Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
Curbside Pickup

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- 1 Gal, Professional Dish Soap fills up to 128 sinks (*per 1 gallon bottle based on recommended dosage of 1 oz per 10-gallon sink)"
- "Cleans 100% more greasy pots & pans* (*vs. Dawn non-concentrated)"
- 2X more active cleaning ingredients, making it tough on commercial grease
- Designed for easy dosing use within a standard three-compartment sink setup
- Pump included for Pickup/Delivery only. Shipping orders include bottle only.
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98

Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.


Members who viewed this also viewed
Scott 1000 1-Ply Toilet Paper 45 rolls, 1,000 sheets/roll $30.48 $0.01/sft
Sponsored$3048current price $30.48$0.01/sftScott 1000 1-Ply Toilet Paper 45 rolls, 1,000 sheets/roll
214374.4785 out of 5 Stars. 21437 reviews4.4785 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz. $9.98 Was $11.88 $0.11/foz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.88$11.88$0.11/foz$1.90 off and Sam's Cash EligibleSam's Cash offer ends Oct 27. Terms apply.Ends Oct 18Dawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz.
49894.4476 out of 5 Stars. 4989 reviews4.4476 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1546294.8587 out of 5 Stars. 154629 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98
Sam's Cash Offer
Sponsored$1698current price $16.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
108964.736 out of 5 Stars. 10896 reviews4.736 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz. $8.98 $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz.
23084.7054 out of 5 Stars. 2308 reviews4.7054 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Professional Heavy Duty Manual Pot and Pan Dish Soap Detergent, Choose Pack Size $39.96 $0.16/foz
Sam's Cash Offer
$3996current price $39.96$0.16/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Professional Heavy Duty Manual Pot and Pan Dish Soap Detergent, Choose Pack Size
2364.8686 out of 5 Stars. 236 reviews4.8686 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz. $9.98 $0.16/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.16/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz.
13784.8795 out of 5 Stars. 1378 reviews4.8795 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Professional Manual Pot and Pan Detergent Dish Soap, Lemon, 1 gal. $16.24
Sam's Cash Offer
$1624current price $16.24Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Professional Manual Pot and Pan Detergent Dish Soap, Lemon, 1 gal.
1054.6476 out of 5 Stars. 105 reviews4.6476 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz. $18.98 $0.05/foz
$1898current price $18.98$0.05/fozClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz.
112624.8257 out of 5 Stars. 11262 reviews4.8257 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173884.8553 out of 5 Stars. 17388 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz. $12.68 $0.20/foz
Sam's Cash Offer
$1268current price $12.68$0.20/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz.
23454.3957 out of 5 Stars. 2345 reviews4.3957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz. $12.98 $0.20/foz
Sam's Cash Offer
$1298current price $12.98$0.20/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz.
73204.6769 out of 5 Stars. 7320 reviews4.6769 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Lavender 210 fl. oz. $10.98 $0.05/foz
$1098current price $10.98$0.05/fozFabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Lavender 210 fl. oz.
31364.8221 out of 5 Stars. 3136 reviews4.8221 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Powerful Cleaning with Dawn PRO PLUS Dish Detergent:
Introducing Dawn® PRO PLUS Commercial Grade Manual Pot & Pan Detergent for Professionals. Dawn PRO PLUS commercial grade dish detergent is a highly concentrated commercial grease-fighting liquid dishwashing detergent, specifically formulated to help remove greasy food soils from pots, pans, glassware, utensils, kitchen tools, and other wares at your business. For use at the three-compartment sink for manual dishwashing. Moreover, it can be diluted to create a versatile all-purpose cleaning solution. Dawn PRO PLUS commercial grade dish detergent contains surfactants that reduce the surface tension of water, allowing the soap to spread and attach to grease, breaking it up and washing it away.
Convenient and Economical:
This bottle of Dawn PRO PLUS commercial grade dish detergent comes with a built-in handle for easy carrying from one location to another. As a liquid detergent, it can be used with a pump for convenient dispensing. Please note, the pump is only available when purchasing in club.
Multi-Surface Cleaning:
Beyond cookware, Dawn PRO PLUS commercial grade dish detergent can be used to clean a wide range of surfaces. It's perfect for wiping down countertops and dining areas, cleaning three-compartment sinks, tackling tile walls, coffeemakers, and cooler doors. It can even be used on windows, both indoors and outdoors, as well as portable equipment and trash receptacles.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 1 Gallon of Professional Dish Soap |
| Form | Liquid |
| Certifications and Claims: | Cleans 100% more greasy pots & pans* (*vs. Dawn non-concentrated) #1 Dish Washing Brand for Pros* (*Sales among liquid dish soap brands NPD last 52 weeks ending Nov. 2021) |
| Scent | Original |
| Free Of Claims | Contains No Phosphates |
| Allergen + Warning Information | Allergens: Contains Fragrance Allergen(s) Warnings: Keep out of reach of children. Wash hands thoroughly after handling. Contains anionic and nonionic surfactants. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical attention. |
| Use Instructions | Pots, Pans, Dishes - Use 0.5-2 ounces of DAWN PRO PLUS per 10 gallon sink. For especially difficult jobs, use a higher concentration of detergent or dispense detergent directly onto scrubbing pad or wares. The DAWN PRO PLUS hand pump (one full stroke = 1 ounce of DAWN PRO PLUS) or DAWN PRO PLUS proportioner may be used. Make up a fresh sink when needed. Washed items should be thoroughly rinsed with potable water, sanitized with a properly concentrated sanitizer and allowed to air dry as part of a 3 step cleaning process. GENERAL PURPOSE CLEANING - Make a solution of 1 teaspoon of DAWN PRO PLUS in a 2.5 gallon hand bucket of hot water. Wash and rinse. |
| Surface Suitability | Dawn Professional is also suitable for cleaning countertops, dining areas, tile walls, coffeemakers, cooler doors, windows, indoors and outdoors, portable equipment and trash receptacles. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,694 reviews
Easy on grease
[This review was collected as part of a promotion.] This product has been one of my favorites when it comes to removing tough grease off my dishes. The smell is also quite amazing and this bottle will last me for a long time since I don't really need to use a lot of it at a time.
Verified Purchase
This large Dawn container with the pump lasts me for 6months and it pumps right into my spray bottle of half Dawn and half water. I have family staying with me so itll probably last me 9months when they move. Love this bottle and very sturdy pump. It also comes in a refill so no extra pump in the landfill:) I'll continue to order it next year;)
Verified Purchase
Dawn gets the job done
My daughter grew up in a dawn household, but she decided die to low on money to buy cheap soap. In two days i had used the any half the bottle. So i made a trip to Sam's to buy water and the Dawn was calling my name. Just a lil sort goes a long way.
Items you may like
Meow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs. $25.48 $0.80/lb
Sponsored$2548current price $25.48$0.80/lbMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs.
100744.7713 out of 5 Stars. 10074 reviews4.7713 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423984.8563 out of 5 Stars. 42398 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Premium Baby Wipes, Fragrance Free, 12 pk., 1152 Wipes $21.74 $0.02/ea
$2174current price $21.74$0.02/eaMember's Mark Premium Baby Wipes, Fragrance Free, 12 pk., 1152 Wipes
84374.7405 out of 5 Stars. 8437 reviews4.7405 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZiploc Brand Gallon Freezer Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 152 ct. $16.48 $0.11/ea
Sponsored$1648current price $16.48$0.11/eaZiploc Brand Gallon Freezer Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 152 ct.
156144.8177 out of 5 Stars. 15614 reviews4.8177 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278464.8293 out of 5 Stars. 27846 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Disinfecting Wipes, Variety Pack, 4 pk., 312 ct. $11.48 $0.04/ea
$1148current price $11.48$0.04/eaMember's Mark Disinfecting Wipes, Variety Pack, 4 pk., 312 ct.
60014.7484 out of 5 Stars. 6001 reviews4.7484 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct. $19.98 $0.10/ea
$1998current price $19.98$0.10/eaMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct.
77834.8615 out of 5 Stars. 7783 reviews4.8615 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct. $13.78 $0.09/ea
$1378current price $13.78$0.09/eaMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct.
137244.8518 out of 5 Stars. 13724 reviews4.8518 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz. $24.98 $0.15/foz
Sam's Cash Offer
$2498current price $24.98$0.15/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Tide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
131774.7461 out of 5 Stars. 13177 reviews4.7461 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Platinum Plus ActionPacs Dishwasher Detergent Pacs, Fresh, 82 ct. $24.98 $0.30/ea
Sam's Cash Offer
$2498current price $24.98$0.30/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Cascade Platinum Plus ActionPacs Dishwasher Detergent Pacs, Fresh, 82 ct.
52434.8117 out of 5 Stars. 5243 reviews4.8117 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Grain Free Salmon and Sweet Potato Dry Dog Food, 30 lbs. $37.98 $1.27/lb
$3798current price $37.98$1.27/lbMember's Mark Grain Free Salmon and Sweet Potato Dry Dog Food, 30 lbs.
22524.5666 out of 5 Stars. 2252 reviews4.5666 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz
102294.8089 out of 5 Stars. 10229 reviews4.8089 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz. $19.98 $0.12/foz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.12/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz.
62554.8333 out of 5 Stars. 6255 reviews4.8333 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz. $13.98 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1398current price $13.98$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz.
69314.7817 out of 5 Stars. 6931 reviews4.7817 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping