Member's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound
Curbside Pickup

Highlights
- USDA Choice Angus beef aged for optimal tenderness
- Packaged on a tray
- Cut fresh in club daily
- Perfect for use in slow cookers to create a delicious and tender pot roast
- 24g protein per serving
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs. $31.56 $15.78/lb

Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.


Members also considered
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs. $31.56 $15.78/lb
Sponsored$3156current price $31.56$15.78/lbSadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.
41484.2543 out of 5 Stars. 4148 reviews4.2543 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound $27.64 $7.47/lb
$2764current price $27.64avg. price$7.47/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound
70494.6521 out of 5 Stars. 7049 reviews4.6521 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Steak, priced per pound $20.16 $6.38/lb
$2016current price $20.16avg. price$6.38/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Steak, priced per pound
31814.3895 out of 5 Stars. 3181 reviews4.3895 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Roast, priced per pound $30.01 $6.24/lb
$3001current price $30.01avg. price$6.24/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Roast, priced per pound
14374.6799 out of 5 Stars. 1437 reviews4.6799 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound $29.49 $7.97/lb
$2949current price $29.49avg. price$7.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound
69974.618 out of 5 Stars. 6997 reviews4.618 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Sirloin Tip Roast, priced per pound $29.83 $6.97/lb
$2983current price $29.83avg. price$6.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Sirloin Tip Roast, priced per pound
12174.5094 out of 5 Stars. 1217 reviews4.5094 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Sirloin Tip, Cryovac, priced per pound $73.05 $6.84/lb
$7305current price $73.05avg. price$6.84/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Sirloin Tip, Cryovac, priced per pound
7374.4152 out of 5 Stars. 737 reviews4.4152 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Eye of Round, Cryovac, priced per pound $44.07 $5.86/lb
$4407current price $44.07avg. price$5.86/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Eye of Round, Cryovac, priced per pound
2004.475 out of 5 Stars. 200 reviews4.475 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Chuck Roll, Cryovac, priced per pound $128.66 $7.14/lb
$12866current price $128.66avg. price$7.14/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Chuck Roll, Cryovac, priced per pound
2084.4567 out of 5 Stars. 208 reviews4.4567 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Flank Steak, priced per pound $36.18 $14.47/lb
$3618current price $36.18avg. price$14.47/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Flank Steak, priced per pound
11264.6004 out of 5 Stars. 1126 reviews4.6004 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound $20.22 $6.32/lb
$2022current price $20.22avg. price$6.32/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58464.7462 out of 5 Stars. 5846 reviews4.7462 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Steak, priced per pound $23.25 $6.74/lb
$2325current price $23.25avg. price$6.74/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Steak, priced per pound
14824.357 out of 5 Stars. 1482 reviews4.357 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Bone-In Short Ribs, priced per pound $44.65 $11.97/lb
$4465current price $44.65avg. price$11.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Bone-In Short Ribs, priced per pound
30524.4246 out of 5 Stars. 3052 reviews4.4246 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound $64.12 $5.97/lb
$6412current price $64.12avg. price$5.97/lbFinal cost by weightMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound
40974.6334 out of 5 Stars. 4097 reviews4.6334 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound $47.50 $13.97/lb
$4750current price $47.50avg. price$13.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound
62034.488 out of 5 Stars. 6203 reviews4.488 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast
Experience the rich, full flavor of Member's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound, a versatile and value-packed cut of beef. Perfect for slow cooking or braising, this roast transforms into a tender and flavorful centerpiece for your meals. Whether you're preparing a hearty pot roast or a savory beef stew, this cut is sure to impress with 24g of protein per serving.
Creative Ways to Prepare Your Roast
Elevate your cooking with this bottom round roast by seasoning it with your favorite spices and pairing it with root vegetables like celery, onions, carrots, garlic, and potatoes. Slow cook overnight or for 6-8 hours on high for a melt-in-your-mouth pot roast. For a comforting beef stew, add cream of mushroom soup and beef stock, then serve over noodles. Alternatively, cook in a Dutch oven and use the drippings to create a flavorful gravy.
Cooking Instructions
1. Thaw & Prep: Fully thaw the roast in the refrigerator. Pat dry and season generously with salt, pepper, and desired herbs.
2. Choose Cooking Method:
- For Slices (Roasting): Sear all sides in a hot pan (optional, but recommended). Place in a roasting pan in a 300°F-325°F oven. Cook for 20-25 mins per pound until desired internal temperature is reached.
- For Shredding (Braising/Pot Roast): Sear all sides in a Dutch oven. Add liquid (broth/water) to half-cover the roast, plus optional vegetables/herbs. Cover and bake in a 300°F-325°F oven for 3-4 hours until fork-tender.
3. Verify Doneness: Use a meat thermometer. For slicing, aim for 130-145°F (54-63°C) for medium-rare to medium-well. For shredded, ensure it's very tender.
4. Rest: Remove from heat, tent loosely with foil, and let rest for 15-20 minutes before slicing against the grain or shredding.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep Refrigerated or Frozen
Net Weight: Priced Per Pound
Ingredients: Beef.
Safe Handling: This product was prepared from inspected and passed meat and/or poultry. Some food products may contain bacteria that could cause illness if the product is mishandled or cooked improperly. For your protection, follow these safe handling instructions. Keep refrigerated or frozen. Thaw in refrigerator or microwave. Keep raw meat and poultry separate from other foods. Wash working surfaces (including cutting boards), utensils, and hands after touching raw meat or poultry. Cook thoroughly. Keep hot foods hot. Refrigerate leftovers immediately or discard.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 470 reviews
Verified Purchase
Perfect choice for Mississippi pot roast in a slow
I bought a 4# Bottom Round roast for two people so I divided it at home and used 2# for a Mississippi pot roast in a slow cooker. Delicious and had the same texture and flavor as my Mom's pressure cooker pot roasts, my favorite meal as a child. Enough drippings to make a wonderful gravy so this choice was like reliving my childhood.
Verified Purchase
Can't Beat The Price
Once I saw this on the rack, I had to get it because it's the cheaper steak for my keto-carnivore diet. I sliced it in a way where it would suit me best. Cutting through it is easy. The fat in the grain looks very nice. It tastes very good after seasoning it and cooking it.
Verified Purchase
Beautiful Chunk of Cow
Like all Sam's Club meats, this is a beautiful cut of meat that we use to make flautas with. Can't beat the taste.
Items you may like
Member's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound $61.60 $5.72/lb
$6160current price $61.60avg. price$5.72/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound
23144.6046 out of 5 Stars. 2314 reviews4.6046 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound $32.66 $6.07/lb
$3266current price $32.66avg. price$6.07/lbFinal cost by weightMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound
49734.7219 out of 5 Stars. 4973 reviews4.7219 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound $16.99 $5.86/lb
$1699current price $16.99avg. price$5.86/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound
27174.7556 out of 5 Stars. 2717 reviews4.7556 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound $52.40 $14.97/lb
$5240current price $52.40avg. price$14.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound
69544.5585 out of 5 Stars. 6954 reviews4.5585 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120884.5634 out of 5 Stars. 12088 reviews4.5634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314614.4707 out of 5 Stars. 31461 reviews4.4707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Denuded Inside Round, Cryovac, priced per pound $122.88 $7.47/lb
$12288current price $122.88avg. price$7.47/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Denuded Inside Round, Cryovac, priced per pound
54.8 out of 5 Stars. 5 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grass Fed Beef Tenderloin Steak, priced per pound $33.84 $22.56/lb
$3384current price $33.84avg. price$22.56/lbFinal cost by weightMember's Mark Grass Fed Beef Tenderloin Steak, priced per pound
19734.3472 out of 5 Stars. 1973 reviews4.3472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Filet Mignon, priced per pound $46.13 $19.97/lb
$4613current price $46.13avg. price$19.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Filet Mignon, priced per pound
47794.5168 out of 5 Stars. 4779 reviews4.5168 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Beef Oxtail, Cryovac, priced per pound $35.79 $8.97/lb
$3579current price $35.79avg. price$8.97/lbFinal cost by weightMember's Mark Beef Oxtail, Cryovac, priced per pound
18934.3576 out of 5 Stars. 1893 reviews4.3576 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Ribeye Steak, Thin Sliced, priced per pound $52.40 $14.97/lb
$5240current price $52.40avg. price$14.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Ribeye Steak, Thin Sliced, priced per pound
15744.4797 out of 5 Stars. 1574 reviews4.4797 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Beef Strip Steak, priced per pound $29.04 $16.98/lb
$2904current price $29.04avg. price$16.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Beef Strip Steak, priced per pound
26544.503 out of 5 Stars. 2654 reviews4.503 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery