Member's Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Roast, priced per pound
Curbside Pickup

Highlights
- Priced per pound
- 100% Angus beef roast
- Hand selected and cut from grain-fed U.S. beef
- Best when slow cooked
- Eye of round beef is fresh and never frozen
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs., $31.56, $15.78/lb

Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.


Members also considered
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs., $31.56, $15.78/lb
Sponsored$3156current price $31.56$15.78/lbSadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.
41474.2549 out of 5 Stars. 4147 reviews4.2549 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound, $24.88, $5.98/lb
$2488current price $24.88avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound
28644.5667 out of 5 Stars. 2864 reviews4.5667 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound, $27.64, $7.47/lb
$2764current price $27.64avg. price$7.47/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound
70414.6518 out of 5 Stars. 7041 reviews4.6518 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Eye of Round, Cryovac, priced per pound, $44.07, $5.86/lb
$4407current price $44.07avg. price$5.86/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Eye of Round, Cryovac, priced per pound
2004.475 out of 5 Stars. 200 reviews4.475 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Steak, priced per pound, $20.16, $6.38/lb
$2016current price $20.16avg. price$6.38/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Steak, priced per pound
31804.3893 out of 5 Stars. 3180 reviews4.3893 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Sirloin Tip Roast, priced per pound, $29.83, $6.97/lb
$2983current price $29.83avg. price$6.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Sirloin Tip Roast, priced per pound
12174.5094 out of 5 Stars. 1217 reviews4.5094 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Chuck Roll, Cryovac, priced per pound, $128.66, $7.14/lb
$12866current price $128.66avg. price$7.14/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Chuck Roll, Cryovac, priced per pound
2074.4734 out of 5 Stars. 207 reviews4.4734 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Sirloin Tip, Cryovac, priced per pound, $73.05, $6.84/lb
$7305current price $73.05avg. price$6.84/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Sirloin Tip, Cryovac, priced per pound
7374.4152 out of 5 Stars. 737 reviews4.4152 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound, $29.49, $7.97/lb
$2949current price $29.49avg. price$7.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound
69944.6184 out of 5 Stars. 6994 reviews4.6184 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Flank Steak, priced per pound, $36.18, $14.47/lb
$3618current price $36.18avg. price$14.47/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Flank Steak, priced per pound
11264.6004 out of 5 Stars. 1126 reviews4.6004 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Strip Loin, Cryovac, priced per pound, $190.06, $13.46/lb
$19006current price $190.06avg. price$13.46/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Strip Loin, Cryovac, priced per pound
1514.2053 out of 5 Stars. 151 reviews4.2053 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Steak, priced per pound, $23.25, $6.74/lb
$2325current price $23.25avg. price$6.74/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Steak, priced per pound
14824.357 out of 5 Stars. 1482 reviews4.357 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Whole Brisket, Vacuum Pack, priced per pound, $90.20, $5.88/lb
$9020current price $90.20avg. price$5.88/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Whole Brisket, Vacuum Pack, priced per pound
9184.3529 out of 5 Stars. 918 reviews4.3529 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Whole Brisket, Vacuum Pack, priced per pound, $101.32, $6.47/lb
$10132current price $101.32avg. price$6.47/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Whole Brisket, Vacuum Pack, priced per pound
11284.3644 out of 5 Stars. 1128 reviews4.3644 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Ribeye, Cryovac, priced per pound, $243.52, $14.67/lb
$24352current price $243.52avg. price$14.67/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Ribeye, Cryovac, priced per pound
3604.4472 out of 5 Stars. 360 reviews4.4472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
USDA Choice Angus Beef Eye of Round Roast is a delicious option for a wide variety of dishes. It's a convenient cut of meat for a tasty meal that everyone can enjoy.
Tips for Cooking Beef Eye of Round Roast
This beef roast is ideal for roasting and braising. It's best when it's slow cooked at a low or medium heat. Cutting across the grain and making sure to not overcook it will help to create the most delicious meal possible.
Great for Family Dinners and Get-Togethers
This eye of round roast is especially good and tender when cooked in the slow cooker. The 100% Angus beef is hand selected for quality and cut from grain-fed US beef for tenderness and flavor that you and your family will appreciate. It's fresh and has never been frozen–and it's USDA approved.
Cooking an Eye of Round Roast in a Marinade
Be sure your oven is preheated to 350°F. Take a 3-5 pound eye of round roast beef and allow it to marinate for two hours in your refrigerator. Using your favorite cooking oil, sear the roast on all sides in a skillet. Then, place the eye of round in a 9"x13" dish along with the marinade and bake it for approximately an hour and a half. When it's finished, slice and serve and enjoy.
Courtesy of BeefItsWhatsForDinner.com
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Product of USA
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 260 reviews
Verified Purchase
Sams beef
Where is the beef right here at my favorite place to shop Sams Club the roast was absolutely superb when I cooked it last week and had my guests enjoy it. They’re happily surprised how it tasted. Thank you for providing such a nice cut of beef.
Verified Purchase
Pretty good for steaks
Cut this up into 10 steaks. Turned out good, little tough but would soak in a marinade next time.
Verified Purchase
Great for Jerky
I use eye of round to make beef jerky and this is the best price in town as well as good quality meat.
Other popular items in Beef
Member's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Cowboy Ribeye, Cryovac, priced per pound, $354.30, $13.84/lb
$35430current price $354.30avg. price$13.84/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Cowboy Ribeye, Cryovac, priced per pound
154.7333 out of 5 Stars. 15 reviews4.7333 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound, $61.60, $5.72/lb
$6160current price $61.60avg. price$5.72/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound
23144.6046 out of 5 Stars. 2314 reviews4.6046 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound, $32.66, $6.07/lb
$3266current price $32.66avg. price$6.07/lbFinal cost by weightMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound
49734.7219 out of 5 Stars. 4973 reviews4.7219 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound, $16.99, $5.86/lb
$1699current price $16.99avg. price$5.86/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound
27174.7556 out of 5 Stars. 2717 reviews4.7556 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound, $52.40, $14.97/lb
$5240current price $52.40avg. price$14.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound
69544.5585 out of 5 Stars. 6954 reviews4.5585 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs., $5.62, $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120794.5634 out of 5 Stars. 12079 reviews4.5634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937864.8417 out of 5 Stars. 193786 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742884.6653 out of 5 Stars. 74288 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound, $41.76, $18.98/lb
$4176current price $41.76avg. price$18.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound
32194.5539 out of 5 Stars. 3219 reviews4.5539 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Ribeye Steak, Thin Sliced, priced per pound, $52.40, $14.97/lb
$5240current price $52.40avg. price$14.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Ribeye Steak, Thin Sliced, priced per pound
15674.4773 out of 5 Stars. 1567 reviews4.4773 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Filet Mignon, priced per pound, $46.13, $19.97/lb
$4613current price $46.13avg. price$19.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Filet Mignon, priced per pound
47744.5174 out of 5 Stars. 4774 reviews4.5174 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grass Fed Beef Tenderloin Steak, priced per pound, $33.84, $22.56/lb
$3384current price $33.84avg. price$22.56/lbFinal cost by weightMember's Mark Grass Fed Beef Tenderloin Steak, priced per pound
19634.3464 out of 5 Stars. 1963 reviews4.3464 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Beef Strip Steak, priced per pound, $29.04, $16.98/lb
$2904current price $29.04avg. price$16.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Beef Strip Steak, priced per pound
26484.5042 out of 5 Stars. 2648 reviews4.5042 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery