Gain Liquid Fabric Softener, Original Scent, 244 loads, 143 fl. oz.
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Bottle of liquid fabric softener 143 fl. oz., 244 loads
- Makes your clothes softer, decreases static and adds more amazing Gain scent
- Offers 2 in 1, soft touch and lasting freshness benefits
- Ahhhhmazing, nose-awakening freshness
- Works in all regular and HE machines
Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz. $11.98

Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz.


Members also considered
Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz. $11.98
Sponsored$1198current price $11.98From $11.98Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz.
31604.7535 out of 5 Stars. 3160 reviews4.7535 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Tango Twist Liquid Fabric Softener, Hibiscus and Vanilla Scent, 244 loads, 143 fl. oz. $13.78 $0.10/foz
Sam's Cash Offer
$1378current price $13.78$0.10/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Tango Twist Liquid Fabric Softener, Hibiscus and Vanilla Scent, 244 loads, 143 fl. oz.
1864.5538 out of 5 Stars. 186 reviews4.5538 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz. $13.98 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1398current price $13.98$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz.
69264.7815 out of 5 Stars. 6926 reviews4.7815 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Liquid Fabric Softener, Spring Flowers, 251 loads, 170 fl. oz. $9.98 $0.06/foz
Sponsored$998current price $9.98$0.06/fozFrom $9.98Member's Mark Liquid Fabric Softener, Spring Flowers, 251 loads, 170 fl. oz.
12644.6843 out of 5 Stars. 1264 reviews4.6843 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz.
12034.793 out of 5 Stars. 1203 reviews4.793 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGain Tango Twist Laundry Scent Booster Beads, Cherry and Rose Scent, 26.3 oz. $12.91 Was $14.98 $0.49/oz
Sam's Cash Offer
Now$1291current price Now $12.91, Was $14.98$14.98$0.49/ozFrom $12.91Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Tango Twist Laundry Scent Booster Beads, Cherry and Rose Scent, 26.3 oz.
4994.7735 out of 5 Stars. 499 reviews4.7735 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSnuggle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, Blue Sparkle, 259 loads, 176 fl. oz. $12.22 $0.07/foz
$1222current price $12.22$0.07/fozFrom $12.22Snuggle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, Blue Sparkle, 259 loads, 176 fl. oz.
11014.7766 out of 5 Stars. 1101 reviews4.7766 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Ultra Soft + Calm Liquid Fabric Softener, Lavender and Vanilla Bean, 164 Loads, 111 fl. oz. $11.98 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1198current price $11.98$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Ultra Soft + Calm Liquid Fabric Softener, Lavender and Vanilla Bean, 164 Loads, 111 fl. oz.
9994.8008 out of 5 Stars. 999 reviews4.8008 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Dryer Sheets, Original, 320 ct. $10.98 $0.03/ea
Sam's Cash Offer
$1098current price $10.98$0.03/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Dryer Sheets, Original, 320 ct.
17114.7604 out of 5 Stars. 1711 reviews4.7604 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz
102244.8089 out of 5 Stars. 10224 reviews4.8089 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBounce Select a Size Fabric Softener Dryer Sheets, Outdoor Fresh, 400 ct. $11.72 $0.03/ea
Sam's Cash Offer
$1172current price $11.72$0.03/eaFrom $11.72Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Bounce Select a Size Fabric Softener Dryer Sheets, Outdoor Fresh, 400 ct.
16204.7426 out of 5 Stars. 1620 reviews4.7426 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz
2644.5114 out of 5 Stars. 264 reviews4.5114 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Soft Free & Gentle Liquid Fabric Softener, 257 loads, 150 fl. oz. $13.98 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1398current price $13.98$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Soft Free & Gentle Liquid Fabric Softener, 257 loads, 150 fl. oz.
3934.3053 out of 5 Stars. 393 reviews4.3053 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz
69784.8269 out of 5 Stars. 6978 reviews4.8269 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz.
14154.8148 out of 5 Stars. 1415 reviews4.8148 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Long-Lasting Freshness
Gain Original infuses your clothes with the fragrance of the green, clean, airy outdoors, so you're always just one quick sniff away from the most invigorating scent experience known to humankind. And because of the 2 in 1 soft touch and lasting freshness benefits, you don't have to worry that this oh-so-indulgent scent experience is just a brief moment of happiness, you can indulge your senses for weeks with long-lasting freshness. Let the self-hugging begin and be prepared for an experience that is so soft and full of awe-inspiring scent, that you'll surely fall in love.
Complete Gain Laundry Routine
Gain is the only laundry brand that can give you the same scent throughout the entire wash process. For the same amazing scent, try Gain Original Flings Laundry Detergent, In-Wash Scent Booster Beads, and Dryer Sheets too. Use them throughout the same laundry cycle and get ready to be surrounded by an irresistible scent for weeks.
Unmatched Softness and Noticeable Results
With Gain Original Fabric Softener, your clothes will feel just as good as they smell. Just don't be surprised if you turn heads on the street.
Gain Original Fabric Softener is not your typical, everyday fabric softener. It is pure liquid ahhhhmazingness that helps make your clothing softer while decreasing static and adding more amazing Gain scent.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 143 fl. oz. |
| Form | Liquid |
| Scent | Gain Original Scent |
| Free of Claim | N/A |
| Allergens/Warnings | Warning: Liquid fabric softener can increase fabric flammability. Using more than recommended can increase this effect. Do not use this product: On garments made with fluffier fabrics (such as fleece, velour, chenille, and terry cloth). On children’s sleepwear or garments labeled as flame resistant as it may reduce flame resistance |
| Use Instructions | TO USE: 1. Place package on side with valve down. 2. Twist cap for quicker flow. 3. Press red button to dispense Gain. Pour liquid fabric softener into the designated softener dispenser, Downy ball, or directly into the rinse water. Refer to your washing machine's manual to locate the fabric softener dispenser and recommended setting(s) for the rinse cycle. Measure Medium loads: just below bar 1 . HE large loads: bar 3. Use up to a full cap for extra freshness & softness. NOT A DETERGENT: Use fabric softener in addition to your usual detergent. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 319 reviews
Smell and softness is amazing
[This review was collected as part of a promotion.] I had never used gain fabric softener. Untill I got this wow I was so impressed by the smell and the softness of my clothes. It went in great no problem not thick on my front end washing machine. The small lasted forever it seemed!!!
Hi Donna! We are so delighted to hear you are so impressed with Gain Original Fabric Softener, especially the amazing smell and the softness it gives your clothes. It is wonderful to know it worked great in your front end washing machine without being thick, and that the lovely scent lasted so long.
Claro, aquí tienes una versión en inglés, lista para decirla natural: "Hey guys, I've been using this on my clothes lately, and honestly, I like it. It leaves such a nice scent and makes the clothes feel really soft. So if you're looking for something th
[This review was collected as part of a promotion.] "Hey guys, I've been using this on my clothes lately, and honestly, I like it. It leaves such a nice scent and makes the clothes feel really soft. So if you're looking for something that smells great and takes care of your clothes, this one's a solid pick."
Hi Tania! We are absolutely thrilled to hear how much you like our Gain Original Fabric Softener! It is wonderful to know that it leaves such a nice scent and makes your clothes feel really soft. We appreciate you sharing your recommendation for something that smells great and takes care of clothes. Thank you for your fantastic feedback.
Unbeatable softness and fresh, long-lasting scent that you will fall in love with.
[This review was collected as part of a promotion.] ¡I absolutely love using this Gain fabric softener with every load! It leaves clothes incredibly soft to the touch, and the best part is its signature original scent that stays fresh and smells amazing for days.
Items you may like
Downy Rinse Laundry Odor Remover, Cool Cotton, 87.5 fl. oz. $17.98 $0.21/foz
Sam's Cash Offer
Sponsored$1798current price $17.98$0.21/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Rinse Laundry Odor Remover, Cool Cotton, 87.5 fl. oz.
12224.7095 out of 5 Stars. 1222 reviews4.7095 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz. $19.98 $0.12/foz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.12/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz.
62494.8214 out of 5 Stars. 6249 reviews4.8214 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray $10.98
Sponsored$1098current price $10.98OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
26004.8731 out of 5 Stars. 2600 reviews4.8731 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Printed Paper Bath Cold Cup 5 oz., 450 ct. $14.46 $0.03/ea
$1446current price $14.46$0.03/eaFrom $14.46Member's Mark Printed Paper Bath Cold Cup 5 oz., 450 ct.
13724.6822 out of 5 Stars. 1372 reviews4.6822 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz. $14.26 $0.58/oz
Sam's Cash Offer
$1426current price $14.26$0.58/ozFrom $14.26Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz.
29584.7796 out of 5 Stars. 2958 reviews4.7796 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz. $14.98 $0.57/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$0.57/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz.
8334.8703 out of 5 Stars. 833 reviews4.8703 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fabric Softener Dryer Sheets, Fresh Scent, 480 ct. $9.92 $0.02/ea
$992current price $9.92$0.02/eaMember's Mark Fabric Softener Dryer Sheets, Fresh Scent, 480 ct.
62214.6642 out of 5 Stars. 6221 reviews4.6642 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz. $14.98 $0.53/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$0.53/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEnsueño Max Liquid Fabric Softener, Spring Fresh 330 loads, 236 fl. oz. $13.56 $0.06/foz
$1356current price $13.56$0.06/fozEnsueño Max Liquid Fabric Softener, Spring Fresh 330 loads, 236 fl. oz.
3514.812 out of 5 Stars. 351 reviews4.812 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBounce Pet Hair & Lint Guard Mega Dryer Sheets, Fresh Scent, 210 ct. $12.98 $0.06/ea
Sam's Cash Offer
$1298current price $12.98$0.06/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Bounce Pet Hair & Lint Guard Mega Dryer Sheets, Fresh Scent, 210 ct.
2594.7568 out of 5 Stars. 259 reviews4.7568 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60444.0945 out of 5 Stars. 6044 reviews4.0945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery