Member's Mark Marry Me Chicken with Tortellini, priced per pound

Highlights
- Prepared fresh in-club daily
- Juicy grilled chicken layered over a 5 cheese tortellini, parmesan cream sauce & sun-dried tomatoes
- Great for an easy family dinner
- Includes ~6-8 servings per package
- Ready in 10-12 minutes


Members also considered
Member's Mark Chicken Alfredo, priced per pound $14.33 $3.98/lb
$1433current price $14.33avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Chicken Alfredo, priced per pound
73324.4369 out of 5 Stars. 7332 reviews4.4369 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound $15.12 $3.98/lb
$1512current price $15.12avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound
48754.2 out of 5 Stars. 4875 reviews4.2 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Italian Herb Grilled Chicken Breasts, priced per pound $12.94 $9.24/lb
$1294current price $12.94avg. price$9.24/lbFinal cost by weightMember's Mark Italian Herb Grilled Chicken Breasts, priced per pound
64144.3954 out of 5 Stars. 6414 reviews4.3954 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Gourmet Twice-Baked Potatoes, priced per pound $15.84 $3.96/lb
$1584current price $15.84avg. price$3.96/lbFinal cost by weightMember's Mark Gourmet Twice-Baked Potatoes, priced per pound
17234.3326 out of 5 Stars. 1723 reviews4.3326 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cheese Manicotti, priced per pound $11.94 $3.98/lb
$1194current price $11.94avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Cheese Manicotti, priced per pound
32834.3637 out of 5 Stars. 3283 reviews4.3637 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Hatch Chile and Chicken Enchiladas, priced per pound $15.17 $4.74/lb
$1517current price $15.17avg. price$4.74/lbFinal cost by weightMember's Mark Hatch Chile and Chicken Enchiladas, priced per pound
31824.236 out of 5 Stars. 3182 reviews4.236 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Stuffed Peppers, priced per pound $17.18 $4.98/lb
$1718current price $17.18avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Stuffed Peppers, priced per pound
27884.4358 out of 5 Stars. 2788 reviews4.4358 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Pot Pie, priced per pound $19.66 $3.94/lb
$1966current price $19.66avg. price$3.94/lbFinal cost by weightMember's Mark Chicken Pot Pie, priced per pound
47504.5958 out of 5 Stars. 4750 reviews4.5958 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Rich and Indulgent Flavor
Member’s Mark Marry Me Chicken offers a restaurant-quality entrée that combines tender, juicy, antibiotic-free grilled chicken with perfectly prepared five-cheese tortellini. Coated in a creamy parmesan sauce infused with herbs and the savory sweetness of sun-dried tomatoes, and fresh spinach, this dish delivers a memorable meal experience inspired by the popular “Marry Me Chicken” culinary trend.
Elevated Ingredients for a Memorable Meal
This craveable dish balances comforting Italian flavors with elevated ingredients, including a generous topping of parmesan cheese and sun-dried tomatoes. Each bite is packed with bold, chef-inspired flavor, making it a perfect choice for family dinners or special occasions. Each serving contains 22g of protein.
Simple and Versatile Preparation
Member’s Mark Marry Me Chicken is easy to prepare and can be cooked in a pan on the stove or reheated in the microwave. Simply portion out the amount you need for your meal, and cook until it reaches 165°F. Whether you're serving a large family or just a few people, this dish is designed to deliver convenience and deliciousness.
Restaurant-Quality Meal at Home
Bring the taste of a gourmet restaurant to your table with this easy-to-cook entrée. Member’s Mark Marry Me Chicken is perfect for those who want a fast and convenient indulgent meal that your family will enjoy.
What is Member’s Mark?
Member’s Mark is a Sam’s Club brand that serves high-quality products but with member pricing. The line of food features items with different premium qualities from convenient packaging and eco-friendly packaging to organic ingredients and fair-trade ingredients.
Stovetop Cooking Instructions:
1. Place desired amount of the meal in a skillet with a lid
2. Bring sauce to a simmer over medium heat. Cover with lid.
3. Stir every 2 minutes and replace cover.
4. Cook for 10-12 minutes.
5. Reheat until internal temp reaches 165°F using a calibrated thermometer.
6. Serve hot.
Microwave Cooking Instructions:
1. Combine the desired amount of the meal in a microwave safe bowl.
2. Cover the bowl and microwave on high for 2 minutes.
3. Carefully remove from microwave and stir to ensure even heating.
4. Repeat steps 2-3 until internal temp reaches 165°F using a calibrated thermometer.
5. Approximately 4-8 minutes total.
6. Let rest for 1 minute before serving.
Specifications
- Keep refrigerated
- Resealable container prior to cooking
- Follow use-by date on label
Net weight: 3 - 3.5 lbs.
Ingredients: Sauce (Milk, Water, Cream [cream, Milk], Semi-dried Tomatoes In Oil [semi-dried Tomatoes, Sunflower Oil, Water, Salt, Citric ACID {acidity Regulator}], Parmesan Cheese [pasteurized Cultured Part-skim Milk, Salt, Enzymes], Chicken Stock Concentrate [chicken Broth, Yeast Extract, Salt, Sugar, Chicken Fat, Potato Starch, Onion Powder, Natural Flavors], Contains 2% Or Less Of Natural Flavor, Garlic, Modified Corn Starch, Basil, Salt, Crushed Red Pepper, Spice). Tortellini (Pasta [durum Wheat Flour, Eggs, Water], Filling [ricotta, Whey, Milk, Cream, Distilled White Vinegar], Bread Crumbs [wheat Flour, Yeast, Salt], Parmesan Cheese [pasteurized Cultured Part-skim Milk, Salt, Enzymes], Low Moisture Mozzarella Cheese [pasteurized Cultured Milk, Salt, Enzymes], Dehydrated Potatoes, Mascarpone Cheese [pasteurized Milk, Cream, Citric ACID], Natural Flavors, Inulin, Fiber Blend [bamboo Fiber, Psyllium Husk Fiber], Romano Cheese Made From Cow's Milk [pasteurized Cultured Milk, Salt, Enzymes], Corn Starch Blend [corn Starch, Potato Fiber], Contains 2% Or Less Of Salt, Autolyzed Yeast Extract). Chicken Breast With Rib Meat (Chicken Breast Meat With Rib Meat, Water, Salt, Potato Starch, Vinegar Powder, Rice Starch, Dextrose, Natural Flavors, Spice). Spinach. Sun Dried Tomatoes (Sun Dried Tomatoes, Glucose, Citric ACID [preservative], Salt, Sulfur Dioxide, Potassium Sorbate [preservative]). Parmesan Cheese (Pasteurized Part-skim Milk, Salt, Cheese Cultures, Enzymes, Natamycin [to Inhibit Mold]).
Contains: Milk, Eggs And Wheat.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 102 reviews
So good, will definitely be a buy!
I was given a free sample for my honest opinion. This ready meal exceeded my expectations. It looked good in the package, but i was expecting it to be bland. It was definitely not. The sun dried tomatoes really pushed it over the top. Everyone in my family really enjoyed this. The only thing I might add next time would be mushrooms to my portion.
Verified Purchase
Delicious chicken-tortellini dish!
I purchased this for a luncheon meeting that I had agreed to provide lunch for. Everyone really enjoyed it. I was surprised how much chicken it had in it. It was nicely seasoned, easy to prepare and delicious. I just heated it in oven in the pan it came in and it worked fine even though the directions said to heat it in a pan on top of the stove. Served with a salad and sliced french bread.
Verified Purchase
Great for two meals for 2!
Love this dish for fast meals, very filling and satisfying! It gives us two meals and the name of the dish gives us both smiles as we enjoy with a glass of Oyster Bay white wine.
Items you may like
Member's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound $8.10 $3.24/lb
$810current price $8.10avg. price$3.24/lbFinal cost by weightMember's Mark Macaroni and Cheese, priced per pound
45764.389 out of 5 Stars. 4576 reviews4.389 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Rotisserie Chicken Salad, priced per pound $17.94 $5.98/lb
$1794current price $17.94avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Rotisserie Chicken Salad, priced per pound
64363.9902 out of 5 Stars. 6436 reviews3.9902 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Caesar Salad, priced per pound $10.30 $4.48/lb
$1030current price $10.30avg. price$4.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Caesar Salad, priced per pound
9924.2117 out of 5 Stars. 992 reviews4.2117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Five Cheese Tortellini (24 oz., 2 pk.) $9.53 Was $10.53 $0.20/oz
Now$953current price Now $9.53, Was $10.53$10.53$0.20/oz$1 offMember's Mark Five Cheese Tortellini (24 oz., 2 pk.)
28314.6609 out of 5 Stars. 2831 reviews4.6609 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk. $9.96 Was $11.98 $4.98/ea
Now$996current price Now $9.96, Was $11.98$11.98$4.98/ea$2.02 offSoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk.
48424.4329 out of 5 Stars. 4842 reviews4.4329 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDon Miguel Chicken and Two-Cheese Mini Tacos 56 ct. $12.72 $0.23/ea
$1272current price $12.72$0.23/eaDon Miguel Chicken and Two-Cheese Mini Tacos 56 ct.
39234.3971 out of 5 Stars. 3923 reviews4.3971 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJack Daniel's Pulled Pork 3 lbs. $16.94 $5.65/lb
$1694current price $16.94$5.65/lbJack Daniel's Pulled Pork 3 lbs.
33224.3016 out of 5 Stars. 3322 reviews4.3016 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs. $15.73 $0.79/ea
$1573current price $15.73$0.79/eaMember's Mark by FujiSan Sushi Roll Combo Tray, 20 pcs.
31294.5692 out of 5 Stars. 3129 reviews4.5692 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Spinach and Ricotta Ravioli 19 oz., 2 pk. $8.78 $0.23/oz
$878current price $8.78$0.23/ozMember's Mark Spinach and Ricotta Ravioli 19 oz., 2 pk.
26404.4958 out of 5 Stars. 2640 reviews4.4958 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJohn Soules Fully Cooked Angus Beef Fajitas 24 oz. $17.93 $0.75/oz
$1793current price $17.93$0.75/ozJohn Soules Fully Cooked Angus Beef Fajitas 24 oz.
35333.897 out of 5 Stars. 3533 reviews3.897 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery