Member's Mark Sliced Sourdough Bread, 23 oz.

Highlights
- Baked fresh daily in-club
- Tangy flavor, with a chewy texture and crisp crust
- Great for sandwiches, paninis or side with your favorite soup
- Serves ~10-15 people
- Made with naturally-aged sourdough starter
The Rustik Oven Sourdough Bread, 16 oz. $4.28 $0.27/oz

The Rustik Oven Sourdough Bread, 16 oz.


Members also considered
Nature's Own Life Wheat + Protein Bread, 16 oz. $4.98 $0.31/oz
Sponsored$498current price $4.98$0.31/ozNature's Own Life Wheat + Protein Bread, 16 oz.
2323.1681 out of 5 Stars. 232 reviews3.1681 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Artisan Ciabatta Rolls, 8 ct. $4.54 $0.57/ea
$454current price $4.54$0.57/eaMember's Mark Artisan Ciabatta Rolls, 8 ct.
48974.4566 out of 5 Stars. 4897 reviews4.4566 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark French Baguette, 2 ct. $4.46 $2.23/ea
$446current price $4.46$2.23/eaMember's Mark French Baguette, 2 ct.
30384.4013 out of 5 Stars. 3038 reviews4.4013 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDave's Killer Bread 21 Whole Grains 27 oz., 2 pk. $10.26 $0.19/oz
Sponsored$1026current price $10.26$0.19/ozDave's Killer Bread 21 Whole Grains 27 oz., 2 pk.
32524.7463 out of 5 Stars. 3252 reviews4.7463 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark All Butter Sandwich Croissants, 12 ct. $4.96 Was $5.96 $0.41/ea
Instant Savings
Now$496current price Now $4.96, Was $5.96$5.96$0.41/ea$1 offEnds Nov 06Member's Mark All Butter Sandwich Croissants, 12 ct.
115724.6349 out of 5 Stars. 11572 reviews4.6349 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chocolate Croissants, 12 ct. $5.54 $0.46/ea
$554current price $5.54$0.46/eaMember's Mark Chocolate Croissants, 12 ct.
5434.1142 out of 5 Stars. 543 reviews4.1142 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
How is This Sourdough Bread Made?
Each batch begins with an old-fashioned sourdough starter instead of commercial yeast that allows the sourdough to naturally ferment and rise over an 18-24 hour period which contributes to its unique tangy sourdough flavor.
Best Served Lightly Toasted
Remove a slice from the bag and place it in the toaster or toaster oven. Once your bread reaches a nice golden brown look, remove it from the toaster and pair it with your favorite spread. The warmth after toasting enhances its chewy texture and brings out the classic tangy flavor of the sourdough.
How to Enjoy Sourdough Bread
Once you've heated up the sourdough bread, you can make paninis or sandwiches with the fillings of your choice. Sourdough doesn't always have to be the star of the meal; the bread can also be cubed up into croutons, served on the side with your favorite hot soup, chili or stew, or enjoyed as toast with a simple spread.
What is Member’s Mark?
Member’s Mark is a Sam’s Club brand that serves high-quality products but with member pricing. The line of food features items with different premium qualities from convenient packaging and eco-friendly packaging to organic ingredients and fair-trade ingredients.
Specifications
- Store ambient
- Follow us-by date on label
Net Weight: 23 oz.
Ingredients: Enriched Wheat Flour (Wheat Flour, Malted Barley Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamine Mononitrate, Riboflavin, Folic ACID), Water, Rye Flour, Contains 2% Or Less Of Salt, Soybean Oil, Malted Barley Flour, Cultured Wheat Flour, Yeast, Alpha-amylase, Xylanase.
Contains: Wheat.
Manufactured In A Facility That Uses Milk, Eggs And Sesame.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 387 reviews
Verified Purchase
Now a necessity in our house!
Used to be an every once in a while luxury splurge, but the sliced sourdough loaf has moved up to necessity level! Crust is crispy. Inside perfect firm but tender - great texture! Flavor has mildly fermented tang - not overpowering. Great background for toast or sandwiches. I buy a loaf & put it in freezer. Each time I need a slice, I take out one slice and put in toaster, at the 6 setting. When the toaster pops my sourdough slice is almost like fresh baked. I then slice that in half and it's perfect with my breakfast eggs & spinach omelette. It's just my husband & me at home so we don't go through bread as fast as we did when our kids were younger. Keeping the loaf in the freezer preserves the freshness and flavor.
Verified Purchase
Great Sourdough.
Great sourdough bread. Wish the slices were a bit thinner, as it is a LOT of bread in the middle of the loaf. Could also make it a loaf instead of a round to make it more consistent.
Verified Purchase
Was great last loaf totally different
If you had asked me before would have rated 5. Loved your sour dough bread but the last loaf I bought was totally different tasted like Italian bread. Have been trying to find out if this was a mistake or if you changed the recipe? Can’t get anyone to tell me.
Items you may like
Pillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk. $8.83 $0.17/oz
Sponsored$883current price $8.83$0.17/ozPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk.
54124.6369 out of 5 Stars. 5412 reviews4.6369 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Yeast Dinner Rolls, 24 ct. $3.98 $0.17/ea
$398current price $3.98$0.17/eaMember's Mark Yeast Dinner Rolls, 24 ct.
51974.5948 out of 5 Stars. 5197 reviews4.5948 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Petite Hoagie Rolls, White Bread, 18 ct. $6.98 $0.39/ea
$698current price $6.98$0.39/eaMember's Mark Petite Hoagie Rolls, White Bread, 18 ct.
22184.5158 out of 5 Stars. 2218 reviews4.5158 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverybelVita Blueberry Breakfast Biscuits, 4 biscuits per pack, 25 pk. $12.98 $0.52/ea
Sponsored$1298current price $12.98$0.52/eabelVita Blueberry Breakfast Biscuits, 4 biscuits per pack, 25 pk.
84864.7371 out of 5 Stars. 8486 reviews4.7371 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Regular Hoagie Rolls, White Bread, 12 ct. $6.98 $0.58/ea
$698current price $6.98$0.58/eaMember's Mark Regular Hoagie Rolls, White Bread, 12 ct.
27124.3927 out of 5 Stars. 2712 reviews4.3927 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark All Butter Cocktail Croissants, 20 ct. $5.96 $0.30/ea
$596current price $5.96$0.30/eaMember's Mark All Butter Cocktail Croissants, 20 ct.
3284.5244 out of 5 Stars. 328 reviews4.5244 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242853.8121 out of 5 Stars. 24285 reviews3.8121 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245684.8631 out of 5 Stars. 24568 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
121114.563 out of 5 Stars. 12111 reviews4.563 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk. $9.76 $0.22/oz
$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68464.7907 out of 5 Stars. 6846 reviews4.7907 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk. $5.97 $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78934.8034 out of 5 Stars. 7893 reviews4.8034 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct. $6.68 $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120174.832 out of 5 Stars. 12017 reviews4.832 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk. $7.18 $0.20/oz
$718current price $7.18$0.20/ozDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk.
59544.675 out of 5 Stars. 5954 reviews4.675 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOtis Spunkmeyer Variety Pack Muffins, 4 oz., 15 pk. $15.54 $0.26/oz
$1554current price $15.54$0.26/ozOtis Spunkmeyer Variety Pack Muffins, 4 oz., 15 pk.
29654.6641 out of 5 Stars. 2965 reviews4.6641 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAssorted Cookie Tray, 84 ct. $19.93 $0.24/ea
$1993current price $19.93$0.24/eaAssorted Cookie Tray, 84 ct.
82044.6933 out of 5 Stars. 8204 reviews4.6933 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery