Downy Soft Free & Gentle Liquid Fabric Softener, 257 loads, 150 fl. oz.
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Bottle of Liquid Fabric Softener 257 Loads, 150 fl. oz.
- Hypoallergenic, Dermatologist Tested, and Free of dyes and perfumes
- Simply measure and pour into your machine's fabric softener dispenser or drawer
- Protects Colors, Fights Stretch, Anti-Static, Anti-Fuzz, Wrinkle Reduction
- Safe in all washing machines, standard and high-efficiency (HE) machines
Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz. $11.98

Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz.


Members also considered
Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz. $11.98
Sponsored$1198current price $11.98From $11.98Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz.
31604.7535 out of 5 Stars. 3160 reviews4.7535 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz. $13.98 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1398current price $13.98$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz.
69264.7815 out of 5 Stars. 6926 reviews4.7815 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz
69784.8269 out of 5 Stars. 6978 reviews4.8269 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Rinse Laundry Odor Remover, Cool Cotton, 87.5 fl. oz. $17.98 $0.21/foz
Sam's Cash Offer
Sponsored$1798current price $17.98$0.21/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Rinse Laundry Odor Remover, Cool Cotton, 87.5 fl. oz.
12224.7095 out of 5 Stars. 1222 reviews4.7095 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Ultra Soft + Calm Liquid Fabric Softener, Lavender and Vanilla Bean, 164 Loads, 111 fl. oz. $11.98 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1198current price $11.98$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Ultra Soft + Calm Liquid Fabric Softener, Lavender and Vanilla Bean, 164 Loads, 111 fl. oz.
9994.8008 out of 5 Stars. 999 reviews4.8008 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSnuggle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, Blue Sparkle, 259 loads, 176 fl. oz. $12.22 $0.07/foz
$1222current price $12.22$0.07/fozFrom $12.22Snuggle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, Blue Sparkle, 259 loads, 176 fl. oz.
11014.7766 out of 5 Stars. 1101 reviews4.7766 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Liquid Fabric Softener, Original Scent, 244 loads, 143 fl. oz. $13.48 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1348current price $13.48$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Liquid Fabric Softener, Original Scent, 244 loads, 143 fl. oz.
3214.7477 out of 5 Stars. 321 reviews4.7477 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingall Fabric Softener Dryer Sheets, Free Clear, 250 ct. $8.98 $0.04/ea
$898current price $8.98$0.04/eaall Fabric Softener Dryer Sheets, Free Clear, 250 ct.
1294.8837 out of 5 Stars. 129 reviews4.8837 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz
102244.8089 out of 5 Stars. 10224 reviews4.8089 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz. $14.98 $0.57/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$0.57/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz.
8334.8703 out of 5 Stars. 833 reviews4.8703 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Tango Twist Liquid Fabric Softener, Hibiscus and Vanilla Scent, 244 loads, 143 fl. oz. $13.78 $0.10/foz
Sam's Cash Offer
$1378current price $13.78$0.10/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Tango Twist Liquid Fabric Softener, Hibiscus and Vanilla Scent, 244 loads, 143 fl. oz.
1864.5538 out of 5 Stars. 186 reviews4.5538 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBounce Select a Size Free & Gentle Dryer Sheets, Unscented, 400 ct. $11.48 $0.03/ea
Sam's Cash Offer
$1148current price $11.48$0.03/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Bounce Select a Size Free & Gentle Dryer Sheets, Unscented, 400 ct.
12564.418 out of 5 Stars. 1256 reviews4.418 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz.
14154.8148 out of 5 Stars. 1415 reviews4.8148 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz
2644.5114 out of 5 Stars. 264 reviews4.5114 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBounce Select a Size Fabric Softener Dryer Sheets, Outdoor Fresh, 400 ct. $11.72 $0.03/ea
Sam's Cash Offer
$1172current price $11.72$0.03/eaFrom $11.72Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Bounce Select a Size Fabric Softener Dryer Sheets, Outdoor Fresh, 400 ct.
16204.7426 out of 5 Stars. 1620 reviews4.7426 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Downy Free & Gentle Liquid Fabric Softener
Is a must-have for anyone with sensitive skin, offering a hypoallergenic and dermatologist-tested solution that ensures comfort and care in every wash. This fabric softener liquid is thoughtfully crafted without dyes and perfumes, making it an ideal choice for those who prioritize skin health. As you incorporate Downy Free & Gentle into your laundry routine, you'll notice a remarkable difference in the softness of your clothes, transforming them into cozy, touchable garments.
Enhance the appearance & feel of your Fabrics
Beyond its softening capabilities, Downy Fabric Softener provides five additional benefits that enhance the appearance and feel of your fabrics. It protects colors, ensuring your clothes remain vibrant wash after wash. It fights stretch, helping your garments maintain their shape and fit. The anti-static feature reduces cling, while the anti-fuzz technology keeps fabrics looking smooth and polished. Additionally, its wrinkle reduction properties mean less time spent ironing, giving you more time to enjoy life's moments.
Safe in all Washing Machines
Using Downy Fabric Softener is simple and convenient. After adding your preferred laundry detergent, measure and pour the liquid fabric softener into your machine's drawer or directly into the agitator. Its universal compatibility makes it safe for use in all washing machines, whether top-loading or front-loading, making it a versatile choice for all your laundry needs.
Gentle on Sensitive Skin
Elevate your laundry experience with Downy Free & Gentle Fabric Softener—the perfect choice for those with sensitive skin. Its formula is accepted by the National Eczema Association and recognized by the National Psoriasis Foundation*, providing peace of mind with every use. Choose Downy Free & Gentle to enjoy softer, more comfortable clothes while caring for your skin.
*Based on a partnership with NPF. www.psoriasis.org/seal.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 1 - 150 fl. oz. |
| Form | Liquid Fabric Softener |
| Scent | Unscented |
| Free Of Claims | Free of dyes and perfumes |
| Allergens/Warnings | Allergens: Hypoallergenic Warnings: Liquid fabric softener can increase fabric flammability. Using more than recommended can increase this effect. Do not use this product: On garments made with fluffier fabrics (such as fleece, velour, chenille, and terry cloth), on children’s sleepwear or garments labeled as flame resistant as it may reduce flame resistance. |
| Use Instructions | 1. Place package on side with valve down. 2. Twist cap for quicker flow. 3. Press red button to dispense Downy. Pour liquid fabric softener into the designated softener dispenser, Downy ball, or directly into the rinse water. Refer to your washing machine's manual to locate the fabric softener dispenser and recommended setting(s) for the rinse cycle. Medium loads: just below bar 1 (17.3ml) HE large loads: bar 3 Use up to a full cap for extra softness & freshness. Not a Detergent: Use fabric softener in addition to your usual detergent |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 393 reviews
Leaves the clothing soft and smells incredible
I’ve been using Downy free and gentle softener on our family’s laundry and I love the fresh and soft everything feels after washing and drying. It’s one of those little things that makes laundry day feels much better.
Go to!
I love this to soften my laundry. I have a baby and don’t like harsh chemicals so this is perfect. I also have a skin condition that is easily bothered and this does not affect it at all. I love this fabric softener and always go back to it. I will continue to use it in the future as well.
Great for sensitive skin!
Love the way it smells! It’s easy on the skin especially for people with sensitive skin. The dispensing is very practical and doesn’t leave any residue on clothes.
Items you may like
Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz. $24.98 $0.15/foz
Sam's Cash Offer
Sponsored$2498current price $24.98$0.15/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Tide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz.
22044.6338 out of 5 Stars. 2204 reviews4.6338 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall Liquid Laundry Detergent, Free Clear for Sensitive Skin, 208oz, 166 loads $20.98 $0.10/foz
$2098current price $20.98$0.10/fozall Liquid Laundry Detergent, Free Clear for Sensitive Skin, 208oz, 166 loads
263304.7588 out of 5 Stars. 26330 reviews4.7588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray $10.98
Sponsored$1098current price $10.98OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
26004.8731 out of 5 Stars. 2600 reviews4.8731 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Printed Paper Bath Cold Cup 5 oz., 450 ct. $14.46 $0.03/ea
$1446current price $14.46$0.03/eaFrom $14.46Member's Mark Printed Paper Bath Cold Cup 5 oz., 450 ct.
13724.6822 out of 5 Stars. 1372 reviews4.6822 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz. $14.26 $0.58/oz
Sam's Cash Offer
$1426current price $14.26$0.58/ozFrom $14.26Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz.
29584.7796 out of 5 Stars. 2958 reviews4.7796 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fabric Softener Dryer Sheets, Fresh Scent, 480 ct. $9.92 $0.02/ea
$992current price $9.92$0.02/eaMember's Mark Fabric Softener Dryer Sheets, Fresh Scent, 480 ct.
62214.6642 out of 5 Stars. 6221 reviews4.6642 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz. $14.98 $0.53/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$0.53/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz.
12034.793 out of 5 Stars. 1203 reviews4.793 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingEnsueño Max Liquid Fabric Softener, Spring Fresh 330 loads, 236 fl. oz. $13.56 $0.06/foz
$1356current price $13.56$0.06/fozEnsueño Max Liquid Fabric Softener, Spring Fresh 330 loads, 236 fl. oz.
3514.812 out of 5 Stars. 351 reviews4.812 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGain Dryer Sheets, Original, 320 ct. $10.98 $0.03/ea
Sam's Cash Offer
$1098current price $10.98$0.03/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Dryer Sheets, Original, 320 ct.
17114.7604 out of 5 Stars. 1711 reviews4.7604 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBounce Pet Hair & Lint Guard Mega Dryer Sheets, Fresh Scent, 210 ct. $12.98 $0.06/ea
Sam's Cash Offer
$1298current price $12.98$0.06/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Bounce Pet Hair & Lint Guard Mega Dryer Sheets, Fresh Scent, 210 ct.
2594.7568 out of 5 Stars. 259 reviews4.7568 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60444.0945 out of 5 Stars. 6044 reviews4.0945 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping