArmor Plus Large Dog: 45 to 88 lbs. | |
| PetArmor Plus Extra Large Dog: 89 to 132 lbs. | |
| Months of Supply: | 8 months supply (1 topical treatment per month) |
| Directions for Use: | It is a violation of Federal law to use this product in a Directions for Use manner inconsistent with its labeling. DO NOT ALLOW CHILDREN TO APPLY PRODUCT. To prevent harm to you and your dog, read entire label before each use. Follow all directions and precautionary statements carefully. Dog must be dry at time of application and remain dry for 24 hours after application. Use entire contents of tube on each dog. Weigh your dog to be sure you are applying the right dose formulated for the weight of your dog. Separate the treated dog from all other dogs and cats for 24 hours after treatment has been applied to prevent chance of ingestion. How to Apply Position thumb over raised dot. Use scissors to CUT off tip of applicator along the line. Remove applicator from package. Hold applicator with narrow end in an upright position. How to Open the dog’s hair between the shoulder blades so that the dog’s skin is exposed. SQUEEZE contents of applicator in 3 to 4 spots from the shoulder blades to a point midway down the back until applicator is empty. Do not apply down to the dog’s tail. |
| How to Apply: | Remove applicator from package. Hold applicator with narrow end in an upright position. Position thumb over raised dot. Use scissors to CUT off tip of applicator along the line. Part the dog’s hair between the shoulder blades so that the dog’s skin is exposed. Squeeze contents of applicator in 3 to 4 spots from the shoulder blades to a point midway down the back until applicator is empty. Do not apply down to the dog’s tail. |
| Warnings: | DO NOT USE ON CATS. KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN. Precautionary Statements. HAZARDS TO HUMANS. CAUTION. Harmful if swallowed. Causes eye irritation. Avoid contact with skin, eyes or clothing. Wash hands thoroughly with soap and water after handling and before eating, drinking, chewing gum, using tobacco or using the toilet. Hazards to Domestic Animals. For external use on dogs only. Individual sensitivities, while rare, may occur after using any pesticide product on dogs. Certain medications can interact with pesticides. Do not treat your dog with more than one pesticide product at a time. Over dosing your dog can result in serious illness and even death. Consult a veterinarian before using on medicated, debilitated, aged, pregnant or nursing dogs. Consult a veterinarian before using on dogs with known organ dysfunction. If your dog is exhibiting signs of and/or is being treated for skin dermatitis, talk to your veterinarian before applying any topical flea and tick control product. |
| First Aid: | IF SWALLOWED: • Call a poison control center or a doctor immediately for treatment advice. Have person sip a glass of water if able to swallow. Do not induce vomiting unless told to do so by a poison control center or doctor. Do not give anything by mouth to an unconscious person. IF IN EYES: • Flush eyes with plenty of water. Call a doctor if irritation persists. IF ON SKIN: • Wash with plenty of soap and water. Get medical attention if irritation persists. Hot Line Number. Have the product container or label with you when calling a poison control center or doctor, or going for treatment. You may also contact 1-888-908-TICK (8425) for emergency medical treatment information. Side Effects: Monitor your dog after application. Some dogs may experience temporary startle effects when any product is applied. Dogs may experience some temporary irritation at the site of product application such as redness, scratching or other signs of discomfort. If signs of sensitivity occur, bathe your dog with a mild soap and rinse with large amounts of water. If these or other side effects occur, consult your veterinarian or call-1-888-908-TICK (8425). If your dog has an unusual reaction to the initial application, consult a veterinarian before repeating application. The most common signs of incidental ingestion are excessive salivation and foaming at the mouth. If these symptoms occur, immediately feed your dog and continue to monitor your dog for the next 24 hours. DO NOT USE ON CATS. Keep cats away from treated dogs for 24 hours. If applied to a cat or ingested by a cat, contact your veterinarian. DO NOT REAPPLY FOR THIRTY (30) DAYS. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 433 reviews
Verified Purchase
So far so good
I have used pills and chews from the vet in the past. I thought I would give these a try. So far so good.
Verified Purchase
EXCELLENT CHOICE
This is the EXACT same product you can purchase from your veterinarian or pet store but at a MUCH LOWER price! I definitely recommend this, works perfectly and have NEVER had a flea or tick issue since using!
Verified Purchase
It works
Been using this for years. Live on a farm and next to the woods its a neccessity. if the ticks get on the dogs they die right away are crispy and dried up dead
Items you may like
Fabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Lavender 210 fl. oz. $10.98 $0.05/foz
Sponsored$1098current price $10.98$0.05/fozFabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Lavender 210 fl. oz.
31334.8219 out of 5 Stars. 3133 reviews4.8219 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173734.8552 out of 5 Stars. 17373 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278394.8293 out of 5 Stars. 27839 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk. $11.98 $0.12/oz
$1198current price $11.98$0.12/ozJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk.
257744.8584 out of 5 Stars. 25774 reviews4.8584 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242713.8122 out of 5 Stars. 24271 reviews3.8122 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHalloween Spooky Fun, Dog Toy, 24", Choose Character $9.98
$998current price $9.98Halloween Spooky Fun, Dog Toy, 24", Choose Character
Available for Pickup or ShippingPickupShippingRegalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
Members-only priceRegalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
10534.2441 out of 5 Stars. 1053 reviews4.2441 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFresh Step Drawstring Litter Box Liner Bundle, Fresh Scent, Multiple Sizes, 30 ct. $10.48 $0.35/ea
$1048current price $10.48$0.35/eaOptions from $10.48 – $12.88Fresh Step Drawstring Litter Box Liner Bundle, Fresh Scent, Multiple Sizes, 30 ct.
134.6923 out of 5 Stars. 13 reviews4.6923 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMulti-Functional Cat Tower, 73.6 in., Dark Grey $99.98
$9998current price $99.98Multi-Functional Cat Tower, 73.6 in., Dark Grey
174.6471 out of 5 Stars. 17 reviews4.6471 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct. $19.98 $0.10/ea
$1998current price $19.98$0.10/eaMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct.
77834.8594 out of 5 Stars. 7783 reviews4.8594 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping