Jinx Salmon, Sweet Potato & Carrot Recipe, GF, Dry Dog Food, 23.5 lbs.
Item # 990340339
Members-only price
Prices may vary in club and online
Shipping
Free for Plus on eligible orders over $50
Columbus, 43215
Return or replace anytime.

Get a $30 statement credit when you open an account and use it to make $30 in eligible Sam's Club purchases within 30 days¹.
Highlights
- High protein from real salmon, the #1 ingredient, supports healthy joints and muscle growth
- Grain-free formula ideal for dogs with sensitivities or allergies
- Vitamin-rich sweet potatoes, pumpkin, and blueberries promote a strong immune system, shiny coat, bright eyes, and healthy heart
- Calcium and phosphorus support strong bones and teeth
- Biotin and fish oil help prevent dry skin and support healthy muscle generation
- Zero fillers like corn, wheat, or soy
We also recommend
Zesty Paws Allergy & Immune, Salmon, 160 ct. $29.97 $0.19/ea

$2997
current price $29.97$0.19/ea
Zesty Paws Allergy & Immune, Salmon, 160 ct.
4.6911 out of 5 stars
Sponsored


Hero image 0 of Jinx Salmon, Sweet Potato & Carrot Recipe, GF, Dry Dog Food, 23.5 lbs., 0 of 11
Members also considered
Member's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs. $37.98 $1.09/lb
$3798current price $37.98$1.09/lbMember's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs.
27154.4954 out of 5 Stars. 2715 reviews4.4954 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs. $54.98 Was $57.98 $1.25/lb
Now$5498current price Now $54.98, Was $57.98$57.98$1.25/lb$3 offPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs.
77614.7807 out of 5 Stars. 7761 reviews4.7807 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina ONE SmartBlend True Instinct Real Turkey & Venison, Adult Dry Dog Food, 40 lbs. $61.98 $1.55/lb
$6198current price $61.98$1.55/lbPurina ONE SmartBlend True Instinct Real Turkey & Venison, Adult Dry Dog Food, 40 lbs.
37314.7904 out of 5 Stars. 3731 reviews4.7904 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
Members-only priceBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
58714.7552 out of 5 Stars. 5871 reviews4.7552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Grain Free Chicken and Vegetable Recipe, High Protein Dry Dog Food, 28 lbs. $36.98 $1.32/lb
$3698current price $36.98$1.32/lbMember's Mark Grain Free Chicken and Vegetable Recipe, High Protein Dry Dog Food, 28 lbs.
10814.3682 out of 5 Stars. 1081 reviews4.3682 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingIAMS Proactive Health Minichunks Chicken Recipe Adult Dry Dog Food, Multi-sizes $52.98 $1.20/lb
$5298current price $52.98$1.20/lbIAMS Proactive Health Minichunks Chicken Recipe Adult Dry Dog Food, Multi-sizes
37874.6979 out of 5 Stars. 3787 reviews4.6979 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRachael Ray Nutrish Real Beef, Pea & Brown Rice, Dry Dog Food, 50 lbs. $54.98 $1.10/lb
$5498current price $54.98$1.10/lbRachael Ray Nutrish Real Beef, Pea & Brown Rice, Dry Dog Food, 50 lbs.
7624.6352 out of 5 Stars. 762 reviews4.6352 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBlue Buffalo Life Protection Formula Chicken & Brown Rice, Adult Small Breed Dry Dog Food, 26 lbs.
Members-only priceBlue Buffalo Life Protection Formula Chicken & Brown Rice, Adult Small Breed Dry Dog Food, 26 lbs.
17004.75 out of 5 Stars. 1700 reviews4.75 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingIAMS Proactive Health Large Breed Chicken Recipe Adult Dry Dog Food, Multi-sizes $52.98 $1.20/lb
$5298current price $52.98$1.20/lbIAMS Proactive Health Large Breed Chicken Recipe Adult Dry Dog Food, Multi-sizes
20354.6531 out of 5 Stars. 2035 reviews4.6531 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Beneful Healthy Weight Chicken Recipe Dry Dog Food, 48 lbs. $42.98 $0.90/lb
$4298current price $42.98$0.90/lbPurina Beneful Healthy Weight Chicken Recipe Dry Dog Food, 48 lbs.
19084.7416 out of 5 Stars. 1908 reviews4.7416 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct. $24.67 Was $26.44 $0.07/oz
Now$2467current price Now $24.67, Was $26.44$26.44$0.07/oz$1.77 offPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct.
68864.7514 out of 5 Stars. 6886 reviews4.7514 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPedigree Chopped Ground Dinner, Variety Pack, 13.2 oz., 36 ct. $45.98 $0.10/oz
$4598current price $45.98$0.10/ozPedigree Chopped Ground Dinner, Variety Pack, 13.2 oz., 36 ct.
14394.6991 out of 5 Stars. 1439 reviews4.6991 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Real Salmon as the #1 Ingredient
Jinx Salmon Recipe Grain-Free Dry Dog Food is crafted with real salmon as the primary ingredient, providing high-quality protein to support your dog's healthy joints and muscles. This premium recipe is designed to deliver a taste your dog will love, thanks to its use of real, high-quality ingredients.Essential Nutrients for Overall Wellness
Packed with essential vitamins and minerals, this formula supports your dog's brain, immune, and heart function. Expertly formulated, it helps maintain a strong foundation of health, promoting a shiny coat, bright eyes, healthy teeth and gums, and improved digestion.Grain-Free and Free from Fillers
Jinx Salmon Recipe is free from fillers like corn, wheat, and soy, ensuring a wholesome meal for dogs of all ages, breeds, and sizes. This grain-free formula is perfect for pet owners seeking a nutritious and balanced diet for their furry companions.Feeding Instructions
Your dog’s daily food requirements may vary based on age, breed, environment, and activity level. Divide the daily amount into two meals and adjust as needed to maintain optimal body condition. Always provide a clean bowl of cool, fresh water for your dog at all times.info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.
Specifications
| Key Specifications | |
| Product Description | 23.5lb. Bag of Jinx Salmon, Sweet Potato & Carrot Grain Free Dry Dog Food |
| Key Features | Provides protein for building strong muscles and omega 3s for a healthy heart. Packed with natural fiber and antioxidants for a healthier gut and heart. Includes essential vitamins A, E, and C to support your pup’s skin and immune system. Encourages good bacteria in your dog’s digestive system. |
| Life Stage | All Life Stages |
| Breed Size | All Breed Sizes |
| Free From | corn, wheat, or soy |
| Ingrediant List | Salmon, Turkey Meal, Chickpeas, Lentils, Ground Peas, Chicken Fat (Preserved with Mixed Tocopherols), Sweet Potato, Carrots, Dried Plain Beet Pulp, Flaxseed Meal, Natural Flavor, Monocalcium Phosphate, Brewers Dried Yeast, Menhaden Fish Meal, Potato Protein, Salt, Salmon Oil, Calcium Carbonate, Pumpkin, Cranberry, Coconut Meal, Chia Seeds, Dried Kelp, Dehydrated Alfalfa Meal, Ground Miscanthus Grass, Inulin, Taurine, Choline Chloride, Vitamins (Vitamin E Supplement, Niacin Supplement, L-Ascorbyl-2-Polyphosphate, Vitamin A Supplement, Thiamine Mononitrate, d-Calcium Pantothenate, Pyridoxine Hydrochloride, Biotin, Riboflavin Supplement, Vitamin D3 Supplement, Folic Acid, Vitamin B12 Supplement), Mixed Tocopherols (Preservative), Citric Acid (Preservative), Minerals (Zinc Sulfate, Ferrous Sulfate, Copper Sulfate, Manganous Oxide, Sodium Selenite, Calcium Iodate), Blueberry, Spinach, Turmeric, Ginger, Chamomile, Parsley, Apple, Dandelion, Dried Spearmint, Cinnamon, Dried Bacillus coagulans Fermentation Product, Rosemary Extract |
| Guranteed Analysis | Caloric Content E = 3,525 kcal/kg; 380 kcal/cup Guaranteed Analysis Crude Protein27.0% min Crude Fat14.0% min Crude Fiber5.0% max Moisture10.0% max Calcium1.2% min Zinc120 mg/kg min Omega-3 Fatty Acids1% min Omega-6 Fatty Acids2.5% min Ascorbic Acid60 mg/kg min Bacillus Coagulans20,000,000 CFU/lb min |
| Feeding Instructions | Feeding Instructions WeightDaily Feeding (cups) 5 lbs1/2 6-10 lbs1/2 - 1 11-20 lbs1 - 1 1/2 21-30 lbs1 1/2 - 2 31-40 lbs2 - 2 1/2 41-60 lbs2 1/2 - 3 1/2 61-80 lbs3 1/2 - 4 1/3 81-100 lbs4 1/3 - 5 Over 100 lbsFeed approximately 1/4 cup for every 10 lbs. |
| Storage Instructions | N/A |
| Product Weight | 23.5lbs |
| Disclaimers/Warnings | N/A |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |
Showing 1-3 of 902 reviews
Sep 19, 2026
Reviewer name: Cheryl
5 out of 5 stars
Verified Purchase
Great food and good ingredients for kibble. Not all of us can afford a $200 bag of food when feeding 3 dogs. Feeding them this and adding freeze dried topper makes a perfect balanced meal for your dogs gut and coat. Also makes it incredibly affordable.
Review from walmart.com
Helpful?69FE1Q4PBNVT14211904066
Sep 16, 2026
Reviewer name: Angie
5 out of 5 stars
Verified Purchase
My babies coats are silky smooth and they actually love this dogfood! My daughter's dog came to visit and chowed down on it! So she converted to Jinx! ThanQ
Review from walmart.com
Helpful?69FE1Q4PBNVT14211904066
Sep 12, 2026
Reviewer name: Susan
5 out of 5 stars
Verified Purchase
A must have also the canned is good for travel or topper. My DAK is allergic to chicken/poultry. and no corn, no wheat ,no soy has really helped their coats and poop is healthy. plus they like the taste. Keep bag of Jink on hand
Review from walmart.com
Helpful?69FE1Q4PBNVT14211904066
Items you may like
Waggin Train Chicken Jerky Dog Treats, 36 oz. $24.98 $0.69/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.69/ozWaggin Train Chicken Jerky Dog Treats, 36 oz.
76314.7945 out of 5 Stars. 7631 reviews4.7945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Beggin' Strips Dog Treats, Bacon & Bacon and Cheese Flavors, 32 oz., 2 pk. $19.98 Was $21.48 $0.31/oz
Now$1998current price Now $19.98, Was $21.48$21.48$0.31/oz$1.5 offPurina Beggin' Strips Dog Treats, Bacon & Bacon and Cheese Flavors, 32 oz., 2 pk.
7654.8314 out of 5 Stars. 765 reviews4.8314 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Busy with Beggin’ Twist’d Adult Dog Chew Bone Treats - 18 ct. Pouch $19.98 $1.11/ea
$1998current price $19.98$1.11/eaPurina Busy with Beggin’ Twist’d Adult Dog Chew Bone Treats - 18 ct. Pouch
31984.7023 out of 5 Stars. 3198 reviews4.7023 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVETIQ Maximum Strength Hip & Joint Soft Dog Chews, Chicken Flavored, 180 ct.
SponsoredMembers-only priceVETIQ Maximum Strength Hip & Joint Soft Dog Chews, Chicken Flavored, 180 ct.
34634.7156 out of 5 Stars. 3463 reviews4.7156 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBlue Buffalo Homestyle Recipes Variety Pack, Adult Wet Dog Food, 12 ct., 12.5 oz.
Members-only priceBlue Buffalo Homestyle Recipes Variety Pack, Adult Wet Dog Food, 12 ct., 12.5 oz.
6954.5281 out of 5 Stars. 695 reviews4.5281 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627604.8196 out of 5 Stars. 62760 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBuddy Buddy Fox Long Rope Dog Toy $14.98
$1498current price $14.98Buddy Buddy Fox Long Rope Dog Toy
102.8 out of 5 Stars. 10 reviews2.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct. $17.48 $0.58/ea
$1748current price $17.48$0.58/eaMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct.
58384.7013 out of 5 Stars. 5838 reviews4.7013 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz. $24.98 $0.52/oz
$2498current price $24.98$0.52/ozMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz.
69564.7072 out of 5 Stars. 6956 reviews4.7072 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz. $16.98 $0.37/oz
$1698current price $16.98$0.37/ozPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz.
65784.7995 out of 5 Stars. 6578 reviews4.7995 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs. $17.98 $1.20/lb
$1798current price $17.98$1.20/lbMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs.
95904.8302 out of 5 Stars. 9590 reviews4.8302 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping