Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Includes one 39.9 oz bottle of Downy Unstopables Laundry Beads
- Airy, crisp, vibrantly bright Fresh scent
- Simply toss in a little or a lot of these laundry booster beads for your preferred level of freshness
- Downy OdorBLOCKER technology that minimizes unwanted, undesirable smells and keep them locked out
- 5X freshening ingredients
FOCA Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 287.42 fl. oz. $16.80 $0.06/foz

FOCA Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 287.42 fl. oz.


Members also considered
Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz
2644.5114 out of 5 Stars. 264 reviews4.5114 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz. $14.98 $0.57/oz
$1498current price $14.98$0.57/ozDowny Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz.
8314.87 out of 5 Stars. 831 reviews4.87 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz. $14.26 $0.58/oz
$1426current price $14.26$0.58/ozFrom $14.26Downy Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz.
29584.7796 out of 5 Stars. 2958 reviews4.7796 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz.
14064.8137 out of 5 Stars. 1406 reviews4.8137 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz
69744.8268 out of 5 Stars. 6974 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz.
11804.789 out of 5 Stars. 1180 reviews4.789 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGain Tango Twist Laundry Scent Booster Beads, Cherry and Rose Scent, 26.3 oz. $12.91 Was $14.98 $0.49/oz
Now$1291current price Now $12.91, Was $14.98$14.98$0.49/ozFrom $12.91$2.07 offGain Tango Twist Laundry Scent Booster Beads, Cherry and Rose Scent, 26.3 oz.
4994.7735 out of 5 Stars. 499 reviews4.7735 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Long-Lasting Fragrance Experience
Downy Unstopables In-Wash Scent Boosters, the ultimate solution for a fresher, longer-lasting laundry experience. Discover a fresh, upgraded scent experience with Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads. More than an amazingly fresh scent, these laundry freshener beads also act as a fabric deodorizer. Formulated to combat Odors head-on. Say goodbye to unpleasant smells and hello to a world of invigorating scents.
Advanced Odor-Fighting Technology
Get the airy, crisp, vibrantly bright scent you want from laundry beads. It will transport you to a world of freshness, making your clothes feel like they just came out of a sunny meadow. Along with the amazing scent, experience Downy’s OdorBLOCKER, an antioxidant technology that combats unwanted, undesirable Odors picked up throughout the day. Give your laundry routine all-day freshness with FreshBOOST + OdorBLOCKER technology and 5X the freshening ingredients compared to the competition.
Simple Application
They’re easy to use. Simply toss the laundry beads into your washer drum before throwing in your fabrics and run the washer as usual. Use a little or use a lot for your preferred level of freshness. Downy Unstopables In-Wash Scent Booster Beads are safe on all fabrics and in all washing machines.
The Ultimate Laundry Upgrade
Upgrade your laundry routine today with Downy Unstopables In-Wash Scent Boosters in Fresh scent and immerse yourself in a world of freshness that lasts. Includes one 39.9 oz bottle of Downy Unstopables Laundry Beads in Fresh scent.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 39.9 oz. of In-Wash Laundry Scent Beads |
| Form | Laundry Scent Beads |
| Scent | Fresh Scent |
| Free of Claim | N/A |
| Allergens/Warnings | Allergen: Contains Fragrance Allergen(s) |
| Use Instructions | Do not put in your liquid dispenser or dryer. Safe for all colors, fabrics and loads. Great for active wear and towels IT'S AS EASY AS: Shake a little or a lot into the cap. Toss into the washer before the clothes. Enjoy the lasting fresh scent! |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 5,403 reviews
Verified Purchase
Great smelling, great bargain when on sale
I love this scent. I put it in every load and they ALWAYS come out smelling great and stay smelling great for weeks. This is my new favorite scent and i cant wait till it goes back on sale so i can stock up on more. I highly recommend this product and this scent!!!
Hello! Thank you for your great review! We are so happy to hear that our Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh has been a positive experience for you! We are very glad to hear all those great points that you enjoyed about our product! Thank you for choosing and recommending Downy! Have a nice day!
Verified Purchase
Great, lasting, fresh, comfort scent
I add this to every load, especially my towels, that I can’t use fabric softener on. The scent of these beads is divine. So fresh and comforting. I think they are way overpriced for their function, but when I can’t use softener, I need to use these. Finances have gotten so tight, I’m going to have to ration my usage of this as a “luxury”.
Verified Purchase
He noticed!
I didn’t tell my husband that I added it to the laundry, he commented on how good the laundry smelled! Guessing Downy Unstoppable is now a staple in our household!
Items you may like
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCoca-Cola Soft Drink 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
Sponsored$1848current price $18.48$0.04/fozCoca-Cola Soft Drink 12 fl. oz., 35 pk.
357274.7379 out of 5 Stars. 35727 reviews4.7379 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWavy Woven Trash Can with Removable Liner $14.98
$1498current price $14.98Wavy Woven Trash Can with Removable Liner
Available for ShippingShippingDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz. $14.98 $0.53/oz
$1498current price $14.98$0.53/ozDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray $10.98
$1098current price $10.98OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
26004.8731 out of 5 Stars. 2600 reviews4.8731 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88374.8366 out of 5 Stars. 8837 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryClementine Mandarins, 5 lbs. $7.52 $1.50/lb
$752current price $7.52$1.50/lbClementine Mandarins, 5 lbs.
233464.3371 out of 5 Stars. 23346 reviews4.3371 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery