Member's Mark Organic Lightly Breaded Chicken Tenders, Frozen, 2 lbs.
Curbside Pickup

Highlights
- Frozen fully cooked lightly breaded organic chicken tenders
- Made with organic chicken breast meat
- No antibiotics, gluten, or added hormones
- 15g protein per serving
- Ready in under 10 minutes, a perfect addition to salads and sandwiches that can be paired with a wide range of sauces and dips
Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs. $16.98 $5.66/lb

Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs.


Members also considered
Tyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs. $12.97 $3.71/lb
$1297current price $12.97$3.71/lbTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs.
94184.4727 out of 5 Stars. 9418 reviews4.4727 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mesquite Grilled Chicken Fillets, Frozen, 3 lbs. $15.97 Was $17.88 $5.32/lb
Now$1597current price Now $15.97, Was $17.88$17.88$5.32/lb$1.91 offMember's Mark Mesquite Grilled Chicken Fillets, Frozen, 3 lbs.
53894.5474 out of 5 Stars. 5389 reviews4.5474 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs. $13.97 $4.66/lb
$1397current price $13.97$4.66/lbMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs.
101154.3072 out of 5 Stars. 10115 reviews4.3072 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breaded and Boneless Homestyle Chicken Bites, Frozen, 4 lbs. $13.98 $3.50/lb
$1398current price $13.98$3.50/lbMember's Mark Breaded and Boneless Homestyle Chicken Bites, Frozen, 4 lbs.
37464.3817 out of 5 Stars. 3746 reviews4.3817 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs. $14.98 $4.28/lb
$1498current price $14.98$4.28/lbTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs.
78094.5139 out of 5 Stars. 7809 reviews4.5139 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs. $11.97 $2.39/lb
$1197current price $11.97$2.39/lbTyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.
112024.5246 out of 5 Stars. 11202 reviews4.5246 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Spicy Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 3 lbs. $17.57 $5.86/lb
$1757current price $17.57$5.86/lbMember's Mark Spicy Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 3 lbs.
34394.3667 out of 5 Stars. 3439 reviews4.3667 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Healthy and Delicious Choice
Members Mark Organic Lightly Breaded Chicken Tenders, Frozen, 2 lbs. are a fantastic choice for a nutritious meal or snack. Each serving is packed with a substantial amount of protein with 15g of protein per serving. Our tenders are made from organic chicken breast meat, ensuring a high-quality product. They are antibiotic-free, gluten-free, and contain no added hormones or steroids, making them 100% natural. With no artificial ingredients or preservatives, you can feel good about serving these to your family!
Light Breading, Full Flavor
Member's Mark Organic Lightly Breaded Chicken Tenders, Frozen, 2 lbs. are coated in a special light breading that reduces the amount of coating without sacrificing any of the flavor. This means you can enjoy restaurant-quality tenders right from the comfort of your own home. They come fully cooked, so all you need to do is heat them up and serve.
Heating Instructions
Air Fryer - Preferred Method
1. Preheat air fryer to 370°F..
2. Place a single layer of frozen tenders in the air fryer basket.
3. Air fry for 9-10 minutes, turning tenders halfway through heating time.
4. Let stand for 1 minutes before serving.
Conventional Oven
1. Preheat oven to 380°F.
2. Place frozen tenders in a single layer on baking sheet.
3. Place baking sheet on middle rack and bake for 16-18 minutes, turning tenders halfway through heating time.
4. Let stand 1 minute before serving.
Microwave
1. Place frozen tenders in a single layer on a microwave-safe plate.
2. Heat uncovered on high: 3 tenders for 2 1/2 minutes, 6 tenders for 3 1/2 minutes. Turn tenders halfway through heating time.
3. Let stand for 1 minute before serving.
Specifications
- Resealable for Freshness
- Keep Frozen
Net Weight: 2 lbs.
Ingredients: Organic Chicken Breast Meat, Water, Sea Salt, Organic Evaporated Cane Sugar, Organic Spices Including Organic Paprika And Organic Celery, Organic Natural Flavor, Organic Extractive Of Black Pepper. Breaded With: Organic White Rice Flour, Water, Sea Salt, Organic Corn Starch, Organic Raisin Juice Concentrate, Organic Honey, Organic Celery Seed, Organic Extractives Of Paprika, Organic Dextrose, Leavening (Cream of Tartar, Sodium Bicarbonate), Organic Garlic Powder, Organic Black Pepper, Breading Set in Organic Canola Oil.
Made in a facility that also handles milk, eggs, soy and wheat.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 70 reviews
LOVE!!! The best!! No tendon, no skin, no gross
My family’s favorite! We pan fry these in a tbsp of ghee. This gives them a perfect crunch. They are not too salty and not too flavored. They have the best crunchy texture. The chicken is all white and very tender. I would be very sad if these were gone. Every piece is equally tender. Unlike Real good or Real foods which are not.
Verified Purchase
Tasty and less salty.
It’s hard to find a good chicken nugget or strip that not full of sodium. That’s not mostly breading. This Members Mark chicken strips and their chicken nuggets are tender white meat with less breader than most brands. They contained less sodium than the other brands. I’ll be purchasing this brand again.
Verified Purchase
Chicken tenders
Too much breading, not impressed.
Items you may like
Gorton’s Super Crunchy Fish Sticks, Frozen, 64 ct. $12.86 Was $13.86 $3.38/lb
Instant Savings
SponsoredNow$1286current price Now $12.86, Was $13.86$13.86$3.38/lb$1 offEnds Oct 15Gorton’s Super Crunchy Fish Sticks, Frozen, 64 ct.
49424.6918 out of 5 Stars. 4942 reviews4.6918 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs. $14.97 $3.74/lb
$1497current price $14.97$3.74/lbTyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs.
78924.4929 out of 5 Stars. 7892 reviews4.4929 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breaded and Boneless Honey Barbecue Chicken Bites, Frozen, 3.5 lbs. $12.98 $3.71/lb
$1298current price $12.98$3.71/lbMember's Mark Breaded and Boneless Honey Barbecue Chicken Bites, Frozen, 3.5 lbs.
35754.4031 out of 5 Stars. 3575 reviews4.4031 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz. $11.98 $0.30/oz
$1198current price $11.98$0.30/ozMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz.
13164.2257 out of 5 Stars. 1316 reviews4.2257 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryInnovAsian General Tso's Chicken, Frozen, 48 oz. $12.67 $0.26/oz
$1267current price $12.67$0.26/ozInnovAsian General Tso's Chicken, Frozen, 48 oz.
10854.4885 out of 5 Stars. 1085 reviews4.4885 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744144.6654 out of 5 Stars. 74414 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct. $46.97 $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51784.5379 out of 5 Stars. 5178 reviews4.5379 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs. $24.94 $9.98/lb
$2494current price $24.94$9.98/lbMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs.
163294.7707 out of 5 Stars. 16329 reviews4.7707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs. $20.97 $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25934.6853 out of 5 Stars. 2593 reviews4.6853 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $16.97 $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51664.7116 out of 5 Stars. 5166 reviews4.7116 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct. $34.97 $1.94/ea
$3497current price $34.97$1.94/eaMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct.
101354.6645 out of 5 Stars. 10135 reviews4.6645 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery