Milk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs.
Shipping

Highlights
- Contains one 15 lb. box of Milk-Bone original flavor large crunchy dog treats for adult dogs
- Dog biscuits with tail-wagging meaty taste
- Made with more than 12 vitamins and minerals
- Crunchy texture helps freshen breath and reduce tartar build-up
- Bone-shaped deliciousness that makes dog life more fun
Waggin Train Chicken Jerky Tenders with Bone Broth & Turmeric, High Protein Dog Treats, 36 oz., $24.98, $0.69/oz

Waggin Train Chicken Jerky Tenders with Bone Broth & Turmeric, High Protein Dog Treats, 36 oz.


Members also considered
Milk-Bone Flavor Snacks Variety Pack Small Crunchy Dog Biscuits, 8 lbs., $13.78, $1.72/lb
$1378current price $13.78$1.72/lbMilk-Bone Flavor Snacks Variety Pack Small Crunchy Dog Biscuits, 8 lbs.
46434.7851 out of 5 Stars. 4643 reviews4.7851 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz., $14.98, $0.40/oz
$1498current price $14.98$0.40/ozMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz.
67064.8469 out of 5 Stars. 6706 reviews4.8469 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz., $16.98, $0.37/oz
$1698current price $16.98$0.37/ozPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz.
65754.7994 out of 5 Stars. 6575 reviews4.7994 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone MaroSnacks Dog Treats, 50 oz., $11.48, $0.23/oz
$1148current price $11.48$0.23/ozMilk-Bone MaroSnacks Dog Treats, 50 oz.
4974.7223 out of 5 Stars. 497 reviews4.7223 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz., $24.98, $0.52/oz
$2498current price $24.98$0.52/ozMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz.
69484.7073 out of 5 Stars. 6948 reviews4.7073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone, Chicken Recipe, Soft & Chewy Dog Snacks, 37 oz., $14.98, $0.40/oz
$1498current price $14.98$0.40/ozMilk-Bone, Chicken Recipe, Soft & Chewy Dog Snacks, 37 oz.
47524.8512 out of 5 Stars. 4752 reviews4.8512 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Grain-Free Dog Treat Biscuits, Peanut Butter Flavored, 5 lbs., $14.98, $3.00/lb
$1498current price $14.98$3.00/lbMember's Mark Grain-Free Dog Treat Biscuits, Peanut Butter Flavored, 5 lbs.
29744.5733 out of 5 Stars. 2974 reviews4.5733 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Make your dog′s life more fun with delicious dog snacks from a brand you can trust. Milk-Bone Original Large Dog Biscuits are prepared with care and will give your dog the simple, genuine joy that your dog gives you every day. These large dog treats are for dogs over 50 lbs. See the treat size comparison image for more details.
Do Milk-Bone Flavor Snacks Help Freshen Breath?
A classic crunch with a wag-worthy taste–now with even more meaty taste compared to the Milk-Bone Original biscuits you know and love. Better yet, the crunchy texture of Milk-Bone dog biscuits helps freshen dogs′ breath and reduces tartar build-up, so you can fully enjoy all those sloppy doggie kisses. These tasty dog treats even contain vitamins and minerals–12, to be exact. With included vitamins and minerals in every treat, the health of your pet is considered and cared for each time your pet wolfs down Milk-Bone Flavor Snacks.
Contains More Than 150 Treats
Each box of Milk-Bone Original Crunchy Dog Treats contains more than 150 treats, making it easy to stay stocked and keep treats nearby no matter where you are. So you′ll be almost as happy to give them these delectable treats as your dog is to get them … almost.
Specifications
Product Description: 15 lb. Box of Milk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Treats
Key Features: This product is enriched with over 12 essential vitamins and minerals, and its crunchy texture helps effectively clean teeth.
Pet Life Stage: Adult
Breed Size: Large size
Ingredients List: Ground Whole Wheat, Wheat Flour, Meat And Bone Meal, Milk, Beef Fat (preserved With Bha/bht), Salt, Natural Flavor, Dicalcium Phosphate, Calcium Carbonate, Malted Barley Flour, Brewers Dried Yeast, Sodium Metabisulfite (used As A Preservative), Minerals (ferrous Sulfate, Zinc Oxide, Manganous Oxide, Copper Sulfate, Calcium Iodate, Sodium Selenite), Vitamins (vitamin E Supplement, Niacin Supplement, Vitamin A Supplement, D-calcium Pantothenate, Riboflavin Supplement, Pyridoxine Hydrochloride, Vitamin D3 Supplement, Folic Acid, Biotin, Vitamin B12 Supplement), Bha (used As A Preservative)
Nutritional Analysis: Crude Protein(Min)...15.0%, Crude Fat(Min)…5.0%, Crude Fiber(Max)…3.5%, Moisture(Max)…12.0%, Calcium(Min)…0.54%, Phosphorus(Min)…0.45%, Magnesium(Min)…0.06%, Iron(Min)...36 mg/kg, Copper(Min)...6.6 mg/kg, Zinc(Min)...71 mg/kg, Iodine(Min)...0.9 mg/kg, Vitamin A(Min)...4400 IU/kg, Vitamin D(Min)...440 IU/kg, Vitamin E(Min)…44 IU/kg, Pantothenic Acid(Min)...11 mg/kg, Vitamin B12(Min)...0.025 mg/kg
Feeding Instructions: Feed as a snack or treat, as part of a healthy diet. As a guide, feed 1 biscuit per 70 pounds of your dog's body weight. Always monitor your pet while treating. Dog Size = Treats per Week* Medium (26-50 lbs.) = 3 - 6 Large (51-75 lbs.) = 6 - 8 Ex-Large (Over 75 lbs.) = Add 1 treat for every 15 lbs. of body weight over 75 lbs. *Represents about 10% of an adult dog's daily calorie requirement
Product Weight: 15lb
Indications
Animal Health Concern
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,176 reviews
Verified Purchase
Cr@ck for dogs, they just can't get enough
For as long as I've owned dogs, I have always used Milk Bone. My husband and I joked that they must be made with doggie cr@ck because I have never had a dog refuse them and they definitely respond to commands when I have one of these in my hand. These are the large milk bones. I wish Sam's Club would carry medium size ones if they were available from Miilkbone. For now, I just break them in half and they're perfect for what I need… and the price is right!
Verified Purchase
Favorite snack!
Jasmine is 135 pound Great Dane and this is her favorite treat. She stands by the pantry door to remind me when she comes in from her last ‘outside' for the evening!
Verified Purchase
Good quantity at a good price
I normally buy this from Walmart in a 10 pound box so the other day at Sam's I bought a 15 pound box for the same price of the 5 pound so good quality at a good price
Other popular items in Dogs
Waggin Train Chicken Jerky Dog Treats, 36 oz., $24.98, $0.69/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.69/ozWaggin Train Chicken Jerky Dog Treats, 36 oz.
76294.7945 out of 5 Stars. 7629 reviews4.7945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBlue Buffalo Nudges Natural Chicken Flavored Jerky Cut Dog Treats, 40 oz.
Members-only priceBlue Buffalo Nudges Natural Chicken Flavored Jerky Cut Dog Treats, 40 oz.
28654.7442 out of 5 Stars. 2865 reviews4.7442 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCanine Chews Premium All-Natural Beef Hide Canine Retrievers, 15 ct., $13.94, $0.93/ea
$1394current price $13.94$0.93/eaCanine Chews Premium All-Natural Beef Hide Canine Retrievers, 15 ct.
26104.682 out of 5 Stars. 2610 reviews4.682 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNutramax Cosequin Joint Health Supplement for Cats, 55 capsules
SponsoredMembers-only priceNutramax Cosequin Joint Health Supplement for Cats, 55 capsules
2814.6726 out of 5 Stars. 281 reviews4.6726 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCanine Chews Chicken-Wrapped Rawhide Chews for Dogs, 125 ct., $14.48, $0.12/ea
$1448current price $14.48$0.12/eaCanine Chews Chicken-Wrapped Rawhide Chews for Dogs, 125 ct.
17624.6101 out of 5 Stars. 1762 reviews4.6101 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173534.8551 out of 5 Stars. 17353 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222184.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245384.8632 out of 5 Stars. 24538 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRachael Ray Nutrish Soup Bones Dog Treat Variety Pack, Beef & Chicken, 11 ct., 2 pk., $16.48, $0.75/ea
$1648current price $16.48$0.75/eaRachael Ray Nutrish Soup Bones Dog Treat Variety Pack, Beef & Chicken, 11 ct., 2 pk.
53.8 out of 5 Stars. 5 reviews3.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCanine Chews 8" Basted Rawhides for Dogs, 25 ct., Choose Flavor, $20.97, $0.84/ea
$2097current price $20.97$0.84/eaCanine Chews 8" Basted Rawhides for Dogs, 25 ct., Choose Flavor
4694.3539 out of 5 Stars. 469 reviews4.3539 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArm & Hammer, Chicken Flavored Nubbies Dental Treats for Dogs, 139 ct., $24.96, $0.18/ea
$2496current price $24.96$0.18/eaArm & Hammer, Chicken Flavored Nubbies Dental Treats for Dogs, 139 ct.
132.8462 out of 5 Stars. 13 reviews2.8462 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60304.0957 out of 5 Stars. 6030 reviews4.0957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping