Nature Valley Oats 'n Honey Crunchy Granola Bars, 49 ct.
Shipping

Highlights
- Includes 49 crunchy granola bars with oats and honey
- Made with 100% natural whole grain oats, a touch of real, delicious honey
- Individually wrapped for wherever adventure takes you
- Provides energy to go and go and go
Nature Valley Crunchy Granola Bars Variety Pack, 49 ct., $14.98, $0.31/ea

Nature Valley Crunchy Granola Bars Variety Pack, 49 ct.


Members also considered
Nate's Honey 100% Organic Pure Raw and Unfiltered Honey, 40 oz.
SponsoredMembers-only priceNate's Honey 100% Organic Pure Raw and Unfiltered Honey, 40 oz.
67194.6997 out of 5 Stars. 6719 reviews4.6997 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk., $11.98, $0.12/oz
$1198current price $11.98$0.12/ozJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk.
257474.8583 out of 5 Stars. 25747 reviews4.8583 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCinnamon Toast Crunch Cereal, 49.5 oz., $7.98, $0.16/oz
$798current price $7.98$0.16/ozCinnamon Toast Crunch Cereal, 49.5 oz.
83124.8252 out of 5 Stars. 8312 reviews4.8252 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingsimplyFUEL Chocolate Chip Cookie Dough Protein Balls, 12 oz., $10.68, $0.89/oz
Sponsored$1068current price $10.68$0.89/ozsimplyFUEL Chocolate Chip Cookie Dough Protein Balls, 12 oz.
15994.3046 out of 5 Stars. 1599 reviews4.3046 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRice Krispies Treats Original Snack Bars, 25 ct., $9.48, $0.38/ea
$948current price $9.48$0.38/eaRice Krispies Treats Original Snack Bars, 25 ct.
59764.8104 out of 5 Stars. 5976 reviews4.8104 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz., $8.78, $0.18/oz
$878current price $8.78$0.18/ozMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz.
72914.7677 out of 5 Stars. 7291 reviews4.7677 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBUILT Bar Puff & Chunk Protein Bars, Variety Pack, 13 ct., $19.94, $1.53/ea
$1994current price $19.94$1.53/eaBUILT Bar Puff & Chunk Protein Bars, Variety Pack, 13 ct.
31604.4747 out of 5 Stars. 3160 reviews4.4747 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Honey Almond Granola, 32 oz., $6.56, $0.20/oz
$656current price $6.56$0.20/ozMember's Mark Honey Almond Granola, 32 oz.
84664.7792 out of 5 Stars. 8466 reviews4.7792 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFruity Pebbles Cereal, 38 oz., $6.48, $0.17/oz
$648current price $6.48$0.17/ozFruity Pebbles Cereal, 38 oz.
25144.7737 out of 5 Stars. 2514 reviews4.7737 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFroot Loops Breakfast Cereal, 43.6 oz., $8.58, $0.20/oz
$858current price $8.58$0.20/ozFroot Loops Breakfast Cereal, 43.6 oz.
29544.782 out of 5 Stars. 2954 reviews4.782 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLucky Charms with Marshmallows, 46 oz., $7.88, $0.17/oz
$788current price $7.88$0.17/ozLucky Charms with Marshmallows, 46 oz.
41014.7313 out of 5 Stars. 4101 reviews4.7313 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWelch's Concord Grape Jelly, 30 oz., 2 pk., $4.98, $0.08/oz
$498current price $4.98$0.08/ozWelch's Concord Grape Jelly, 30 oz., 2 pk.
58354.7835 out of 5 Stars. 5835 reviews4.7835 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHoney Bunches of Oats with Crispy Almonds, 48 oz., $7.68, $0.16/oz
$768current price $7.68$0.16/ozHoney Bunches of Oats with Crispy Almonds, 48 oz.
74444.7497 out of 5 Stars. 7444 reviews4.7497 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPearl Milling Company Original Syrup, 64 oz., $6.78, $0.11/oz
$678current price $6.78$0.11/ozPearl Milling Company Original Syrup, 64 oz.
27154.7249 out of 5 Stars. 2715 reviews4.7249 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCheerios Cereal, 40.7 oz., $6.88, $0.17/oz
$688current price $6.88$0.17/ozCheerios Cereal, 40.7 oz.
75564.8726 out of 5 Stars. 7556 reviews4.8726 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Nature Valley Oats ‘n Honey Crunchy Granola Bars
Nature Valley Oats ‘n Honey Crunchy Granola Bars provide energy to go and go and go. This 49-ct. box contains individually wrapped bars for wherever adventure takes you. Each one is made with a touch of real, delicious honey. Chewy and crunchy with the perfect amount of sweet, Nature Valley’s Oats ‘n Honey Crunchy Granola Bars are the perfect snack for lunch boxes, between meals, on hikes, or whenever you need a delicious dose of energy.
What's in Nature Valley Oats 'n Honey Crunchy Granola Bars?
Made with 100% natural whole grain oats to give you 16 grams of whole grains per serving. No artificial flavors, no artificial colors. Nature Valley Granola Bars are naturally flavored with no artificial sweeteners. That’s delicious energy you can feel good about. These snack bars are made with real honey, making them slightly sweet but with plenty of crunch. Plus, they contain dietary fiber, which helps keep the hunger pangs away until your next meal.
Tasty Anytime Snack
Spread the fun with family, friends and loved ones. Pack the pantry at home or the office with these easy grab-and-go granola bars. Add them to your kid's lunch box or share them with your friends on movie night. Reach for a bar when you need a burst of energy to keep going. Every individually wrapped pack of Nature Valley Crunch Granola Bars has two bars. They're also individually labeled, making them a great resale item for convenience stores, concession stands and vending machines.
Fun, Creative Recipes
There's more than one way to enjoy granola bars. Use them to add some crunch to your breakfast protein bowl or to layer your winter-fruit parfait. Dip them in yogurt or crush, sprinkle them onto fresh fruit, or add them to your crunch cake mix. You can enjoy them plain with a glass of milk or your favorite beverage. Crushed up granola is great for an easy breakfast bar on busy weekday mornings.
Convenient Individual Packs
Nature Valley bars come in individual bars, so they're easy to share. It also allows for easier portion control. These easy grab-and-go granola bars fit easily in almost any bag or purse. And with 49 bars per box, there's plenty to go around.
Specifications
Net Weight: 4 lb. 9.01 oz.
Ingredients: Whole Grain Oats, Sugar, Canola Oil, Rice Flour, Honey, Salt, Brown Sugar Syrup, Baking Soda, Soy Lecithin, Natural Flavor. May contain almond, soy, peanuts, and pecans.
Warnings and disclaimers
Disclaimer
"Membership is required to complete an in-club or curbside pickup purchase at Sam's Club."
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 4,460 reviews
Verified Purchase
Nature Valley Granola bars
What a sweet treat! My students love the taste of these granola bars and they are healthy. Easy to carry around and just enough to leave you satisfied!
Verified Purchase
Value sized snacks
I've been buying these for a long time and they are a staple for me. This value sized container is a great buy and I will definitely consider it in the future.
Verified Purchase
Health Choice
My church is in charge of Granola Bars for the BackPack Buddies Program. These are healthier than the other choices and a pretty good price.
Items you may like
Takis Fuego Rolled Tortilla Chips, 1 oz., 46 pk., $17.28, $0.38/ea
Sponsored$1728current price $17.28$0.38/eaTakis Fuego Rolled Tortilla Chips, 1 oz., 46 pk.
36394.618 out of 5 Stars. 3639 reviews4.618 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNonni's Salted Caramel Biscotti, 24 ct., $11.98, $0.50/ea
$1198current price $11.98$0.50/eaNonni's Salted Caramel Biscotti, 24 ct.
294.2069 out of 5 Stars. 29 reviews4.2069 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingQuaker Chewy Granola Bars with Flavored Yogurt Coating, Variety Pack, 30 ct, $12.98, $0.43/ea
$1298current price $12.98$0.43/eaQuaker Chewy Granola Bars with Flavored Yogurt Coating, Variety Pack, 30 ct
854.5294 out of 5 Stars. 85 reviews4.5294 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWelch's Mixed Fruit Fruit Snack, 0.8 oz, 90 pk., $13.94, $0.19/oz
Sponsored$1394current price $13.94$0.19/ozWelch's Mixed Fruit Fruit Snack, 0.8 oz, 90 pk.
37394.8112 out of 5 Stars. 3739 reviews4.8112 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLa Dolce Vita Classic Almond Biscotti 34 oz., $12.98, $0.38/oz
$1298current price $12.98$0.38/ozLa Dolce Vita Classic Almond Biscotti 34 oz.
6384.3762 out of 5 Stars. 638 reviews4.3762 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChef Robert Irvine's FITCRUNCH High Protein Wafer Bars Chocolate Peanut Butter, 1.59 oz., 18 ct., $23.98, $1.33/ea
$2398current price $23.98$1.33/eaChef Robert Irvine's FITCRUNCH High Protein Wafer Bars Chocolate Peanut Butter, 1.59 oz., 18 ct.
5454.5064 out of 5 Stars. 545 reviews4.5064 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
741184.6651 out of 5 Stars. 74118 reviews4.6651 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423274.8564 out of 5 Stars. 42327 reviews4.8564 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314184.4705 out of 5 Stars. 31418 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDoritos Nacho Cheese Tortilla Chips, 1 oz., 50 pk., $18.98, $0.38/oz
$1898current price $18.98$0.38/ozDoritos Nacho Cheese Tortilla Chips, 1 oz., 50 pk.
28604.6769 out of 5 Stars. 2860 reviews4.6769 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct., $6.98, $0.50/oz
$698current price $6.98$0.50/ozUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct.
10584.5482 out of 5 Stars. 1058 reviews4.5482 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk., $7.18, $0.20/oz
$718current price $7.18$0.20/ozDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk.
59454.6749 out of 5 Stars. 5945 reviews4.6749 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature's Garden Probiotic Mixed Berry Yoggies 0.7 oz., 24 pk., $10.38, $0.61/oz
$1038current price $10.38$0.61/ozNature's Garden Probiotic Mixed Berry Yoggies 0.7 oz., 24 pk.
31304.7473 out of 5 Stars. 3130 reviews4.7473 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping