Jennie-O 93/7 Ground Turkey, 2.5 lbs., 2 pk.
Curbside Pickup

Smart summary
- Lean Protein: Jennie-O 93/7 Ground Turkey offers a lean, protein-packed (21g per serving) alternative to ground beef or pork, promoting a healthier and satisfying meal choice.
- Pure Ingredients: Crafted with pure, wholesome goodness, this ground turkey contains no added preservatives or MSG, ensuring a natural and unadulterated product.
- Convenient Packaging: Each purchase includes two 2.5 lbs. packages, providing a generous total of 5 lbs. of ground turkey that is also freezer-ready for extended storage.
- Recipe Versatility: This highly versatile ground turkey is perfect for enhancing a wide variety of dishes, from pasta sauces and burgers to casseroles, meatballs, tacos, and chili.
- Cooking Directions: Simple skillet cooking instructions are clearly provided, guiding users to cook the turkey thoroughly to an internal temperature of 165F for safe consumption.
Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz. $11.28 $3.76/lb

Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz.


Members also considered
Johnsonville Brats Original Pork Bratwurst Links, 18 ct. $14.98 $0.83/ea
Sponsored$1498current price $14.98$0.83/eaJohnsonville Brats Original Pork Bratwurst Links, 18 ct.
10034.8 out of 5 Stars. 1003 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound $32.66 $6.07/lb
$3266current price $32.66avg. price$6.07/lbFinal cost by weightMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound
49734.7219 out of 5 Stars. 4973 reviews4.7219 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound $19.52 $3.48/lb
Instant Savings
$1952current price $19.52avg. price$3.48/lbFinal cost by weight$3 off per packageEnds Oct 19Member's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound
25904.5768 out of 5 Stars. 2590 reviews4.5768 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFarmer Focus Organic Thin Sliced Boneless Skinless Chicken Breast, priced per pound $27.08 $6.77/lb
Sponsored$2708current price $27.08avg. price$6.77/lbFinal cost by weightFarmer Focus Organic Thin Sliced Boneless Skinless Chicken Breast, priced per pound
1304.3 out of 5 Stars. 130 reviews4.3 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Bone-In Chicken Thighs, priced per pound $8.50 $1.38/lb
$850current price $8.50avg. price$1.38/lbFinal cost by weightMember's Mark Bone-In Chicken Thighs, priced per pound
7243.6064 out of 5 Stars. 724 reviews3.6064 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Bone-In Chicken Wings, priced per pound $15.26 $2.88/lb
$1526current price $15.26avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Bone-In Chicken Wings, priced per pound
5413.8909 out of 5 Stars. 541 reviews3.8909 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Tenders, priced per pound $20.41 $3.88/lb
$2041current price $20.41avg. price$3.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Chicken Tenders, priced per pound
31734.7643 out of 5 Stars. 3173 reviews4.7643 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Boneless Skinless Chicken Thighs, priced per pound $27.34 $5.36/lb
$2734current price $27.34avg. price$5.36/lbFinal cost by weightMember's Mark Organic Boneless Skinless Chicken Thighs, priced per pound
4884.0697 out of 5 Stars. 488 reviews4.0697 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 85/15 Organic Grass Fed Ground Beef, priced per pound $21.06 $6.58/lb
$2106current price $21.06avg. price$6.58/lbFinal cost by weightMember's Mark 85/15 Organic Grass Fed Ground Beef, priced per pound
19034.8 out of 5 Stars. 1903 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Whole Tenderloins, Cryovac 4 tenderloins per package, priced per pound $15.08 $2.98/lb
$1508current price $15.08avg. price$2.98/lbFinal cost by weightMember’s Mark Whole Tenderloins, Cryovac 4 tenderloins per package, priced per pound
22404.7268 out of 5 Stars. 2240 reviews4.7268 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Young Whole Chickens, priced per pound $15.87 $1.48/lb
$1587current price $15.87avg. price$1.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Young Whole Chickens, priced per pound
1334.5564 out of 5 Stars. 133 reviews4.5564 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound $21.18 $14.12/lb
$2118current price $21.18avg. price$14.12/lbFinal cost by weightMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound
8013.9 out of 5 Stars. 801 reviews3.9 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Prime Rib Ground Beef Patties, priced per pound $17.94 $5.98/lb
$1794current price $17.94avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Prime Rib Ground Beef Patties, priced per pound
1844.3967 out of 5 Stars. 184 reviews4.3967 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grass Fed Beef Tenderloin Steak, priced per pound $33.84 $22.56/lb
$3384current price $33.84avg. price$22.56/lbFinal cost by weightMember's Mark Grass Fed Beef Tenderloin Steak, priced per pound
19654.3471 out of 5 Stars. 1965 reviews4.3471 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Chicken Tenders, priced per pound $28.41 $5.98/lb
$2841current price $28.41avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Organic Chicken Tenders, priced per pound
2594.2239 out of 5 Stars. 259 reviews4.2239 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Lean Ground Turkey for Versatile Recipes
Jennie-O 93/7 Ground Turkey, 2.5 lbs., 2 pk. is a flavorful and versatile alternative to ground beef or pork, perfect for enhancing your favorite dishes. With less fat per serving, it’s an excellent choice for pasta sauces, burgers, casseroles, and more. Enjoy the ease of preparation while adding a protein-packed option to your meals. Crafted without preservatives or MSG, Jennie-O 93/7 Ground Turkey, 2.5 lbs., 2 pk. delivers pure, wholesome goodness in every bite. Packed with 21g of protein per serving, it’s a smart choice for those seeking a healthier option without compromising on taste or quality.
Jennie-O: A Legacy of Flavor
Since 1940, Jennie-O has been committed to providing delicious turkey products to over 40 countries worldwide. From whole turkeys to deli meats, sausages, and ground turkey, Jennie-O continues to innovate and deliver products that make eating well simple and enjoyable.
Cooking Instructions
Skillet
1. Spray skillet with nonstick cooking spray.
2. Preheat skilled over medium-high heat.
3. Add ground turkey to hot skillet.
4. Stir to crumble, approximately 14-16 minutes.
Always cook to well-done, 165°F as measured by a meat thermometer.
Meal Idea - Mediterranean Turkey & Spinach Orzo (Serves 4-5)
Prep Time: 15 minutes / Cook Time: 20-25 minutes
This dish combines savory turkey with bright Mediterranean flavors, tender pasta, and fresh spinach in one delightful meal.
Ingredients
- 1 lb. Jennie-O 93/7 Ground Turkey
- 1 tbsp olive oil
- 1 red onion, chopped
- 2-3 cloves garlic, minced
- 1 cup orzo pasta (uncooked)
- 1 (14.5 oz.) can diced tomatoes, undrained
- 3 cups chicken broth
- 1 tsp dried oregano
- 1/2 tsp dried basil
- Salt & pepper
- 5 oz. fresh spinach
- 1/4 cup crumbled feta cheese (garnish)
- Lemon wedges (for serving)
Directions
1. Brown Turkey: Heat oil in a large skillet over medium-high heat. Cook turkey until browned, breaking it up. Drain any fat.
2. Sauté Aromatics: Add onion to skillet; cook 3-4 mins. Stir in garlic; cook 1 min.
3. Add Orzo & Liquids: Stir in uncooked orzo, diced tomatoes, chicken broth, oregano, basil, salt, and pepper.
4. Cook Orzo: Bring to boil, then simmer, covered, for 10-12 mins, stirring, until liquid absorbed and orzo tender.
5. Wilt Spinach: Turn off heat. Stir in spinach until wilted.
6. Serve: Taste, adjust seasoning. Garnish with feta and a squeeze of lemon.
Specifications
- Keep Refrigerated or Frozen
- Quantity: 2 pk. (2.5 lbs. each tray)
Ingredients: Turkey, Rosemary Extract.
Safe Handling: This product was prepared from inspected and passed meat and/or poultry. Some food products may contain bacteria that could cause illness if the product is mishandled or cooked improperly. For your protection, follow these safe handling instructions. Keep refrigerated or frozen. Thaw in refrigerator or microwave. Keep raw meat and poultry separate from other foods. Wash working surfaces (including cutting boards), utensils, and hands after touching raw meat or poultry. Cook thoroughly. Keep hot foods hot. Refrigerate leftovers immediately or discard.
Due to high demand, this item may be unavailable from time to time.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,433 reviews
Verified Purchase
Great taste, good texture.
I was never a ground turkey fan before buying this product at Sams. Other groceries sell turkey that is mushy in texture and bland. Not Sams! I have made Italian meatballs, meat loaf and stuffed peppers with it, to name a few. Delicious! Highly recommend.
Verified Purchase
My dog loves it
We feed our dog this along with Dr Harvey's base mix. Since it's ground, it's easy to cook and just lean enough that our dog seems to like this over beef and chicken.
Verified Purchase
Jennie -O here we Go!!!
Love purchasing this item here, because you get your moneys worth,other places,the pack of meat is 2/3 size smaller,and more expensive. Also, i can can make 2 different recipes with this amount of meat. Highly recommended it!
Items you may like
Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz. $11.28 $3.76/lb
Sponsored$1128current price $11.28$3.76/lbHillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz.
30894.7844 out of 5 Stars. 3089 reviews4.7844 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk. $9.96 Was $11.98 $4.98/ea
Now$996current price Now $9.96, Was $11.98$11.98$4.98/ea$2.02 offSoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk.
48344.4332 out of 5 Stars. 4834 reviews4.4332 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz. $11.98 $0.30/oz
$1198current price $11.98$0.30/ozMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz.
13144.2253 out of 5 Stars. 1314 reviews4.2253 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBall Park Beef Franks, 24 ct. $10.98 $3.91/lb
Sponsored$1098current price $10.98$3.91/lbBall Park Beef Franks, 24 ct.
93004.6869 out of 5 Stars. 9300 reviews4.6869 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242713.8122 out of 5 Stars. 24271 reviews3.8122 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs. $4.72 $1.57/lb
$472current price $4.72$1.57/lbOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs.
35424.642 out of 5 Stars. 3542 reviews4.642 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct. $46.97 $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51734.5374 out of 5 Stars. 5173 reviews4.5374 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $16.97 $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAssorted Cookie Tray, 84 ct. $19.93 $0.24/ea
$1993current price $19.93$0.24/eaAssorted Cookie Tray, 84 ct.
81924.6929 out of 5 Stars. 8192 reviews4.6929 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound $27.64 $7.47/lb
$2764current price $27.64avg. price$7.47/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound
70434.6519 out of 5 Stars. 7043 reviews4.6519 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound $29.49 $7.97/lb
$2949current price $29.49avg. price$7.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound
69954.6184 out of 5 Stars. 6995 reviews4.6184 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound $61.60 $5.72/lb
$6160current price $61.60avg. price$5.72/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound
23144.6046 out of 5 Stars. 2314 reviews4.6046 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.) $15.87 $1.51/oz
$1587current price $15.87$1.51/ozHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.)
110244.7306 out of 5 Stars. 11024 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs. $20.97 $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25864.6845 out of 5 Stars. 2586 reviews4.6845 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery