Downy Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Includes one 39.9 OZ bottle of Downy Light In-Wash Laundry Scent Booster Beads
- Light scent of fresh air made with no heavy perfumes, no dyes, and no phosphates
- Simply toss these gentle booster beads into your washer before adding fabrics
- All-day long-lasting freshness, add 4x longer-lasting freshness to your laundry than with the leading detergent alone
- Can be used on all colors and fabrics, and are safe enough to use in all washing machines
FOCA Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 287.42 fl. oz. $16.80 $0.06/foz

FOCA Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 287.42 fl. oz.


Members also considered
Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz
102124.8087 out of 5 Stars. 10212 reviews4.8087 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz.
14064.8137 out of 5 Stars. 1406 reviews4.8137 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz
2644.5114 out of 5 Stars. 264 reviews4.5114 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz. $14.98 $0.57/oz
$1498current price $14.98$0.57/ozDowny Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz.
8314.87 out of 5 Stars. 831 reviews4.87 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz. $14.26 $0.58/oz
$1426current price $14.26$0.58/ozFrom $14.26Downy Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz.
29584.7796 out of 5 Stars. 2958 reviews4.7796 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz.
11804.789 out of 5 Stars. 1180 reviews4.789 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGain Tango Twist Laundry Scent Booster Beads, Cherry and Rose Scent, 26.3 oz. $12.91 Was $14.98 $0.49/oz
Now$1291current price Now $12.91, Was $14.98$14.98$0.49/ozFrom $12.91$2.07 offGain Tango Twist Laundry Scent Booster Beads, Cherry and Rose Scent, 26.3 oz.
4994.7735 out of 5 Stars. 499 reviews4.7735 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Downy Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads
Finally, long-lasting scent that is not overpowering. Downy Light Laundry Scent Booster Beads are lightly scented laundry beads that give you all-day Downy freshness. They’re made with no heavy perfumes, dyes, or phosphates. The Ocean Mist formula has the lightweight scent of fresh air combined with a crisp ocean breeze, featuring crisp rain, lily, and sandalwood scent notes, your clothes will smell delightful without overpowering your senses.
4X Long-lasting Freshness
With detergent alone, the freshness of your clothes can fade after taking them out of the wash. Using Downy laundry scent booster beads gives your laundry 4x the long-lasting freshness than with the leading detergent alone, so you can be confident in fresh-smelling clothes all day long without being overpowered by too much scent. Downy Fabric Beads can be used on all colors and fabrics and are safe to use in all washing machines.
Easy to Use
These laundry scent beads are easy to use; just start by tossing them right into the washer drum before adding your clothing. Use as much or as little as you want to get your desired level of freshness.
Looking for more ways to keep your clothes fresh? Add Downy Gentle Liquid Fabric Softener to your routine for added softness.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 39.9 oz. |
| Form | Beads |
| Certifications and Claims | Ocean Mist |
| Scent | No Heavy Perfumes No Dyes No Phosphates |
| Allergens/Warnings | Allergen: Contains Fragrance Allergen(s) Warnings: Keep out of reach of children. Do not ingest. If swallowed give a glass of water. In case of eye contact flush with water. Use only in washing machines. |
| Use Instructions | Downy light Ocean Mist in-wash scent booster goes directly into the washer to give light, lasting freshness. It's as easy as: Shake a little or a lot into the cap, Toss into the washer before the clothes, Enjoy the lasting fresh scent! Do not put in your liquid dispenser or dryer. Safe for all colors, fabrics and loads. Great for active wear and towels. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3,793 reviews
Verified Purchase
High End Smell
Love this subtle clean smell. It leaves your clothes smelling like the high end fragrance wash liquids. Smells more like Tyler Candle Company than Downy.
Verified Purchase
Love
Love how the scent stays in the clothes for a while and it smells like perfume
Verified Purchase
Get ready for compliments!
This makes our laundry smell amazing! I use them in combination with Gain Moonlight Breeze. I saw the combo on TikTok and it truly makes your laundry smell so good! I get compliments all the time of how good I smell.
Items you may like
Member's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWavy Woven Trash Can with Removable Liner $14.98
$1498current price $14.98Wavy Woven Trash Can with Removable Liner
Available for ShippingShippingDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz. $14.98 $0.53/oz
$1498current price $14.98$0.53/ozDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray $10.98
$1098current price $10.98OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
26004.8731 out of 5 Stars. 2600 reviews4.8731 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60354.0944 out of 5 Stars. 6035 reviews4.0944 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88374.8366 out of 5 Stars. 8837 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Cheese, Fruit and Nut Snacks, 12 pk. $8.98 $0.75/ea
$898current price $8.98$0.75/eaMember's Mark Cheese, Fruit and Nut Snacks, 12 pk.
16564.4118 out of 5 Stars. 1656 reviews4.4118 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70" $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2334.0129 out of 5 Stars. 233 reviews4.0129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDrizzilicious Halloween Box, 0.5 oz., 50 pk. $17.98 $0.72/oz
$1798current price $17.98$0.72/ozDrizzilicious Halloween Box, 0.5 oz., 50 pk.
284.4643 out of 5 Stars. 28 reviews4.4643 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery